PDA

View Full Version : Малкият финал на "Голямото четене"



Loshotia
12-21-2008, 21:04
За неразбралите- току- що привърши малкият финал на кампанията "Голямото четене". Бяха класирани 100те най- любими книги на българина, а първите 12 бяха подредени по азбучен ред. Именно те ще се борят за титлата любим роман на българите.

Тези 12книги са:
* Дж.Р.Р Толкин- Властелинът на пръстените
* Антон Дончев- Време разделно
* Александър Дюма- Граф Монте Кристо
* Димитър Талев- Железният светилник
* Михаил Булгаков- Майсторът и Маргарита
* Антоан дой Сент Екзюпери- Малкият принц
* Джон Стайнбек- На изток от рая
* Димитър Димов- Осъдени души
* Иван Вазов- Под игото
* Дъглас Адамс- Пътеводител на галактическия стопаджия
* Габриел Гарсия Маркес- Сто години самота
* Димитър Димов- Тютюн

Интересно ми е какво е вашето мнение около класацията? Кого подкрепихте и кого ще подкрепите сега? Изненада ли ви класацията и вярно ли е според вас, че това е "ученическо гласуване"?

OtherDimension
12-21-2008, 21:08
къде е хари потър?
а биографията на азис?
а тази на слави трифонов??

фейк..!

ScionOfStorm
12-21-2008, 21:13
^ заеби тея бе, КЪДЕ Е КНИГАТА НА КЪЦИ?!

иначе Толкин не ме изненадва - той си е универсален, леко преекспониран писател...

Малкият принц изненада приятно :)

Blab
12-21-2008, 21:20
Оф... толкова го харесвам Георги))

Класацията е такава, каквато е. (броят на българските романи в топа хич не е малък)
Слава Богу, че Хари Потър го няма, колкото и да не се радвам и на Властелина, като спадащ към фентъзитата, но хора всякакви.
Гласувах за доооста и все разнородни заглавия, в началото на инициативата тъкмо препрочитах чуждестранната детска литература, та 100% съм добавила Алиса нейде в кюпа...

Особено хубаво ми стана как сериозни по професия и вид хора, без да се замислят, посочваха именно детски роман за свой любим. Красиво е, няма да се обяснявам излишно)

Loshotia
12-21-2008, 21:21
Аз изключително много се зарадвах, като видях , че и четирите романа, за които гласувах продължават на финала.

И все пак статистика от класацията: на 20 място е класиран Захари Стоянов със " Записки по българските въстания", а на 16- Паулу Куелю с "Алхимикът"- доста по- надолу от Куелю са романи на Ерих Мария Ремарк, Виктор Юго( чието класиране понесе доста критики), Джрдж Оруел, та дори и Умберто Еко.

Blab
12-21-2008, 21:25
Ти се радвай, че го няма Дан Браун, да си лафят с Куелю. 8-)

LINKNOT
12-21-2008, 21:31
Аз пак съм неразбрала,но къде може да се гласува? :-o

MartyParty
12-21-2008, 21:31
Изненадана съм,че има толкова български автори,но и се радвам.Гледах класацията от началото до края и ще си призная,че си записах няколко заглавия,които смятам да прочета скоро.Все пак щом толкова хора са ги чели и ги харесват,защо да не си направя труда да попрочета и аз това-онова.Хари Потър добре че го няма,защото иначе сериозно щях да се разочаровам от гласуващите.

Blab
12-21-2008, 21:32
Не мога да го крия... изненадан съм приятно...

Но, не съм сигурен, че тази класация е много... хмммм "истинска", защото бих очаквал да е доста различен топ 20, ако всеки е отговарял честно (но пък и не знам какво е това голямо четене и т.н., затова няма да коментирам)
Класацията е много... хмм... БНТ-ска;]

cherinka
12-21-2008, 21:41
Не мога да го крия... изненадан съм приятно...

