PDA

View Full Version : Саморефлекция???



blackfate
12-09-2008, 16:19
Спешно ми трябва определението на тази саморефлексия, търсих в нета къде ли не но немога да намеря нещо което да ми е познато...

kapinka
12-09-2008, 16:49
Интроспекцията е основен метод в психоанализата. И невинаги съвпада с понятието самоанализ. Докато саморефлексията е мисъл върху мисълта, метарефлексия, която е най-добре да се прави върху обекти, които имат доказаните характеристики на рефлексия - най-добре е това да не са собствените ви невчесани преживявания, а систематично изложените мисли на някой велик саморефлексор - например др. Хусерл, или др. Хегел. В краен случай може и др. Тодор Павлов с неговата теория за рефлексията. Или пък др. Рорти с др. Дерида.

А от прекалено взиране в себе си човек или се заобичва още повече, или се намразва окончателно. И двете неща водят до патологични отклонения в поведението и психиката.

Саморефлексията е определяне на условията и възможността на мисленето като рефлективен процес. Тя започва от осъзнаването на факта, че зад всяка мисъл се крие още една мисъл - "Аз мисля". Тази втора мисъл се нарича Трансцендентална аперцепция, и с нея започва истинското пътешествие в необятната вселена на трансценденталната философия.