PDA

View Full Version : За или Против смъртната присъда?



T1na
12-02-2008, 20:05
Напоследък в обществото често се водят дискусии по тази тема...Моля, изразете лично мнение

mimito91
12-02-2008, 20:34
сам по себе си човек няма право да отнема живота на друг човек...Бог е този който е дал началото и смятам че той има правото да сложи края.Въпреки това обаче не виждам как ще се наказват жестоките престъпления .... ЗА или ПРОТИВ трудно е да се даде конкретен отговор

HeavenSent
12-03-2008, 15:48
Аз съм против. Не защото серийните убийци и изнасилвачите не заслужават да умрат... просто смятам, че за един човек е много по-голямо наказанието да стоиш затворен цял живот със собствените си мисли за извършеното, отколкото да те задушат "по хуманен начин", например. В това няма никакъв смисъл... според мен дори го избавят от мъките на съвестта :?

T1na
12-03-2008, 22:11
Съгласна съм,но определено пред обществото и законотворците стоят много по-дълбоки проблеми за размисъл.Смъртната присъда би имала последици за обикновените граждани и би изградила противоречеви мнения.От една страна-Да,трябва да има смъртна присъда,защото тя би породила по-голям респект и уважение към съдебната система(или може би НЕ).От друга страна-НЕ,не трябва да има смъртна присъда,защото доживотния затвор е "дълг" на държавната власт.Той би оказал възпитателно влияние върху тежко проявинилите се.Престъплението и наказанието приемат една и съща форма,което разклаща възгледите ни за уж "демокрация" и ни връща НАЗАД,като "машина на времето".Може би смъртното наказание е единствената правилна мярка за справедливостта?Ако има смъртна присъда кои са престъпленията,които биха я заслужили?Убийство по непредпазливост?Предумишл но убийство?Убийство на дете?Престъпление извършено от рецидивист?Убийство по особено жесток начин?Убийство извършено в състояние на афект???????