PDA

View Full Version : Литература,малко помощ



BaBy_bS
11-19-2008, 14:23
някой може ли да ми помогне с анализ на "Йохан" от Христо Смирненски?трябват ми изразни средства,характеристика на лирически герой и всичко останало.лошото е,че даскалката ни се ядоса,че използваме много интернет и за това иска въпросния анализ да е от учебника.ако някой може да ми помогне,ще съм му много благодарна :(
Все още нямам учебника,защото тя каза,че няма да ни трябва поне до декември и сега .. ново 20 :(

Blab
11-19-2008, 14:48
Я сега хвани текста и го прочети!
Ама не, друго си е да четеш теми из форума, нали?

BaBy_bS
11-19-2008, 15:01
Я сега хвани текста и го прочети!
Ама не, друго си е да четеш теми из форума, нали?
не е в това въпроса,една от най-добрите ученици съм в класа по този предмет,просто Смирненски (както и Дебелянов) ми е труден автор и не мога сама да го измисля и напиша,за това потърсих помощ ... и представи си не чета теми във форума,просто защото 90% от тях не ме интересуват,имам си друга неща и проблеми на главата си ...

Blab
11-19-2008, 15:18
'айде, бе, след като пусна темата, не си писала в друга? Добре, добреее...:Д

http://www.chitanka.info/lib/text/5365

Кой беше казал, с опитване далеч се стига!

BaBy_bS
11-19-2008, 15:39
'айде, бе, след като пусна темата, не си писала в друга? Добре, добреее...:Д

http://www.chitanka.info/lib/text/5365

Кой беше казал, с опитване далеч се стига!
ами не ,всъщност е:с питане до Цариград се стига.

Lysit0
11-19-2008, 16:56
ЙОХАН - СМИРНЕНСКИ

Една от най-лиричните творби на См е “Йохан”. Това е и единствената негова творба ,в която най-ярко е индивидуализиран образа на осъзнатия работник. В него См влага познатите ни вече черти на световния пролетарий – комунистическа убеденост,сила,мъжество, революционен оптимизъм.Поемата започва и завършва от една и съща картина , напоена с тих и спокоен лиризъм. Между тези 2 композиционни части е разкрита чрез отделни сюжетни мотиви трагично-лиричната гибел на Йохан. Високото съзнание на младия работник , неговата решителност и дълг към човека не действат над бащиният и семейният дълг. Йохан прекачва прага на своя дом и без да се обръща назад. Личната драма на лирическия герой е съобразен художествен похват на психологическо въведение в трагичния и велик час на певолюцията. Миг след това Йохан е сред огъня на барикадните димежи. Лиричното набира инерция все повече и повече , за да стигне до кулминационния момент в творбата, разкрит в диалога на Йохан с враговете.
“Безумец! Всяка капка кръв, пред вас
ще бликне, нови, хиляди борци!
Веч бий дванайсетия кобен час
И ще сразим престъпната ви власт!
Елате Вий, Елате подлеци!”
В тези стихове См внушава идеята за смъртта и безсмъртието за нерекъснатата приемотвеност на живота и борбите. Йохан е смъртно ранен, но умирайки за свободата на своя народ той се обезсмъртява. Тава е най-високото призвание на всички безименни герои от барикадите, осъзнали, че само революцията ще възцари на земята “вихрената пролет” – символ на отърсване и възраждане на духовете. Така Йохан се превръщя в носител на нескрупния революционен оптимизъм, дълбоко присъщ на Смирненски и неговата поезия.

Поезията на См буди много емоции и размисли у читателя. Поетът получи заслужено призвание сред светилата на световната пролетарска литература , без да насилва гласа си. Здраво свързан с трдициите на революционната поезия на Ботев, См изправя своя ръст до “расовия гении на нашия народ”. Вихърът , метежността и шемета на чувството, неувяхващия оптимизъм, който крие тихата усмивка на младия поет че обаяват всички честни хора жадни за деяние и прогрес.

Blab
11-19-2008, 16:59
Гледай сега каква тема ме караш да пускам...

BaBy_bS
11-19-2008, 21:48
ЙОХАН - СМИРНЕНСКИ

Една от най-лиричните творби на См е “Йохан”. Това е и единствената негова творба ,в която най-ярко е индивидуализиран образа на осъзнатия работник. В него См влага познатите ни вече черти на световния пролетарий – комунистическа убеденост,сила,мъжество, революционен оптимизъм.Поемата започва и завършва от една и съща картина , напоена с тих и спокоен лиризъм. Между тези 2 композиционни части е разкрита чрез отделни сюжетни мотиви трагично-лиричната гибел на Йохан. Високото съзнание на младия работник , неговата решителност и дълг към човека не действат над бащиният и семейният дълг. Йохан прекачва прага на своя дом и без да се обръща назад. Личната драма на лирическия герой е съобразен художествен похват на психологическо въведение в трагичния и велик час на певолюцията. Миг след това Йохан е сред огъня на барикадните димежи. Лиричното набира инерция все повече и повече , за да стигне до кулминационния момент в творбата, разкрит в диалога на Йохан с враговете.
“Безумец! Всяка капка кръв, пред вас
ще бликне, нови, хиляди борци!
Веч бий дванайсетия кобен час
И ще сразим престъпната ви власт!
Елате Вий, Елате подлеци!”
В тези стихове См внушава идеята за смъртта и безсмъртието за нерекъснатата приемотвеност на живота и борбите. Йохан е смъртно ранен, но умирайки за свободата на своя народ той се обезсмъртява. Тава е най-високото призвание на всички безименни герои от барикадите, осъзнали, че само революцията ще възцари на земята “вихрената пролет” – символ на отърсване и възраждане на духовете. Така Йохан се превръщя в носител на нескрупния революционен оптимизъм, дълбоко присъщ на Смирненски и неговата поезия.

Поезията на См буди много емоции и размисли у читателя. Поетът получи заслужено призвание сред светилата на световната пролетарска литература , без да насилва гласа си. Здраво свързан с трдициите на революционната поезия на Ботев, См изправя своя ръст до “расовия гении на нашия народ”. Вихърът , метежността и шемета на чувството, неувяхващия оптимизъм, който крие тихата усмивка на младия поет че обаяват всички честни хора жадни за деяние и прогрес.
благодаря ти много,че си се потрудила и си намерила информация и материали,но не ми трябва това.точно това прочете една съученичка и госпожата не го хареса :) но все пак наистина ти благодаря и за това,че не ме нападна