PDA

View Full Version : Метаболизъм?



spongkata
12-06-2008, 12:47
zdraveite :) iskam da vi popitam kak da si uskorq metabolizma..? moq metabolizm e baven i mi se lepqt povecheto hrani..i zatova iskam da vi popitam kakvo trqbva da napravq za da mi se uskori metabolizma i da si qm pochti sushtite hrani no da mi se lepqt sravnitelno po-malko?

shadow4e
Заглавията трябва да са на кирилица

kalpazanka
12-06-2008, 13:35
Спортувай!

Или отиди на ендокринолог за всеки случай.

akinom
12-06-2008, 13:45
няма такава магия.

ProstoAz
12-06-2008, 15:54
Яж често (5 пъти на ден), но по малко. И, както вече казаха, спортувай. ;)

Carmen_Kass
12-06-2008, 20:21
Добре дошла в клуба...
Аз го оправям с капсули ябълков оцет и спорт...

gabi_94
12-07-2008, 11:44
eee, то не зависи от теб. При всеки човек е различно, при мен например, каквото и да ям не мисе лепи - структурата на тялото ми не се е променяла никога, винаги съм имала нормално телосложение, даже съм слаба и лесно ако искам мога а отслабна. Имам приятелки, които спортуват непрекъснато, не ядат почти нищо и пак не могат да отслабнат. А пък ако хапнат малко повечко веднага се качва някое килограмче. Не мисля че има начин да си ускориш метаболизма.

ana19
12-07-2008, 11:47
Мисля че преди рекламираха някакво лекарство за ускоряване на метаболизма , но не мога да се сетя как се казваше .. Можеш да отидеш до личния си лекар и да го попиташ , или в някоя аптека :)

dan4ety
12-07-2008, 12:19
В Космополитан пише някакви начини, но до колко са верни... Сега ще го потърся из вкъщи списанието и ще ти ги напиша :) Така:

Яж екзотични неща: Чилито и горчицата са подправки, които често се използват в тайландската, мексиканската, китайската и индийската кухня. те могат да ти помогнат да изгориш няколко калории повечеблагодарение на общата си съставка-капсацина. Когато погълнеш една чаена лъжичка горчица и същото количество сос чили, метаболизмът ти се "надъхва" с 25%. Ако не си почитателка на екзотичното (или пък стомахът ти не е), можеш да прибегнеш и към класически български лютивини - прочутите чушлета шипка, например. Изобщо пикантната храна се яде в по-малки количества, защото бързо засища и така по естествен път можеш да намалиш порциите си :)

Пийни нещо от хладилника: Дехидратирането забавя всички телесни функции, затова не пропускай митичните 8 чаши вода дневно. И добави 3 ледчета: ледената течност предизвиква раздвижване в организма, защото за затоплянето й до нормална температура се отделят калории.

Чайна церемония: Изследванията доказват, че съставката, наречена епигалокатехин (не съм сигурна дали така се пише :-D ) галат - антиоксидант, който е част от чая, може да изиграе важна роля в сритването по пищялките на метаболизма ти и той да подскочи 2-3 педи по-високо от обичайното. Ако пиеш поне 1 чаша зелен чай дневно, процесът ще се ускори между 10 и 4% в рамките на 2 часа. Черният чай пък съдържа кофеин, който също влияе на метаболизма .кафето, енергийните напитки и някои безалкохолни напитки също са богати на кофеин.

Желязната лейди: Друг ускорител на метаболизма са тренировките с тежести - гирички или различни уреди. След десетседмични занимания можеш да вдигнеш нивото на метаболизма си с 6%. За да оформиш мускули, прави минимум 1 серия (12-15 повторения) в 30 минутно занимание с концентрация върху гръб, корем, дупе, рамена, пъце и прасци. Опитай се да постигнеш 2-3 серии в сеанс.

Яж след като станеш. 8-те (или повече) часа сън са забавили метаболизма, затова диетолозите казват да се храним по-обилно сутрин- за да събудим тялото и да накараме всичко да влезе в работен ритъм. Умната закуска трябва да е направена по схемата 50-30-20. 50% са сложни въглехидрати, 30% протеини, 20% мазнини. Нямаш време? Дори и най-заетата мацка на земята като теб би могла да изпече на тостера 2 филийки, да ги намаже с меко сирене или пък да изяде едно кисело мляко с плодове и ядки.



Има и още няколко, но ме мързи да пиша 8-)

fre3styl3
12-07-2008, 13:35
няма такава магия.

Глупости!

Към авторката на темата:
Миличка, естествено, че можеш да си ускориш метаболизма, просто трябва да спазваш няколко прости "правила" и да си изградиш добър режим на хранене :)
Задължително закусвай! Никоганедей да пропускаш закуската. Ето (http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=65417&pid=721707&mode=threaded&start=) ти достатъчно разумни причини защо не трябва да пропускаш закуската + това, по тази начин си ускоряваш метаболизма.
Яж по 5 пъти на ден. 3 осоивни хранения- закуска, обяд, вечеря + 2 междинни между закуската и обяда, и обяда и вечерята. Яж често, НО ПО-МАЛКО!
Трудно смилаемите храни, например ядки, също помагат за ускоряването на метаболизма, защото организмът хаби енергия за разграждането им.
Спортувай! Човек с по-голяма МУСКУЛНА маса, има 2 пъти по-бърз метаболизъм от човек, с по-малка мускулна маса.

Това е общо взето (:

spongkata
12-07-2008, 13:48
blagodarq :-)

harabelka
12-07-2008, 16:00
грейпфрути, зеле, зелен чай, кофейн--тези храни ускоряват метаболизма и така тялото топи мазнини :-P

Schneeflocke
12-07-2008, 16:56
Хром.