Но, не съм сигурен, че тази класация е много... хмммм "истинска", защото бих очаквал да е доста различен топ 20, ако всеки е отговарял честно (но пък и не знам какво е това голямо четене и т.н., затова няма да коментирам)
Текоха какви ли не кампании по училищата, и в частност - в часовете по български език и литература.
А относно до това колко "ученическа" е тази класация, по принцип хора от всякакви възрасти заменяха книги.
Не сме били само учениците.
В нашата библиотека в Пловдив колкото пъти влезох през последните две седмици, толкова и ученици НЕ видях.
Имаше предимно какички, лелички, батковци, бабички и т.н. :)
Учениците се проявихме доста слабо в тази кампания.

Canis_Dirus
12-21-2008, 21:52
Какво показва кампанията ли?

Показва, че четенето става нещо "елитарно", че хората, който се интересуват са малко, но с акъл. В класацията присъстват стойностни книги.

Че се чете и много "боклук" и това е вярно. Но от четене до четене има разлика.


Интересно, но в челото няма проза.

Има ли някъде цялата класация? Къде са песните на Ботев?

hottie
12-21-2008, 21:55
Не мога да кажа дали съм приятно изненадана или разочарована. Всъщност съм объркана, защото не знам на кое да вярвам. От една страна съм сигурна, че много от известните романи са избрани от престижна гледна точка, защото те ТРЯБВА да се прочетат. Но дали някои от тях са наистина любими на българския народ?
От друга страна, тук ще повторя думите на двама от гостите в предаването тази вечер - някои от гласувалите са се повлияли доста от филмите, както например Властелинът на пръстените. Дали всички, които са гласували за този роман са го чели или така са преценили заради филма? Но от друга страна ако филмът е подбудил интерес да се прочете романа това е супер :)
Паоло Коелю беше на доста предна позития...пред Ремарк, пред Клавел, пред Умберто Еко и пр.
Има някои книги, които не съм прочела и си ги набелязах като например "18% сиво" и "параграф 22".
За големия финал не знам и аз за кого да гласувам. От една страна ми се иска за Малкия принц, от друга за граф Монте Кристо, за Под игото и разбира се Тютюн. Освен да гласувам и за четирите ..не знам :D

Blab
12-21-2008, 22:00
Канис, избира се любим роман на българите.
Хоти, Захари пише особено увлекателно, с чувство и смисъл(и без цензура). Струва си.
Вече гласувах - "Малкият принц" над всички:Д

hottie
12-21-2008, 22:59
Ооо супер, ще започна с нея тогава :-D

Loshotia
12-22-2008, 05:10
Eдна от гостенките в студиото( представител на издателство Просвета) зададе един много добър въпрос: "Щяха ли българите да четат българска литература ако не се изучаваше в училище?". Да си призная честно за Захари чух тоест прочетох вчера, докато четях Капитал Light и там имаше разкази на шестима известни български писатели, които съдържат думата подарък. "18 процента сиво" днес ще го потърся и ще си го купя. ТА да се върна на българската литература. Голяма част от произведенията, които попаднаха и в първите 12, а и другите, които бяха в топ 100 са изучавани по литература. И се чудя сега: наистина ли нямаше да четем български автори ако не влизаха в програмата или просто малко са стойностните български писатели? И така като си разсъждавам се сещам също така, че голямата част от българските романи бяха исторически( Антон Дончев, Димитър Талев, Димитър Димов, Иван Вазов, Фани Петрова Мутафова, Ивайло Петров).

Знаете ли какво интересно нещо ни каза учителката по литература? Тя чела статия, че може би Антон Дончев не е автор на Време разделно. Авторът на статията посочва като аргументи стилистиката на романа, а и фактът, че за разлика от Антон Дончев, който блести само с Време разделно, Фани Мутафова( за която авторът на статията твърди, че е автор на романа) много и подхожда романа и като стил и като сюжет.

