PDA

View Full Version : Що е то психиката?



izmislenata
12-11-2008, 15:37
Как тълкувате вие изграждането на психиката?
През кои етапи на живота то е най-значително?
Според мен психиката се изгражда на базата на случилото се, тя е способността ни да реагираме по даден начин на различни ситуации, благодарение на нея ние се справяме или не се справяме с тях. Всичко започва в детството и то до голяма степен е определящо. Как възприемаме света, какви изводи си правим и какви заключения и как подхождаме спрямо него, каква е преценката и реакцията ни, това според мен е психика.
Вие какво смятате по въпроса?
Какво е психиката?
Как се изгражда?
Как да станем по-силни психически?

aqweR
12-11-2008, 18:04
Как тълкувате вие изграждането на психиката?
През кои етапи на живота то е най-значително?
Според мен психиката се изгражда на базата на случилото се, тя е способността ни да реагираме по даден начин на различни ситуации, благодарение на нея ние се справяме или не се справяме с тях. Всичко започва в детството и то до голяма степен е определящо. Как възприемаме света, какви изводи си правим и какви заключения и как подхождаме спрямо него, каква е преценката и реакцията ни, това според мен е психика.
Вие какво смятате по въпроса?
Какво е психиката?
Как се изгражда?
Как да станем по-силни психически?

ох... много отворен въпрос задаваш... за съжаление в момента нямам време да ти отговоря...

твоето мнение е правилно... но не се докосва и до върха на айсберга... такива материали съм чел относно психиката... че вече се съмнявам в съществуването на добре познатия ни метериален свят...

ЕДИТ:

това, че се питаш как да станеш по-силна психически е достатъчно за изгаждането на по-силна психика :) т.е. от там се започва :)

molika
12-11-2008, 18:45
Мисля,че това как реагираме на дадена ситуация зависи не само от изградената ти психика до момента,но и от интелекта.Казвам това не защото разбирам от психология а защото не веднъж съм виждала хора които повтарят някои грешки без изобщо да се замислят че преди (ден,месец,година,две)вече са правили същото. :oops: Нещо се замотах извинявам се за неточните.

cMon
12-11-2008, 18:49
хората са като глина. Всяка глина е единствена по своя вид и е уникална . Тя бива изменяна и догаждане от околната среда , семейството , работата , приятелите и др. За съжаление въпреки ,че глината е така неповторима , повечето сформиращи се "фигури" биват подтиквани (от себе си или други хора) да се изграждат по подобие на други вече издигнати , но несъвършени и недовършени "идоли".

Повечето не оценяват своята капка оригиналност в себе си , и търсят спасение в "копирането" , "имитирането" , "плагиастсването" (говоря не за разни реплики , намеци , ами за цялостен характер).

Въпреки , че на психиката влият много фактори ( околна среда , настроение , обучение , религия , култура, нагласа) тя не може да бъде съвършена и това е едно от нещата който я правят така изумително променяща света.

Kman
12-11-2008, 19:18
Супер темичка....ся,психиката започва да се оформя още преди дори раждането.Много зависи от природните дадености на човека,какви са му гените,какви са особенностите му,което много зависи от мама и тате и от техните деяния и знания и до каква степен са унаследени.След раждането започва да се изгражда психиката чрез наблюдение и до известна степен копиране на родителите.Много от хората не осъзнават,но докато са били още бебета са запечатали в съзнанието си спомена за това как мама и тате са се държали,говорили и т.н. и когато порастнат без да го разбират те всъщност се държат точно така.Тка...следващия етап е нови запознантва,нови среди,приятелите,средата в която се живее и тем подобните.Следващия етап е осъзнаването когато човек разбира целия замисъл на живота и света който го заобикаля....този етап при някои хора настъпва много късно,при други рано.И финалната характеристика е знанията...
значи:
-унаследяването на гените
-запечатването на модел на държание по време на бебешката ръзраст
-детството и юношеството и кой ще повлие по време на тези етапи
-съзнаването
И предпоставки които не са етап,но са също толкова важни и си струва да се споменът:
-знанията,приятелите,средат а,местоживеенето и т.н.

като смесим тези неща,се получават невероятно огромно количество комбинаци и разновидности психики.

Психиката като нещо което се изгражда,надгражда и променя също така може да играе много пагубна роля на самия индивид или ако той е добре запознат с психични трикове да ги използва за да печели в различни игри,да се адаптира и т.н.На един човек даму се повлияе психически е много лесно...трябва само да се разбере какво харесва,кое е нещото което най-много обича и от какво се страхува.

