PDA

View Full Version : Завист, злоба.



Pliok0019
11-18-2008, 15:27
Ако някой има самочувствието,че е най-якият, а всеки има правото да го мисли, просто само от завист, че някой има самочувствие Вие всички колективно си настройвате антенките срещу него. Вие никога няма да му позволите да се чувства добре.

Според мен това е напълно вярно. И не само. Хората не харесват другите, който ги превъзхождат като съвкупност от качества, красота, интелект. Завиждат, злобеят...Измислят нереални причини, за да не си го признават... и все пак си личи.

Завистта, злобата...нормани човешки отрицателни качества ли са или са притежание на комплексираните хора?

November
11-18-2008, 15:31
Да, и аз съм съгласна с това. Но може би превъзхождат не е точната дума...

RAWRRR
11-18-2008, 15:37
Най-човешкото в човека е нарцисизмът и егоцентризмът.
Завистта и злобата ги подхранват,следователно и те са си в реда на нещата.
Не е от най-приятните неща на които можеш да станеш свидетел,но не може без тях.
Завистта може и да се възприема и като градивна критика,което я прави полезна..
Например,аз завиждам на някого,че има отличен успех,следователно злобея,че е зубър,егото ми иска да бъде задоволено,следователно и аз започвам да уча.

stefity
11-18-2008, 15:37
Завистта и злобата са си напълно нормални човешки качества, без които човек няма да съществува иначе. Всеки един от нас ги е изпитвал или ще ги изпита през живота си... Там е работата, че при някои тези качества надделяват над другите, и така един вид се губи равновесието между добро и зло. Всеки ако се замисли и ако се загледа, ще открие в себе си лошите пороци на характера си, но само душевно силният човек може да си ги признае и да се опита да ги поправи. А ако избяга от тях, значи няма достатъчно смелост да стане един по-добър човек.

November
11-18-2008, 15:40
Именно, че се губи баланса.
Може и да са си вродени качества и да е нормално всеки да ги изявява по един или друг начин, но е ненормално да мразиш някого само, защото има по-висока оценка от теб или се облича по-добре...

Still1ME1Still1HERE
11-18-2008, 16:44
Който му е по-хубаво да вижда нещата така,както иска,а не така както са - нека,ама да не очаква да се съглася с него и пердпочитам да нямам много общо с него говоря като обвинява другите за нещо,защото иска да е по-добър от някой. АЗ принципно рядко завиждам,ама и на мен ми се случва.Но при мен не е точно,че точно еди кой си има нещо,което нямам,а това,че го нямам самото нещо - това кой го има не ме интересува,ама ми е гадно,че аз го нямам.Не завиждам за материални блага - някак си над тея неща съм - не че не бих ги искал,но занм,че няма смисъл да искам нещо,което няма да ме направи по умен,а само по готин..Хаха - колко изтъркано :)

Still1ME1Still1HERE
11-18-2008, 16:53
А злобата и тя е нормална,но и тя не за мен :) Тва е нещо много гадно и го мразя наистина :) Това да говориш на някой зад гърба е супер глупаво.Както и да унижавап някой само,защото си безсилен и не можеш да му го кажеш в очите и знаеш,че може да те направи смешен по един или друг начин и наистина е по-добър от тебе в нещо и тва те прави и завистлив.Аз не съм перфктен :) Има и хора,които са по-добри от мен във всяко начинание :) Браво на тях - да продължават в същия дух,но да говоря за някой зад гърба му и да не смея да му го кажа при положение,че наистина ненавиждам човека и го презирам е тъпо.Ако някой има нещо против мен винаги мога да го смажа с думи,а рядко и с ритници(в сми рядко ми се налага).Останалите нека си живуркат и говорят за мен каквото си искат само да не се правят на велики пред сички,че им се стъжнява живота.Така или иначе моето мнение за мен няма да го променят и ми е все тая,нито пък на истинските ми приятели - нека си говорят.Но злобата не е агресия и ми се случва да бъда агресивен,но не и злобен :)

jghgh
11-18-2008, 16:57
Тоя пък цитат е абсолютно неверен.
Написала го мършата, защото всички й се дразнят, и решава че й завиждаме за самочувствието, което е изиграно, не че го има.
Баш пък някой й завижда за смешното зле изиграно самочувствие.

