PDA

View Full Version : ЛИС относно ,,Едип цар"



miki02
12-06-2008, 18:57
Здравейте :) Имам да пиша ЛИС на тема: Човекът и съдбата в ,,Едип Цар" от Софокъл.

Мерси Предварително :)



т.1
RiseGirl

Tedi4ka
12-06-2008, 22:08
Съдба и отговорност в “Едип цар” на Софокъл

І.Увод
Главен герой в Софокловата трагедия “Едип цар” е Едип, цар на Тива. Той е типичен пример за трагически герой. Същността му като такъв се определя от факта, че е поставен между утвърдените нравствено - етични норми и крайните проявления на човешкия характер.

ІІ.Теза
І.Микротеза - Трагедията за Едип внушава, че въпреки разумните човешки ходове се постига техният обратен резултат - предписаното от съдбата.
ІІ.Микротеза - Ориста на главният герой го поставя пред избор, от който зависи неговият живот. Той има право да избира какъв да е нататъшния му път в живота му.

ІІІ.Доказателство

І.Микротеза - Съдбата на Едип - определяща неговия живот

Разсъждения Доказателства
1.Предопределеността на живота на Едип от съдбата му - убийството на баща му от самия него
- наследяване на трона му и бракът му с майка му

Извод: Нещастието на Едип е следствие от нарушените етични норми. Извършеното някога престъпление разрушава хармонията в обществото.. Божествените закони изискват възмездие. Дълг на Едип е да възстанови разрушената хармония. Това може да се постигне само чрез истината. Като се обявява за тържеството на истината, Едип защитава едновременно колективните и личните си интереси. Трагическата му вина е в това, че в положителния си стремеж допуска грешки и собственото му проклятие го достига.

Преходно изречение: В стремежа си да не се случи предсказаното, героите от трагедията без да знаят го осъществяват.

ІІ.Микротеза - Отговорността и избора на Едип

Разсъждения Доказателства
1. Отговорността на Едип пред народа му “Чеда злочести, знайна, не незнайна е за мене вашта скръб.”
“А моята душа оплаква и града, и моята, и твоята съдба ведно.”
“… със какви дела и думи бих помогнал на държавата.”
2. В търсене на истината и изборът му “Но за чие убийство му е думата?”
“Но аз ще го разкрия сам от край до край”
“Ще сторя всичко”
3.Страдащият герой - Едип “О, горко ми, горко!”
“О, злочестият аз!”
“Докъде ме доведе , о боже!”

Извод: Едип е представен като справедлив и добронамерен цар с високо чувство за отговорност и добро сърце. Като владетел бди за хармонията в обществото затова и иска да узнае истината за убийството на предния цар. Но започва да греши, когато проявява прекалена амбициозност в търсене на убиеца. Затова и източник на неговото нещастие по късно е именно неговият необуздан характер.

ІV.Заключение
Чрез образът на Едип Софокъл изразява идеята, че човекът има право на индивидуална воля, но само когато тя е съобразена с божествената воля и предварително решената съдба. Човекът трябва да бъде благоразумен и смирен, защото, докато е жив, не знае какво му готви изменчивата и непостоянна съдба.

demon4ety
01-07-2012, 14:08
mnogo spe6no mi trqbva ese na tema: "Едип между силата и безсилието". molq vi pomognete :(

kiki_love32
12-05-2012, 13:56
molq nqkoi za mi pomogne za LIS po tema "ZASLYJAVALI EDIPJAR SUDBATASI" MOLQ POMO6T MN MIE VAJNO TRQBVAMIZA KLASNATA PO LITERATYRA PLS PLS PLS PLS :) :) :(