PDA

View Full Version : Хора ли сме или просто човеци ?



sLaDkA_GrEsHkA
12-16-2008, 12:16
Здравейте всички! Тъй като няма раздел „Спасете света и малките неща в него”, пиша тук.
Първо искам да ви разкажа какво преживях преди няколко седмици. Беше един от онези студени почивни дни, в който нищо не ти се прави. С приятеля ми решихме да се разходим малко и на прибиране към вкъщи той носеше плик с учебници. Влязохме до магазина и той си забрави плика на мястото за личен багаж. В началото на моята улица , точно на ъгъла, има от обикновените миризливи контейнери. Когато минахме покрай тях чухме, че някакво животинче плаче. Надникнахме и какво да видим – едно новородено сляпо кученце със пъпната си връв. Определено не го бе изоставила майка му. Беше го изхвърлил човек! Приятелят ми го извади от кофата и го остави на земята с надеждата някое дете да го вземе. Когато се качихме в нас се показахме на терасата и видяхме, че едно момиченце го е увило в дрешката си и го носи нанякъде. Тогава си спомнихме забравения плик и отидохме до магазина. На връщане обаче същото момиче връщаше кученцето, защото техните не го искали. Взехме го от нея, сложихме го в кутия за обувки и с едно такси – до ветеринарния център. Беше 5 и 30 часа в неделя, обадихме се и хората дойдоха. Муцунката и лапичките му (без да преувеличавам) бяха посинели от студа. Сложихме го на радиатора и започнахме да го разтриваме за да го стоплим. През това време ни обясниха, че мъничето е на 1 час ( сякаш беше изтръгнато от утробата на майка си, защото на пъпната връв висяха нещо като органи...), че е глухо и сляпо, дори майка му не го е облизала. Единственото, което е можело да усети е било топлина, мирис и вкус, а беше захвърлено във вонящата кофа, гладно и мокро. Беше толкова мъничка.... колкото дланта ми. Лекарите ни дадоха кърпа и спринцовка и го занесохме в дома на приятеля ми. Там го топлихме и хранихме капка по капка... когато заспа тръгнахме към нас. И там, на същото място, на същия ъгъл чухме същия звук. Нямах сили да погледна дори... избухнах в сълзи... знаейки, че не можем да го вземем заради родителите ми. Съдбата му бе ясна. Сутринта като отивах на училище кварталът беше тих, като гробище.... в продължение на няколко дни след училище ходех да храня малката, тъй като трябваше да яде на 2-3 часа. На четвъртата вечер ( ако не ме лъже паметта) я нахранихме и за да и е по-топло я сложихме на радиатора, с кутия с платове за да не и пари. Когато заспа изгасихме и излязохме. На следващата сутрин приятелят ми се обади – тя беше мъртва!!! Не знам дали просто мъничето не можа да оцелее или вината бе в нас, не зная... и сега макар че мина време аз още си мисля за нея и за „ЧОВЕКЪТ”, който я е изхвърлил. Чудя се какво ли му е пречело бедното животинче, какво му е струвало да го остави при майката. Та нали тя ще го кърми и топли ?!От него се искаше само капка човечност... И така кутрето не успя да види нищо красиво от този свят, защото така и не прогледна, но за сметка на това изпита върху себе си най-безграничната жестокост на ЧОВЕКА. Не мога да опиша с думи болката, която изпитвам... Може би ако я бяхте подържали и за миг в ръцете си, като мен, щяхте да знаете за какво говоря. Още си мисля за това и със сълзи на очи се питам : Виновна ли съм аз ? Коя бях аз, че да решавам кое от двете да живее и кое да умре ?!?! Какъвто и да е отговорът вече е късно и той е без значение. Просто ми се иска ние – ХОРАТА да направим нещо за тези невинни същества. Унищожаваме природата им с всяко пръскване на дезодоранта „за красота”, с всеки метър, който ни мързи да извървим пеша и с хилядите ни други улеснения. И не само че унищожаваме света им, но изтребваме и самите тях! Много бих се радвала ако направим нещо като клуб на доброволци, които да помагат на тези същества. Просто когато видим накуцващо кученце да го вземем и да попитаме как да му помогнем. Не да го опитомим, а само да го излекуваме и да си го пуснем на свобода. Да си разказваме случки и да споделяме опит... Но най-важното е, че ще бъдем ХОРА. Едва ли са много тези, които са прочели дотук , но наистина ще се радвам ако някой приема предложението ми. Благодаря за отделеното време!

