PDA

View Full Version : Германия



BadEmotion
11-15-2008, 19:25
Здравейте! Дълго време се чудех към кого да се обърна и най-накрая приятелят ми ми препоръча този сайт :) Така, аз съм на 16 години и след 3-4 месеца ми предстои да ида да живея в Германия или по-точно в Мюнхен. За начало ще е там, защото ще ни предстои местене из градовете, защото такава е работата на баща ми. Дълго време се информирах относно хората, държавата, градовете. Езика не съм го учила, но знам няколко израза и думички. Нищо друго. Баба ми не беше много съгласна да заминаваме там, защото казва, че германците били студени хора и не се държали добре с новодошлите. Казват, че се държат с теб като с боклук и искат единствено да си свършваш работата, та даже те карат да вършиш и работата и на техните хора-германците. Не знам, казвали са ми също, че германците са много точни хора, рядко се усмихват, работят по цял ден. Тази картинка ме плаши. Не искам да ставам като тях. :o Не знам как ще се справя в нова държава, без да знам езика. Лесен ли е, защото съм чувала че има трудна граматика. :( Не знам дали ще си намеря приятели, не знам дали ще успеем да се оправим там, дали заплатата на баща ми, който ще работи като обикновен работник ще ни стига, не знам дали ще се справям в училище. Чувствам се доста зле, но ви моля който е бил там, който има сведения относно държавата, хората и всичко като цяло да ме успокои, защото си мисля, че ще имам някакво сиво ежедневие, без приятели, без познати :( Благодаря на всички предварително. :)

Bianca
11-15-2008, 19:28
Slun4ice ще ти даде точен отговор, може би. :)

Decu
11-15-2008, 19:30
Миналата година бях там за малко повече от седмица в приемно семейство и мога да гарантирам, че хората се държаха доста добре. :)
Не само с мен, никой не се оплакваше. Дори после не искахме да си тръгваме. :D

UnaBletoLoVeU
11-15-2008, 19:49
Първият път, когато ходих беше за почти 3 месеца. Беше ми адски странно, различно, скучно. После си намерих приятели. Хората са адски дружелюбни. Винаги се усмихват. Страната е хубава. Пълен ред. От този по улиците до опашките в супермаркета.
Била съм в няколко мънички села, в Хайделберг, в Шпайер, в Манхайм. Очарована съм.
Обаче не ти блазя, че ще живееш там. За хората, родени в Германия, сигурно е прекрасно, защото условията са на едно страхотно ниво, но за теб ще е трудно, защото ще ти липсват приятелите ти и като цяло животът ти тук. Поне така мисля, де. Иначе за хората не се притеснявай. Баба ти не е права ;)

tuzaro
11-15-2008, 19:56
Хубаво е в Германия ама за 2-3 седмици, много са студени хората иначе са супер възпитани. Ама не може както тука примерно в някоя кръчма седят 2-3 и си пият и ти си няква компания 3-4 човека и да се съберете да се напиете...

Cool_Bitch
11-15-2008, 19:58
Не се притеснявай със всичко ще свикнеш и хора,и език(който е супер лесен)...охх та аз ли неискам да съм в Германия :grin: еии късметче там!!!

BadEmotion
11-15-2008, 20:06
Благодаря страшно много на всички, които писахте :) Вече се чувствам малко по-добре :) Надявам се всичко да се оправи :(

tuzaro
11-15-2008, 20:10
Има и много българи, така че спокойно.

