PDA

View Full Version : Помощ!ГЕография!



sunchouz
11-19-2008, 13:37
Тъъъй...Имам домашно да проуча проблеми в родния край,свързани с добиването и преработването на ползени изкопаеми.Помогнете ми!Търсих в нета,ама нищо не открих.ЩЕ се поровя още малко,дано открия нещо,но ще съм благодарна,ако и вие ми помогнете... :oops:
П.П за домашното:от Стара Загора съм. :)

lLady_MooN_RaiN
11-19-2008, 14:54
Можеш да напишеш за Тец Марица Изток, щом си от Стара Загора.
Например, че чрез добива на лигнитни въглища, се унищожават земи, които могат да се използват за друго, например за нуждите на земеделието. Може да напишеш и за замърсяването на атмосферата.

w8in4u
11-19-2008, 18:09
От полезните изкопаеми, разкрити на територията на Стара Загора най-голямо значение имат лигнитните въглища, добивани по открит способ и използвани за производство на електрическа енергия, кафявите въглища и гипсът. С най-голямо стопанско значение са находищата от въглища в комплекса “Марица- изток”. По-голямата част от Източномаришкия въглищен басейн е на територията на областта. В рудниците на площ от 240 кв.км. (на териториите на общините Раднево и Гълъбово) са съсредоточени основните запаси на лигнитни въглища в страната. Балансовите запаси на лигнитни въглища в каменовъгления басейн възлизат на 1879 мил.т., а промишлените запаси - на 1785 млн.т. Добивът възлиза в границите на 23-25 млн.т. и гарантира експлоатацията на находището няколко десетки години напред. С наличните запаси от лигнитни въглища и изградената производствена база при осъвременяване на технологиите на добив и на електропроизводство Старозагорска област се запази като един от най-големите енергийни центрове в страната. Комплексът “Марица-изток” е вторият по големина център за производство на електроенергия в страната (след АЕЦ – Козлодуй) и осигурява около 29% от продукцията на този отрасъл. В област Стара Загора е създаден първият в България индустриален клъстер, наречен “Енергийното сърце на България”.

DeepPurpLe
11-20-2008, 07:22
То и аз съм от тук - наистина това е важно за полезните изкопаеми.Мисля че предходният текст е напълно достатъчен за домашната ти.Успех! :-)