Послепис: от всички пощи ще гласувам за Тютюн 8-)

hottie
12-22-2008, 06:22
Ами да ти кажа от една страна е нормално. Това е другата цел на училището. И е нормално един роман като е прочуто(било т в училище или не) да му обърнеш внимание след като толкова се говори за него и да видиш за какво става дума.
Но вече след като излезеш от училище ти сам трябва да си прецениш дали това, което си прочел в училище е достатъчно. :)
Поне аз така мисля. А за книгата на Захари честно да си призная и аз не бях чувала. :-o

Loshotia
12-22-2008, 07:07
И аз така. Сега ще ходя да си я купя.

Едит: http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=131756
вижте коментарите :-o

HenykucT
12-22-2008, 07:11
Много приятни книги и много добри автори сред финалистите ... Почти всичките книги съм ги чел и Вие няма да съжелявате, ако ги прочетете ... Особенно н Стайнбек заглавието ...

Само една не съм чел Габриел Гарсия Маркес- Сто години самота и още днес отивам да си я намеря из книжарниците ... Приятно четиво ми се струва ...

Loshotia
12-22-2008, 07:14
И аз не съм чела само Сто години самота, но и резюмето нещо не ме грабна. Знам ли...като ми минат изпитите за унитата мое пък и да я прочета.

Pliok0019
12-22-2008, 11:49
Има някои книги, които не съм прочела и си ги набелязах като например "18% сиво" и "параграф 22".
За големия финал не знам и аз за кого да гласувам. От една страна ми се иска за Малкия принц, от друга за граф Монте Кристо, за Под игото и разбира се Тютюн. Освен да гласувам и за четирите ..не знам :D
Препоръчвам на всички "18 процента сиво" и "Дзифт", като част от новата българска литература. "Параграф 22" ми се чете много...май е време да го купя и него.

Моят избор е същия, като прибавя "Осъдени души".

krem4et0
12-22-2008, 12:44
^На 100-тната страница се отказах.

Отдавна се каня на "Майстора и Маргарита", но не знам дали си заслужава. Иначе май 50% от финалистите съм чела........но за другите има време. От прочетеното най ме е грабнал "Железният светилник". Не, че "Тютюн" е лоша, но.........беше ми леко мудна на моменти.

Моят любим роман е "Малки жени". Всеки път ме трогва, разсмива, разплаква, разтърсва.....Обожавам тази книга.

П.С. Сега видях, че "Пипи Дългото Чорапче" е на 15-то място. Тази книга е белязала целия ми живот до сега. за жалост в не особено позитивен план, но аз я обожавам.
"Шестото клеймо" пък е книгата, която ме остави будна 2 дни.

П.С. Поставям си за цел да прочета всичко в топ 100, което не съм прочела до сега.

Bianca
12-22-2008, 17:44
Хораа, тотално деградирала съм! :? Трябва да сядам на задника си и да почвам да чета, че тези книги съм ги заебала яката покрай тоя интернет, излизанки и прочие. :o

MoMoXiXi
12-22-2008, 17:46
Не мисля, че е напълно ученическо гласуване, тъй като автобуса като дойде в нашия град и беше около обяд - към 12 и 30 и бяхме на училище и нямаше как да отиде някой въобще - всички бяха на училище. Въпреки тва госпожите ни казаха, даже ни раздадоха листовки и ква файда като не ни пуснаха да отидем. Видях автобуса чак като си заминаваше следобяда .. :)

Иначе мисля, че общо взето книгите са хубави.. единствено Майсторът и Маргарита и Пътеводител на галактическия стопаджия ме учудиха, че са точно от най-любимите на българите.

Briseis
12-22-2008, 18:05
аз бях гласувала на сайта за 1984. Не съжелявам, но ми харесва топ 12. Сега обаче не знам кое да подкрепя.... :-o

Loshotia
12-23-2008, 06:00
krem4et0, Майстора... си заслужава- два пъти я препрочитам.

