PDA

View Full Version : За забогатяването



fen1
12-21-2008, 06:33
тук ще пускам интересни неща

Какво различава богатите от средната класа?

На пръв поглед лесен въпрос. Широко разпространеното мнение за богатите е „Те имат пари, купуват си каквото искат, искам да съм богат”.

Реално това, което различава богатите от средната класа, е че богатите се простират "според чергата си” и то не по принуда, а по свое желание.

Има примери за спечелили от тотото, наследства, спортна кариера или друго събитие, които не само че успяват да похарчат извънредните приходи, но и да натрупат дългове, защото свикват да харчат много, а парите свършват.

Средната класа често купува ненужно скъпа кола, жилище, мебели и след това ги изплаща на кредит или просто си изразходва целите спестявания и не може да започне инвестиции, които да я правят богата. Бедните така и така не могат да си позволят сериозни разходи или инвестиции.

Типично за средната класа е твърдение „ще си купя хубава кола, няма цял живот да работя”, „искам хубаво жилище и мебели, заслужавам го”.

Богатият си задава въпроса „мога ли да си го позволя?”.

Тънкият момент е разликата между определението за богат и беден. Богат е не този с най-големи доходи или активи, а този с най голямо спестяване или просто казано този на който в края на месеца приходите са били повече от разходите. Богат е и този, който може да не работи продължително време.

Има много „богати”, при които многото доходи вървят с още по-големи разходи и съответно кредити. Има „богати”, но на кредити, които поддържат статуса си с изразходването на чужди пари, които рано или късно свършват.

Характерна черта на средната класа е, че плаща данък имидж, като купува неща, които не са й по джоба, за да я видят на по-горна социална стълбица.

Характерна черта на богатите е, че инвестират и парите работят за тях. Тоест ако приемем че всеки работи по 40 часа на седмица и изкарва по 1 000 лв. на месец, то единствената разлика между богатия и средната класа е, че богатият има 125 000 лв. на депозит, които му носят втори 1 000 лв., или 5 такива депозита, които упеторяват усилията му, или бизнес който носи 2-3-4 пъти по толкова или апартаменти, които дава под наем и удвоява месечния си доход.

Тоест богатият "се е умножил" и вече не разчита на доход срещу 40 ч. седмичен труд, а на няколко пъти повече. Извънредният доход се реинвестира и с времето доходите се увеличават все повече спрямо средната заплата. Така богатият е един, но има помощници – пари, активи, служители, които работят за него.

Средната класа не може да отсъства от работа, защото ще загуби финансовата почва под краката си. Богатите могат да не работят продължително време, като най-богатите могат да не работят до края на живота си.

http://obuchenie.investor.bg/?cat=126&id=72424

Seducti0n
12-21-2008, 09:19
Всъщност, има и верни неща, но повечето са объркано представени...
Глупаво е да се говори за средната класа като за хора позьори, които са готови да си дадат последните пари за да си купят някоя маркова дрешка или друга крупна покупка...
Имаше някакво изречение свързано с харченето на чужди пари, аз го приех, че става въпрос за заеми от банки.Така или иначе, тези кредити се връщат и то с не малък лихвен процент.Когато човек иска нещо трябва да намери начин да го постигне.И да кредита е голяма отговорност, но в край на сметка не е толкова лесно да те определят като надежден длъжник и да ти отпуснат необходимата сумата.

fen1
12-28-2008, 22:11
Какво различава богатите от средната класа?

На пръв поглед лесен въпрос. Широко разпространеното мнение за богатите е „Те имат пари, купуват си каквото искат, искам да съм богат”.

Реално това, което различава богатите от средната класа, е че богатите се простират "според чергата си” и то не по принуда, а по свое желание.

Има примери за спечелили от тотото, наследства, спортна кариера или друго събитие, които не само че успяват да похарчат извънредните приходи, но и да натрупат дългове, защото свикват да харчат много, а парите свършват.

Средната класа често купува ненужно скъпа кола, жилище, мебели и след това ги изплаща на кредит или просто си изразходва целите спестявания и не може да започне инвестиции, които да я правят богата. Бедните така и така не могат да си позволят сериозни разходи или инвестиции.

Типично за средната класа е твърдение „ще си купя хубава кола, няма цял живот да работя”, „искам хубаво жилище и мебели, заслужавам го”.

Богатият си задава въпроса „мога ли да си го позволя?”.

Тънкият момент е разликата между определението за богат и беден. Богат е не този с най-големи доходи или активи, а този с най голямо спестяване или просто казано този на който в края на месеца приходите са били повече от разходите. Богат е и този, който може да не работи продължително време.

Има много „богати”, при които многото доходи вървят с още по-големи разходи и съответно кредити. Има „богати”, но на кредити, които поддържат статуса си с изразходването на чужди пари, които рано или късно свършват.

Характерна черта на средната класа е, че плаща данък имидж, като купува неща, които не са й по джоба, за да я видят на по-горна социална стълбица.

Характерна черта на богатите е, че инвестират и парите работят за тях. Тоест ако приемем че всеки работи по 40 часа на седмица и изкарва по 1 000 лв. на месец, то единствената разлика между богатия и средната класа е, че богатият има 125 000 лв. на депозит, които му носят втори 1 000 лв., или 5 такива депозита, които упеторяват усилията му, или бизнес който носи 2-3-4 пъти по толкова или апартаменти, които дава под наем и удвоява месечния си доход.

Тоест богатият "се е умножил" и вече не разчита на доход срещу 40 ч. седмичен труд, а на няколко пъти повече. Извънредният доход се реинвестира и с времето доходите се увеличават все повече спрямо средната заплата. Така богатият е един, но има помощници – пари, активи, служители, които работят за него.

Средната класа не може да отсъства от работа, защото ще загуби финансовата почва под краката си. Богатите могат да не работят продължително време, като най-богатите могат да не работят до края на живота си.

http://obuchenie.investor.bg/?cat=126&id=72424

RAWRRR
12-29-2008, 03:11
Социалното разделение е само обективно понятие.Богатите се различават от бедните по благосъстоянието си,но живеят като обикновени хора,имащи същите проблеми,както тези от средната класа или като бедните.

Богатите хора също работят.Дори най-богатите.Не за да връзват двата края,разбира се,но работят да увеличават богатството си.Чудил/а ли се защо милионери само се пънят да се занимават с нещо ново,което ще им донесе допълнителни доходи?

Ето една история от моето детство:
Едно детенце имало 1 лев,искало да си купи шоколад.Но с тези пари може да си купи само дъвка.Разплакало се,но един добър човек ми дал още 1 лев,но детето изгубило предния.Разплакало се пак,защото ако не го беше,сега щеше да има 2 и да може да си позволи и шоколад и дъвка.Но дори да не го беше загубвало пак щеше да е недоволно,защото нямаше да има пари за балон,близалка,играчки и тн.

Тоест каквото и да има човек,той ще иска нещо друго.Удовлетворяването на една потребност,носи нужда от удовлетворяването на друга.И угодия никога няма,дори за най-богатите.

Canis_Dirus
12-29-2008, 03:54
Кремено, с това мислене икономист няма да станеш! Нямало угодия. Е па има угодия на всяка потребност. И ако си богат, си угодил количествено и качествено на много повече свои потребности. Ако нямаш никакви потребности, то зашо живееш?

Те и богатите също плачат, но плачат богати. И е много по-хубаво да давиш мъката от живота в скъпо уиски, да смъркаш кока и да чукаш от ония какички, дето ги слагат по кориците, отколкото да пиех спирт, дишаш лепило и да ти върти свирка беззъба 50 годишна циганка за две цигари.

Вярно, че алкохола - все спирт, все наркотици и все 10 сантиметра мазно черво, ама качеството...

RAWRRR
12-29-2008, 04:13
Има угодия на всяка потребност,но няма угодия на всички потребности.
Защото след всяка изпълнена,следва нова..
Днес шмъркаш кока,ходиш на напред-назад по островите,но утре ще искаш да си купиш парцел на Луната..след това нещо друго.
Никога не можеш да задоволиш всичките си потребности,дори да имаш скъпо уиски и да ти духа някоя яка кака :).

Canis_Dirus
12-29-2008, 04:18
Има угодия на всяка потребност,но няма угодия на всички потребности.
Защото след всяка изпълнена,следва нова..
Днес шмъркаш кока,ходиш на напред-назад по островите,но утре ще искаш да си купиш парцел на Луната..след това нещо друго.
Никога не можеш да задоволиш всичките си потребности,дори да имаш скъпо уиски и да ти духа някоя яка кака :).
Живота е низ от потреност - потребност да се нахраниш, да се изпикаеш, да пуснеш 5 мнения във форума. Айде да перефразирам: Човек е толкова голям, колкото големи са потребностите му. Защото стремежа към повече и повече - новите потребности се нарича ПРОГРЕС. И ако го нямаше този момент все още щяхме да сме в пещерите и може би нямаше да сем овладели дори огъня.


Ако са ти задоволени всички потребности, защо ще живееш?

RAWRRR
12-29-2008, 04:27
Няма за какво..
Поне на мен би ми било скучно,ако всичко ми е лесно достъпно.
Няма емоция,няма преследване..

Въпроса е че нормалните хора (да ги наречем условно средна класа),идеализират това състояние на пълна задоволеност,понеже е антипод на тяхното състояние сега.
А всъщност те пак ще са недовлни,дори ако бяха богати,защото преди тях щеше да има по-богати,които ще могат да си позволят повече неща от тях.
Но както каза ти,разликата е в качеството.

Canis_Dirus
12-29-2008, 04:34
Няма за какво..
Поне на мен би ми било скучно,ако всичко ми е лесно достъпно.
Няма емоция,няма преследване..

Въпроса е че нормалните хора (да ги наречем условно средна класа),идеализират това състояние на пълна задоволеност,понеже е антипод на тяхното състояние сега.
А всъщност те пак ще са недовлни,дори ако бяха богати,защото преди тях щеше да има по-богати,които ще могат да си позволят повече неща от тях.
Но както каза ти,разликата е в качеството.
По тази логика, най-богатият е напълно задоволен, а?

RAWRRR
12-29-2008, 04:40
казах,че никой не е напълно задоволен,дори най-богатия..
най-богатия е толкова задоволен,колкото и един бедняк,разликата е в нещата с които се задоволяват.

Canis_Dirus
12-29-2008, 04:44
казах,че никой не е напълно задоволен,дори най-богатия..
най-богатия е толкова задоволен,колкото и един бедняк,разликата е в нещата с които се задоволяват.

Как измерваш нивото на задоволеност? На принципа - никoй не е напълно задоволен = всички са еднакво незадоволени?

Да, ама е леко нереалистично. Понеже бедняка дори не е задоволил елеметърни нужди като да се нахрани. Не учите ли пирамидата на Маслоу? Тя още по психология се учеше ;)

RAWRRR
12-29-2008, 04:57
Не,не я учим,но я знам

Но на бедняка нуждите са да се нахрани,да има подслон.За това може да отдели пари от доходите си.За това се бори,към това се стреми.Един бедняк не събира пари за да си купи последен модел Мерцедес.

Един богатаж не събира продължително пари за квартира,която ще е 2 на 2 метра,няма да събира дъжда от покрива в легени,няма да събира пари за типов хляб.Но ще отделя значителна част от своите доходи за да задоволи своите потребности от скъпи коли,скъпи курви,скъпи курорти.
Също както бедняка събира пари за елементарните човешки нужди.

Canis_Dirus
12-29-2008, 05:02
Не,не я учим,но я знам

Но на бедняка нуждите са да се нахрани,да има подслон.За това може да отдели пари от доходите си.За това се бори,към това се стреми.Един бедняк не събира пари за да си купи последен модел Мерцедес.

Един богатаж не събира продължително пари за квартира,която ще е 2 на 2 метра,няма да събира дъжда от покрива в легени,няма да събира пари за типов хляб.Но ще отделя значителна част от своите доходи за да задоволи своите потребности от скъпи коли,скъпи к**ви,скъпи курорти.
Също както бедняка събира пари за елементарните човешки нужди.

