PDA

View Full Version : Мнението ви за благотворителните фондации и просяците



Lucho
11-30-2008, 08:07
Честно казано ми писна от тия благотворителни фондации..може и аз да не съм прав,но пък да съм толкова наивен да им давам по 2 лева за картичка или каквото измислят,и при положение че изобщо не знам къде отиват тези пари,не си заслужава да се дават...Има хора дават...Докато има балъци-ще има и тарикати...онзи ден пътувах до София,на връщане като се накачиха в автобуса да неможе да тръгне от тях...а просяците ? Те са по-зле от всички...скоро някакъв с инвалидна количка ме моли за 20ст
Дай ми 20 ст,да си купя хляб...
Как пък не,като го гледам че пуши "Мелник" от 2 лв...защо да му дам ?Винаги съм бил скептик към тези просяци...и наистина,при положение че си просяк как ще си позволиш "Мелник" от 2 лв. да пушиш ? Мислил съм си - то поняога по на сметка просяк да си...ето на - в град Трявна имам рода,и там една жена всекидневно проси пред църквата...Тревненци си я знаят,обаче като дойдат туристи им дават в евро...и какво се получава ? Ти бъхташ по цял ден за 20-30 лв (Някой и по-малко) а тя (да,същата жена) прави пари от въздуха...тя прави по 30 лв минимум дневно...а макс ? Колко ли им е ?
Ето това ми е въпроса: Какво мислите за тези хора - просяците и благотворителните фондации...

machoka
11-30-2008, 08:14
За един закоравял пушач от много години, към края на житейския му път е по-добре да му купиш една кутия цигари от колкото един хляб.

Lucho
11-30-2008, 08:25
Не съм за 20 стотинки...давам му ги,няма проблем...ама защо аз да се бъхтам а той да прави пари от въздуха ? И не само аз...и ти,и всички останали...нали не е честно ? :?

machoka
11-30-2008, 08:40
Не е удачно за такива хора да казваш, че правят пари от въздуха. Така правят модерните 'бизнесмени' - мафиоти, които си перат парите.
В повечето случаи тия сакати хора са изпаднали в немилост по една или друга причина, да не говорим че някои са и с образование. На пръв поглед не можеш да ги различиш, но аз, представяйки си че всички са такива от време на време им помагам.

Pliok0019
11-30-2008, 10:18
За картички пари не давам. Онези, които ги искат правят закубуването на картичка едва ли не задължително. Така всичко се обезсмисля. Крайно нахални са. Имала съм момент в който разполагам с 40-50 стотинки, казвам им, че нямам и той продължава да спори с мен...

Редовно давам на някакви тийнове, които се прбират от парти/купон и нямат пари за кафе и нещо за ядене. И на възрасни хора давам. На музканти, ако ме кефят.

Не мога да дам на всички и понякога съжалявам, че не съм помогнала...

hottie
11-30-2008, 10:23
Позволи ми да направя една малка забележка :) Не можеш да слагаш под един знаменател всички благотворителни фондации :)

Иначе по темата : аз пари не давам на тези с картичките или някакви, които хич не са ми ясни.
За разлика от това обаче на всеки 2-3 месеца давам дрехи, които вече не нося в един дом за деца. Мисля, че това е наистина полезно. Защо да държа дрехи, които не нося и защо да ги зихвърля, като мога да ги дам на други хора.
А на просяците много зависи на кого ще дам - на възрастен човек съм по-склонна да дам, тъй като вече няма възможност да работи. Също така и на деца, но на тях им давам не пари, а им купувам закуска.

Bianca
11-30-2008, 10:25
Абе, не знаете ли, че тези с картичките просто си въртят собствен бизнес?! :shock: [/i]

hottie
11-30-2008, 10:32
Абе, не знаете ли, че тези с картичките просто си въртят собствен бизнес?! :shock:
Супер гадни са тея. Преследват те с някаква картичка и ако не знаеш какви са я взимаш и си тръгваш ама те преследват :D Аууу много ги мразя. Много са зле. Така няма да вземат пукнат лев според мен. Те изобщо взимат ли?

Pliok0019
11-30-2008, 10:36
Абе, не знаете ли, че тези с картичките просто си въртят собствен бизнес?! :shock:
Супер гадни са тея. Преследват те с някаква картичка и ако не знаеш какви са я взимаш и си тръгваш ама те преследват :D Аууу много ги мразя. Много са зле. Така няма да вземат пукнат лев според мен. Те изобщо взимат ли?
Вземат и доста лъжат. На едн концерт на НДК лъжеха как Нк Кънчев преди малко им дал 20лв, а той само мина покрай тях. Те дори не го заговориха. Около 3-4 човека, които чуха как Ники Кънчев е дал пари, го последваха...

hardball
11-30-2008, 10:39
Еми... държавата не се грижи за тези хора, те излизат по улиците, логично.
Аз нямам против бедните хорица, а против самата просия и т.н., която е резултат на друго.
А да се каже, че така "се правят пари от въздуха" е глупаво. Ако толкова приятна ти се струва тази "работа" може сам да пробваш...

Seducti0n
11-30-2008, 10:47
:) Хубаво е да се правят благотворения, а още по-хубаво е, когато хората са наясно с това къде отиват парите им.

Просяците може и повече пари да изкарват, седейки на някой ъгъл, молейки се за милостиня, но помислете над това, че и та са живи същества и се нуждаят от всичко онова, което и ние.
Още повече, че никой не ви задължава да им помагате, прави се по собствено желание и безвъзмездно.
Изглежда съм много жаловита, винаги когато имам в себе си пари, давам, въпреки факта, че наще са против това нещо....

hardball
11-30-2008, 10:52
Защото е по- добре да има стабилна и голяма средна класа, отколкото заможни "можещи" и просяци по улиците.
В крайна сметка не живееш в Германия, защото ти харесва езика или?

hardball
11-30-2008, 10:59
И въпреки всичко просяци по улиците няма.

acdcfenka
11-30-2008, 13:57
Много си краен Дирус. Но пък те разбирам на днешните просяци вяра да нямаш. Да бяха истински просяци, ама те само ни мамят.
Като дадеш 10-20 стотинки, това не е голям удар за бюджета ти, това са някакви трохи от него. Средна класа в България няма.

11-30-2008, 18:54
/me (music) Now playing: 527. Sane Feat. Chosz - Decata na Bulgariq
Изслушайте тази песен и www.myspace.com/evetomusic първата която почне на плеъра. До преди малко говорих с една стара приятелка и така да се каже ме нахъса да отида в Дом майка и дете ...

cappy123
11-30-2008, 19:53
Когато ми искат пари им казвам "А защо не се хванете на работа, а ???" :booooomb:

MartyParty
11-30-2008, 20:05
:) Хубаво е да се правят благотворения, а още по-хубаво е, когато хората са наясно с това къде отиват парите им.


Права си,но в днешно време са малко случаите ,когато наистина знаеш къде отиват парите ти.Аз не обичам да давам пари на просяците.По-скоро ще отида до магазина,ще му купя хляб и чубрица и ще му ги дам,отколкото да му подхвърля някой кинт. :? За картички не давм пари,нито пък на онези бабишкери дето обикалят по блоковете с разни документи и ти разправят половин час на вратата защо и какво.Измама навсякъде,а такива неща наистина може да се случат на всеки и то най-неочаквано.

vivteen
11-30-2008, 20:10
Повечето от парите дето даряваме пълнят джоба на някой богаташ,който не му дреме за бедните,а търси само собствената си изгода.Жалко,но факт.

Jumbie483
12-01-2008, 10:01
На просяци, които се молят за по левче - давам.
Те може и да си "изкарват парите от въздуха", но след като му дам този прословут един лев, аз отивам в нас на топло, където камината бумти и направо гол да ходиш..и оставам с пари в джоба. Докато просяка остава на студено отвън с едно левче.. Пък и с толкова няма да обеднея, нито той ще забогатее.
Иначе и аз за картички пари не давам. Мразя картичките, това е вече изтъркано. Предпочима да пращам sms или e-mail, от колкото картичка 8-) А пък да дам на някоя мазна лелка пари УЖ за благотворителност...е не става :?
Повече пари съм давала единствено за животни и малки деца. Като на децата сираци тук от дома за деца в града съм давала повечето ми дрехи, които вече са ми малки не ги нося.
За животните...аз обичам животни и по празниците (най-вече Коледа..защото си е точно Сърцето на зимата) давам повече от всякога :-) Може и да не помагам чаак толкова, но поне знам че в студа няма нито да останат жадни, нито гладни..