А аз вчера като обикалях по книжарниците с цел да си купя някаква книжка забелязах едни доста интересни на външен вид книжки- романи на Алек Попов. Някой да има впечатления? Заслужават ли си?

krem4et0
12-23-2008, 06:19
От сума ти време мотая "Клуб "Кемъл" и смятам тези дни да я прочета. Малко ми е брутална...После ще се впусна в издирване на "Майстора..."
След по-подробен оглед се оказа, че от първата 100-тица съм чела 1/4 от книгите и то предимно детските...Някъде в юношестката възраст намалих четенето и много съжалявам. Имам време да наваксам, но дали ще мога?

"Параграф 22" ми беше мъка. Бях му се наканила така жестоко и нямах търпение да я почна. Всяка дума ме озорваше...С такова чувство съм чела "Карлсон" /а обожавам Астрид Линдгрен/ и "Калила и Димна"...Всеки ред мъка и все по-голямо отвръщение.

Pliok0019
12-23-2008, 07:38
Майка ми иска Параграф 22" от доста време и реших да й го взема да Коледа. (: В "Хеликон" коичествата са изчерпани...Ще проверя някъде другаде около "Славейков"

Loshotia
12-23-2008, 08:06
И в книжарницата на мола я има и май и на английски я имаше (catch 22?)

hottie
12-23-2008, 08:15
Е как ше я няма в Хелкон бе :-x Тамън съм се запътила натам в този иг, за да я купя нея и и другата. А в мола не се диша тези дни. Pliok ако я мернеш някъде из центъра пиши моля те :-D
Ако не може и до първа английска да се отиде.

Pliok0019
12-23-2008, 08:20
Е как ше я няма в Хелкон бе :-x Тамън съм се запътила натам в този иг, за да я купя нея и и другата. А в мола не се диша тези дни. Pliok ако я мернеш някъде из центъра пиши моля те :-D
Ако не може и до първа английска да се отиде.
Наистина в Ориндж сигурно я има. От там си взех "Дзифт". Иначе аз ще я взема от книжарницата/книгопродавачница срещу 1ва английски понеже ми е доста близо. :)

Успех с пазаруването.

hottie
12-23-2008, 09:03
Дзифт и аз я четох между другото и много ми хареса. Но за мой срам още не съм гледала филма.
Айде днес ще проверя в ориндж, ама ме е яд, защото хеликон е на 1 минута от нас

Jumbie483
12-23-2008, 09:16
хм.. определено класацията не ми се понрави..
не мисля, че това са топ книгите..съвсем не

krem4et0
12-23-2008, 09:26
Може би книгата не е за теб...


Явно наистина не е за мен......а и тематиката не ми се нрави като цяло...Все пак съм нежна душа, която обича да чете за любов, предателства, сълзи, смях......нещо близо до мен самата. за това и останах толкова впечатлена от "Малки жени". Припознавам се по малко във всяка героиня и горя с тях. но от продълженията останах разочарована. Най-вече, защото Джоу не се омъжи за Лари :(

Иначе след "Пипи" и "Жените" 3-та по брой четения е "Гордост и предразсъдъци".

Май като цяло обичам да има любов, случки, развитие...романтика.

hottie
12-23-2008, 10:03
Кремче препоръчвам ти Отнесени от вигъра в такъв случай :) освен ако не си я чела

Pliok0019
12-23-2008, 10:16
Аз Даниел Стийл и по-специално - "Ударите на сърцето", имаше и една книга "Химици" май се казваше. Баба ми я даде от библиотеката й, но не успях да я прочета. Такъв тип книги са за мен само в определни периоди.


От изброените книги се колебая между "Под игото" и "Малкият принц"... Един прекрасен чисто български роман и любимата ми книга, може би... Няма да гласувам, но ще стискам палци да е едно от двете. :)

hottie
12-23-2008, 10:33
Аз Даниел Стийл и по-специално - "Ударите на сърцето", имаше и една книга "Химици" май се казваше. Баба ми я даде от библиотеката й, но не успях да я прочета. Такъв тип книги са за мен само в определни периоди.


