PDA

View Full Version : Заточение или купон?



Geocool
12-06-2008, 00:01
Какво е чужбина? Заточение или купон? Преди са наказвали затворниците като са ги изпращали сами в далечни страни. От друга страна има толкова много хора, които го чувстват като купон и толкова много им харесва там. Та каква е разликата? Защо едни го чувстват като заточение, а други като купон? Коя е тази индивидуална черта в характера, която ще определи това нещо? И може ли всеки да се постарае и да придобие това чувство за наслада?

UFOs
12-06-2008, 07:39
В началото заточение,после прераства в купон!За тези които е заточение,значи не им харесва или страната,или града в който са,или не са доволни от работата и все мрънкат.Купона можеш и сам да си го направиш.Намираш непознати сънародници и в някоя дискотека.. :-D

Water_lili
12-07-2008, 16:02
както не веднъж съм казвала всичко е въпрос на приоритети и сила на характера.... Има хора които идват с нагласата, че понеже в тяхото село всички ги познават значи и в чужбина не може да е по различно.... всички ще са им длъжни и даже ще ги молят да им дават пари.. За тези хора си е чисто заточение ,когато разберат ,че са просто никой и са заменими :?. Докато хората които заминават в чужбина с ясни цели и знаят какво искат да постигнат и са готови да направят всичко за да постигнат целите си , се приспособяват и макар и трудно си подреждат живота. Въпреки това не бих казала, че и за тях винаги е купон, защото в чужбина човек се среща с различни проблеми с които трябва сам да се справя, а за това трябва силен характер и здрав дух..т.е не трябва да се предаваш. От моя гледна точка тук си е "купон" защото имам много повече възможности да правя и откривам нови интересни за мен неща...за хората чиито приоритети са само да ходят по дискотеки и да се напиват - рано или късно се прибират в бг....

raduna
12-13-2008, 22:36
Зависи кой как си го направи и къде попадне :wink:

adelaida
01-02-2009, 16:26
mnogo zavisi no poprinicp e hubao ako uspee6 da sa4etae6 i dvete 8) ako otiva6 s cel ne e kupon no ako otiva6 na vakanciq i va6te ti saob6qt 4e ostva6 neznam tva dli tuk mogat d go opredelqt kato cel!!za6toto v moq slu4ai stana taka,a kuponite ne mislq 4e moje bez tqh jivota e edin trqbva da se aslajdava6 estesveno ravnomerno sas zadaljeniqta!!az predpo4itam kuponite i jivoa v bg no sam se primerila 4e za momenta nqmam drug izbor!!!kavi vazmojnost ti dava pove4e??ni6to koito e umen dali v bg ili v 4u6bina 6te se opravi,estestveno 4e v balgariq pove4eto hora s umni imat viziq i 4ovek ima po golqma kokurenciq tova e edinstvenoto!!za6toto v ispaniq specialno polovinata naselenie nqma osnovono ne govorqt dr 4ujdi ezici,kultura minilmalna estesvno 4e edin balgarin ima po golemi vazmojnosti no pak ne se znae za6toto toi e samo edin imigrant...po4ti vingi biha predpo4eli ispanec ;)

TheBestFriends
01-07-2009, 10:56
За всеки е различно. За тези, които умеят да се присбособяват и да 'оцеляват' е купон, за мишките по дупките е като в затвор xD

iPurple
01-07-2009, 16:12
Kakvo zato4enie be hora?!?! Izvinete no s va6eto ograni4eno mislene napravo 6te me ubiete.. i kakvo zato4enie 6te e? Sviknali ste v bulgariq da hodite po kuponi da se napivate kato kirki i posle da ne si spomnqte kwo ste pravili... xax emi v 4yjbina ne e taka. Nito momi4eta se obli4at kato prostitutki nito vsi4ki piqt i si imat nqkvi zakoni. Taka 4e radvaite se nqkoi den 6te go ocenite. ;)

