PDA

View Full Version : Есе за сексуалността



sladko_f
11-15-2008, 08:27
Имам за домашно по психология да напиша есе на тема "Сексуалността пред кривото огледало на днешния ден". Много ще съм благодарна ако ми помогнете, защото нямам никаква идея какво да пиша.

kalpazanka
11-15-2008, 08:37
Може да пишеш за тежкия грим при 13-14 годишни момиченца, можеш да пишеш за начина на обличане- ултракъсите полички, поведението в дискотеките, за това например, че момичетата вече са активната страна /в повечето случаи те правят първата крачка/..... Ако ми хрумне още нещо, ще пиша пак. Успех!

sexa_na_kompleksa
11-15-2008, 08:41
Виж дали можеш да вземеш нещо от тук:

Сексуалността в живота на човека

Сексуалността.Що е то?Нима това не е въпрос който всички ние си задаваме?Темата за сексуалността ни вълнува през целия ни живот,независимо на каква възраст сме и какъв е полът ни.Тя играе важна роля в живота на човека и развитието му като личност.Но за жалост в нашето общество сексуалността е възприета като тема табу и за нея не се говори открито.А всъщност трябва.
Именно липсата на каквито и да било разговри на тази тема в повечето семейства води до объркване и неразбиране у юношите по въпроса за сексуалността.Ние черпим своя опит предимно от телевизия,интернет или приятели,които всъщност също като нас не са наясно.Повечето от нас остават с впечатлението,че сексът е единствено физическо удоволствие,изключвайки напълно любовтта или друг вид чувства и емоций.Липсата на емоционално привличане в една „връзка” може да се възприеме по два начина според мен:”животинско” задоволяване на сексуалния нагон или сексуално насилие.Проблеми,които нес ъмнено трябва да се обсъждат в семейна среда.
Първо бих искала да обърна внимание на емоционалното привличанве,което за мен е много важно по време на юношеството.Периода,в който всички ние имаме нужда разбиране,подкрепа и любов.В тази възраст съдейки по самата себе си,съм склонна да мисля,че търсенетона любов извън семейството се дължи именно на липса на любов в самото семейство.Или може би по-точно на търсене на различната любов.В един момент любовтта в семейството се оказва недостатъчна и се търси друга близостс представители на другия пол или дори с представители на собствения ни пол.Но ако да търсиш разбиране,подкрепа и емоционална топлина извън семейството,означава същевременно да търсиш любов,то тогава не се ли препокриват любовтта и приятелството.Този въпрос води до объркване представите на юношите за емоционалнто обвързване.Ако приятелството е най-високата степен на емоционална привързаност и близост в общуването,то тогава какво е любовтта?Разсъждавайки над този въпрос стигам до заключението,че приятелството е някаква форма на платонична любов,при която нямаме нужда от физически контакт, за да обичаме някого.Но тогава това трябва ли да значи,че любовтта означава не само емоционална привързаност,но и физическа близост?
Мисля,че да.Все пак двете неща-любовтта и сексът са неразривно свързани по между си.Говорейки за любов ,не можем да пропуснем и секса.Но има разлика между сексуалният контакт със случаен партньор и сексуалния контакт с човек,който обичаме.Все пак по време на сексуалното общуване,ние обменяме множество емоций по между си.В първия случай те са на елементарно ниво,проявяват се емоций като страст,агреси,егоизъм и т.н.Но когато сме емоционално обвързани,емоцийте са например любов,загриженост,разбиран е.Нека не забравяме все пак,че първият сексуален акт е много важен при нас юношите.Затова на първо място в една връзка трябва да стои любовта,при която се проявят разбиране,уважаване чувствата,предпочитанията и дори страховете на партньорите.Това са нещо,които несъмнено трябва да съществуват в една връзка и дори да са в основата й.Както казах в началото,липсата на подобни чувства,както и на любов,за мен означават или животинско задоволяване,или сексуално насилие.
разглеждайки първия случай,се връщам още в началото,когато споменах за липсата на разговори в семейството относно сексуалността,които са много важни,защото именно тази тема играе важна роля при формиранетона човека като личност.Когат писах това,имах предвид най-вече безнравствеността на някои юноши,изразяваща се в безразборни сексуални контакти.Такива тийнейджъри гледат на секса само като на задоволяване,без любов.може да се каже,че моралните ценности също са изкривени до някаква степен.Ето защо е много важно общуването в семейството.
Не по-малко страшно е й сексуалното насилие,което ни засипва от всички страни.Макар, че в нашата страна вулгарните надписи и подмятания по улиците не се оценяват като сексуално насилие,те въсщност са.Макар и не толкова серизни,като блудството и изнасилването,те са също толкова „противни” и пораждат не по-малко отвращение.Много често срещани са вулгарни подмятания от страна на мъже на средна възраст,насочени към маллетни момичета.Това също е форма на блудство.И все пак по-страшно според мен е изнасилването.При този вид сексуално насилие,тормозът е насочен към психиката на жертвата,но има и физическо насилие.По-голяма част от изнасилените жени са под 18 години,но това не значи че жертна не може да бъде възрастна жена или дори момчета.Все пак изнасилвачите си търсят не сексапилни,а лесни жертви.Но нека не забравяме,че изнасилвачите изпитват удоволствие не толкова от сексуалния контакт,колкото от самото насилие.Това ме кара да мисля,че насилниците са предимно слаби и комплексирани мъже имащи нужда да доминират над някого,за да се чувстват силни и могъщи.Именно затова се избират лесни жертви,които ще окажат малка или почти никаква съпротива.
Обикновено жертвите на сексуално насилие предпочитат да не говорят за случилот се,което е нормално вземайки предвид преживяното.Но се забравя,че не те имат вина за случилото се,и че може да им се помогнеьако споделят.Особено важно е споделянето при по-малки деца,защото насилието при тях може да причини сериозни психически травми.За това разбирането и общуването са много важни в едно семейство,това би предразположило жертвата към споделяне.
Съществуват различни и неправилни схващания за това как може да се стигне до някаква фрма на сексуално насилие.Например,че повечето насилници са непознати.Всъщност,в повечето случаи те се оказват познати или дори роднини на жертвата.По тази причина често въобще не постъпват оплаквания срещу насилника,още повече ако той и жертвата са емционално свързани.В подбни случаи жертвата е склонна да намира опрадания за насилието и рядко събира смелост да потърси помощ.
Жертвите често се самообвиняват,че са подтикнали по някакъв начин насилника и че винага е само тяхна.Но много често,насилниците са хора с криминално досие,кот не взимат под внимание външния вид или действията на жертвата.За това в подобни случаи жертвата трябва да знае,че не тя е предизвикала изнасилването и това да я подтикне да потърси справедливост,за да помогне не само на себе си,но и на други потенциални жертви.
Изнасилванията и блудството нашето общество са много сериозен проблем.Насилниците едва ли някога ще изчезнат,но могат да бъдат спрени,ако жертвата подаде оплакване срещу тях.”Не!” на сексуалното насилие!!!

sladko_f
11-15-2008, 12:16
Мерси много. Наистина ми помогнахте!! :)