От изброените книги се колебая между "Под игото" и "Малкият принц"... Един прекрасен чисто български роман и любимата ми книга, може би... Няма да гласувам, но ще стискам палци да е едно от двете. :)

Ако гласуваш веднъж от интернет (за Малкия принц например) и веднъж чрез смс (за Под игото) може и са двете :P аз сигурно така ще направя.

malone
12-23-2008, 11:27
Радостно е че има 4-ри български романа в финалната 12-тица.Щастлив съм че и Стайнбек присъства.Това за Галактическия стопаджия ме озадачи,но просто ми дава повод да я прочета.Набелязъл още няколко книги които смятам да прочета.Може единствения факт,който ме разочарова е че "1984" не е сред книгите стигнали финала.Просто такава емблематична книга заслужаваше по предно класиране.

krem4et0
12-23-2008, 11:37
Дзифт и аз я четох между другото и много ми хареса. Но за мой срам още не съм гледала филма.
Айде днес ще проверя в ориндж, ама ме е яд, защото хеликон е на 1 минута от нас

Преди малко купих "Дзифт" за приятеля на кака ми......дано я хареса. А аз ще се опитам до НГ да я прочета :D

Хоти, чела съм я, даже продължението( което не ме грабва, ама хич)

Българските книги в челните 12 са 5, а не 4.

hottie
12-23-2008, 11:58
1984 е една от най-великите книги според мен. Но също толков ми харесва и Фермата на Orwell

forrzi
12-23-2008, 16:52
както казва една учителка-за да прочетеш Достоевски трябва да си изчел произведенията на руската литература преди Пушкин.
та жената е права.повечето "интелектуалци" гласуват за произведения,които ако си прочел може да се смяташ за "ЕнтелЕгентен".и се перчат и се дуят все едно са направили научно откритие.все пак се надявам на първо място да е български роман,време е и ние малко да си заобичаме родното, а не все да си врем лицата в чужди гъзове с желанието да ги оближем

forrzi
12-23-2008, 17:11
ти си на 20 години,че и повече а пишеш в тийн форум

forrzi
12-23-2008, 17:21
кога съм била анархистка?нека да ми припомниш,че не си спомням нещо такова.и хайде кажи ми,кога не съм обичала "родното" че използваш "а сега".вили,голям човек си,какъв комплекс за малоценност имаш,че ми се заяждаш?

SummeRLove08
12-23-2008, 17:34
Аз също много харесвам 1984. По принцип не съм фенка на този жанр и преди да я започна подходих леко скептично, но наистина ми хареса. Препоръчвам също 'Ловецът на хвърчила', невероятна книга.

hottie
12-23-2008, 18:22
Открих 18% сиво от първия път (в booktrading) но не и параграф 22. Нямаше я :(

hottie
12-23-2008, 19:48
8-) 8-) 8-) 8-)

Между другото понеже ми беше любопитно(аз съм любопитен човек :D ) днес като бях в Хеликон попитах една продавачка дали след предаването "голямото четене" се е зачестило купуването именно на тези книги, които са били изброени и тя каза, че даже има дефицит точно на тях. Това значи, че има резултат. Защото тази кампания е направена именно, за да почнат хората да четат повече.

krem4et0
12-23-2008, 20:38
Открих 18% сиво от първия път (в booktrading) но не и параграф 22. Нямаше я :(

Между нея и "Дзифт" се колебаех за зетя.....ама надделя май комерса в случая. Просто си бях решила, че ще е "Дзифт"...дано му хареса!

5StaR
12-23-2008, 20:47
R.A. Salvatore i R.A.Knaak sa nai-golemite, fantasy > all :D

hottie
12-23-2008, 20:56
Открих 18% сиво от първия път (в booktrading) но не и параграф 22. Нямаше я :(

Между нея и "Дзифт" се колебаех за зетя.....ама надделя май комерса в случая. Просто си бях решила, че ще е "Дзифт"...дано му хареса!
Дзифт е супер ! :)

forrzi
12-23-2008, 22:33
кога съм била анархистка?нека да ми припомниш,че не си спомням нещо такова.и хайде кажи ми,кога не съм обичала "родното" че използваш "а сега".вили,голям човек си,какъв комплекс за малоценност имаш,че ми се заяждаш?

ааа извинявай, аз си мислех, че когато носиш някакви символи, ходиш с такива хора по протести и т.н. означава нещо, но явно съм се заблуждавал.
Сигурно и антифа не си?

як ми е комплекса за малоценност, яко ме друска, докато се кефя на хора, които един ден дрънкат едни глупости, а на другия ден- други. :)


аз пък като много "ентелегентен" ще ти кажа, че в сравнение с "чуждите" романи, българските единствено с лицето на "Под игото" и "Тютюн" имат някакъв шанс да се съревновават... моето поне си е личен комплекс за малоценност, а твоето- национален.

Колко от споменатите неща си прочела, за да направиш подобно изказване?
не съм била анархистка,ходила съм на 1 протест и бих повторила с удоволствие.не понасям расизма и всичко,което е изградено от омраза.това е личностната ми и женска позиция.
ок ли е?
но хайде да не си говорим кой какво е и какво е бил.
много хора знаят историята как си бил нацист,пък после анархист,пък после пънкар,пък после шарп.не знам точно реда в който са се случили,но се знае
национален е комплекса ми за малоценност,така е.гадно ми е когато виждам как хората харесват чуждите неща,само защото не са български
за класацията съм на мнение,че Тютюн трябва да спечели.всеки има лично мнение за книгите.осъзнавам,че може да има по-добри романи от българския Тютюн,но съм на 16 и нито съм чела толкова много,нито имам някакъв жизнен опит.а човек дори и да прочете една книга това не означава,че я е разбрал.
Е,аз гласувах за Тютюн.не ме сравнявай със себе си и с твоите предпочитания,защото накъдето аз отивам,ти от там се връщаш.
заяждай се с някого на твоите години

ScionOfStorm
12-23-2008, 22:42
R.A. Salvatore i R.A.Knaak sa nai-golemite, fantasy > all :D

точно пък те са може би по-скоро обикновени и невзрачни автори за мен...

пробвай Робин Хоб, Стивън Ериксън..

forrzi
12-23-2008, 22:51
ок вили,не ми пука.прав си.безмислено е да водя какъвто и да било разговор с теб.хайде сега спри да осираш темата и стига се пени

ПС гаджето ми е фашист,но поне не ми изневерява както ти правиш с твоята приятелка ;)

hottie
12-24-2008, 07:08
ок вили,не ми пука.прав си.безмислено е да водя какъвто и да било разговор с теб.хайде сега спри да осираш темата и стига се пени

ПС гаджето ми е фашист,но поне не ми изневерява както ти правиш с твоята приятелка ;)

:shock: :shock: :shock: :shock:

Мисля, че това беше изключително ненуждо. :lol: Не е нужно да търсиш причина с какво да се заяждаш.

hottie
12-24-2008, 07:20
Иначе "да убиеш присмехулник" и тя беше някъде в топ 100 :) :) ама кой номер не помня.

hottie
12-24-2008, 07:28
http://4etene.bnt.bg/bg/results/index

И после клик горе в дясно, за да видиш и останалата част от класацията ;)

Bianca
12-24-2008, 08:02
Може ли да попитам нещо? ДЛЪЖНА ли съм да кажа, че нещо българско е хубаво, когато виждам, че не е, само защото е българско?! Разбира се, не говоря за "Под игото", говоря по принцип. "Под игото" е една от най-великите книги, която някога съм чела. Ако видя нещо българско, което не ми харесва, трябва да си изкривя душата, за да не ме оплюят ожесточените националисти ли?! А когато видя нещо чуждо, но съвестно направено, трябва да си замълча?!?!? Хм. Не го казвам единствено във връзка с отговарящите по тази тема. Мнооого съм спорила по този въпрос с мои познати. Една книга, чужда или не, я определям като хубава според съдържанието, вложения смисъл, идеята, чувството, начина, по който текстът ме е завладял. Не по народността на автора, Божеее!

