PDA

View Full Version : План-конспект на произведенията по литература



miloto_girl_4e
11-22-2008, 09:54
Вчера падна голямо търсене на произведенията по литература, които влизат в кандидатстудентските изпити(изпити, а не матури)..
Понеже не знам дали във всеки университет е различно, искам да ви попитам конкретно в УНСС кои са произведенията, които ще са на изпита ? Дано успеете да ми помогнете, че ми трябват наистина спешно...

shadow4e
11-22-2008, 11:22
Доколкото знам няма такова нещо в университетите. Имаш авторите и оттам си учиш произведенията, които ти харесват и мислиш за важни.

Имай предвид, че се включват и Антон Страшимиров с "Хоро" и май "Сватба" на Фурнаджиев. Специално Хоро ни се падна миналата година.
Иначе то е ясно за повечето автори. Примерно за Ботев всичко. На Вазов трябва да му знаеш и стихотворенията за природата. Прочети повечето от разказите и на Елин Пелин и на Йовков, за да добиеш обща представа. Общо взето в УНСС дават известни произведения, но аз лично не мислех, че ще успея да го изкарам и затова не ги прочетох някои и си отидох със знанията от училище /природоматематичска паралелка бях/ и все пак изкарах 5,80, но е важно да я минеш и математиката и то доста добре и не забравяй и биографиите на авторите. :)

miloto_girl_4e
11-22-2008, 12:18
Е, много странно да няма все пак някакъв конспект.. Аз мога да имам друг вкус и да прочета неща, които ми харесват, но иначе не са важни...
Излиза, че трябва да прочета всичко, което ще е на матурата + още неща, които ми се струват по-важни...?
Все пак някой, който е ходил на изпит по литература не може ли да каже какво е учил?
ОК, в УНСС е тест, ами в СУ, ако отида на изпит и ми се падне анализ на нещо, което не съм чела? Как така?

Blab
11-22-2008, 12:52
И аз не знам да има конспект, но по книжките с примерни тестчета(специално тези на университета, разбира се) спокойно ще можеш да се ориентираш в/у кои автори и произведения да наблегнеш. Така си мисля.

shadow4e
11-22-2008, 15:02
Е, много странно да няма все пак някакъв конспект.. Аз мога да имам друг вкус и да прочета неща, които ми харесват, но иначе не са важни...
Излиза, че трябва да прочета всичко, което ще е на матурата + още неща, които ми се струват по-важни...?
Все пак някой, който е ходил на изпит по литература не може ли да каже какво е учил?
ОК, в УНСС е тест, ами в СУ, ако отида на изпит и ми се падне анализ на нещо, което не съм чела? Как така?

В СУ няма да имаш тема примерно в/у "Вечери в Антимовия храм", а ще имаш мотив, който е характерен за него, но и за още 5-6 разказа и включваш тези, които прецениш.

Не съм била на изпит по лит в СУ, а в УНСС просто така се явих, и не съм се интересувала задълбочено, но помня, че миналата година се дискутираше същото във форума на УНСС. Ти като изрешиш книжките ще видиш кои неща дават. Питай хората във форумите на двете унита, имай предвид, че често не са хич любезни. :D

ProstoAz
11-23-2008, 15:20
Аз имам един примерен списък от учителя ми с произведенията, които трябва да знам за кандидат-студентския изпит по литература в СУ, освен тези, които са за матурата:

- Ботев: "Делба", "В механата", "Странник", "Патриот", "Гергьовден"; публицистика: "Наместо програма", "Народът вчера, днес и утре", “Политическа зима”, “Смешен плач”
- Вазов: “Новонагласената гусла”, “Де е България?”, “На България”, “Векът”, “Новото гробище над Сливница, “Двайсетий век”, “Към природата”, “Караджата”; разкази - "Една българка", “Тъмен герой”, “Пейзаж”, “Кандидат за хамама”, “Хаджи Ахил”
- Алеко Константинов: “По “изборите” в Свищов”, “Страст”, “Сеятели на рабски чувства”, "Освидетелствуване зъбите на посещающите Черната джамия", "Честита Нова Година!", "Пази боже сляпо да прогледа", "Миш-маш", "До Чикаго и назад"
- Пенчо Славейков: “Олаф ван Гелдерн”, “Луд гидия”, “Поет”, “Бойко”, “Микеланджело”, “Сърце на сърцата”, “Чумави”, “Неразделни”, "Коледари", "Харамии", “Пред Острова на блажените”, Во стаичката пръска аромат”, “На гроба ми изникна щат цветя”, “Плакала е горчиво нощта”, “Богоугодник сред гората”
- Пейо Яворов: “Калиопа”, “На нивата”, “Арменци”, “Хайдушки песни”, “Нощ”, “Песен на песента ми”, “Към върха”, “Една дума”, “Аз страдам”, “Проклятие”, “Не си виновна ти”, “Чудовище”, “Демон”, “Смъртта”, “Родина”, “В часа на синята мъгла”
- Елин Пелин: "Напаст божия”, “Спасова могила”, “Престъпление”, “Син”, “Кал”, "На браздата", "По жътва", "Нане Стоичковата върба", "Закъсняла нива", "Лудата", "Изкушение", "Пролетна измама", "Край воденицата", "Самодивските скали", “Отец Сисой”, “Очите на свети Спиридон”, “Огледалото на свети Христофор”
- Димчо Дебелянов: “Аз искам да те помня все така”, “Станси”, “Гора”, “През векове”, “Слънчогледи”, “На злото”, “Смърт”, “Молитва”, “Под сурдинка”, “Прииждат, връщат се”
- Йордан Йовков: “Те победиха”, “Белият ескадрон”, “Край Места”, “Белите рози”, “Божура”, “Юнашки глави”, “Вечери в Антимовския хан”, “Вълкадин говори с Бога”; повестта "Земляци"
- Атанас Далчев: “Хижите”, “Вратите”, “Коли”, “Старите моми”, “Съдба”, “Метафизически сонет”, “Молитва”, “Любов”, “Нощ”, “Носачи на реклама”, “Ангелът на Шартър”
- Никола Вапцаров: "Ще строим завод”, “Не бойте се, деца”, “Рибарски живот”, “Ботев”, “Епоха”