Иначе по темата - много лоши чувства. Мога да кажа че завист съм изпитвала 1-2 пъти в много слабо количество и сама си го потуших с няколко мъдри сентенцийки (радвам се за което, човек трябва да може да погребва негативните чувства в зародиш)
За злоба обаче... истинска, чиста, от сърцето извираща злоба съм преживявала точно 1 път и направо се самосъсипах, така че отново съм анти - тези чувства разрушават, най-вече теб.
А също и този на който изливаш яростта си. Кофти чувства, трябва да се преодоляват.

Колкото и да са нормални според РАВР, да не забравяме теорията на Ницше за болното животно, което бяга от същността си чрез култура, морал и т.н. Не съм против тва бягство, защото аз например се боря с нарцисизма ми, който взе да наскача нормите и не е шега работа...

Bianca
11-18-2008, 17:09
Човек се ражда сам и умира сам. Абсолютно нормални човешки качества. Всички завиждаме, злобеем, но не си признаваме. Всичко е в реда си, докато нещата не опрат до... самия теб. Тогава почваш да плюеш отсрещния човек колко е злобен, завистлив, тъп и прочие. А до този момент не си забелязал нищо.
Злобата и завистта са хубави качества. (: Лошото става, когато са примесени с лицемерие и страхливост. Тогава самият ти не можеш да изкажеш "злобата" си и "завистта" си, под влияние на страха.

Loshotia
11-18-2008, 17:15
Честно казано никога не съм мразила някого и никога не съм завиждала. Случвало се е нещо дребно да ме издразни, но никога не съм злобяла.

Reed
11-18-2008, 17:16
е,нормално е,стига да не е в големи количества..
и е по-присъщо като че ли за жените :) хах...
всяка иска да е по..
Имам чуството,че познавам супер малко хора,които искренно се радват на успехите на другите
Но това,че някои не го показват,не значи,че не завиждат

HardcoreSyndrome
11-18-2008, 17:47
Не знам до колко е нормално, но е ненормално да излиза от граници. Понякога е заради комплекси, друг път от глупост...
Най-гнусното нещо е да завиждаш на някой, било то заради външен вид, финансово състояние или интелект. По този начин, нито ставаш по-умен, красив и богат, нито вредиш на другия. Единственото, което се получава е , че въпросния, който завижда се "разболява" от злоба...

Pliok0019
11-18-2008, 18:04
Злоба ли, ненавист ли...съм изпитвала веднъж. Едно момиче (или по-точно същество) ме предаде по най-долен и скапан начин...Не съм й завиждала, но просто нямам желание да я виждам. Не мога да опиша чувтвото...но наистина беше ужасно и съсипващо.

Злобата и завистта са присъщи на неуверите в себе си хора, според мен. Тези, които искат да постигнат нещо, но силите им не стигат...или може би качествата/талантът. Тези, които искат нещо, което другите имат от самосебе си.

Двуличието ми е най-противното в цялата тая история. Подмолните действия и прочие шитс... В класа ми има такава ситуация. Ние сме на групички, обичайното разделение. Само, че всички не харесваме едно момиче. Лошото е, че и останалите момичета, които тя мисли за нейни приятелки са против нея...кефят се когато се обаждат на майка, нарочно я натопяват за отсъствия...а като е върне я прегръщат и целуват. Голям театър и фалш.

