PDA

View Full Version : съчинение разсъждение върху "Дервишово семе"



vik4etoo
11-24-2008, 07:30
Много Ви моля за съчинение разсъждение - интерпретативно съчинение на тема "Изпитанията на родовите ценности в разказа "Дервишово семе"...много ми е спешно за утре!!Ще съм Ви много благодарна :-) п.с втора смяна съм :)

MusicIsTheKey
11-24-2008, 08:07
"Дервишово семе" : изпитанията на родовите ценности

Николай Хайтов е съвременен писател , но в творбите си той представя един по-различен свят - света на патриархалните ценности.Писателя по неповторим начин успява да пресъздаде раздвоението на човека междъ повелята на рода и законите на сърцето му,между любовта и омразата , отмъщението и пошката.Родовият закон е властелинът , който подчинява бита и личността единствено на себе си.Раздвоен от личностните си предпочитания и желания и закона за рода Рамадан живее в робството , наречено от него просто "възел".
Действието в разказа се води от първо лице.Тази форма не е случайна.Тя оставя впечатление у читателя , че общува непосредствено с героя.
В основата на продължението на рода стой брачната връзка.Най-висшата ценност е била "Дервишовото семе" - мъжкото начало , което трябва да бъде пазено , за да се продължи рода.Целта е голяма , по важна от всичко.Дядото на Рамадан решава , че внукът , му макар и още ненавършил 14 години трябва да бъде преждевременно задомен.Рамадан няма право на мнение.Възрастните решават всичко.Единственият въпрос , който отправят към него е : "Вапцани ли потури искаш или сури ?"
Законите на природата не са подвластни на законите за рода.Героят е проумял , че : "Един мъж , който няма брада , за да прежули една женска буза - не е никакъв мъж! "
Съдбата събира Рамадан и Силвина , две деца не изживели детството си.Те продължават да играят , но оставят впечатление , че живеят като мъж и жена.Но живота в семейството изисква други отношения между мъжа и жената.Неспособен е светът на децата да излъже този на възрастните.Братята на Силвина разбират , че тя : "...още ходи с корема на момиче." и я продават на Руфат за два пръча.Руфат живее по законите на силния.Имащият е силен.Силният е господар.Не е нужно да обича Силвина , а само да я притежава.
Овличането на Силвина е повратен момент в живота на Рамадан.Той чувства непоносима празнота и желание за мъст в душата си : "като се върнахме вечетта в къщи , заварихме празна , тъмна къща , без невяста."Отнемането на любовта предизвиква омраза и желание за мъст.Рамадан изобщо не мисли за повелите на родовите ценности и за това , че трябва да продължи рода.А това е първото нещо , за което си помисля дядо му : "Ти за семе ми трябваш , няма да мърдаш ! Тука искам Асан Дервишов внук да писне , а че тогава годи да се трепеш , където искаш !"
Възелъъ в Рамадановата душа се затяга.Както при сватбата той отново няма право на мнение.Наложено му е да прави това , което повелява традижията.Той няма право да следва сърцето си.
Родовият закон подрежда живота на Рамадан по своите правила.Дядо му го жени за втори път , но авторът дори не споменава името на новата жена.Тя ражда жадувание деца , но не е обичаната.С появата на Рамадановото дете дядо му спокоен слапя очи.Той е испълнил мисията наложена от традицията - родът е запазен.На смъртния си одър дадо му оставя нова мисия - да се разплати с Руфат.Рамадан така и не осъществява заканите си към него.Само мислено изживява отмъщението си.Точно това го кара да живее : " Триста пъти съм го трепал и съживявал.Главата ми гореше.Хиляди пъти го клах и драх : Ръцете се напрягаха , зъбите скърцаха...". Отговорноста към детето и любовта към Силвина отлагат така желаното отмъщение.Рамадан помни думите на любимата : "Ако той беше звяр , не ставай и ти!" От милост и нежност към Силвина , Рамадан поема грижите за човека , наранил сърцето и поругал душата му.Любовта е натделяла желанието и е извисила героят духовно.
В разказът "Дервишово семе" има важни нравствени послания " първото , че продължението на рода е жизнена повеля за всеки човек и друго , че без любов - щастлива или не - човешкият живот става безмислен.
Не случайно краят на творбата остава отворен.Сложния , драматичен "възел' не се е развързал.Не е нужно Хайтов да показва пътя на читателя в противоречивия свят.В търсенето се крие магията на живота.

vik4etoo
11-24-2008, 08:46
мн мн мн мерси :-) :grin: