PDA

View Full Version : Какво мислите за Софийския увинерситет???



cappy123
12-19-2008, 22:34
Какви отзиви имате за него? Положителни или отрицателни ? :-D

Loshotia
12-20-2008, 07:06
Водят го за ВУЗа номер едно в България. Най- престижно е да учиш там, но е факт, че и голяма част от преподавателите, които работят там предават и в други ВУЗове(НБУ, ПУ, ВтУ). Не знам...класика си е, но напоследък балът за прием спада, право например, дето беше най- престижното до скоро вече се влиза с две четворки..

hottie
12-20-2008, 18:48
Ами аз бях до скоро в СУ и съм сравнотелно доволна, заради репутацията на универитета. Иначе там си малко на принципа - научи си сам. Преподавателите често отсъстват, лекциите са малко мизерно, но изпитите са трудни и трябва в общи линии сам да си се подготвяш.
Аз на времето като кандидатсвах беше много по-труден приема, а сега вече по-лесно се влиза.

shadow4e
12-20-2008, 21:36
От факултет до факултет си има разлика, то и от специалност до специалност. Примерно във ФМИ е бая сложничко, при нас е средна работа, къде е зле не мога да кажа, защото все пак уча в този университет отскоро, а и сме доста отдалечени от другите. /уча стопанско управление/.

Аз бях чувала доста отрицателни неща и най-вече, че на преподавателите не им пука за студентите, защото взимали малко пари. При мен определено не е така, почти всички си дадоха номера, за да държим връзка, ако те не могат да дойдат или ние искаме да нямам някой път, поради някаква причина, та даже си имаме и яхо група и астистентите т ни пишат там и за домашни и за всичко. Бях чувала, че и от към техника е ааадски зле, но пък при нас не е. В повечото зали, в които учим си има компютър и поректор и ни се представят така нещата по някои от предметите.
Но аз съм и във факултет, който не се намира в Рактората.

Доста хора се оплакват, обаче, които са в Ректората, че не им идват професорите, което е ужасно ти да можеш да станеш в 6, а те дори да не сложат една бележка, да не предопредят по някакъв начин и ти да си чакаааш. Миналата седмица имах лекция така в Ректората .... и той не дойде /по право/.
А и като сме в Ректората сме на стара дъска, а не на бяла.


Иначе на присъствията не се държи особено, само отделни преподаватели, но ние ходим, за да можем да си вземем изпитите успешно, защото материалът си е доста и е гаден. :) /дори днес имах сутрина от 8до 12 и после от 4 до 8 пак:) /. Били сме изостанали с материала и затова да дойдем и в събота :)

Blab се оплакваше доста от нейната специалност.


Ако те интересува нещо по-конкретно, питай. :)

MusicIsTheKey
12-20-2008, 22:37
Администрацията е под всякаква критика, направо нямам думи. Невероятно нелюбезни, кофти отношение, нямат нужната информация в повечето случаи. В петък съм прекарала 2 часа в скандали с управата, защото са некадърни и не знаят как да си направят програмата. Отговорът им беше "избирате едната от двете специалности, а по другата просто няма да получите оценка", а и двете с ми задължителни. (Застъпват се в програмата).

Относно преподавателите - зависи на какъв попаднеш. Има добри, има и некадърници, които заради ниското заплащане наистина се държат отвратително.


Доста хора се оплакват, обаче, които са в Ректората, че не им идват професорите, което е ужасно ти да можеш да станеш в 6, а те дори да не сложат една бележка, да не предопредят по някакъв начин и ти да си чакаааш. Миналата седмица имах лекция така в Ректората .... и той не дойде /по право/.

Аз уча в ректората, но такива проблеми не сме имали до момента. Ние също имаме телефоните на всички преподаватели + електронна поща, на която ни уведомяват за евентуално отсъствие или нещо друго.

Като цяло отзивите са ми положителни, харесва ми. И определено СУ си е престиж. : )

hottie
12-21-2008, 08:29
Щастливзи :) Явно си зависи от специалността. При нас електронни пощи не се ползват. Преподавателите не идват доста често и увисваме.

varnen4e
12-21-2008, 08:34
Мисля, че е пълно със селяни.

BeBsItO
12-21-2008, 11:58
Мисля, че е пълно със селяни. tctcttctctctc Добре,гражданката ;)

scoobydors
12-21-2008, 12:18
Води се за най-престижното учебно заведение, но от тези неща, които прочетох май не е много така. :-D

Blab
12-21-2008, 14:20
Мисля, че е пълно със селяни.
Определено бих го казала по друг начин това.

Ама факт е, София е зарината от екземпляри с 6,00 в дипломите, 6,00 на матурите, но невладеещи правопис, че и правоговор.
Кой гениален мозък измисли влизането с матури, дипломи и прочие? Не е реално отсяването, сещате се.
Иначе, естествено, от факултет до факултет - разлика от земята до небето, при специалностите също.
Засега впечатленията са ми по-скоро отрицателни, но не е като да съм имала широко наблюдение. Ще кажа само, че по програма в 1-ви курс (няма да напиша к'ва специалност с умисъл, не е важно.) щяха да ми се преподават само неща, които съм изучила преди доста години(и зная). Има значение каква е предварителната ти подготовка. Един и същи материал на едни им се вижда предъвкан, на други - в повече.

Бля-бля, не е важно това... Ако искаш да завършиш жадуваната от теб специалност, ще стискаш зъби* и ще си траеш, за да вземеш заветната диплома, и така.)

ПП:Тези, които си правят заключения на база написаното в темата, да не се самонавиват отсега. Ако се вдигне тема за УНСС(например), думите няма да са по-различни.

Loshotia
12-21-2008, 17:19
За селяните: нормално е ако има амбициозни и надъхани хора от провинцията, които да дойдат тук и да вземат изпод носа на софиянци местата в СУ. А и доскоро това беше мястото с най- ниски семестриални такси. За съжаление тази година ги вдигнаха и вече се изравняват с тези на другите ВУЗове.

Аз като ви чета постовете( които почти на 100% съвпадат с отзивите на мои познати от СУ) все повече и повече се разубеждавам да кандидатствам там. Смисъл аз ще ходя, теми ще пиша, но ако имам възможност(финансова) си влизам в НБУ и това е. Там поне ще съм сигурна, че преподавателите ще си влизат на лекции.

Blab
12-21-2008, 18:59
За мен пък по-важна е средата.
Не ми пречи сама да си вземам и уча материала, хич даже, но обкръжение от идиоти не е за всеки.;

"Амбициозни и надъхани хора от провинцията" - да, но прости селяци с надути оценки и мозък в ноктопластиките - тц!)

favor_91
12-22-2008, 22:41
Само положителни отзиви..дори мисля да кандидатствам там :)

lLady_MooN_RaiN
12-23-2008, 04:22
Университета в върха! Уча тук от 3 месеца и съм много доволна. Преподавателите ми харесват. Личи си, че искат да научим материала,а не просто да си изпеят темата и да си тръгнат. Средата ми харесва. колегите ми харесват. Това, което уча ми харесва...

Blab
12-23-2008, 10:48
^за какво си говорим просто?:Д
Нещо като хамериканците с "great". 8-)

therichbitch
12-23-2008, 22:01
emi az v momenta ne sum sposobna da mislq taka 4e kato sum 6te kaga togava :D

GotTheLife
12-24-2008, 09:23
СУ ми е най-голямата мечта :grin:

Loshotia
12-28-2008, 13:31
Университета в върха! Уча тук от 3 месеца и съм много доволна. Преподавателите ми харесват. Личи си, че искат да научим материала,а не просто да си изпеят темата и да си тръгнат. Средата ми харесва. колегите ми харесват. Това, което уча ми харесва...

А ти каква специалност учиш?

SuNsEt
12-28-2008, 13:35
Нов Български ми харесва повечко,но чух,че трябва да имаш доста кинти за да учиш там.Не мога да дам кой знае колко обективно мнение по простата причина,че все още не ми е дошло времето да се запознавам с университетите.

lLady_MooN_RaiN
12-30-2008, 10:48
Университета в върха! Уча тук от 3 месеца и съм много доволна. Преподавателите ми харесват. Личи си, че искат да научим материала,а не просто да си изпеят темата и да си тръгнат. Средата ми харесва. колегите ми харесват. Това, което уча ми харесва...

А ти каква специалност учиш?

Регионално развитие и политика.

Loshotia
12-30-2008, 12:18
Супер! На мен това ми е мечтата!

rubi
12-30-2008, 21:11
Нов Български ми харесва повечко,но чух,че трябва да имаш доста кинти за да учиш там.

Нов Български все още е недооценен,поради остарелите мнения и слава,които имаше!Факта че цените на семестър са високи карат много студенти които не могат да си го позволят да казват че всичко се плаща,че там са само безмозъчни,но истината е съвсем различна...
Много,ама много рядко се случва да няма лекции поради отсъствие на преподавател,и причините не са щото ги мързи примерно!
Там също имате шанса сами да си избирате програмата,също ако работите примерно можете да я съобразите с нуждите си...Ето малко по надолу съм цитирала от сайта им семестриалните такси и възможностите за намаление :)
Късмет на всички кандидатстващи следващата година и не се страхувайте толкова от НБУ!!


Семестриални учебни такси
за студенти и курсисти от випуск 2008/2009 г.
Бакалавърски програми
1 110 лв. студенти
1 000 лв. курсисти
Бакалавърски програми - изключения:
- “Информатика”
1 200 лв. студенти
1 090 лв. курсисти
- “Компютърни медийни технологии”
1 200 лв. студенти
1 090 лв. курсисти
- “Мрежови технологии” (на английски език)
1 200 лв. студенти
1 090 лв. курсисти
- “Музика”
1 455 лв. студенти
1 345 лв. курсисти
- “Театър”
1 290 лв. студенти
1 180 лв. курсисти
- “Дизайн и архитектура”:
- модул “Архитектура” 1 425 лв. студенти 1 315 лв. курсисти
- всички останали модули 1 290 лв. 1 180 лв.курсисти
- “Пластични изкуства”
1 290 лв. студенти
1 180 лв. курсисти
- “Мениджмънт на хотелиерството и ресторантьорството” (на френски език)
1 200 лв. студенти
-
- “Мениджмънт на хотелиерството и ресторантьорството” (на български език)
1 000 лв. студенти
1 000 лв. курсисти
Магистърска програма “Право”
1 470 лв. студенти
-
Учебните такси съответстват на необходимия брой платени и безплатни кредити за всеки семестър по учебен план. Програмите с по-високи такси включват обучение в допълнителни курсове. При обучение в две основни бакалавърски програми или по индивидуален план, допълнително записаните курсове се заплащат отделно.
(към съдържанието)

Допълнителни предимства
Освен платено обучение (курсове на стойност 1 110 лв. - семестриална учебна такса), Нов български университет предоставя на своите студенти и безплатни допълнителни предимства, надхвърлящи една четвърт от общата стойност на образователната услуга:
- осигуряване на учебни материали (безплатни учебници или материали във виртуални учебни модули);
- осигуряване на практика (безплатни извънаудиторни учебни форми);
- безплатно чуждоезиково обучение;
- безплатен достъп до ресурсите на библиотеката на НБУ и чужди бази данни;
- безплатен достъп до компютър и интернет;
- безплатни ксерокопия.

Нов български университет предлага на своите студенти възможности за допълнително редуциране на таксата за обучение, чрез:
а) стипендии:
- академични стипендии: 80% или 100% от таксата за обучение;
- социални стипендии: 50% от таксата за обучение.
б) полагане на студентски труд в рамките на университета срещу 100% от таксата за обучение или почасово възнаграждение
в) намаления на таксата за обучение:
- намаления за записан брой курсове – 35 % върху горницата над учебната такса програма и два аудиторни лекционни курса.
- намаления за семейства (съпрузи, братя, сестри, родители и деца) – при формиране на учебната такса на втория записан член на семейството се ползва с 25 % намаление;
- намаления за студенти с увреждания – 50 % намаление

st1ka
12-30-2008, 21:26
..

lLady_MooN_RaiN
12-31-2008, 08:38
Имам си мнение за всички университети, но няма да го казвам, за да не се засегне някой. А и мнението си е само мое и няма да ви натоварвам с него. Но за СУ мога да говоря откровено и компетентно. За мен да уча в този университет(където са завършили голяма част от културните дейци на България) е гордост. Все пак това е най-стария университет (на цели 120 години)... СУ си е СУ все пак...

BeBsItO
01-04-2009, 13:53
Имам си мнение за всички университети, но няма да го казвам, за да не се засегне някой. А и мнението си е само мое и няма да ви натоварвам с него. Но за СУ мога да говоря откровено и компетентно. За мен да уча в този университет(където са завършили голяма част от културните дейци на България) е гордост. Все пак това е най-стария университет (на цели 120 години)... СУ си е СУ все пак... Съгласна съм. СУ е и моя мечта :)

AtMosFera
01-04-2009, 15:02
Даа,балът определено спада и то доста бързо смея да твърдя.Ето пример:2006 имах една позната,която се разсипа от учене,ходеше и на частни уроци при професори от СУ още от 9 клас и най-важното наистина имаше акъл в главата.И какво стана на кандидатстудентските изпити - изкара 5.65 (или 5.75 не помня вече)и не влезе.Докато някакви мърли от класа й,които буквално не са си мръднали пръста влязоха като стой та гледай.
А 2008 познавам цифра хора,които с 3 са влезнали.
Та искам да кажа,че с времето престижа на СУ все повече се основава най-вече на стари лаври.
Аз никога не съм искала да уча там.Едно,че нямаше моята специалност и второ-заради това,че както казаха в началото,повечето професори и най-вече доценти там преподават и в други университети,и пак щях да получа обучение на добро ниво,но имах и избор на университет.
Всеки си има свои разбирания и убеждения разбира се,но бих ви препоръчала да искате мнения от редовни студенти там да видим какво ще ви кажат и тогава да си преценявате. :)

Loshotia
01-05-2009, 07:38
^Да, но това се дължи и на общия спад на нивото на кандидастващите. Миналата година беше адски слаба! Тази година, за съжаление, май ще е по- силна. Хората, с които се готвя са адски надъхани, а и учителката, която ни води курса казва, че това не е само в нашата група. Ще видим след 6 месеца.

shadow4e
01-05-2009, 08:34
Тази година беше слаба във всички университети /само за медицинския не знам/. В ТУ си се влизаше с 4 на матурата на второ класиране, същото беше и да СУ за специалностите с матура /физика, химия/. В УНСС също бяха адски ниски баловете, в сравнение с по-миналата, когато с под 5,50 не се влизаше. Просто бяхме малко хора за много места. Аз не изкарах високи оценки и въпреки това бях приета във всички унита, в които кандидатствах на първо желание.