Boot
11-18-2008, 20:03
Злобата няма много общо със завистта. Тя си е просто злоба и е супер кууул, най-яко е да хейтваш 8-) (на някоя полянка с пуканки хах)

xpici
11-18-2008, 20:09
на последък само завистливи хора има :| (mm)

BlackaTBW
11-18-2008, 20:15
Или пък просто обвиняваме другите, че завиждат и злобеят, за да прекрием собствените си грешки и недостатъци?
Всъщност и от двете страни го има. Просто никой не може да погледне обективно на собствените си действия. Всяка дума срещу някой храни собственото ни его.
А вие нахранихте ли вашето его за днес? :]

partychild
11-18-2008, 20:25
не завиждам на хората които са повече от мен..по красиви както викаш и т.н ... винаги съм се радвала на щастието дори и да не ми е толкова близък .. злоба не чак .. много по-слабо от злоба .. познавам хора които си им личи от много ама много далече.. мисля че комплексарите го имат в повечко.. има и много завистливи и злобни хора.. не ги разбирам :?

Violenza
11-18-2008, 20:29
Най-гнусното нещо е да завиждаш на някой, било то заради външен вид, финансово състояние или интелект.
Твърдиш, че не завиждаш на никого? :-D

Няма човек, който да не завижда и да не злобее.

HardcoreSyndrome
11-18-2008, 20:31
Най-гнусното нещо е да завиждаш на някой, било то заради външен вид, финансово състояние или интелект.
Твърдиш, че не завиждаш на никого? :-D

Няма човек, който да не завижда и да не злобее.
Да, не завиждам. Познавам се добре, за да го твърдя!

buffalo88
11-18-2008, 20:32
Ебаси хейтърите! Аз пък съм злобееен :D

Violenza
11-18-2008, 20:35
Най-гнусното нещо е да завиждаш на някой, било то заради външен вид, финансово състояние или интелект.
Твърдиш, че не завиждаш на никого? :-D

Няма човек, който да не завижда и да не злобее.
Да, не завиждам. Познавам се добре, за да го твърдя!
Браво, че се познаваш, но не съм съгласна, защото го смятам за невъзможно.

все тая..

HardcoreSyndrome
11-18-2008, 20:36
Всеки знае за себе си. Не може да се твърди, че всички са завистливи...Хора всякакви!

jghgh
11-18-2008, 20:41
Най-гнусното нещо е да завиждаш на някой, било то заради външен вид, финансово състояние или интелект.
Твърдиш, че не завиждаш на никого? :-D

Няма човек, който да не завижда и да не злобее.
Твърде категорично. А кой е казал че си прав/а? Че и смеещи се иконки пуснал/а... Твой си проблем ако ти винаги имаш за какво (и на какво) да завиждаш. Това е само хипотеза де, нищо не казвам ;)

Не бъди ограничен/а. И да твърди кво? Не допускаш че може и да има такива хора? Не мислиш че има и други типове хора, така ли?
Не те нападам, но ми е писнало от изречения "Няма човек дето да не злобее/Няма женско приятелство/Няма такова/Няма онакова".
Това са изречения на морално пропаднали индивиди, духовно изгнили. Но само според мен, не се съгласявайте ако не ви изнася.
Мисля че всеки трябва да е способен да погледне по-далеко от носа си, да умее да вижда и по-извисеното, не ежедневното, и да се стреми да е такъв (мда, разкрих ли ви се като болна идеалистка, а 8-) )
Трябва да разбирате(ме?) извисеното и да го виждате(ме) най-вече.

Айде стига съм била поетична, че малко прекалих, но според мен има незлобливи и независтливи хора. Има и тва е. Аз самата до 4-5ти клас бях точно такава. Развалих се преди година и половина и то доброволно (не се давайте никога на злобата и огорчението...), сега се чувствам "чиста" отново.
Но както и да е.


*И между другото под завиждане разбирам "качествено" завиждане, дълготрайно, а не само стрела през ума ти, единична мисъл която разкарваш от главата си и т.н. Казано по-просто "системно завиждане", което те трови но така и не го махаш, не правиш опит да го разкараш и дори не осъзнаваш че е лошо качество.

ScionOfStorm
11-18-2008, 21:01
Малко са по-истинските и най-прилягащи ни качества от тези ^^ Съвсем типично негативните емоции си ги изживяваме поне четворно по-силно от позитивните :р

И да...всички завиждаме за нещо на някого, няма такава серия, в която да не участва това.

