PDA

View Full Version : don kihot



burzata19
12-11-2008, 18:28
molq vi pognete imam edna tema po liteeratura ama ne moga da q otkriq a puk mi trqbva za utre pomagaite pls "Neobiknovenni li sa ricarite dnes"-tova e ot don kihot blagodarq vi predvaritelno

Tedi4ka
12-11-2008, 19:59
Има ли рицари днес
/ЕСЕ/



Епохата на рицарите и техните славни и изпълнени с чест и достойнство подвизи отдавна е отминала. Рицарските традиции и благородните намерения да се изкоренява злото, да се защитават слабите и да се възстановява правдата от странстващи рицари днес са отживелица.
Но рицар означава и благороден, великодушен, галантен с жените мъж. Аз мисля, че днес не съществуват или ако съществуват, те се броят на пръстите на едната ръка, мъже, които притежават такова благородство и жертвоготовност, присъщи на истинските рицари.
Освен че са били отлични воини способни да разгромят цели армии и да превземат царства и замъци, рицарите са се славели и с още нещо – култът към “дамата на сърцето” и кавалерските обноски. Днес, стотици години след епохата на рицарството, продължават да бъдат актуални редица общочовешки проблеми, които са засегнати в романа “Дон Кихот”, въпреки че той пародира рицарството. Някой ще каже, че не е възможно, че времената вече са други.
Да, но въпросът дали в нашата реалност още ги има тези възторжени идеалисти и тези галантни и верни до гроб мъже съществува, все по-често се ражда в главите на хората.
За мен отговорът е отрицателен.
Възторжените идеалисти вече не са истински. Грубата действителност вече е убила мечтите и е подрязала крилете на чистите намерения. Те, измислените рицари, идеалистите, днес сменят своята идеология всеки ден с единствената цел – личната облага. Верността, лоялността и жертвоготовността на истинските рицари днес не е присъща на никого. Днешните измислени рицари са жалки, жадни за богатства и са забравили благородството и ролята си да служат на обществото безкористно.
Що се отнася до другото лице на истинския рицар – галантността и кавалерските обноски, тук мнението ми и не по-малко песимистично. Няма ги тези мъже, които да са готови на всичко за своята любима. Няма ги тези кавалери, които до вършат добри дела в нейно име и да й подаряват цвете без специален повод.
Днес са на мода грубите обноски, мускулите и парите, с които можеш да спечелиш което сърце си пожелаеш. Притежаваш ли тези три основни качества, ти си може би модерният рицар.
Е, както казах в началото, не са изчезнали напълно истинските мъже – рицари, но те са малко, много малко.
Разбира се, не е приятно и да си пълно копие на Дон Кихот от гледна точка на психическото здраве, но предполагам стана ясно, че говорим за истинския рицар в нормално здраве, притежаващ всички рицарски качества.