Barbie
01-15-2009, 10:15
Зависи. Както и обективни и външни фактори като какво и къде учиш/работиш, каква е средата, познаваш ли достатъчно хора, какъв начин на живот водиш...така и от личностни качества - дали си екстровертен и комуникативен, приобщаваш ли се и приспособяваш ли се бързо и лесно, как понасяш промените...
За мен се превърна в нещо смесено. От една страна ми харесва къде живея, обожавам това, което уча, около мен има интересни хора...но от друга страна още като заминавах се бях влюбила в момче в България. Така че целият ми живот в чужбина представляваше и старанието да поддържам и да градя връзка от разстояние. Което си има и положителни, и отрицателни страни. Вече три години пътувам през 3 седмици. Постоянни емоционални приливи и отливи. Поне не ми е скучно... :) Дива работа...

hahavteen
01-15-2009, 11:29
Вече три години пътувам през 3 седмици..

Не изпускаш ли много лекции и семинари така? :-o

Barbie
01-15-2009, 12:08
Вече три години пътувам през 3 седмици..

Не изпускаш ли много лекции и семинари така? :-o

Малко... Но наваксвам. Ходя предварително на някои лекции ако мога, върша работата преди всички останали, за да си позволя да пропусна малко. (Тая година всичко се обърна с главата надолу, така че в момента нямам нужната мотивация, но до скоро по цели нощи будувах, докато бях в Милано, за да напредна с проектите си, да ги покажа на лекторите и да ги предупредя, че ще отсъствам. Но в момента се чувствам толкова емоционално смазана, че нямам сили за такива подвизи...та трябва да се стегна... :))

И все пак, в повечето случаи...има ли желание, има и начин.

hahavteen
01-15-2009, 12:18
Вече три години пътувам през 3 седмици..

Не изпускаш ли много лекции и семинари така? :-o

Малко... Но наваксвам. Ходя предварително на някои лекции ако мога, върша работата преди всички останали, за да си позволя да пропусна малко. (Тая година всичко се обърна с главата надолу, така че в момента нямам нужната мотивация, но до скоро по цели нощи будувах, докато бях в Милано, за да напредна с проектите си, да ги покажа на лекторите и да ги предупредя, че ще отсъствам. Но в момента се чувствам толкова емоционално смазана, че нямам сили за такива подвизи...та трябва да се стегна... :))

И все пак, в повечето случаи...има ли желание, има и начин.

Мхм аз питам понеже примерно аз от семинари мога да отсъствам само 2 пъти за целия семестър иначе горя... Освен това имам реферати които са на групи съответно трябва да съм там с групата за да го представя...
Ама е чудесно щом си намерила начин и имаш и финансовата възможност толкова често да си ходиш :)

Barbie
01-15-2009, 13:47
Мхм аз питам понеже примерно аз от семинари мога да отсъствам само 2 пъти за целия семестър иначе горя... Освен това имам реферати които са на групи съответно трябва да съм там с групата за да го представя...
Ама е чудесно щом си намерила начин и имаш и финансовата възможност толкова често да си ходиш :)

Ами принципно и аз ако пропусна повече от еди какъв си брой лекции не мога да се ява на изпит и ме късат...но аз ходя, говоря с преподаватели, говоря с администрацията, правя нещата предварително, представям лекарски бележки... :)

iPurple
01-15-2009, 14:05
slun4ice разкажи нещо повече за Германия.. честно казано много искам да живея там. Трудно ли ти беше като се премести? Знам, че е било отдавна и може би не си спомняш, но.. ^^

x3eme
01-15-2009, 14:20
Зависи кой как си го направи и къде попадне :wink:
+ точно :smt023

hahavteen
01-15-2009, 14:30
slun4ice разкажи нещо повече за Германия.. честно казано много искам да живея там. Трудно ли ти беше като се премести? Знам, че е било отдавна и може би не си спомняш, но.. ^^

Ами какво да ти разкажа...
Като се преместих за първи път в Германия бях на 13, не знаех дума на немски и бях в малко градче а в училището ми нямаше нито един чужденец освен мене. Беше си точно като заточение защото на всичкото отгоре бях супер притеснителна....
След 3 години ад заминахме за Кипър и там се очовечих.
Сега пак се върнах в Германия да следвам само че в голям град и съм много доволна :) Всичко зависи според мен от вътрешната ти нагласа :)
Ако имаш по-конкретни въпроси ми пиши лично.

