PDA

View Full Version : МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ С ЕСЕТО!!!!!!!!!!!!!!!!



arkooo
11-15-2008, 20:15
СВАДАТА МЕЖДУ АХИЛ И АГАМЕМНОН MOLQ VI

amazonkata90
11-16-2008, 16:19
Заповядай:


Пър¬ва пе¬сен
Хо¬ра и Бо¬го¬ве; Те¬ма¬та за вой¬на¬та и ми¬ра; Те¬ма¬та за сва¬да¬та и по¬ми¬ре¬ни¬е¬то
“Или¬а¬да” на Омир е най-ви¬со¬ко¬ху¬до¬жес¬тве¬на ¬та епи¬чес¬ка по¬е¬ма от тро¬ян¬ския ми¬то¬ло¬ги¬чен ци¬къл. Чрез лич¬на¬та съд¬ба на ге¬ро¬и¬те, Омир го¬во¬ри за обоб¬ще¬ния об¬раз на во¬и¬на. Пред¬ста¬ве¬ни ка¬то пле¬мен¬ни во¬ен¬ни вож¬до¬ве, ге¬ро¬и¬те сим¬во¬ли¬зи¬рат най-съ¬щес¬тве¬но¬то, най-доб¬ро¬то от иде¬а¬ла за вой¬нска чест и дос¬той¬нство, но в съ¬що¬то вре¬ме са но¬си¬те¬ли на обик¬но¬ве¬ни чо¬веш¬ки сла¬бос¬ти.
Го¬ле¬ми¬ят кон¬фликт м/у Ага¬мем¬нон и Ахил е ре¬ал¬но след¬ствие от чо¬веш¬ки¬те вза¬и¬мо¬от¬но¬ше¬ния, ока¬за¬ли се в дис¬хар¬мо¬ния с нрав¬стве¬ни¬те за¬ко¬ни на ро¬до¬ва¬та и меж¬дуп¬ле¬мен¬на¬та ети¬ка. Све¬тът на бо¬го¬ве и смър¬тни се оказ¬ва ед¬нак¬во “ан¬га¬жи¬ран” с проб¬ле¬ми¬те, за ко¬и¬то раз¬каз¬ва Омир. Сва¬да¬та м/у два¬ма¬та во¬и¬ни има скрит со¬ци¬а¬лен сми¬съл. Ага¬мем¬нон е вър¬хо¬вен вожд на гър¬ци¬те, Ахил пък е най-сил¬ни¬ят во¬ин. Отне¬ма¬не¬то на Бри¬зе¬и¬да от Ахил е гру¬бо по¬се¬га¬тел¬ство в/у не¬го¬во¬то во¬ин¬ско дос¬той¬нство, на¬ру¬ше¬ние на нор¬ми¬те на ге¬ро¬и¬чес¬кия мо¬рал, спо¬ред кой¬то от¬ре¬де¬на¬та пляч¬ка е приз¬на¬ние за зас¬лу¬ги в бит¬ка¬та. В об¬ра¬за на Ахил е пред¬ста¬вен бра¬ни¬те¬ля на ре¬да в къс¬но¬то ро¬до¬во об¬щес¬тво, за¬щит¬ни¬ка на ра¬вен¬ство¬то и раз¬пре¬де¬ле¬ни¬е¬то на бла¬га¬та спо¬ред зас¬лу¬ги¬те, а не спо¬ред об¬щес¬тве¬но¬то по¬ло¬же¬ние и по-ви¬со¬ко¬то мяс¬то в об¬щес¬тве¬на¬та стъл¬би¬ца. Гне¬вът на Ахил, пре¬диз¬ви¬кан от нес¬пра¬вед¬ли¬ва¬та пос¬тъп¬ка на Ага¬мем¬нон, и от¬ка¬зът му от учас¬тие в боя,са зав¬ръз¬ка на по¬е¬ма¬та.
Омир ус¬пя¬ва да ин¬ди¬ви¬ду¬а¬ли¬зи¬ра раз¬лич¬на¬та мо¬ти¬ва¬ция на гне¬ва у цар Ага¬мем¬нон и вож¬да Ахил. И у два¬ма¬та ге¬рои се наб¬лю¬да¬ва бо¬жес¬тве¬на¬та си¬ла на гне¬ва, но пър¬воп¬ри¬чи¬на¬та за не¬го е раз¬лич¬на.“Ши¬ро¬ков¬лас ¬тни¬ят” цар Ага¬мем¬нон не за¬чи¬та не са¬мо ба¬щи¬на¬та мол¬ба на жре¬ца Хриз, но и за¬ко¬ни¬те на “об¬що¬то бла¬ги спра¬вед¬ли¬ва¬та по¬дял¬ба на от¬во¬ю¬ва¬ни¬те бо¬гат¬ства. Той се из¬пра¬вя с/у нрав¬стве¬ни¬те за¬ко¬ни на ро¬до¬ва¬та об¬щност, зас¬та¬ва на пъ¬тя м/у чо¬ве¬ка и бо¬жес¬тве¬на¬та си¬ла на Олимп, не¬за¬чи¬тай¬ки же¬ла¬ни¬я¬та на жре¬ца Хриз. “Огнен” е гне¬вът на Ага¬мем¬нон как¬то “ог¬не¬ни¬те” смър¬то¬нос¬ни стре¬ли в ста¬на на ахей¬ци¬те, из¬пра¬те¬ни от раз¬гне¬ве¬ния бог Апо¬лон. Ага¬мем¬нон тряб¬ва да бъ¬де на¬ка¬зан за гроз¬на¬та си раз¬ру¬ши¬тел¬на страст към власт и бо¬гат¬ства. Та¬ка Омир нав¬ли¬за в све¬та на чо¬веш¬ка¬та ду¬ша, в ко¬я¬то бу¬шу¬ват страс¬ти, по¬каз¬ва¬щи си¬ла¬та и сла¬бос¬тта на чо¬веш¬ка¬та при¬ро¬да.
