PDA

View Full Version : Препоръчайте помагало за матурата...



ajlexahgpo
11-16-2008, 15:33
Препоръчайте ми помагало по БЕЛ за матурата. Гледал съм по книжарниците, че има много видове от различни автори и издателства....Целта да пусна този пост е да разбера какво препоръчвате ВИЕ, какво сте си купили, кое помагало ви е помогнало.

ProstoAz
11-16-2008, 15:40
Аз ходя на уроци и господинът ми препоръча едно помагало на изд. Кръгозор. В няколко части е (мисля, че 4), зелено на цвят.
Имам "120 литературни разработки" на изд. Литерайко, но то е само за 41 въпрос, а и ми прави впечатление, че анализите са написани на прекалено високо ниво, трудносмилаемо за средностатистическия ученик.
Смятам, че е добре да се вземе и една българска граматика. Аз имам на изд. Скорпио, но забелязвам, че не е достатъчно пълна. Г-жата в училище в началото на годината препоръча някаква граматика на Петър Пашов. Може би е по-добра.

Blab
11-16-2008, 15:47
Българска граматика
автор: Петър Пашов
Изд. къща "Хермес"
15 лв.

Всякакви книжки с примерни тестчета за матура

Учебник по български език за 8-ми клас. Моят вървеше с едно помагало, малък формат, зелен цвят.(предполагам, че е на "Булвест", не ми се рови точно сега)

ajlexahgpo
11-16-2008, 15:50
От "Кръгозор" сигурно за тези говориш http://kragozor.com/?viewID=1&bd_id=184
Мерси за мнението ти :)

PiruBloodz
11-16-2008, 15:57
продавам учебник за 8ми клас - 100 лева :lol:

ProstoAz
11-16-2008, 15:58
Да, това е. Те пък не били всичките части зелени. :-D Аз само последната съм виждала, но все още не съм си я взела.
Забравих да кажа, че в училище и на уроците също така решаваме тестовете от "66 теста по български език и литература за 11 клас" и "55 теста по български език и литература за 12 клас" - и двете на изд. Литерайко. Но те са по-скоро да свикнеш с тестовите задачи, да видиш какъв тип въпроси се дават. Аз ги имам и двете, и ако не ти се купуват, мога да ти снимам тестовете (и отговорите) малко по малко и да ти ги пращам. И все пак според мен една българска граматика е напълно достатъчна. :) Ама нали ще кандидатствам и с литература, та съм се затрупала с всевъзможни помагала. :-D

Blab
11-16-2008, 16:07
По Съвременен български ми преподава една много хай дама, която е доста навътре в нещата.
Та, актуалните(съответно - дъ бест) нещица са граматиката на Пашов и Нов правописен речник на бълг. език на "Хейзъл".
Само за информация.(иначе не съм касичка да си подновявам правописните речници толкова често)

bulgarche
11-16-2008, 16:12
Не ти трябва да учиш за тези матури, супер лесни са. Аз, като ученик който не си е учил редовно уроците (даже никога не го е правил) си взех матурата без никакви проблеми. Пиши си плановете, чети произведенията и друго не ти трябва.

ajlexahgpo
11-16-2008, 16:21
Хе-хе, bulgarche , да наистина плановете доста помагат, но как си интерпретираш всяко произведение, което четеш, така че да стане хубав анализ? Талант? Например, когато сам си разсъждавам за някое произведение някои ключови мотиви ги улавям, но други не. А и самите тропи и фигури и как да ги разпознавам в текста и защо автора ги използва.. мани, мани.. :-o

bulgarche
11-16-2008, 16:57
На матурата проблема ми беше, че не съм чел произведенията и не знаех цитатите от къде са 8-)

Loshotia
11-16-2008, 19:55
Тестове казват си 44, 55, 66 теста за матура. Готини са. Иначе разработки има едни...зелена е книжката, пише 4 стъпки към отличен за матура или нещо от сорта- там има анализи на достъпно ниво.

b0Nb0n
11-16-2008, 21:30
Българска граматика
автор: Петър Пашов
Изд. къща "Хермес"
15 лв.

Всякакви книжки с примерни тестчета за матура

Учебник по български език за 8-ми клас. Моят вървеше с едно помагало, малък формат, зелен цвят.(предполагам, че е на "Булвест", не ми се рови точно сега)
tva za 15 lv s 4erveni korici li e ?

Blab
11-16-2008, 21:46
^Моето е с тъмносини.