П.С. Бъдете ХОРА!

hild
12-16-2008, 12:31
Ти не си виновна за съдбата на кученцето, просто е било на няколко дни и се нуждае от майчина ласка.Опитала си да му помогнеш, но нищо не може да се сравни с това, което майка ти ти дава! ;( Жалко е че с всеки изминал ден ние - хората се превръщаме в някакви безчувствени същества.

mim4ety_sara
12-16-2008, 12:40
Prochetox go cqloto! Az bqh chula edin pat v endo bunishte kuchenca da skimuchat i razbrah,che bqha izhvarleni ,no ne posmqh da ida,za6toto nqmashe kak da im pomogna. Ti ne si winowna ti si izvarshila edno dobro,4e si go pribrala,to e nqmalo kak da ojivee bez maika si :? . V tozi svqt ima mnogo bezsardechni hora,ne se uchudvai.Primerno (vapreki,4e ne e tochno sushtoto) kogato widq kuche i ako imam hrana mu q davam i sauchenicite mi se uchudvat i kazvat '' Kak mojesh da davash hrana na tezi bezdoni pesowe!'' :x Kak? Prawq go,zashtoto mi e muchno,te ne biva da jiveqt taka,no ne mogat nqkolko choweka da im pomognat! :? Tezi hora si gi izhvarlqt primerno ako jiveqt pod terasata im,za da ne im skimuchat i kato porastnat te shte jiveqt tam,a horata ne go priemat :? A ako beshe tqhno,sigurno ne sa mogli da se grijat,no trqbwa da sa misleli predi towa. :x

PeopleAlwaysLeave
12-16-2008, 13:26
И аз прочетоха цялата тема - тъжно е. И аз като теб съм много състрадателна и такива теми направо ми бъркат в душичката... Винаги, когато съм имала възможност съм помагала на животинчетата без значение какви са. Винаги, когато имам храна в себе си и видя бездомно куче отчупвам и му давам... И на мен са ми правили забележки и са ме питали "Кво ги храниш тия помяри?!" - ами ей такова... и то е живо същество, и то като нас има нужда от топлинка... Но много малко хора са с подобно мнение. Живота стана скъп, хората са безработнир егоисти, озлобени... и като го кажеш това повечето ще ти отговорят "Аз няма какво да ям, ще ти мисля за животните"... Аз съм твърдо ЗА идеята ти за клуба на доброволците, но едва ли ще има още много желаещи :( Просто за жалост гласовете ни са гласове в пустиня и хората имат толкова много проблеми на главите си, че горките животинки ще са последният им проблем...

Иначе естествено, че не си виновна ти. Ти си му помогнала с каквото можеш, но щом е било новоредено каквото и да си можела да направиш още едва ли е щяло да изкара дълго, защото има нужда от майка си... Знаеш ли, преди години като бях мъничка в двора ни намерих паднал гълъб. Жив беше, но очевидно едното му крилце се беше счупило. Заведохме го на ветеринар, но той каза, че счупването е лошо и няма как да му помогне... Грижих се за него в продължение на 1 седмица - храних го, давах му водичка, държах го вътре на топло... но дивото си е диво и си иска свободата... Не можеше да лети и умря... Беше ми много гадно и аз така като тебе все се питах дали пък не съм го уморила аз... :( Та мисълта ми беше такава, че животните са си животни и в случая ти си направила добро дело-помогнала си му с каквото си могла и не трябва да се обвиняваш за нищо... Просто продължавай да бъдеш добър човек и да помагаш на който можеш, не само на животните. Чоже да прозвучи тъпо и смешно, но аз вярвам, че там отгоре има Един и той гледа... и всяко едно наше действие, било то добро или лошо, се оценява и един ден ти се връща толкова колкото си дал...