За да бъ¬де ре¬а¬би¬ли¬ти¬ран иде¬а¬лът за ге¬рой, ду¬хов¬но и фи¬зи¬чес¬ки кра¬сив, с/у Ага¬мем¬нон се из¬пра¬вя Ахил- по¬лу¬чо¬век, по¬лу¬бог. Той е ху¬до¬жес¬тве¬на връз¬ка м/у све¬та на хо¬ра¬та и бо¬го¬ве¬те, той про¬я¬вя¬ва и чо¬веш¬ка сла¬бост, и бо¬жес¬твен ра¬зум при ре¬ша¬ва¬не на спо¬ра с Ага¬мем¬нон. Ахил е “бър¬зо¬ног и бо¬жес¬твен”. Гне¬вът му е стра¬шен и раз¬ру¬ши¬те¬лен, а оби¬да¬та- не¬из¬ме¬ри¬ма. По¬сег¬на¬то е на дос¬той¬нство¬то и чес¬тта му на ге¬рой с без¬смър¬тна сла¬ва. Героична¬та смърт е ос¬нов¬на¬та цел в жи¬во¬та на древ¬ния во¬ин. Той се стре¬ми към смър¬тта. Избрал я е в име¬то на веч¬на¬та сла¬ва. За то¬ва и оби¬да¬та, на¬не¬се¬на от Ага¬мем¬нон, с нес¬пра¬вед¬ли¬во¬то от¬не¬ма¬не на Бри¬зе¬и¬да, е без¬мер¬на.
Кон¬флик¬тът меж¬ду Ахил и Ага¬мем¬нон пре¬диз¬вик¬ва спор и меж¬ду бо¬жес¬тве¬ни¬те пред¬ста¬ви¬те¬ли на Олимп. На¬ли¬це е раз¬де¬ле¬ни¬е¬то как¬то в чо¬веш¬кия, та¬ка и в бо¬жес¬тве¬ния свят. Све¬тът на бо¬го¬ве¬те пов¬ли¬я¬ва със своя мъ¬дър ра¬зум вър¬ху не¬ук¬ро¬ти¬ми¬те страс¬ти на раз¬гне¬ве¬на¬та чо¬веш¬ка при¬ро¬да на два¬ма¬та ге¬рои, ка¬то все¬ки по¬лу¬ча¬ва нуж¬ния съ¬вет и под¬кре¬па от без¬смър¬тни¬те.
Ахил е спрян в по¬ри¬ва си за от¬мъ¬ще¬ние от Хе¬ра и Ати¬на Па¬ла¬да, но са¬ми¬ят раз¬ру¬ши¬те¬лен акт ще бъ¬де из¬вър¬шен от гръ¬мо¬вер¬же¬ца Зевс, дал обе¬ща¬ние пред май¬ка¬та на Ахил да на¬ка¬же да¬най¬ци¬те. Бо¬го¬ве¬те се на¬мес¬ват, от¬мъ¬ща¬вай¬ки за нес¬пра¬вед¬ли¬ва¬та оби¬да на Ахил-най-дос¬той¬ни¬ят во¬ин сред ахей¬ци¬те. Нес¬пра¬вед¬ли¬во е оби¬ден, нес¬пра¬вед¬ли¬во са на¬ка¬за¬ни хи¬ля¬ди не¬вин¬ни хо¬ра, на¬ме¬ри¬ли не¬зас¬лу¬же¬но смър¬тта си пред сте¬ни¬те на троя. Прис¬трас¬ти¬я¬та на бо¬го¬ве и хо¬ра пре¬чат да се въз¬ста¬но¬ви на¬ру¬ше¬на¬та хар¬мо¬ния в вза¬и¬мо¬от¬но¬ше¬ни¬я¬та . Во¬ен¬ни¬ят кон¬фликт се за¬дъл¬бо¬ча¬ва, враж¬да¬та меж¬ду два¬ма¬та ге¬рои –съ¬що. Ми¬рът е да¬леч, а вой¬на¬та взи¬ма но¬ви жер¬тви.
В Пър¬ва пе¬сен на “Или¬а¬да” Омир не са¬мо въ¬веж¬да те¬ма¬та за гне¬ва и от¬мъ¬ще¬ни¬е¬то, но пос¬та¬вя проб¬ле¬ма за вой¬на¬та и ми¬ра, кой¬то но¬си про¬ти¬во¬ре¬чи¬во виж¬да¬не за сми¬съ¬ла и це¬ли¬те на чо¬веш¬кия жи¬вот.












Ама излиза кофти... :(

sexa_na_kompleksa
11-16-2008, 17:29
Виж това:

http://www.myschoolbel.info/Temi_LITER_9klas/Omir%20-%20Iliada%20-%201%20pesen%20%20-%20Ahil%20i%20Agamemnon%20-%20sravnitelna%20harakteristika.html