PDA

View Full Version : Какво е IRC канал?



raduna
12-17-2008, 21:03
Какво е IRC канал и за какво точно служи?
Тръгнах да чета за еггдроп, но се забатачих с тея канали....
Ако някой има време, нерви и желание, плс да обясни :)


П.С. извинявам се предварително ако има такава тема, аз не намерих

Anf3tamin4o
12-17-2008, 21:14
IRC канала е като останалите други канали някой го използват за чатове други за рекламирване на сайтове а трети за така наречения еггдроп като в него се вгражда или така наречената игра Тривиа или за пазене от спамери.Когато ти си направиш канал имаш права над него докато в другите можеш и да нямаш

raduna
12-17-2008, 21:23
Значи нещо като чат-стая, която аз създавам? Само това?

Anf3tamin4o
12-17-2008, 21:29
http://blog.caspie.net/2007/08/20/irc-%D0%B8-mirc-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%BA%D0%B8/
това може да ти даде малко представа за IRC

raduna
12-17-2008, 21:41
:) ще го прочета, после пак ще питам, мерси

DarkAngelOfHope
12-17-2008, 22:14
wow има ли още хора който се интересуват от IRC ? Изненадан съм :)

Лично на мен чата в mIRC ми харесва много повече от Skype примерно ...

Супер е по удобно в mIRC, жалко че вече е позабравен чат ...

npax
06-13-2011, 14:31
IRC е вид чат, от първите такива, чрез който можете да пишете с други хора. За разлика от новите чатове, при IRC няма връзка със звук или видео, но голямото му предимство са именно каналите.

Каналите са като чат стаи - общ чат между много хора. Имената на каналите се означават със знак # (например #channel) и така се отличават от псевдонимите на хората. В IRC има средства за показване на всички съществуващи канали, като в повечето от тях може да влезе всеки който поиска, без да е необходимо да е поканен специално. По този начин можете да си говорите с напълно непознати хора. Можете и вие да създадете канал, и да поканите приятели в него. Разбира се, също можете да отворите отделен прозорец за връзка с определен човек и да говорите само с него.

Друга особеност на IRC е, че съществуват много IRC мрежи, които са съставени от по няколко свързани сървъри. За да влезете в определена мрежа, трябва да се свържете към някой от нейните сървъри, при което ще можете да влизате в каналите, и да пишете с другите потребители, които също са в тази мрежа.
В различните мрежи може да има потребители с еднакви псевдоними и канали с еднакви имена, но те нямат връзка помежду си.

При започване на IRC чат влизате с някакъв псевдоним (nickname), който можете да промените по всяко време - това също е особеност на този чат. Някои мрежи предлагат допълнителна възможност за регистриране на псевдоними, но проверката става едва след влизане и не пречи на смяната.

Управлението на чата става с команди, които започват с наклонена черта / в началото на реда.
В канал се влиза с команда
/join #канал
Отваряне на прозорец за частен разговор с друг потребител става с
/query потребител
Съществуващите канали в мрежата виждате с
/list

Потърсете в интернет информация за българските IRC мрежи (сървърите от които са съставени) и по-подробно описание на командите за IRC чат.

K_O_L_E_V
06-13-2011, 16:59
wow има ли още хора който се интересуват от IRC ? Изненадан съм :)

Лично на мен чата в mIRC ми харесва много повече от Skype примерно ...

Супер е по удобно в mIRC, жалко че вече е позабравен чат ...

На мен в DC ми е още по-удобно.

thefreak2
06-14-2011, 12:14
Ех спомени... които сме родени преди 90-та се изкъртвахме на това IRC

npax
06-15-2011, 20:13
IRC още си го има, още влизат старите чатъри там, но повечето хора ги мързи да пишат и предпочитат да говорят по скайпа.

hamilcar
06-16-2011, 06:16
Темата е стара и вече не актуална като IRC.