Water_lili
01-15-2009, 20:01
slun4ice разкажи нещо повече за Германия.. честно казано много искам да живея там. Трудно ли ти беше като се премести? Знам, че е било отдавна и може би не си спомняш, но.. ^^

много ми е интересно след като не знаеш почти нищо за Германия ,защо точно искаш да живееш тук?

slun4ice наистина ли не можеш да отсъстваш от лекции? в уни или в hochschule следваш? Аз съм в уни и никой не го интересува кой идва на лекции и кой не...

hahavteen
01-15-2009, 20:24
slun4ice наистина ли не можеш да отсъстваш от лекции? в уни или в hochschule следваш? Аз съм в уни и никой не го интересува кой идва на лекции и кой не...

В техническия университет в Дрезден съм аз :)
Понеже съм Diplom никой не гледа дали ходя на лекции ама имам 4 семинара от които мога да отсъствам само 2 пъти през семестъра :?
Ама якото е че тоя семестър нямам изпити и сега ми предстоят 2 месеца ваканция докато другите са в сесия :grin: :D

Bu7cher
01-17-2009, 12:23
Ми купон силно казано...не е мъчение,но е натоварващо.Да си чужденец е много трудно.Гледам...много хора разправят как искам да замина от тук.Е ... заминете и пак ще си говорим.Хубаво за 1 месец...на ваканция,но България ще ви липсва,повярвайте :) и хората...и културата и манталитета и езика.

Adwokat
01-17-2009, 13:11
kupon :D 8-)

Darkkiss
01-18-2009, 03:49
Какво е чужбина? Заточение или купон? Преди са наказвали затворниците като са ги изпращали сами в далечни страни. От друга страна има толкова много хора, които го чувстват като купон и толкова много им харесва там. Та каква е разликата? Защо едни го чувстват като заточение, а други като купон? Коя е тази индивидуална черта в характера, която ще определи това нещо? И може ли всеки да се постарае и да придобие това чувство за наслада?

Европа-> Купон
Северна америка-> края на света с най-простите хора...

Darkkiss
01-18-2009, 03:49
Какво е чужбина? Заточение или купон? Преди са наказвали затворниците като са ги изпращали сами в далечни страни. От друга страна има толкова много хора, които го чувстват като купон и толкова много им харесва там. Та каква е разликата? Защо едни го чувстват като заточение, а други като купон? Коя е тази индивидуална черта в характера, която ще определи това нещо? И може ли всеки да се постарае и да придобие това чувство за наслада?

Европа-> Купон
Северна америка-> края на света с най-простите хора...

mickelangelo
02-20-2009, 16:33
зависи къде си и с кого си .. познавам хора с който и на луната да съм пак ще е купон ;)

SoFarSoG00d
02-20-2009, 19:51
На мен ми харесва!

tItEufFf
02-20-2009, 21:01
Лично на мен французите не ми харесват. Дори когато не ги разбирах ми беше по-интересно... Имат супер ограничено чувство за хумор, даже не схващам кога трябва да се смея.
В класа ми има едно момче с португалски произход. Майка ми днес ми каза, че български и португалския манталитет са сходни... И явно е права, защото с него станахме много добри приятели и е единственият човек в училището, който ме кара да се смея с глас.

За мен и заточение, и купон са леко пресилено думи.. И от двете по-малко ;)