PDA

View Full Version : Какво ви е отношението към психолозите?



cherinka
12-11-2008, 17:37
Здравейте на всички.
Тази тема е провокирана от вчерашния ми спор с една дружка.
Тя е на мнение, че сам ако не знаеш какво ти е и сам ако не можеш да си помогнеш няма смисъл да ходиш по психолози, брачни консултанти и т.н.
От доста места съм чувала, че е желателно на нашата тийнейджърска възраст да се посещават такива места. Не веднъж са давали примери със собствените си майки, които сега били не знам си колко пропаднали, поради тая причина, че като млади не са посещавали психолог.
Веднъж една психоложка, която работи безплатно с юноши и младежи ми сподели, че по-добре е да се ходи на такива безплатни психолози, отколкото на такива, на които с еплаща, защото вероятността да ти помогнели не била толкова голяма, колкото при такива като нея.
И аз въобще не мога да си обесна как стоят нещата, но като цяло ми е чудно защо едно петнадесетгодишно момиче (приятелката ми) твърди, че не би посещавала психолог....
Въпросите, които ми зададе останаха без отговор, просто защото и аз не знаех какво да й кажа.
Бяха неща от сорта на "С какво може да ти помогне един непознат човек?!", "Ти представяш ли си да ида при някой непознат, който виждам за пръв път и да започна да му разказвам за проблемите ми и т.н.?!" и аз с още една приятелка започнахме д ай обесняваме, че на тях това им е работата, да изслушват, да помагат, да дават своята гледна точка..... тя веднага контрира с "ами, аз не мога ли да говоря и с някои от моите познати?! Които ми се водят за приятели и биха ме изслушали?!" - е да, ама не е същото, въобще психолог/не психолог не е същото..
Започвам да си мисля, че и двете страни сме били прави.
?!
На вас какво ви е мнението за този вид работа? Било то платено или не?!


Една малка подробност:
на тази безплатната психоложка й зададох следния въпрос "След като не вземате пари от хората какво удоволствие ви доставя това да се занимавате с проблемите на подрастващите?" и тя ми отговори следното "За разлика от много други хора, аз харесвам и уважавам професията си. Психолог не се става за 5-6 години обучение. Не може да завършиш психология и да кажеш аз вече съм достоен психолог. Цял живот ходиш на курсове, дори и аз в момента съм на доста такива курсове, защото тази професия се учи цял живот".
И аз наистина съм съгласна с нея, защото немалко хора неосъзнават, че тази наука не е толкова елементарна и проста за колкото я имат..

Та, вашето мнение?

24white24
12-11-2008, 17:44
Най-обичам като излезне някой психолог да ми говори за футболно хулиганство наркотици агресия и тн. хора не минали през тея неща не могат да дават мнение и да ме анализират все едно съм някой психопат :? Само човек преживял дадено нещо може да ми даде мнение за него, не всичко го пише в учебниците !

Loshotia
12-11-2008, 17:47
Най- обичах в 9клас като ни изпитваше госпожата по психология да казва с един жаден глас и влажен поглед: говори ми за сексуални перверзии!

hahavteen
12-11-2008, 17:48
Психолозите се побъркват тотално в първите две години от следването си. Явно им е необходимост, иначе няма как да разберат побърканите си пациенти...

:oops:

Според мен е добре да се посещава психолог.
Много пъти е по-лесно да си кажеш какъв ти е проблема на някой неутрален.
Ама аз следвам психология... Пристрастна съм :D

Swinkenhoffer
12-11-2008, 17:58
Винаги ми е било интересно дали психолозите могат да се справят със собствените си проблеми.
И при кого ходи зъболякарят ми, за да лекува свойте си зъби. :D

HardcoreSyndrome
12-11-2008, 18:03
Положително ми е отношението. Това уча в момента. Има психолози и ПСИХОЛОЗИ. Едните цитират по учебник, а други обмислят казаното от теб. Има мнооого хора, които бъркат психолог и психиатър 8-), на мнение са, че не са луди, за да ходят при подобен "лекар".

bulgarche
12-11-2008, 18:08
Пред психолозите предпочитам психопатите

Boot
12-11-2008, 18:15
Винаги ми е било интересно дали психолозите могат да се справят със собствените си проблеми.
И при кого ходи зъболякарят ми, за да лекува свойте си зъби. :D
Психолозите, за да почнат да практикуват, трябва да имат поне не знам си колко часа лична терапия.