Lekov
12-16-2008, 13:36
еми да ти кажа това което си направила е било зупер човечно но нали знаеш хора много човеци малко но пък това да пускаме кучетата на свобода чула ли си какво става с уличните кучета колко много хора пострадаха от нас сега ще кажеш това е в следствие на нашето държание към тях е така е но пък аз съм имал такъв случай да ме нахапят кучета и знам че не е никак приятно но какво да се прави няма кой да се погрижи за тези бездомни кучета затова хората са направили приюти за кучета обаче нема кой да се разправя с тези неща такава е оправията на нашата държава за съжаление живеем в България

pandelka
12-16-2008, 16:22
Прочетох го! :-k ..Мога да ти кажа само евала. Дано да има повече хора ,като теб и приятелят ти въпреки,че се срещат толкова рядко.Нз какво му е доставило удоволствие на "човека" който е изхвърлил кученцето .. но сигурно и дори за миг не се е замислил,че бездомните кученца също са живи същества .. и ,че те както нас хората също имат право да живеят.Понякога ние хората сме много жестоки , ии искренно се надявам това да се промени!

И пак искам да ти кажа ,гордей се с това,което си направила.Дори да не е оживяло ..със сигурност си се постарала да направиш през малкото време ,което е живяло да бъде добре..:) Мойте поздравления.Много стойностна тема! ;)

F_CK_all_I_need_is_U
12-16-2008, 16:55
Прочетох го...много гадно.Напълно те разбирам.
На мен ми се е случвало почти същото нещо с новородено черно коте,което бяха захвърлили в кофата.Не можахме да му помогнем и то умря...Много дълго време след тази случка не спирах да мисля за котенцето и за това,какви хора има по света.Беше ми адски гадно и се чувствах виновна..Сега като си помисля още помня как мяукаше,а кофата беше на главна улица,минаваха толкова много хора и на никой не му пукаше..и се чудя къде са отишли състраданието и любовта...
Не си виновна ти.Времете лекува всичко.

mynichka
12-16-2008, 16:57
при мен се е случвало с котенце ...прибирахме се с приятеля ми ( май ме изпращаше) не помня точно и до една спирка в един пороен дъжд едно котенце :( толкова миличко ..мокричко и с едни големи очички ...стана ни толкова тъжно и решихме, че като ме изпрати и ще се върне да го вземе ..защото нямаше къде да го носим с нас, нямахме нито чадър нито нищо и бяхме ужасно мокри ..и така изпрати ме и се върнал за котето, но котето го била блъснала кола !! беше ужасно :(

it_ends_tonight_
12-17-2008, 12:19
Аз имам въпрос - каква разлика намираш в 'хора' и 'човеци' ... искам да отбележа, че тва не е заяждан, а най-обикновен въпрос на неразбрал читател.

Относно темата като цяло - няма защо да се обвиняваш за нечия чужда грешка... Ти и приятелят ти сте направили това, което никой може би не би направил (да извадиш куче от казан, да извикаш ветеринари и да се грижиш за него) :)
Взимайте пример от нея ;]