Cool_Bitch
11-15-2008, 20:11
Радваме се,че си по-добре....горе главата,пътувай и друго всичко ще си дойде на мястото 8)

BadEmotion
11-15-2008, 20:17
Мерси :) Дано наистина всичко си дойде на мястото и дано намеря и други българи там :)
П.П. Много сте мили :-)

hahavteen
11-15-2008, 20:20
Тези които са били само на почивка в Джърмани за 2-3 седмици да не дават мнение плс защото едно е да отидеш за малко и съвсем друго да живееш там. Те и туристите в БГ са очаровани от държавата, природата, китните селца и бла бла ама тва е защото всичката мизерия им бива спестена.
До авторката: Ще ти пиша скоро :)

aDuHka
11-15-2008, 20:26
Амии айде и аз да попиша малко :) ...
Значи тази година,края на септември, ходих заедно с класа си в Германия,по-точно в Пасау(близо до Мюнхен).През седмицата там имахме курс и така упражнявахме езика. Още със самото ни пристигане ни посрещна една германка, беше много мила към нас, обясняваше ни всичко, дори и по няколко пъти, защото не всичко разбирахме от първия път. След това, когато си вървиш по улицата всички ти се усмихват, а по възрастните дори те и поздравяват ;)
От самия курс ни бяха дали една задача, да ходим да обикаляме из града и да разпитваме за забележителностите.Всички, с които си общувахме бяха изключително дружелюбни, съобразяваха се с това,че сме чужденци и се стараеха да говорят по-бавно и разбираемо.

А относно езика, не бих казала, че е лесен. От 5 години го уча и винаги някои неща ми се струват супер трудни, но когато вече започнеш да схващаш, за какво става дума, езикът никак не ти се струва груб ;)

ПП:Благородно ти завиждам, че заминаваш да живееш там :D
ПП2:Дано си намериш приятели!

hardball
11-15-2008, 22:47
Аз гласувах НЕ.

hardball
11-15-2008, 22:57
Ми да, що ти друго ли гласува? :Д

hardball
11-15-2008, 22:59
Маладец :)

Jumbie483
11-15-2008, 23:20
Аз от личен опит, мога да ти кажа, че там хората са страшно дружелюбни и мили. Редът и чистотата присъстват абсолютно навсякъде... Между Германия и България има коренна разлика, за това може би първия/втория месец ще ти е по-трудно да свикнеш. Но след това няма да искаш да се върнеш в България ... :-)

hardball
11-15-2008, 23:22
Ти ще кажеш... :x

XceSS
11-16-2008, 01:10
Абе cool си е :)

sweetsunshine
11-16-2008, 02:12
Сега не ми се пише подробно,но само ще ти кажа,че искаш ли да научиш езика ще ти се струва лесен,а иначе във началото и на английски ще можеш да се оправяш.Във училищата има нулеви класове,във които се учи езикът 1 година и след това си караш до който клас си си стигнала.Аз много харесвам Германия!Хората според мен изобщо не са такива каквито ги описваш.Един път се бях загубила там и попитах 2-ма 3-ма човека да ме опътят и те най-учтиво ми отговориха(това е само пример.Иначе като минеш по улицата и поздравиш някого и той те поздравява.Абе зависи от хората).Блазе ти,че заминаваш! :)

hardball
11-16-2008, 10:41
а иначе във началото и на английски ще можеш да се оправяш.Във училищата има нулеви класове,във които се учи езикът 1 година и след това си караш до който клас си си стигнала
Къде са тея магически училища, аз подобен късмет нямах.

PiruBloodz
11-16-2008, 10:44
много

SuNsEt
11-16-2008, 16:56
Дам!Много обичам Германия... :)

LINKNOT
11-16-2008, 17:11
изобщо в чужбина за постоянно не е хубаво. аз не разбирам хората,които в името на парите жертват всичко,преебават роднините си (в случая дете и жена) за да идат да работят като гламави за малко повече пари по-долнопробна работа в чужбина,където ще ги третират като хора ТРЕТА ръка...
Съгласна. Аз не бих напуснала България,но щом при теб вече е решено,ще ти кажа и аз каквото знам. Там винаги говорят на Вие и дори има специален глагол за "говорене на "ти". Уча немски 8 години,вече 9-та. Може да се каже,че е сложен,но като си заобиколена всеки ден с немскоговорящи,бързо ще влезеш в ритъм и ще го научиш.
Успех и дано някой ден решиш да се върнеш ..