Still1ME1Still1HERE
11-18-2008, 21:40
H8 is gr8!

Злобата, омразата и всички подобни негативни емоции са също толкова естествени, както и любов, радост и т.н., но в повечето случай са по-градивни и мотивиращи.

Аз съм си злобно човече и обичам да се показвам лошотията, както и да се гавря с по-слабите и бла-бла...

Омразата е много чисто усещане и емоция, омразата не може да е лицемерна или пък меркантилна, което в определени моменти ми се струва като достатъчно убедителен довод относно нейното превъзходство над любовта (примерно). Всъщност двете са едновременно толкова еднакви и толкова различни като две крайности, но омразата и злобата май са с една идея по-естествени и истински.

Относно завистта- не знам какво да кажа. Завиждал съм и определено е било за глупости, но това е нещо, което не ми се е случвало често, поради простата причина, че човек със самочувствие като моето е трудно да завижда за нещо. Просто завистта ме сваля на нивото на обикновения човек, който би се впечатлил от дадена величина (т.е. придобивка, качество и т.н.). Някак си не ми се връзва с моите очи да съм най-великия и да завиждам на някой друг- това е абсурдно противоречие.Не точно :) Мразил съм много малко хора - двама,а и себе си съм се мразил преди време,но тва мина отдавна и усетих по-ксъно,че е било глупаво :) Не ме кефи да мразя и наистина емоцията е твърде силна - може би за това не я обичам.Сега не мразя нищо и слава богу - много е изтощително и гадно :)

hardball
11-18-2008, 21:48
Нищо неестествено няма, всичко е един вид нормално.
Според мен неестествено и глупаво е да не приемаш себе си, емоциите и реакциите си.
А има и другия момент- сам да предизвикваш емоции и реакции. В крайна сметка всичко е в главата ти и ако се замислиш можеш да откриеш причината защо реагираш така- злобееш и завиждаш. Ако си ок с причината и със себе си всичко е ок.

Violenza
11-19-2008, 16:46
Твърде категорично. А кой е казал че си прав/а? Че и смеещи се иконки пуснал/а... Твой си проблем ако ти винаги имаш за какво (и на какво) да завиждаш. Това е само хипотеза де, нищо не казвам ;)

Не бъди ограничен/а. И да твърди кво? Не допускаш че може и да има такива хора? Не мислиш че има и други типове хора, така ли?
Не те нападам, но ми е писнало от изречения "Няма човек дето да не злобее/Няма женско приятелство/Няма такова/Няма онакова".
Това са изречения на морално пропаднали индивиди, духовно изгнили. Но само според мен, не се съгласявайте ако не ви изнася.
Мисля че всеки трябва да е способен да погледне по-далеко от носа си, да умее да вижда и по-извисеното, не ежедневното, и да се стреми да е такъв (мда, разкрих ли ви се като болна идеалистка, а 8-) )
Трябва да разбирате(ме?) извисеното и да го виждате(ме) най-вече.

Айде стига съм била поетична, че малко прекалих, но според мен има незлобливи и независтливи хора. Има и тва е. Аз самата до 4-5ти клас бях точно такава. Развалих се преди година и половина и то доброволно (не се давайте никога на злобата и огорчението...), сега се чувствам "чиста" отново.
Но както и да е.
За мен аз съм си права, това е ясно.
Защо не разберете, че завистта е нещо нормално и напълно човешко.
Като казах, че за мен няма човек, който да не завижда, нямах предвид онази злобна завист - като видиш някой по-хубав от теб, с по хубаво тяло, с повече пари и т.н. (за всичко може да е, просто давам общи примери) и веднага да почнеш да го плюеш и да му намираш косури, само защото те е яд, че той е нещо повече от теб. Завистта понякога е даже несъзнателна.
И да, не вярвам, че има човек, който през живота си нито веднъж да не е завиждал, дори и добронамерено, на някого или за нещо.