П.П. Как разбра, че е женско, щото доколкото знам не им личи пола, докато не станат на не знам си колко месеца. (Може и да греша де)

slun4ice_90
12-17-2008, 13:03
Мила,не си ти виновна..Не си го помисляй!Вие с приятелят ти сте направили нещо човешко,което малко хора биха направили...Аз също съжалявам за кученцето,но ако беше само то изхвърляно щеше да е ок...По-лошото е,че има има хора,които изхвърлят бебета...То не бяха в тоалетни,контейнери и т.н. Има къде по-големи проблеми...И,ако на някого му пука за абсурдите в нашата държава,трябва всички ние да се обединим и да направим нещо...В противен случай,ще става все по-лошо... :? До кога ще търпим всичко това? :x

blackvelvet
12-18-2008, 07:55
Незнам каквъв човек си,за да изхвърлиш по този начин това животинче....Понякога се замислям,че ми е по-жал за животните отколкото за хората.Защото едно животно не може да ти направи нищо лошо,докато човека....дори най-добрия ти приятел може да ти направи много по-голяма злина.Затова когато гледам новини или някакви други предавания където се казва,че някое куче или коте е ранено или захвърлено....ми става адски гадно....
Искам да ти благодаря за това,че си написала темата,за да може повече хора да се замислят върху действията си...

kurupta
12-18-2008, 08:12
Ужас.. и аз понякога се чудя що за хора има на този свят.. ;|

beb4yy
12-18-2008, 08:20
а ние хора ли сме или просто човеци 8-)

еи земи се прасни в некоя стена чесно ти казвам :x абе ти май си кат тоя дето го ИЗХВЪРЛИЛ аз на тебе ще ти кажа да се метнеш напрао !! по темата ти не си виновна ти си извършила нещо добро :( просто така му е било писано !СЪЖАЛЯВАМ ЧЕ Е ТРЯБВАЛО ДА ПРЕЖИВЕЕШ ТОВА НО ТАКЪВ Е ЖИВОТА #-o П.П: ти си истински ЧОВЕК =D>

nymphadora
12-18-2008, 14:08
Просто човеци сме и ние самите ще погубиме света!За жалост!Аз имам куче,та ми стана още по-болно :-#

Преди 1 година,аз и една фр разхождахме моето куче и изведнъж то започна да душка един кашон много усърдно.С мойта приятелка установихме,че кашона...мърда.Здравата беше завързан,та се наложи да изтичаме до нас да вземем ножица,а аз реших да взема и малко от кучешката храна и купичка с вода.Вече предполагах какво има в кашона...Когато го отворихме в него имаше куче на около половин годинка :-# Беше се свило в тоя кашон и кой знае колко време е седяло там :-k Кашона също беше до една кофа...Кученцето се беше толкова стресирало,че се сви в един ъгъл и не поиска да яде.Явно го беше страх от хората(и как няма...)Оставихме го там и повече не съм го виждала..Е,поне е на свобода!Таа,кажете ми кой нормален човек ще захвърли това невинно същество на боклука?!Да не говорим,че някои "хора"са си хвърляли собствените бебета на боклука!НА БОКЛУКА :-x !НЕ СМЕ ХОРА,НИЕ СМЕ ПО-ГОЛЕМИ ЗВЕРОВЕ И ОТ ЖИВОТНИТЕ!

ArtOfTrance
12-18-2008, 15:20
"Спасете света и малките неща в него".Хората имат достатъчно проблеми, грижи, работа, че едва ли им остава време да мислят за малките кученца.Някои се спукват от работа за да успеят, други гладуват, а трети умират от мизерия.И покрай всичката тази помия, докато спасяват себе си,не им остава време да "спасят малките неща".Можеш ли да ги виниш?
Съгласен съм за едно нещо-безсмислената жестокост към животните.На много хора явно им доставя удоволствие да ги унижават, нараняват, убиват.И вместо да дадеш малко храна на гладната котка, която е загубила едното си око, по някаква причина (защо ли си мисля, че и в това е намесен човек??), по скоро ще я ритнеш и ше се охилиш мазно.
И извода от всичко това не е, че трябва да се основе клуб на младите наивни ентусиасти.Просто трябва да се опитаме да бъдем по-добри, защото всеки ще сърба това, което си е надробил, колкото и да не ви се вярва...