PDA

View Full Version : Търся биографиите на Моцарт и Бетовен



kalpazanka
11-14-2008, 12:40
Здравейте, съфорумци! Трябват ми подробни биографии на Моцарт и Бетовен и по-конкретно детайли от какво са боледували и вероятни причини за смърт. Доколкото си спомням от часовете по музика, за Моцарт има предположение, че е страдал от венерическо заболяване, а Бетовен около 10 год. възраст е прекарал ревматоидно заболяване.
Благодаря Ви предварително!

RiseGirl
11-14-2008, 12:51
Моцарт
Моцарт умира на 35 години от бъбречна недостатъчност, следствие от прекомерна работа, свръхнапрежение и системно недояждане. Дължи пари на всички - на шивача, на бакалина, на тапицера и, разбира се - на всичките си приятели. Работи трескаво, за да изпревари смъртта и да завърши великия си Реквием. Страшна дъждовна буря не позволява на жена му и приятелите му да съпроводят ковчега му до гробищата. Чак след 17 години Констанца разбира, че Моцарт е хвърлен в безименен масов бедняшки гроб.
Констанца първоначално е погълната от скръбта си и дори иска да умре и да легне редом с него. По-късно почва да разпространява слуха, че нейният Волфганг е бил убит с бавна отрова. С това историята около Реквиема става още по-загадъчна. Публиката постоянно се пита: "Дали я е написал за себе си, докато е гледал смъртта в очите?"
Смъртта на Моцарт се превръща в мит, а Констанца печели добре от това и го надживява до 50-годишна възраст.
Само една година след кончината му вече е поставен първият паметник на Моцарт. Някои по-луди глави са искали да създадат секта, чийто идол да е Моцарт. В днешно време вече има над 80 различни версии за смъртта му. Той се превръща в легенда, подобна на истериите около поппевците днес. Много преди смъртта на Джеймс Дийн, принцеса Даяна и много други умрели млади величия, той завладява фантазиите на масовата публика.

Бетовен
Умира на петдесет и шест годишна възраст във Виена на 26 март 1827 г. по време на гръмотевична буря. Според виенския патолог Кристиян Райтер дългогодишното му страдание и смъртта са причинени от оловно натравяне.
Дни преди смъртта си Бетовен вече е прекарал месеци на легло.Един ден той казва на приятелите си:”Аплодирайте приятели , комедията свърши”.Ден по-късно получава подарък-отлежало вино- от неизвестен граф.Бетовен се радва на подаръка ,посяга към чашата и казва:”Жалко , жалко.Твърде късное”След което изпаднал в кома за няколко дни.На 26-ти Март се развила силна пролетна буря.Бетовен се събудил , протегнал високо ръка , стискайки здрав юмрук , след това композиторът издъхнал
На погребението на Бетовен , което се състояло на 29-ти март 1827 присъствали между10 000 и 30 000 хора. Няколко години по-късно умрял и Франц Шуберт , като последното му желание било да бъде погребан до гроба на Бетовен.Шуберт бил неотлъчен смъртното легло на Бетовен , в последните дни на композитора.

Lysit0
11-14-2008, 12:54
Лудвиг ван Бетховен (http://lvbeethoven.hit.bg/biograpfy.htm)

Vincitore
11-14-2008, 13:01
За Моцарт пише че умира 04.12.1791г от възпалително ревматично заболяване!!!
Здравословното състояние на Бетовен рязко се влошава.Лекарите не успяват да му помогнат и няколко месеца по-късно на 26 март 1827 г умира във Виена!!!

kalpazanka
11-14-2008, 13:22
За Моцарт пише че умира 04.12.1791г от възпалително ревматично заболяване!!!
Здравословното състояние на Бетовен рязко се влошава.Лекарите не успяват да му помогнат и няколко месеца по-късно на 26 март 1827 г умира във Виена!!!
Това ми трябва, обаче с повече детайли. ;) Няма ли съфорумци, учещи в музикални училища или Консерваторията?

Vincitore
11-14-2008, 14:21
Аз уча в музикално yчилище но сме наблегнали повече на творческата им дейност-за смъртта им сме писали само това sorry :(

RiseGirl
11-14-2008, 14:26
Това ми трябва, обаче с повече детайли. ;) Няма ли съфорумци, учещи в музикални училища или Консерваторията?

Информацията, която съм ти дала мисля, че е достатъчно изчерпателна. :)

kalpazanka
11-14-2008, 14:29
Това ми трябва, обаче с повече детайли. ;) Няма ли съфорумци, учещи в музикални училища или Консерваторията?

Информацията, която съм ти дала мисля, че е достатъчно изчерпателна. :)
Уви, не. Този материал го изчетох, доста преди да пусна тема тук. Но съм благодарна на тези, които се опитахте да ми помогнете.

БТВ намерих на английски подробно описание само за Моцарт, но не и Бетовен.