PDA

View Full Version : Манту



pi4agata003
12-12-2008, 12:27
Здравейте, преди няколко часа ми биха Манту обаче всичко стана толкова внезапно че нямам спомен дали ми казаха какви храни да не ям. Ако някой има опит ще съм благодарен ако сподели какво да не ям :-D . А и ми казаха да не пия алкохол обаче се чуда дали малко вино ще навреди, как мислите? :P

batkodoki
12-12-2008, 12:32
Здравейте, преди няколко часа ми биха Манту обаче всичко стана толкова внезапно че нямам спомен дали ми казаха какви храни да не ям. Ако някой има опит ще съм благодарен ако сподели какво да не ям :-D . А и ми казаха да не пия алкохол обаче се чуда дали малко вино ще навреди, как мислите? :P

ВЪЗРАСТ&ПОЛ?!

UFOs
12-12-2008, 14:56
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

batkodoki
12-12-2008, 15:21
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

хайде да те помоля, в неща от които нямаш задълбочена представа да не импровизираш!

благодаря!

Boyd
12-12-2008, 16:07
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

Манту се бие на всякакви възрасти за подсилване на имунитета! Храни не се забраняват! НЕ ТРЯБВА да пиеш алкохол. НЕ ТРЯБВА да го мокриш!

batkodoki
12-12-2008, 18:21
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

Манту се бие на всякакви възрасти за подсилване на имунитета! Храни не се забраняват! НЕ ТРЯБВА да пиеш алкохол. НЕ ТРЯБВА да го мокриш!

не е точно така!

"пробата на Манту" НЕ подсилва никакъв имунитет, а служи за оценка на имунитета/реактивността на системата, защитните сили спрямо определен строго специфичен причининел - Туберкулозният бацил.

според формата и големината на образуванта папула на мястото на апликацията се и оценява съпротивителната възможност. този тест не е много надежден в статистическо отношение и затова в мн страни не се прилага.
при ползането му са забранени ред лекарствени средства от класа на имуносупресорите и имуномодулиращите такива, които неизбежно компрометират обективният резултат от теста.

поради пряката му обвързаност с реактивността на имун с-ма има възрастови специфики.

UFOs
12-12-2008, 18:41
Аз като бях малък ми биха един път на ръката.Отивам да ме прегледа и жената казва ся щи бия още една инжекция,само че на рамото.Леле няма си го простя това.. и сега имам белег.. :D
Та въпроса ми е защо е трябвало да ми бие манту още един път..?

На 16 съм... момче :P

batkodoki
12-12-2008, 18:55
Аз като бях малък ми биха един път на ръката.Отивам да ме прегледа и жената казва ся щи бия още една инжекция,само че на рамото.Леле няма си го простя това.. и сега имам белег.. :D
Та въпроса ми е защо е трябвало да ми бие манту още един път..?

На 16 съм... момче :P

:) второто вече не е било проба на Манту, а само първото. медика по неговият размер е отчел, че нямаш имунитет кум Туберкулоза и затова се е наложило да ти се постави ваксина БЦЖ която дава този имунитет. белегът на лявото рамо ще си го имаш цял живот и колкото по-силно изразен е той, толкова по силен е имунитета към Туберкулиновите бацили съвсем схематично и опростенчески казано :)

EarthShaker
12-12-2008, 19:00
никога не са ми правили нито проба, нито същинско манту... Проблем ли е?

Смея да твърдя, че имам добър имунитет и се храня доста стабилно.. :-|

16 годишен момък

batkodoki
12-12-2008, 19:07
никога не са ми правили нито проба, нито същинско манту... Проблем ли е?

Смея да твърдя, че имам добър имунитет и се храня доста стабилно.. :-|

16 годишен момък

ако е вярно е проблем, но не вярвам да е така :)

по закон още като се родиш се започват ред ваксинации, а после на определен възрастов период се правят реваксинации за разни неща, респективно и пробите на манту.

има Задължителен имунизационен календар в РБ, който вероятно можеш да намериш в нета. същият е написан и на Синята книжка на пациент с която ходиш при ОПЛ /личния лекар/ някъде на последните страници.

ако си роден и живял първите 6 години зад граница е различно.

UFOs
12-12-2008, 19:11
Хах,ако зависи от големината на белега,значи на един мой приятел имунната му система може да издържи и на HIV
На него му е много голям и червен.От доста време му е така.Не знам от какво е,сигурно е някакво възпаление (не е приятна гледката)

batkodoki
12-12-2008, 19:21
Хах,ако зависи от големината на белега,значи на един мой приятел имунната му система може да издържи и на HIV
На него му е много голям и червен.От доста време му е така.Не знам от какво е,сигурно е някакво възпаление (не е приятна гледката)

не, на HIV със сигурност няма да издържи, имунитета е специфичен. случва се, особено в последните години при поколението от вашата генерация имун с-ма реагира така бурно и често това означава че лицето вече се е срещало с туберкулозния бацил, което изобщо не значи че е болно. просто се е срещнал с "врага" и го е запомнил като враг :)

EarthShaker
12-12-2008, 20:17
никога не са ми правили нито проба, нито същинско манту... Проблем ли е?