Bianca
12-24-2008, 08:04
Мисля да се захвана с "Шогун". Заслужава ли си?

OtherDimension
12-24-2008, 08:07
Мисля да се захвана с "Шогун". Заслужава ли си?
принципно е много повече от "заслуажа си"
друг е въпросът, че не си на тия години май....

Pliok0019
12-24-2008, 08:12
Да споделя и моята позиция по темата "Българско или не". Няма как да не призная, че макар "Под игото", "Осъдени души" да са едни от любимите ми книги, те не би имало как да се харесат на по-шорок кръг от хора. Наистина (особено "Под игото") са строго географски. Но аз ги харесвам именно заради това - защото чувствам книгата много по-близка след като прочета името на автора. Пред някоя не-толкова-хубава книга, писана от българин и някоя написана от чужд автор, избирам нашта. Чужди книги купувам много рядко, но вземам почти всички новоизлязли наши. Гледам филмите ни на кино, другите ги тегля...Дали е заради това, че имам национален комплекс за молоценност или не...Вие ще предцените. Пък аз така го чувствам. Надявам се всяко нещо да е път към промяна. Било то литературата и гласовете в телевизионно предаване. Както вече написах харесвам и "Под игото" и "Малкият принц". В случаят...независимо от народностите на автора.

hottie
12-24-2008, 08:24
И аз не ги избирам по "българско" и "чуждо". Пък и не може да се отрече, че има повече велики чуждестранни книги, отколкото български. А книгите сами по себе си са несравними. Не може да се сравни Под Игото с 1984, например. Не мога да поставя нито едната, нито другата на първо място, защото са различни и всяка ми харесва по различен начин.
За мен Малкият принц е гениална. Когато я прочетох за първи път като малка я разбрах по един начин, няколко години по-късно по друг начин и като я прочетох отново преди 2 години пак намерих нещо различно в нея ! Какво ли ще открия след още няколко години?

Pliok0019
12-24-2008, 08:31
Уникалното в "Малкият принц" е че всяко нещо значи нещо... :-D Например лисицата - приятелството, розата - символът на любовта...Нещо чисто и някак несравнимо.

В "Под игото" има патос, богато действие, докато чета се вълнувам, надвам...

И двете ме карат да чувствам, това е истината.

krem4et0
12-24-2008, 10:12
"Малкият принц" ми е някъде до "Параграф 22" по досада....

Гласувах за "Железният светилник", но сега се сетих, че повече харесвам "Граф Монте Кристо".....Както и да е. Обичам книги с действие, динамика и любов.

1984 ми хареса, прочетох я на един дъх, но не е моят тип книга просто.

А снощи прочетох 1/3 от "Дзифт"............пак не е моят тип литература. но аз съм такава-сълзливи филми, сълзливи книги.......

Blab
01-16-2009, 14:44
20 Януари 2009 г.
20 януари (вторник) 2009, 16.00 ч. и 19.00 ч.
Книжарница “Хеликон” (бул. „Патриарх Евтимий” № 68 )
Голямото Четене LIVE
Какво по-добро бягство от студа и тъмата на зимните дни от уютното сгушване на топло с някоя добра книга в ръка? А дали това изживяване може да бъде споделено? От 20 януари да края на февруари два пъти седмично от 16.00 часа четем заедно и един на друг по една от 12-те книги-полуфиналисти в ”Голямото четене”. Включете се и елате да почетем заедно! Вечер от 19.00 часа пък дебатираме с известни личности, за които дадената книга е любима и важна.
На 20 януари от 16.00 ч. заповядайте в книжарница „Хеликон” /бул. Патриарх Евтимий № 68/, където ще можете да вземете участие в
Щафетно четене на „Малкият принц” /Антоан дьо Сент Екзюпери/
За всички, които искат да се включат: осигурени са копие на книгата, добри звукови условия и литературен уют. Елате и споделете част от книгата, като почетете откъс от нея на глас за събралата се слушателска аудитория!
След това от 19.00 ч. не пропускайте в същата книжарница и дебата
„Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Участници - Стефан Тафров (застъпник) и Юлия Спиридонова-Юлка (опонент)
Модератор: Йордан Евтимов
В сътрудничество с кампанията „Голямото четене“ на БНТ и Книжарници “Хеликон”, и с подкрепата на Френския културен институт - София.