Seducti0n
12-11-2008, 18:15
Хубава темичка. :)

Всъщност нещата далеч не са толкова лесни, колкого изглеждат.
Въпроса не е в това просто под името ти да пише психорог
а да си добър такъв.Не всички умеят да изслушват хората, да им дават съвет, който наистина ще им помогне.Разликата между приятелски съвет и този на психолог е, че във втория случай получаваш напътствие от квалифицирано лице.Не твърдя, че мнението и гледната точка на психолозите винаги е правилна, но пък си заслужава да бъде чута.
Психологията е призвание, а не просто професия.
Специално в България, хората нямат културата пък и финансите да се обръщат за помощ към специалист, когато имат проблем със себе си, когато не могат да се справят сами със собствения си живот...
Няма нищо срамно в това да потърсиш помощ, хора сме и трябва да си помагаме.

:) :)

ScionOfStorm
12-11-2008, 18:23
психоРОГ?

това е някаква нова сексуална вълница о___O

Seducti0n
12-11-2008, 18:26
психоРОГ?

това е някаква нова сексуална вълница о___O

:lol: ааа

:oops: :oops:

леле, как се разхилих...
сълзи ми текнаха от очите

psychopath
12-11-2008, 20:40
боУни са. а тия в училищата са ташак работа :D

neocide
12-11-2008, 20:41

raduna
12-11-2008, 20:45
Трябва да се прави разлика между психолог и психиатър.

Muse_of_Madness
12-12-2008, 07:30
Бях веднъж. Почна да ме набеждава за дете индиго(хвал) :D

SINDEL
12-12-2008, 08:02
Следвам го това, но не съм никак положително настроена. И въпреки 4е след като го у4а, би трябвало да ми харесва поне малко, и аз съм зад тезата, 4е един приятел, който има нервите да седне и да те изслуша, може да ти помогне много пове4е от един т.нар. 'специалист'. Защо? Виждам си преподавателите, имала съм и контакт с хора, които практикуват тази професия. Най-4естата практика е да ти изписват хап4ета за вси4ко - 4увстваш се зле заради проблеми в у4илище? Хап4ета, щото си в тежка депресия. Скъсал/а си с гаджето и ти е мъка? Хап4ета - склонен/а си към самоубийство и изобщо да се нараниш по някакъв на4ин.. За вси4ко ще те изкарат луд и ще те натъп4ат с лекарства, просто защото на никого не му се занимава да седне и да те слуша, да се опита да те разбере и да ти поговори. В една такава ситуация, когато не си говорим за сериозни проблеми, като например наркоти4на зависимост или нещо от сорта, близките ти могат да направят много пове4е от някой непознат. Но... навсякъде по света ве4е е модерно за щяло и нещяло да се ходи по доктори, така 4е.. ходете, на който му е кеф :)

Seducti0n
12-12-2008, 08:25
Пример затова, което Синдел написа е наща съфорумка cappy123 .Девойката не я знам кой точно набор е, но не вярвам да е на пове4е от 18, изписали и антидепресанти... от какъв зор...не съм наясно с действието на подобни медикаменти, но имам чувстовото, че очакваният положителен ефект, всъщност ще се окаже отрицателен.


SofiaRegularCunt добре го каза това за уменията.
Реално погледнато всички ние сме психолози кой повече, кой по-малко.Кофти е обаче, когато даваме съвети и помагаме на околните, а сме безсилни пред собствените си проблеми... :?

hottie
12-12-2008, 09:03
Първо тук трябва да разграничим отделните професии, психолог, психиатър,пхихоаналитик, псхихотерапевт...
Горе-долу ми е ясна разликата, но тъй като не съм 100% сигурна, за да не се излагам няма да навлизам в подробности 8-)
Винаги съм си мислила, че приятеля е най-доброто "спасеие". Но като се замислиш не можеш да натоварваш еженевно приятелите ти с тежки проблеми. И като говоря за проблеми нямам предвид любовни тийнейджърски драми, ами загуба на близък, склонност към самоубийсвто и пр...
В една такава тежка ситуация само можеш да шашнеш приятеля. Той не е научен на това как да реагира при подобна ситуация. И да му кажеш "искам да се метна от 5ия етаж" той не може да направи кой знае какво. Ако наистина имаш психически проблем само специалист може да ти помогне, както и силната воля. Но това изисква да си наистина силен човек.

hahavteen
12-12-2008, 10:41
Синдел аз съм ходила на психолог за наистина сериозен проблем когато бях на 15. Не ми е и споменавала жената за хапчета. Трябваше да ходя 2 пъти в седмицата и после само по веднъж но прекратих всичко защото просто с въпросната психоложка нещо не се разбирахме.
За да ходиш на психолог трябва да си пасвате. Трябва да ти вдъхва доверие. Точно за това е и толкова трудно да си намериш подобен специалист. Не можеш да отидеш при първия който намериш защото просто няма да ти е от помощ и само ще се изнервиш и депресираш още повече.
Смятам че има неща които не можеш да споделиш с приятел или роднина. Има неща които трябва някак си да излязат но не можеш да ги кажеш на някой близък. Много хора рисуват, пишат, пеят бла бла и това за тях е вид терапия. Много други обаче не могат така да си решат проблемите.
Въпроса е в това че повечето не искат да признаят че имат нужда от помощ и си мислят че който ходи на психолог е луд и ненормален и е нещо лошо. :?

Madness
12-12-2008, 10:57
Не ми е хубаво изобщо отношението и не бих отишла..

hottie
12-12-2008, 11:15
Синдел аз съм ходила на психолог за наистина сериозен проблем когато бях на 15. Не ми е и споменавала жената за хапчета. Трябваше да ходя 2 пъти в седмицата и после само по веднъж но прекратих всичко защото просто с въпросната психоложка нещо не се разбирахме.
За да ходиш на психолог трябва да си пасвате. Трябва да ти вдъхва доверие. Точно за това е и толкова трудно да си намериш подобен специалист. Не можеш да отидеш при първия който намериш защото просто няма да ти е от помощ и само ще се изнервиш и депресираш още повече.
Смятам че има неща които не можеш да споделиш с приятел или роднина. Има неща които трябва някак си да излязат но не можеш да ги кажеш на някой близък. Много хора рисуват, пишат, пеят бла бла и това за тях е вид терапия. Много други обаче не могат така да си решат проблемите.
Въпроса е в това че повечето не искат да признаят че имат нужда от помощ и си мислят че който ходи на психолог е луд и ненормален и е нещо лошо. :?

Напълно съм съгласна. Иначе и на мен ми се наложи преди години да посетя психотерапевт, но също не си паснахме. 2 пъти седмично без медикаментозно лечение.

Celence
12-12-2008, 11:19
Не съм наясно много с психолозите, не съм ходила при такива... но предполагам, че като идеш и споделиш какво ти е и би попитал психолога какво да направиш или кое е по-правилно или и без да питаш той би ти казал, точно това е причината да НЕ съм ЗА психолозите - психолога какъв е, че да казва кое е правилно? Защо трябва да ти казва коя е правилната постъпка и коя е грешната? Имам чувството, че психолозите се опитват да наложат традиционната норма - не, тва е грешно, защото не е приемливо от масата/ да, това е правилно, защото е общоприето. (ако трябва да съдим по учителите по психология и логика/етика и право и т.н., защото те точно това се опитват да направят). Брачните консултанти пък са ми още по-кхм...

hahavteen
12-12-2008, 11:33
Не съм наясно много с психолозите, не съм ходила при такива... но предполагам, че като идеш и споделиш какво ти е и би попитал психолога какво да направиш или кое е по-правилно или и без да питаш той би ти казал, точно това е причината да НЕ съм ЗА психолозите - психолога какъв е, че да казва кое е правилно? Защо трябва да ти казва коя е правилната постъпка и коя е грешната? Имам чувството, че психолозите се опитват да наложат традиционната норма - не, тва е грешно, защото не е приемливо от масата/ да, това е правилно, защото е общоприето. (ако трябва да съдим по учителите по психология и логика/етика и право и т.н., защото те точно това се опитват да направят). Брачните консултанти пък са ми още по-кхм...

Психолозите не ти казват какво да правиш. Не могат да поемат такава огромна отговорност. Те ти дават някаква насока и се опитват да те провокират сам да намериш решението на проблема който имаш. Точно за това и задават толкова много въпроси. Когато намериш отговорите и започнеш да се замисляш над въпросите които ти задава ще намериш и решение. Не вярвам да има човек на който да не му се е случвало когато говори с някой за някакъв проблем примерно уж за да иска съвет ей така докато говори да открие правилното решение без другия да е казал каквото и да е...

Celence
12-12-2008, 11:55
Не съм наясно много с психолозите, не съм ходила при такива... но предполагам, че като идеш и споделиш какво ти е и би попитал психолога какво да направиш или кое е по-правилно или и без да питаш той би ти казал, точно това е причината да НЕ съм ЗА психолозите - психолога какъв е, че да казва кое е правилно? Защо трябва да ти казва коя е правилната постъпка и коя е грешната? Имам чувството, че психолозите се опитват да наложат традиционната норма - не, тва е грешно, защото не е приемливо от масата/ да, това е правилно, защото е общоприето. (ако трябва да съдим по учителите по психология и логика/етика и право и т.н., защото те точно това се опитват да направят). Брачните консултанти пък са ми още по-кхм...