Смея да твърдя, че имам добър имунитет и се храня доста стабилно.. :-|

16 годишен момък

ако е вярно е проблем, но не вярвам да е така :)

по закон още като се родиш се започват ред ваксинации, а после на определен възрастов период се правят реваксинации за разни неща, респективно и пробите на манту.

има Задължителен имунизационен календар в РБ, който вероятно можеш да намериш в нета. същият е написан и на Синята книжка на пациент с която ходиш при ОПЛ /личния лекар/ някъде на последните страници.

ако си роден и живял първите 6 години зад граница е различно.

аз без това тези месеци трябва да ходя на някви имунизации и ще попитам личната лекарка за какво иде реч... но наистина нямам спомен да са ми правили проба и да са ми я мерили колко е зачервена и голяма и т.н. :) мерси

UFOs
12-12-2008, 20:46
Ми те не гледат колко ти е голяма.А и би трябвало да си бил малък когато са ти я правили тази инжекция ;)
А сега не знам какви имунизаций ще има.Дали таз година и мен ще ме боднат..

pi4agata003
12-14-2008, 11:29
Здравейте, преди няколко часа ми биха Манту обаче всичко стана толкова внезапно че нямам спомен дали ми казаха какви храни да не ям. Ако някой има опит ще съм благодарен ако сподели какво да не ям :-D . А и ми казаха да не пия алкохол обаче се чуда дали малко вино ще навреди, как мислите? :P

ВЪЗРАСТ&ПОЛ?!
На 17, мъжки пол. Снощи пих 3 чаши вино, дали е проблем :(

UFOs
12-14-2008, 12:57
Боли ли те главата?Често ли пиеш по толкова вино?Ти си направо за курса по анонимни алкохолици.. :-D

MiracleMaker
12-14-2008, 16:04
az imunizacii ne sam propuskal ama na taq za mantuto ne otidoh ...i vse o6te ne sym oti6al (na 17 sym) .. da se nadqvame 4e nqma da ima lo6i polsedstviq ;)

batkodoki
12-14-2008, 22:05
Здравейте, преди няколко часа ми биха Манту обаче всичко стана толкова внезапно че нямам спомен дали ми казаха какви храни да не ям. Ако някой има опит ще съм благодарен ако сподели какво да не ям :-D . А и ми казаха да не пия алкохол обаче се чуда дали малко вино ще навреди, как мислите? :P

ВЪЗРАСТ&ПОЛ?!
На 17, мъжки пол. Снощи пих 3 чаши вино, дали е проблем :(

Е, няма да умреш от това, но има макар и малка вероятност резултата да не е обективен от което само ти губиш.

batkodoki
12-14-2008, 22:11
az imunizacii ne sam propuskal ama na taq za mantuto ne otidoh ...i vse o6te ne sym oti6al (na 17 sym) .. da se nadqvame 4e nqma da ima lo6i polsedstviq ;)

но то си е за главата ти бе дете!
щом от келешлък толкова държиш да си изхрачиш дробовете преди да си навършил 30 - в крайна сметка живеем в демокрация..... за Майка ти ми е жал, не за теб....

UFOs
12-15-2008, 12:15
Добре де,както каза doki.. не е ли задължително за всеки да отиде да го боцнат?Не се ли наказваше от закона това?Не си представям какви са тези родители.. :-o

MiracleMaker
12-15-2008, 12:49
haha kvi ste zletaci ... roditelite mi izkarvat vinovni ebete se i 2mata kvo 6te stane sled 30 god ? ni6to nqma da stane ti i ti si 1 doktor + tova ima mn info spored koeto imunizaciite sa vredni i taka natatak .. ne 4e go podkrepqm kakto kazah drugi imunizacii ne sam propuskal ama nqma da umra ot edna ;) v kvoto vqrva6 tova 6te stane ...

vii i 2mata ste adski spreli po cql den stoite v toq forum i nqmate nikaf jivot i se 4udite kade da dadete mnenie drugiq pat si go zadrajte :>

kosder
12-15-2008, 17:12
haha kvi ste zletaci ... roditelite mi izkarvat vinovni ebete se i 2mata kvo 6te stane sled 30 god ? ni6to nqma da stane ti i ti si 1 doktor + tova ima mn info spored koeto imunizaciite sa vredni i taka natatak .. ne 4e go podkrepqm kakto kazah drugi imunizacii ne sam propuskal ama nqma da umra ot edna ;) v kvoto vqrva6 tova 6te stane ...

vii i 2mata ste adski spreli po cql den stoite v toq forum i nqmate nikaf jivot i se 4udite kade da dadete mnenie drugiq pat si go zadrajte :>Хахаха признавам те.Да те правят професор !!!! Направо варви да изнасяш лекции в чужбина

EarthShaker
12-15-2008, 17:59
доста неблагодарно изказване беше това...