Как да станем по силни психически.....ето това е найстина интересното.Психиката може и да се тренира чрез учене,чрез поставяне на тялото и мисълта във ситуации и места в които трябва нещо да се преодолява.
Аз всеки път когато ми се случва нещо гадно си казвам "тъкмо ще си упражня еди какво си"(било мускули,било знания,било психика).
Да се поставиш във екстермни природни усповия означава да поставиш на тест себе си не само физически,даже по скоро психически.
Човек винаги трябва да се стреми към повече,към това да преодолява нещо....само тогава той би постигнал някакви резултати,би могъл да живее по дълъг живот,би могъл да живее по пълноценен живот и т.н.
Аз и за тва винаги си казвам че всичко е тест и това не са нищо друго освен препядствия които трябва да се преодолеят.
Сорка ако съм преповторил нещата които други хора са написали,не съм чел постовете преди моя.

In_And_Out_of_Love
12-12-2008, 13:26
Съгласен съм с теб Kman също съм съгласен с теб и по въпроса, че не четеш постовете на останалите и това показва, че се мислиш за много можещ и за много знаещ, което не е така, но едва ли ще го осъзнаеш скоро... :) Ама другите сме сбъркали пътя на развитието си само ти си правия! :)

make_you_mine
12-12-2008, 16:36
Всеки знае,че жените се събличат и се преструват,че те обичат, моля те не вярвай на тези лъжи, за да не останеш накрая с разбити мечти. Не всяка от нас го прави само за пари и при нас я има думата любов,моля те разбери и при нас я има думата любов,моля те не ме вини. Хахахаа. Аве психиката е нещо строго индивидуално. Развива се на базата на тва дето ни се случва и съответно изводите ни за него, отношението ни към него. :)

SunnyG
12-12-2008, 19:50
Психиката,естествено,започ ва да се формира още от детството.Но тя може да бъде повлияна от много фактори,освен родителите,които и дават една стабилна основа.Идва един момент обаче,когато сами започваме да формираме психиката си,защото се сливаме с обществото,а то е,както всички знаем,"хищно" и някак в него трябва да се оцелее.Влияние оказват вече училището,приятелите,непри ятелите,съучениците,учител ите,телевизията и изобщо медиите,интернет...всичко.Т гава е най-трудният етап от изграждането и.Но за мен не е гаранция,че човек като си изгради една психика веднъй,тя не може да се промени.Трудното идва от там,че трябва да се разделиш с част от себе си и да я замениш с нещо ново...

Kman
12-13-2008, 08:11
Нямах време да ги чета всичките бе джапанко!

Sarityyy
01-28-2009, 13:25
Психиката е някаква вътрешна нагласа. Как приемаш околния свят и как той ти влияе. Психиката е сложно нещо, не мога да го обясня... :-o :)

sexy_baby_originale
02-01-2009, 13:52
Науката психология се базира върху психиката.Тази наука се опитва да опознае човека от онази негова страна,до която никой, никога не се е докосвал.Психиката представлява нашето АЗ. Мислите ни, чувствата, желанията, скритите ни надежди, фантазии, ностроението ни и каксе променя то и в какви зависимости, предразсъдъците ни спрямо нещо или някого... Психиката ни изгражда цялостно, тя е главният виновник ние да бъдем такива каквито сме. Една психика се изгражда всеки ден. Ти всеки ден възприемаш нови и нови неща. Всеки ден се сблъскваш с необратими последствия, проблеми. Всеки ден осъзнаваш постъпките си, били то грешни или не. В учебника ми по психология за 9 клас са дадени няколко обостановки за това от кой момент тръгва да се развива и усъваршенства. Едни казват, че се сформира още при появата на зародиша, други твърдят, че е след раждането, трети се обосновават, че е мак след 3тата година от раждането на детето. Много са се опитвали да се подкрепят с факти, но или фактите са били прекалено не ясни, или хич не са били смислени, та дори абсурдни. Като имам напредвид това, което пише в учебника и купищата теории, бех се обосновала по следния начин. За мен психиката зопочва от момента, в който детето излизне на бял свят и се докосне до нещо ново, нещо интересно и вълнуващо. От този миг на татък, то започва да възприема, да усеща, да чувства и т.н.т. За да бъде един човек психически по стабилен, то неговата психика трябва да се развива добре още от пеленаче. Трябва да му се усигори добра среда на живот, в която няма кавги и неща, който да скапват самочувствието му. Просто трябва нормални взаймоотношение между родители и деца.След това този човек, ще продължи пътя си "силен и непоклатим".