Именно де. Богатия не се интересува от елементарните нужди, понеже вече ги е задоволил. Тоест той е задоволил повече нужди от бедняка. Не следва ли да е по-задоволен?

Или парадокса е същия, като при тъпия, който не осъзнава, колко много не знае и умния, който осъзнава, колко малко знае. Така излича, че е по-добре да си беден.

Беден и ограничен - по-добро от богат и образован. Бедния ще е по-щастлив и по-доволен от живота.


Така става, като четеш някои учебници.

Поздрав
Nirvana - Dumb

RAWRRR
12-29-2008, 05:14
буквално-да,задоволил е повече нужди от бедняка,защото си е купил повече неща,храна,квартира,позвол л си е образование..но това не го прави по-задоволен,защото неговите нужди не са от тези неща.

задоволеността не ти се определя от това,с какво се задоволяваш,а от това,какво ти липсва за да се задоволиш напълно.И тук се опитвам да редактирам твоята перифраза,че човек е толкова богат,колкото потребностите,които се опива да задоволи.

SWASTlCA
12-29-2008, 05:16
Аз не виждам нищо интересно в това. Богатите, могат да правят разлика, че са богати. Бедните, могат да правят разлика, че са бедни. Хората от средната класа, могат да правят разлика, че са от такава класа.
Всичко това, без ти да философстваш.
Damn!

Canis_Dirus
12-29-2008, 05:22
буквално-да,задоволил е повече нужди от бедняка,защото си е купил повече неща,храна,квартира,позвол л си е образование..но това не го прави по-задоволен,защото неговите нужди не са от тези неща.

задоволеността не ти се определя от това,с какво се задоволяваш,а от това,какво ти липсва за да се задоволиш напълно.И тук се опитвам да редактирам твоята перифраза,че човек е толкова богат,колкото потребностите,които се опива да задоволи.
Кой е по-близо до пълното задоволяване? Божиятия, или бедния? Не ми казвай, че са еднакво далече, поневе не са. Богатия е доста по-близо, поради факта, че вече е задоволил доста повече свои потребности.
И ако със социалния успех, не идва задоволяването, защо следваш, ами не станеш клошарка? Все ще си еднаквко задоволена.

RAWRRR
12-29-2008, 05:24
Прочела съм грешно една дума 8-)

Богатият е по-близо да напълно задоволяване,но никога не може да го постигне,защото не съществува.Както не може да го постигне и бедният.

А аз следвам не защото искам да съм богата,а защото не искам да съм бедна.

и сега ще напускам дискусията,защото ще гоня рейс за Банско.Беше ми приятно :).

cappy123
12-29-2008, 10:05
Това, че богатите могат да си позволят повече от неща от тези в средната класа, не означава, че те имат повече ценности.ТЕ ще напряват една сделка и ще си купят нова кола.А нормалните хора може дълго време да събират за кола и да я купят след дълго време, но да са щастливи от тази покупка.

BqlaLiniq
12-30-2008, 10:21
Според мен RAWRRR искаше да каже, че бедняка е щастлив и задоволен когато събере пари, за да се нахрани, напие (с вода), изкъпе и всички нормални човешки нужди. Богатият не мисли за това тоест той не е щастлив когато се храни, пие вода и т.н.
Бедният може 1 година да събира пари за нова кола, която да не е много хубава, но ще е щастлив, че сам е успял да събере тези пари и с честен труд, докато богатия не се радва когато си купи нещо поради факта, че то му е излишно и в много случаи след 1-2 месеца употреба е захвърлено.
Вие бихте ли били щастливи и задоволени ако имате супер много пари и можете да си купите абсолютно всичко...?
Ето ви един пример - играта Симс, преди 5-6 години играх на нея и има кодове за много пари, за здраве и т.н. с тези кодове всичко става тъпо..аз не се кефя като им купя нова спалня или квото и да е, но ако играя без кодове се кефех дори и нещо малко да им купя. Сега осъзнавам защо баща ми казваше "Е то с кодове не е интересно" ;)