MiracleMaker
12-15-2008, 20:54
na maikati moje li da iznesa lekciq kak se pravqt umni i krasivi deca 4e ne6to hi4 ne e v 4as mai :S

UFOs
12-16-2008, 13:50
MiracleMaker.Първо не съм лекар.Второ,пиша по теми само на,които мога да отговоря и съм сигурен в отговора си!Трето,не показвай общата си култура,че някой ще ти се смее.Четвърто,в цял свят има такава имунизация и тя е задължителна.Пето,не изкарвам родителите ти виновни! (ето на кого си се метнал по акъл)
Шесто,като четеш тема,чети я цялата.Явно не си разбрал нищо за тази имунизация.Ако беше вредна имунизацията,нямаше да бъде задължителна.И следвашия път,вместо да се правиш на многознайко,вземи и напиши един свестен коментар на кирилица,без да показваш уменията си по простащина!

MiracleMaker
12-16-2008, 14:02
injiner4eto na mama .. sled vreme 6te te naema da mi stroi6 hotelite :lol: kato govorim za tova koi e kolko umen kak preceni 4e si po umen ot men ? poneje ti kazah istinata i ti naranih dostoinstvoto li ? gorkiq ... i mejdodrugoto taq kniga se kazva Svetovnata konspiraciq sre6tu zdraveto na tai kato ti ne si zapoznat (slaba ob6ta kultura ima6) si nqma6 i ponqtie za kvo ti govorq ... vatre pi6e mnogo interesni ne6ta koito nqma kak da si siguren 4e sa verni ili pyk ne taka 4e nedavai KOMPETENTNOTO SI MNENIE .. sq ti pozvoqlvam da otiva6 pri maika si ve4e si pie6 mlqkoto

EarthShaker
12-16-2008, 14:13
na maikati moje li da iznesa lekciq kak se pravqt umni i krasivi deca 4e ne6to hi4 ne e v 4as mai :S

за кофата си, пич

safetyMode
12-18-2008, 11:08
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

Манту се бие на всякакви възрасти за подсилване на имунитета! Храни не се забраняват! НЕ ТРЯБВА да пиеш алкохол. НЕ ТРЯБВА да го мокриш!

така е :)

batkodoki
12-18-2008, 20:40
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

Манту се бие на всякакви възрасти за подсилване на имунитета! Храни не се забраняват! НЕ ТРЯБВА да пиеш алкохол. НЕ ТРЯБВА да го мокриш!

така е :)


аман от пикли нямащи и идея какво коментират!

или в тоя Раздел ще се наложи здрава проф цензура не позволяваща неосъзнали съществуанието си създания от бъдещ женски пол да глаголят глупости - или тоя раздел ще си отиде!

fenkatakrisi952
12-20-2008, 06:42
Можеш да ядеш всичко,само не трябва да го мокриш 24 ч. 8)

batkodoki
12-22-2008, 22:01
injiner4eto na mama .. sled vreme 6te te naema da mi stroi6 hotelite :lol: kato govorim za tova koi e kolko umen kak preceni 4e si po umen ot men ? poneje ti kazah istinata i ti naranih dostoinstvoto li ? gorkiq ... i mejdodrugoto taq kniga se kazva Svetovnata konspiraciq sre6tu zdraveto na tai kato ti ne si zapoznat (slaba ob6ta kultura ima6) si nqma6 i ponqtie za kvo ti govorq ... vatre pi6e mnogo interesni ne6ta koito nqma kak da si siguren 4e sa verni ili pyk ne taka 4e nedavai KOMPETENTNOTO SI MNENIE .. sq ti pozvoqlvam da otiva6 pri maika si ve4e si pie6 mlqkoto

дам, познавам не само книгата, но и Автора и. и с някой позиции съм даже съгласен.

а след като бидейки САМО Лекар притежавам ключова част от мобилен оператор + част от този сайт в битността си на ивеститор в Инвестор съм опазил човещината в себи си и импулса да помагам на Другия - а ти моето момче си СКОПЕН не само от тези практики, но и от всяко усещане за човещина. инженирай си хотелите на Тате&Мама с кеф и си полагай строителите /чисти арийци=ц......./ за ползватели.

safetyMode
12-24-2008, 12:37
Е щом е манту,мисля че е още малък.А и няма значение колко е голям дали е на 5 или на 20 едни и същи храни ще му забранят ;)

Манту се бие на всякакви възрасти за подсилване на имунитета! Храни не се забраняват! НЕ ТРЯБВА да пиеш алкохол. НЕ ТРЯБВА да го мокриш!

така е :)


аман от пикли нямащи и идея какво коментират!

или в тоя Раздел ще се наложи здрава проф цензура не позволяваща неосъзнали съществуанието си създания от бъдещ женски пол да глаголят глупости - или тоя раздел ще си отиде!

лелееее :lol: разстреляй ни ве... да не ти пречим да дишаш :lol: :razz: