PDA

View Full Version : Съвет тук или в България?



az199
11-13-2008, 22:39
Проблема е че и аз не знам какво искам...за това се обръщам към вас.
Живея в чужбина от около 3 години на 18 години съм.Доста често си ходя до България.
Чудя се и все не мога да реша какво да правя.
Тук или в България - това е въпроса.
Знам че ако си отида в Б-я няма да имам никаква реализация.
В чужина пък я имам,но не ми харесва.Няма с кого да си кажеш една нормална приказка,с кого да излезеш да се повеселиш - изобщо всичко е много по различно.Правиш всеки ден едно и също и т.н.
Чудя се дали е добра идеята да седя малко време тук (за пари) след това да си ходя и т.н.Не знам наистина какво да правя.Цялата истина е че тук може да работиш 1-2-3 месеца и да си изкараш цяла година в Б-я...за това се чудя.От друга страна не си ли разделям живота на две...?
Много съм объркана.Надявам се някой да даде съвет и моля БЕЗ СПАМ!

IvanY
11-13-2008, 22:57
И аз искам да се върна в България и ще направя каквото мога да се уредя там. Надявам се да се получи щото иначе много гадно :(
Ти в коя държава си?

Blab
11-13-2008, 22:58
На 18 каква ти е реализацията?
Или мислиш за напред, може би?
Лично аз не мога да си представя да бъда далеч от близките си хора, както и не всяко място мога да наричам дом... нм.
В к'ва сфера мислиш да се развиваш? Ако професията(желаната) ти го позволява, можеш да живееш в България, да пътуваш в чужбина по работа и прочие...
Не знам какво очакваш да ти се каже.

az199
11-14-2008, 09:00
Въпроса при мен е по сложен - може би трябва да обясня някой неща.
Мисля си за напред...какво ще става с мен?Какво искам да правя?Къде искам да стоя и т.н.
Първо и на двете места имам роднини.Всяко едно от тях мога да нарека дом.
Другото което е ,когато заминах за чужбина имах завършен само 8 клас.
Кога минаха годините...и аз не знам но в един момент осъзнах че тази година трябва да завърша,а аз нямам българско образование.
И друго /чуждо/ образование нямам.Учих две години тук /за езика/ и след това почнах работа.Както и да е - тук мога да работя за хубави пари,дори и да нямам такова!
В България за сега не ми минава и през ум да работя някъде за 300лв.Това си пълна подигравка с хората.Цял месец се спукваш от работа и накрая нищо.Не е ли по добре да идвам тук за малко време и после пак да си седя в Б-я?
Пак минавам и на тема образование.Три пъти в годината можеш да се явяваш на изпит по 6 предмета.Какво значи това?Че трябва да минат куп години,ако искам да завърша.Другото което е,не мога да се запиша като редовна ученичка...на 19 години да уча с 15 годишни - нещо не ми се връзва :?
Е кажете ми какво да правя,защото от толкова мислене не мога да спя нормално!
За цялата тази работа май ни е винивна държавата...за дето ни изгони :x

bigZ
11-14-2008, 20:55
Незнам къде точно се намираш но по-добре си стой там!Тези работи 5-6 месеца в България 5-6 месеца навън нестават.Първо че неможеш да си хванеш свясна работа.Второто е че всичките пари ще отиват за самолетни билети а и в БГ като си отиде човек няма как да не се направи на добитък първите 2 месеца по кръчмите.Отделно от това ти ще се съсипеш.Забавление има навсякъде.Зависи обаче какво разбираш от забавление а и извън България хората са си като нас вярно че с по различно мислене но има такива които са печени.Така че си намери среда кудето да ти е приятно и не мисли за българия като вариант за живот щото там е мазало и ше стаа още по големо! :?

CVETELLINA
11-17-2008, 15:40
Според мен в България шансът за реализация е минимален.Първо,че още университетите ни са пълна боза.. (повечето),трудно се влиза с хиляда изпита,има ужасна корупция,плащаш луди пари за семестрите и т.н и после като завършиш се чудиш за какво си учил,ако не си в София или в по-големите градове (но дори и там стана пренаселено).
Пределно ми е ясно,че като си в чужда страна, България много ти липсва и я идеализираш едва ли не (и аз съм била в твоето положение)и върнах се в Б-я и сега се насочвам за висше пак в чужбина..пак уроци,езици,даване на излишни пари,защото просто живота в България е много сложен.И на запад е така,но трудът се цени,а тук не се оценява това,което правиш (ако въобще имаш шанса да си намериш работа).Много негативно съм настроена, аз лично,към образованието и реализацията тук.Така че моят съвет е ако имаш възможност идвай си В Б-я за по 1-2 седмици,но не се връщай за постоянно.

