PDA

View Full Version : За колко оценявате това есе ?



bRu7aL4
11-20-2008, 17:27
Преди няколко дена правихме есе на тема
Миналото - "доброто старо време" или "отеснял дреха
Написах това и малко го пообработих


В днешни дни много хора седят на два различни полюса. Този на хората, които смятат, че сегашния свят е много по-добър чрез развитието, повечето познания, които предлага като технологии, строителство и неспирни граници. Но има и друг полюс, на които хората мислят, че както днешният свят предлага много възможности, така и ни обсипва с много опасности. Болести, замърсяването на околната среда и други вреди, които именно са породени от стремежа за овладяване на всичко, което ни предлага Земята. Този спор засяга всички нас. И все пак в него надделяват хората, които смятат, че миналото е отесняла дреха. Може би наистина е така, времето минава, лети и остава там някъде назад, но семената на познанието израстват през вековете. Ние можем да съблечем тази дреха, но не бива да я изхварляме, защото все пак какъв би бил човекът, ако не знае от къде произлиза, в какво вярва, какви ценности е придобил през годините. Всички тези важни, колосални неща, които дават на човека онази голяма сила да знае и да живее пълноценно, идват точно от там, от годините, в които хората са носели тази дреха. До времето, в което идва настоящето, когато дългът да продължим да пишем историята, чрез нашите думи и действия ни зове.
И така сливането в едно между миналото, настоящето и бъдещето продължава в неспирен кръговрат. А ако ние посегнем на този вечен процес, чрез забравянето на миналото, ние ще ощетим бъдещето, ще ощетим идващите поколения. Защото човекът, та дори и Земята, са една прашинка в необятният Космос. Единственото нещо, с което можем да се гордеем и да оставим някаква следа, не просто да се изпарим, са нашите постъпки, които остават в миналото. Така че тази отесняла дреха се оставя и се съблича. Но винаги тя ще се преражда и ще дава познанието на миналото и чрез времето все повече ще отеснява, и така, и така, докато светът съществува, защото времето е в нас и ние сме във времето.

Та въпроса ми е някои които разбира от литература (есета) да ми каже за колко го оценява,защото мен ме оцениха с 2.Мисля че е доста несправедливо. Все пак за първи път правим есе и съм 8 клас.


Moderated by miloto
т.7 от Правилника :!:

MixXx
11-20-2008, 17:39
1. Какво значи есе?
Еssai - опит (от френски). Опит - като опит да направиш нещо, не - като житейски опит.

2. Форма на есето - свободна композиция

3. Тема на есето - социална, морална, естетическа, психологическа, литературна, културна, историческа, философска...
Тематично погледнато, есето е "всеядно - като прасето".

4. Цел на изложението - изразяване на своята гледна точка, на своята позиция, на своите мисли и чувства

5. Стил на есето - смес от художествен, публицистичен и научен стил

6. Език на есето - изискан, образен, асоциативен

7. Познавателната основа - лични наблюдения, впечатления, мисли, натрупани знания и опит

8. Поводът за написване - може да бъде съвсем незначителен, но есето може да бъде написано и под въздействие на моментно вдъхновение

9. Търсено въздействие върху читателя - да го убеди, да го вдъхнови, да му достави естетическа наслада. Есето може да започне като нежна милувка и да завърши като удар с чук по главата на читателя или - като удар с бич по гърба му.






Писането на ученическо есе минава през няколко етапа.

1. Подготовка:

- Анализират се вложените в темата на есето смисли и се избира гледна точка, от която те ще се интерпретират.
- Уточнява се целта на написване на есето.
- Събира се информация (идеи) във връзка с темата.
- Информацията се подрежда според представата на пишещия за нейната важност.
- Обмисля се подходящ композиционен вариант на есето.
- Съставя се план на текста (увод, теза, доказателство и извод(и). Подреждането на микротекстовете в есето зависи от комуникативната задача и от предпочитанията на автора.

2. Писане:

Търсят се и се разсъждава върху:
- причинно-следствени връзки между факти и явления
- съпоставяне и/или противопоставяне на факти и явления
- житейски, исторически и научни примери
- цитати (мисли на известни хора), пословици, поговорки...

За да се засили убеждаващото въздействие на есето, се използват:
- реторични въпроси
- статистически данни

3. Проверка на изпълнението:

Текстът се редактира, когато:
- тезата не е формулирана правилно и точно, когато не съответства на темата на текста, доказателствата не съдействат за аргументиране на тезата, изводът не обобщава разсъжденията от доказателствата
- не е избран подходящ (съответстващ на замисъла) композиционен вариант на есето
- връзките (смислови, логически и езикови) между микротекстовете в есето липсват или не са изразени чрез подходящи средства
не са спазени нормите на съвременния български книжовен език.

взето от:
http://bgnauka.com/forum/index.php?showtopic=990

bRu7aL4
11-21-2008, 13:20
Така това съм го чел но искам да разбера за каква оценка го оценявате,защото мен ме оцениха с 2 и искам да вида дали наистина е за 2 ,защото аз съм 8 клас и това е първото есе което правим

Та имаше едно момче което беше написало няма и една страница с супер много грешки елемтарни и има 3 а аз 2 е затова искам да вида,зашото мисля че нарочно ми написа 2.

jakata1
11-21-2008, 16:39
ООО АЗ МИСЛЯ 4Е Е ЗА 5,НО МОЖЕ ДА ТИ Е ПИСАЛА 2,АКО СИ ГО ПРЕПИСАЛ ОТ НЕТА И НЯКОЙ ДРУГ СЪЩО ПРЕДИ ТОВА И ГО Е ПРЕДСТАВИЛ,ИНАЧЕ НЕ ВИЖДАМ ЗАЩО 2!

bRu7aL4
11-21-2008, 21:15
Ами и аз така си помислих!Но имаше още няколко чевека с същото и те имат 3-4 а аз като я питах защо имам 2 и тя ми вика ами така съм преценила и че си разбирала от работата и било за 2 а имаше едно др момче беше направило супер смотано ама супер смотано с супер елементарни грешки и има 3 е това мн ме изнерви

alexandarchy
11-23-2008, 15:06
Хех, аз съм 7-ми клас и есетата са ни ежедневие. Не разбирам как така в 8-ми клас правиш за първи път есе. Дори и да си по старата програма, това не е нормално. :-o Според мене есето е добро, но може би оценката ти е така заради големината на текста. :) Другият път се постарай повече! :)