BulgariaZaBulgarite
11-17-2008, 13:08
Един нашенец умрял и се преселил в рая. Щом стъпил в рая, какво да види - море от сладолед, бреговете му от шоколад. Спокойствие, зеленина. Живял ден, два, година праведникът в рая и започнало да му писва.

Нямало ги кръчмите, в които на чаша вино с приятели старецът бистрел политиката, нямало ги жените, в които бил влюбен. Мислил, мислил старецът и решил да потропа на врата на Свети Петър.

- Светецо, не искам повече в рая - наситих му се, скучно ми е и ми липсват приятелите, шумните кръчми, питието. Отключи ми портата на рая, пусни ме по белия друм да си ходя в ада.

Свети Петър останал глух и ням за молбите на райския човек. Решил обаче да събере светиите спешно на съвет.

Такъв случай в рая нямало. Мислили-мислили и решили да отпратят праведника, който искал да живее в ада. Преди да уредят постоянното му жителство там, светиите решили да пратят скучаещия на екскурзия в пъкъла. Да види, да гледа, да усети и ако реши, да отива там.

Хукнал нашият човек презглава. Все пак дали му само три дни да опознае мястото, където искал да живее. А там - живот като на земята. Кръчми, мадами, живот си живеели грешниците. След три дни екскурзия в ада райският човек се върнал и започнал да се моли всеки ден на свети Петър.

- Свети Петре, искам в ада! Там ми харесва, там са всичките ми приятели. Моля те, пусни ме да си отида от рая!

- Пратим ли те там, обратен път назад няма - рекъл светецът и подписал пътната книжка на райския човек за ада.

Щом вратите се отворили на пъкъла, пред сащисания старец се разкрила страшна гледка. В средата на пъкъла ври казан, а в него се давят и пищят душите на грешниците.

- Тук има някаква грешка - рекъл бившият райски праведник! - Аз бях тук три дни на екскурзия и беше прекрасно.

Дяволът се подсмихнал под мустак: Това, чедо, е разликата между туризма и емиграцията.

http://news24.bg/novini-14177-za_razlikata_mejdu_turizma_i_emigraciyata_edin_nas henec_umryal_i_se_preselil_v_raya_shtom_stapil_v_r aya_.html

hahavteen
11-17-2008, 13:14
BulgariaZaBulgarite БРАВО!
Точно това казах и аз ама едно си баба знае едно си баба бае.
Тия дето не са ЖИВЕЛИ в Германия да не се обаждат защото сте смешни!

Disrespect
11-17-2008, 14:11
Аз гласувах НЕ.
А така. КУР за Германия!

2 станаха

BulgariaZaBulgarite
11-17-2008, 14:13
Нямам нищо против Германия и немците, просто всеки да си знае местото.

Baby_b
11-17-2008, 14:44
Хората са много дружелюбни и организирани. Много е чисто и е супер за живот. Езика ми е труден на мен, на тебе ако ти се отдава браво. Искам и аз тааам.

BadEmotion
11-20-2008, 18:39
Благодаря на всички. Много сте милички :)

sweetsunshine
11-20-2008, 23:51
а иначе във началото и на английски ще можеш да се оправяш.Във училищата има нулеви класове,във които се учи езикът 1 година и след това си караш до който клас си си стигнала
Къде са тея магически училища, аз подобен късмет нямах.Ами аз от една приятелка научих,тя е във такъв клас,иначе и аз незнаех,че има подобни екстри :)

Water_lili
11-21-2008, 08:19
Тези които са били само на почивка в Джърмани за 2-3 седмици да не дават мнение плс защото едно е да отидеш за малко и съвсем друго да живееш там. Те и туристите в БГ са очаровани от държавата, природата, китните селца и бла бла ама тва е защото всичката мизерия им бива спестена.
До авторката: Ще ти пиша скоро :)