SiegHeil
11-17-2008, 15:46
Кой е казал че в България няма реализация оО

fabulous
11-17-2008, 23:58
Така като слушам авторката ми се струва, че става върпос за америка.. Аз живея тука, и аз дойдох след като завърших 8-ми клас. Сега съм 10-ти и бих казал същото като нея.... Живота тука е по-различен, еднообразен и е доста трудно на моменти...
За реализацията има нещо вярно, че тука го има шанса да израстеш нагоре, особено с добро образование. От друга страна не е работа да се живее такъв начин на живот.. Не мисля, че в България няма възможност за реализация, но може би някак си се получава по-трудно .... А и хората са настроени песимистично, че България ще се оправи, което не е в полза на никого ....
Аз имам още 2 год и половина докато завърша, а след това нз още къде ще уча.... При всички положения ще се връщам до България често, защото там ми е всичко :)
Успех! ;)

Diam0nD
11-18-2008, 05:44
снощи по новините казаха ,че заради кризата някои от българите се връщат към България ... мен ме съмнява ,че тези в по-развитите страни ,където и кризата е по-голяма ,ще почнат да се връщат :grin: хайде идвайте си ;) :grin: :grin:

Lysit0
11-18-2008, 06:51
Еми реализацията в България е само да си чалга звезда :D
Там плащат най-многo.
Или политик... :D
Аз мисля,след някоя друга година да се реализирам в Испания :)

bigZ
11-18-2008, 12:35
Az li4no ne q vijdam taq kriza.Ne kazvam 4e q nqma oa4e ne e ni6to v sravnenie na tova koeto e v BG 6toto tuk horata sa sviknali da im e evtini4ko i da ne se vdigat cenite mnogo mnogo.Sko4i benzina s 2 kinta i ve4e auuu kriza.... sa kato padna s pove4e 6to ne kajat ne6to?V BG vurvi samo nagore i nagore vsi4ko nikogas nikoi ne svalq cenite.4udno mi e za6to ne vdigat zaplatite taka progresivno kakto vsi4ko drugo?

Erica
12-01-2008, 16:34
Цялата истина е че тук може да работиш 1-2-3 месеца и да си изкараш цяла година в Б-я...за това се чудя.

Абе като гледам по новините,какви са цените в България...трудна работа да си живееш там цяла година със спестеното от чужбина за три месеца...

Janity
12-02-2008, 07:42
За мен лично България е мястото където трябва да живееш.Първо - в чужбина хората мислят българите за боклуци и доста трудно си намираш по хубава работа от бране на гъби и т.н дори и с образувание.А това примерно , че там зимаш еди колко си , в България ще зимаш същите или дори и да не са същите ще си позволиш каквото и там си позволяваш , само че разликата е там , че тук са ти родителите , приятелите и т.н.А там какво ? Хубаво, всички казват "Ще си намеря приятели" , ама то там хората са зомбирани от всякаде,само една тъпа физиономия , никой на никой не се усмихва и...Само работят по цял ден , дискотеките им затварят в 2 часа . Абе аз си оставам в България , тук съм родена и колкото и лоши да са условията , не мога да зае*а по този брутален начин живота си зареди някакви шибани хартиики.

Izabel
12-03-2008, 00:12
Дам, трудно е. Но никъде няма лесно.
Аз съм на мнение, че България за мен е място за разнообразие и туризъм, мястото където оставих спомените си и всичко мило и родно, моите близки ... и затова на всеки 3 месеца се връщам. Така се зареждам отново и знам, че следващите 3 месеца имам какво да чакам с нетърпение.

Животът в чужбина не е само пари, работа, среда, приятели и дискотеки.
За мен животът е спокойствие, уреденост, мисъл за теб, без страх и притеснение, а точност и цененост.

Колкото и да ми е мила родината, в нея живея със страх ... страх дали няма да ми се стовари някоя сграда в/у колата, дали циганите няма да ме пребият в автобуса, дали утре ще съм на работа, дали няма да ми ограбят апартамента, дали докторите ще ме приемат и направят необходимото, дали ... дали...дали. Всички казвате 'Ама това го има по целият свят". Да, има го ... Но в България е нещо нормално, нещо ежедневно.

Моят дядо почина, защото сестрата се направи на важна и го отложи с един ден за прост преглед.
Ограбиха ме във фризиорски салон ... влязоха и ми взеха чанта за 0 време .
Пребига момче пред очите ми, защото не искаше да си даде очилата на един циганин да ги пробва.
Убиха Домоуправитела на входа ми, защото искаха да му вземат златния пръстен, но не успяха.
Загина мои приятел заради пил шофьор.
В магазина продавачката ме лъже и ми взима повече, а след като я хванеш в грешка те псува и гони.
Контрольорите в рейса налитат да ме бият, ако съм нередовна, а хем искам да си платя глобата.
Полицията спи най-демонстративно, докато натикваха на сила една жена в някаква съмнителна кола. Дори не попитаха, защо аджеба крещи и к'во се случва.
Съседът ми от вторият етаж за малко да ме изнасили в асансьора ми, а никой не хае след оплакване.

Животът в България си е предизвикателство. Много лоши хора на едно място за мен ! Тъжно е :(
Понякога се чувствам като в страна от третият свят. Жалко е ! :(
Тези неща ме пропъдиха мен от родината ми ... и не съжелявам нито за миг. Трудно ми е и тук, но ще ми е по-трудно в България и то два пъти повече.
Защото аз не съм животно, за да ме третират така, а аз да си затварям очите !!!