А това аз на кого и на какво завиждам или злобея си е лично мой проблем и предлагам да не ми даваш оценки.

Swinkenhoffer
11-19-2008, 16:58
Като по-малка сигурно съм завиждала за доста неща... сега завиждам само благородно. 8-) Няма да седна и да се тръшкам, че някой е по-красив или по-умен от мен. Не виждам смисъл.

За омразата не знам какво да кажа... Човекът, който най-много мразих, умря. :D Иначе го намирам за нещо естествено това чувство и не виждам нищо лошо в него.

Bianca
11-19-2008, 16:59
Като по-малка сигурно съм завиждала за доста неща... сега завиждам само благородно. 8-) Няма да седна и да се тръшкам, че някой е по-красив или по-умен от мен. Не виждам смисъл.

За омразата не знам какво да кажа... Човекът, който най-много мразих, умря. :D Иначе го намирам за нещо естествено това чувство и не виждам нищо лошо в него.
Лелее, смееща се емотка, след като съобщаваш, че човекът, когото си мразела най-много, е умрял! :lol:
Кефиш ме! ;-)

Pedigree
11-19-2008, 17:29
Най-голямата завист, която съм изпитвала, беше когато в детската градина едно момиче имаше по-яка играчка от моята. Тогава беше модерно, като ти се падне някаква играчка от пуканки/купиш си нова играчка, да я занесеш, да се изфукаш, всички да ти се поклонят, а в края на деня някой да ти я счупи. ;д Ъм, да, завист не помня много да съм изпитвала.

Омраза..

напълно нормално си е. Защо трябва да е странно, като кажеш, че мразиш някого? Напълно нормално си е, не по-различно от това да кажеш, че обичаш някого. Мразила съм, мразя, и не виждам нищо лошо. :)

MartyParty
11-19-2008, 19:45
Хората не харесват другите, който ги превъзхождат
Не разбирам защо трябва да те изненадва това.В природата на всеки човек се таи чувство за съревнование.Никой не иска да е това,което е,всички намират по-успелите за врагове и ги ненавиждат.Това,че злобата и завистта съществуват с нищо не помага нито на слабите,нито на силните. Истински стойностните хора не позваляват тези чувства да надделеят и тихо и кротко наблюдават падението на тези ,които се перчат дори с това,което не притежават.А и както знаем-тихите води са най-дълбоки."Скромността краси човека" е много вярна приказка.
Аз нямам нищо против човек да е горд с нещо,което е постигнал в този живот.В този форум има хора с невероятен талант,които го показват в подходящата тема и дори тогава не са тръгнали да се възгордяват и едва-ли-не да се превъзнасят по собственото си величие.Извинявам се,обаче има и създания влизащи в другата крайност,които обиждат наред и се изживяват като някакви малки диктаторчета,които след няколко години ще бъдат жестоко смачкани от реалността.Когато им кажеш,че така не се прави те решават да се правят на жертви и да говорят,че си им завиждал и си се комплексирал от тях..Заеби-става скандал и половина за 2 реда изразено мнение.
Аз ако завиждам на някого мога да му го кажа открито,без обиди и злоба,даже хич не бих се притеснила.Не е задължително 2-те чувства да са зависими едно от друго.

PainMonopoly
11-20-2008, 07:19
Не съм съгласен с първоначалния цитат. Хората със самочувствие се издигат и стават лидери, защото самочувствието е двигател. Останалите, харесват не харесват, се съобразяват с тях. Затова не можеш да кажеш, че никога няма да ги оставят да се чувстват добре.

Завистта и злобата са нормални човешки емоции. А дали са притежание на комплексираните - еми то всеки малко или много е комплексиран. :-| Така че, да, на комплексираните хора са притежание, защото всички хора са такива. 8-)

Дори и гореспоменатите лидери. Те също са подвластни на тези емоции. Даже са по-подвластни от обичайното. Много често те използват положението си за да дадат воля на злобата, комплексите и призраците си от тъмното им минало, когато не са били никакви. :)