Много си права, че който не е живял тук няма думата... Да, много е хубаво в Германия.... страхотна инфраструктура, чистота и ред, институции, които си вършат работа и работници с добро отношение към клиентите на фирмата ( готови са да помагат, да се усмихват и да говорят на вие дори с чужденци). До тук всичко е страхотно и красиво когато си турист...
Когато живееш тук обаче нещата се променят:... като влезеш в ежедневието и вече не забелчзваш колко хубаво е всичко....
1. Принуден си или да живееш сам и без приятели или да се заобиколиш с българи и да живееш в някъв паралелен свят...
2. Всекидневно си подложен на унижителното пренебрежение от страната на хора , които по интелигентност са поне на 3 степени под твойта, но са немци....това тук значи много. Защото каквото и да си говорят немците винаги са били и ще си останат расисти; те не могат да понесат ,че някой чужденец е по- способен от тях, защото това ще означава ,че трябва да се потрудят за работата си.... Мен дори в собственото ми уни ме "посъветваха" да не почвам да следвам , а да си се върна в бг по- добре, но като ги заковах първия семестер с успех по висок от 60% от всички останали немци ме гледат всички накриво сега.....
3. освен ако не познаваш българи е трудно да се забавляваш, не че е невазможно, просто е по немски....
:razz:

4. Трудно е да се свикне с храната тук и начина им на хранене, аз поне в началото имах голями проблеми, но с достатачно турски магазини и колетчета от вкъщи дори това се преживява :razz:
(5. Духат си носа по невероятен начин) :D
За езика не се притеснявай, предполагам ще посетиш някакъв курс и с малко учене и много гледане на телевизия се учи бързо ,поне разговорно.А относно финансите на баща ти не знам колко ще взима, но Мюнхен е един от най- скъпите немски градове, дори за немците...

П.С. Не искам да те плаша, просто смятам ,че трябва да знаеш истината за да си потготвена и да не се разочароваш, въпреки всички затруднения ,които се срещат тук се живее добре. Аз съм доволна и смятам ,че всичко преживяно тук ме е направило просто по силна и зряла. Пожелавам ти късмет в Германия и дано ти хареса

П.С.2: Слънчице ти живееше някъде в източна германия, нали? Как е там с неонацистите, има ли проблеми?

hahavteen
11-21-2008, 09:55
П.С.2: Слънчице ти живееше някъде в източна германия, нали? Как е там с неонацистите, има ли проблеми?

Аз съм в Дрезден :)
Преди около 2 месеца пребиха двама мои познати руснаци в един парк в 8 часа вечерта само защото говорели на руски докато се разхождали...
Какво повече да кажа.. Проблеми наистина има. :?
На мен обаче даже немците ми казват че приличам на германка освен това акцента ми (пак според немци) бие на австрийски така че за сега не съм попадала в подобни ситуации :-o

shadow4e
11-21-2008, 11:52
Аз съм чувала, че в източна Германия е доста по-добре относно чужденците, така ли е или са само слухове?

xpici
11-21-2008, 12:14
да, вчера бях там 8-) -h-

Water_lili
11-21-2008, 14:07
Аз съм чувала, че в източна Германия е доста по-добре относно чужденците, така ли е или са само слухове?

ами поне тук където съм аз (Южна Германия) се носят слухове ,че в някои градове в източна Германия има квартали в които не влизат чужденци, защото е опасно за здравето...но ако не се лъжа това се отнася предимно за чернокожи и араби или турци :? Но в крайна сметка те са и тези ,които са отговорни за голяма част от престъпленията в по- голямите градове...

hahavteen
11-21-2008, 14:14
Аз за сега съм много доволна тука и не съм се сблъсквала с расизъм. Обаче пък Дрезден все пак е сравнително малък град и е бъкано със студенти които повечето са от чужди страни така че... А и живея в един от най-спокойните квартали...
Те нацитата си седят най-вече в един определен квартал където нямам често работа..
Ама иначе тука няма работа и не е оферта да дойдеш да работиш тука.. Е зависи и какво искаш де.. Защото психолози се търсят адски много а аз следвам психология и ако реша да оставам тук няма да имам проблем. Пастрока ми обаче е програмист и работи все в западната част и се връща вкъщи само събота и неделя :-o