Психолозите не ти казват какво да правиш. Не могат да поемат такава огромна отговорност. Те ти дават някаква насока и се опитват да те провокират сам да намериш решението на проблема който имаш. Точно за това и задават толкова много въпроси. Когато намериш отговорите и започнеш да се замисляш над въпросите които ти задава ще намериш и решение. Не вярвам да има човек на който да не му се е случвало когато говори с някой за някакъв проблем примерно уж за да иска съвет ей така докато говори да открие правилното решение без другия да е казал каквото и да е...

Насоката пак се явявава личното(чуждото) мнение на психолога по кой път "трябва" да поеме при решаването на проблема си и откриването на източника за него, което пък пак е продиктувано от "традиционните" ценности(защото все пак психолога не може да каже "да прави каквото знае, пък да става каквото ще", примерно).. А защо да не може сам да откриеш какъв е проблема и не можеш ли сам да си зададеш въпроси и да се поставиш на някое чуждо място и да видиш от неговата позиция кое как се приема и дали ти не ги приемаш твърде навътре нещата или наистина има сериозен проблем? Аз (примерно) толкова ли трябва да съм забулена, че да не мога да си направя ясна преценка защо, кое, как/.. Никога не съм приемала психолозите насеризно. Сега се сещам , че една приятелка беше ходила, защото беше окрала златото на майка си (...) , и психоложката и беше дала някакви листи да попълва "Мисля за баща ми, че ..." (и трябва да попълне на празното място), и какво общо въобще има това с дадената ситуация?! Особено хората сега, като ги знам как търсят подтекста в думите на психолозите, мога само да си мечтая някой-си-там да ме "насочи" ..

psychopath
12-12-2008, 12:05
Всъщност, те са по-болни от пациентите си...просто не го осъзнават.Най-разбиращия се обади.Най-интелигентиО също :D

hottie
12-12-2008, 12:44
Той не ти казва как да се справиш с проблема, а от къде идва и ти помага да го превъзмогнеш, чрез разговори. Поне по мои наблюденя.

hardball
12-12-2008, 13:35
Ама аз следвам психология... Пристрастна съм :D
Само ти ще ме лекуваш :-)

hahavteen
12-12-2008, 15:03
Ама аз следвам психология... Пристрастна съм :D
Само ти ще ме лекуваш :-)

О аз не знам още дали искам да ставам психотерапевт но ако все пак реша ще трябва да стоиш на опашка че нещо всичките ми приятели казват че имат нужда от терапия :D :-)

hardball
12-12-2008, 15:06
Как ме отряза само :shock:

hahavteen
12-12-2008, 15:17
Как ме отряза само :shock:

:D :-) Не бе адашке не съм! :D
Ще те терапирам спокойно! Вече си имам и учебници така че :-o :D

Briseis
12-12-2008, 19:55
По стечение на обстоятелствата работя с един психолог. С него имаме лични/приятелски отношение и не може по никакъв начин да ми прилага терапии. Въпреки всичко той доста ми обяснява за своята професия /то и аз много питам де/.

Та бих ходила. Но фактора за личността остава. Ако не попаднеш на човек, ако не си паснете просто няма смисъл. По-добре да споделяш със стената.

Само че аз не знам как да убедя нашите да ми дадат пари за терапия...

tuzaro
12-12-2008, 20:04
черинке, кви са тия изруди на аватара 8-)

cherinka
12-12-2008, 20:58
черинке, кви са тия изруди на аватара 8-)
най-яките 8)

tuzaro
12-12-2008, 21:04
черинке, кви са тия изруди на аватара 8-)
най-яките 8) ако са пострижа зимаш ли ма за мъж :lol:

techCandy
12-13-2008, 07:18
Винаги ми е било интересно дали психолозите могат да се справят със собствените си проблеми.
И при кого ходи зъболякарят ми, за да лекува свойте си зъби. :D
И аз, питах моята зъболекрка къде ходи, а тя има сестра близначка,
също зъболекрка, та ходи при нея :-D . Като я питах дали също я е страх, каза че я е страх....
По темата, психоаналитик не случайно се казва така, чрез въпроси той/ тя ти помага да стигнеш сам до собствената си истина, като междувременно по реакциите и отговорите ти, те анализира. Това един приятел не може да го направи, приятелите са пристрастни, не са обективни. Винаги биха били на твоя страна, освен това умишлено те насочват към някакъв отговор, който всъщност е тяхната истина, не твоята. Психолага е неутрална среда, той не те познава, това му е хубавото, може да те прецени, без да те харесва, без да си му/ и антипатичен. Е за това се ходи по такива мероприятия и въобще не е лоша идея....

cherinka
12-13-2008, 13:37
^софче, новия лаф е 'бок бом' :D
да знаеш...