Пенсионерите гладуват, хората инвалиди в българия са с етикет МЪРТВЕЦ,градският транспорт идва все по-рядко и все по-прашасъл, а младите се чудят на къде да хванат, но нямат парите, защото им се подхвърлят трохи с обяснението "Нямате минимума 3 год. опит" и т.н. и т.н.

Смях е цялото управление и държавата България.
Мъчно ми е за родината, за местата от детството ми и близките ми.

Тук разбрах какво е да живееш и какво е да печелиш пари ... да планираш ... да си сигурен и спокоен за теб и бъдещето ти, въпреки хилядите въпроси. Да се грижат за теб, да се трудиш и да бъдеш възнаграден подобаващо за трудът си. Да имаш възможностите ... защото в България дори нямам възможност

Пример: Да карам хубавата си кола е нещо екстремно ... Дупките са безброй, малоумниците с купени книжки и неспазващи правилника са милиони, а случайно да имаш късмет да паркираш някъде ... Най-доброто положение е да си само с чукната ламарина ... Всеки път се чудя дали ще си я намеря, където я оставих. Задръстванията в София са нещо ужасяващо ... а нервите, които ми костват да се придвижа с кола (хем за по-лесно) са ... ... и лекарства няма да ми ги върнат.

Малките неща преобръщат 'колата на живота'. Аз не живея за купона ... Купона мога да си го направя навсякъде (важни са хората, само те липсват мамка му) ...

Погледнете го от тази гледна точка !!!

И друго ... Хора, които не са живяли в чужбина (говоря за живяли ...не за 9 месеца работник- бране на гъби, не за 3 месеца бригада, не за месец на гости, не на екскурзия ... а за истинскят живот и борба) ... те могат да разберат ! Другото са само догатки и замъглени погледи ...

Много се отплеснах, но ... Криворазбрано е това с Българите в чужбина, затова !!! :?

adelaida
01-02-2009, 15:45
Zna4i i ti si kato men,az sam na 18god jiveq v ispaniq 6god gore dolu i ne sam sviknala izcqlotuk gledam prosto da nemislq za bg,za6toto nqma smisal dokato ne zavar6a da se izm4vam samo mislq kakvo danapravq za sebe si i taka vremeto minava p lesno i barzo!az ostavih u4ili6te za6toto sam super inataa tuk e ujasno da u4i6 i sega se zapisah na ve4erno imam tazi i o6t 1god za d si vzema izpitie do 10 klas,sa6to i rabotq no ako pita6 men makar i po kasno zapi6i se da u4i6 v darjvata koqto si za6toto v bg 6te ti e mnogo trudno u4im mnogo pove4 i si izotnala mnogo sa6to kato men,zavar6i i posle misli ostavi parite i rabtata v 4ujbina t sa vremenni obrazovanieto ti dava sigrnost za pove4e godininapred!!!

Darkkiss
01-18-2009, 02:59
Проблема е че и аз не знам какво искам...за това се обръщам към вас.
Живея в чужбина от около 3 години на 18 години съм.Доста често си ходя до България.
Чудя се и все не мога да реша какво да правя.
Тук или в България - това е въпроса.
Знам че ако си отида в Б-я няма да имам никаква реализация.
В чужина пък я имам,но не ми харесва.Няма с кого да си кажеш една нормална приказка,с кого да излезеш да се повеселиш - изобщо всичко е много по различно.Правиш всеки ден едно и също и т.н.
Чудя се дали е добра идеята да седя малко време тук (за пари) след това да си ходя и т.н.Не знам наистина какво да правя.Цялата истина е че тук може да работиш 1-2-3 месеца и да си изкараш цяла година в Б-я...за това се чудя.От друга страна не си ли разделям живота на две...?
Много съм объркана.Надявам се някой да даде съвет и моля БЕЗ СПАМ!

Ако очакваш някой да вземе решението вместо тебе значи си ИДИОТ!

Sarge
01-18-2009, 07:56
Проблема е че и аз не знам какво искам...за това се обръщам към вас.
Живея в чужбина от около 3 години на 18 години съм.Доста често си ходя до България.
Чудя се и все не мога да реша какво да правя.
Тук или в България - това е въпроса.
Знам че ако си отида в Б-я няма да имам никаква реализация.
В чужина пък я имам,но не ми харесва.Няма с кого да си кажеш една нормална приказка,с кого да излезеш да се повеселиш - изобщо всичко е много по различно.Правиш всеки ден едно и също и т.н.
Чудя се дали е добра идеята да седя малко време тук (за пари) след това да си ходя и т.н.Не знам наистина какво да правя.Цялата истина е че тук може да работиш 1-2-3 месеца и да си изкараш цяла година в Б-я...за това се чудя.От друга страна не си ли разделям живота на две...?
Много съм объркана.Надявам се някой да даде съвет и моля БЕЗ СПАМ!

Ако очакваш някой да вземе решението вместо тебе значи си ИДИОТ!


А ти вземи още 100тина пъти да напишеш нещо днес