Аз бръснати не харесвам. :D
Един мъж ако не е потен и космат, не е мъж. :D нали знайте..
Ама, айде престанете сега, не се отклонявайте от темата....... :?

Shelldream
12-13-2008, 16:13
Смятам, че са мн полезни... Аз имам личен психиатър/психолог и много ми помага да се справям с напрежението около мен.. Когато гаджето ми ме напусна направо щях да умра.... Мама и тати ми купиха колие на Сваровски за коледа с огромен кристал, обаче го загубих, тогава бях дори по съсипана иии точн опсихологът ми много ми помогна пък и на Тинкълс и харесва :)

_donna_
12-14-2008, 10:07
Някои хора могат да си помогнат сами.И могат да се справят само така.

Други винаги имат нужда от помощ,от насърчаване.И когато нямат любим човек до себе си,който да ги подкрепя се отправят към психолога.

Психологията по принцип е и благодарна,и неблагодарна професия.В България тенденцията е хората все повече да свикват с идеята,че може и да се отиде на психолог,че може и да поискаш помощ - не е срамно.Но едва ли ще стане много популярно преди стабиларка да вдигнат заплатите на всички.Ходи обяснявай на някой дето бачка за по 400лв. на месец,че всичко ще се оправи и след това му поискай 50лв. за тази важна информация... :lol:

Общо взето,лично на мен психологията винаги ми е била много интересна,но винаги съм намирала психолозите за адски безполезни хора и професията за адски измислена.

_donna_
12-14-2008, 10:19
Ако измислиш още по-дълга и трудна за произнасяне дума,с която да ги наричаш/"да им викаш"/,евала ти праим.Пък и ще изглежда още по-гъзарско.Само си представи "А пък аз утре съм на психотерапевт ..." Няяяяяяяяяуу. :lol:

Abbie_Broken
12-14-2008, 11:01
Според мен всеки тийнейджър има нужда от психолог. Сигурна съм, че вного хора няма са съгласни с мен, за това ще кажа, че не трябва да ти се случи нещо голямо за да отидеш на психолог. Аз ходя и съм много доволна.
Относно това, че щом сам не можеш да си помогнеш сам никой не може да ти помогне, ще кажа, че не е така. По-скоро ако нямаш желание, а имаш нужда от помощ няма как да ти помогнат на сила.
Забелязах, че много хора бъркат понятията. Психологът е този при който ходим първо. С него разговаряме и чрез споделяне и умни разговори се чувстваме по-добре. Следва психоаналитика. При тези две понятия според мен няма голяма разлика тъй като при втория се правят същите неща като при първия. Този при който се ходи последно е психиатъра. Той вече те лекува чрез хапчета и т.н.

HUG
12-14-2008, 11:51
Твърдо съм за психолозите. Не е срамно да се ходи, важно е само да се вземат мерки навреме, че ако се влоши проблемът после става страшно

chaos_
12-14-2008, 14:18
Харесвам психологията ,доста интересна наука,мисла съм за напред да се занимавам с това,но ще видим.Към психолозите не съм особено положително настроена,бих отишла само за да видя какво е и тотално да объркам 'квалифицирания психолог'.За тези в училищата няма да коментирам и те не значт какво правят там.Но мисля,че хората имат нужда от такива 'особи'.Защото хората тотално не са наясно със себе си.Товарят си нервите за глупости.Може би един психолог,който наистина си разбира от работота би могъл да им помогне.

nixx
12-14-2008, 19:34
Обожавам психологията. Виж...психолозите :? Предполагам, че всъщност аз познавам твърде малко психолози за да правя някаквии заключения... Но като цяло не ми правят добро впечатление. Аз си знам защо. Имам си точно определена представа в какво трябва да се състои работата с човека срещу теб и какво трябва да представляваш ти самият...за да практикуваш. А те просто не са такива. Живот и здраве през следващия септември започвам да уча психология (;

cappy123
12-15-2008, 18:50
Обичам да говоря с психолози !!! Уважавам ги !!! :P

sladkotykate
12-16-2008, 12:42
Moeto mnenie e che ot edna strana e dobre da otidesh pri psiholog zashtoto toi te savetva kak da postapish i da nqmash problemi.Ot dryga strana povecheto psiholozi se prevrushtat v psihoPATI :-D az predpochitam da se savetvam s po-golqmi moi fr :D