Вход свободен

ЦЪК (http://www.redhouse-sofia.org/bg/projects/a_live_events/goliamoto_chetene_live_bg.htm)

Blab
03-22-2009, 19:40
Възраждам малко преди крайните резултати.
Какво издава изборът ти на любима книга?

Jesus
03-22-2009, 19:42
Според мен Пътеводителят трябва да спечели :)

guinessgirl
03-22-2009, 19:43
''На изток от рая'' е най-добра,за мен.

Blab
03-22-2009, 19:58
Познайте първото място...
Запазвам коментара за себе си.

Но все пак има смисъл, има!*въздъх*

Jesus
03-22-2009, 20:23
Дядо Базов си е класика, освен това е бил палав, да умре върху булка :D Иначе съм разочарован от позицията на Пътеводителя очаквах да е в топ 5 :? Нищо поне принца е по-напред :)

Blab
03-22-2009, 20:42
Мълча си. Като погледне човек челната тройка(условно), му става ясно, че едни грешни чувства и подбуди са играли, освен личните вкус и предпочитания. Шшшт, тихо!

Pliok0019
03-22-2009, 20:45
Аз пък съм доволна!

Blab
03-22-2009, 20:46
Казах ти, че няма да спорим помежду си!:Д

Pliok0019
03-22-2009, 20:49
Казах ти, че няма да спорим помежду си!:Д
Дам. Няма. :D

Blab
03-22-2009, 20:51
1. Под игото
2. Време разделно
3. Тютюн
4. Железният светилник
5. Малкият принц
6. Майстора и Маргарита
7. Властелинът на пръстените
8. Осъдени души
9. На изток от Рая
10. Граф Монте Кристо
11. Пътеводител на галактическия стопаджия
12. Сто години самота

Jesus
03-23-2009, 19:04
Хм днес разбрах, каква вила уловката и защо дядо вазов спечели :) Под Игото се учи 2 пъти в даскалото и болшинството хора са е чели, но след като не са прочели другите и не знаят за какво става дума решават че тя е най и гласуват за нея :?

Loshotia
03-24-2009, 07:48
^ e ти топлата вода откри :-D

Аз си бях за Тютюн и това си е.

Jesus
03-24-2009, 07:56
Мислех си, че тези които ще гласуват, ще бъдат малко по-обективни :? Може би дядо Вазов им е бил единственият автор, който им е бил познат :( Не че имам нещо против него, даже много ме радва искам и аз като него да умра в леглото с булка :oops:

ParadOx
03-24-2009, 08:07
[quote="Jesus"] Може би дядо Вазов им е бил единственият автор, който им е бил познат :( quote]

Много жалко е това :?

afterforever
03-25-2009, 14:20
Аз пък не намирам нищо лошо в това да са български романи на първите 3 места. По-успокоително е да се мисли, че българинът чете само българска литература, отколкоот, че не чете изобщо..

guinessgirl
03-25-2009, 14:29
е не :booooomb:

нещо не ми харесва класацията.

''Граф Монте Кристо'' и ''На изток от Рая'' на крайни позиции,а ''Под игото'' първа... пф

Scrat
03-25-2009, 14:34
Няма лошо, но поставя въпроса дали българина ги е чел и са му харесали или просто е единственото, което е чел, защото се учи в училище.

Аз от финалистите не съм чел една книга само, а до топ 30 съм изчел всичко без тази една. Натам забелязвам по някое заглавие, което ми е непознато и смея да твърдя, че имам достатъчно обективно мнение и някак си ми е странно, че има примерно два Хари потъра и един Дан Браун преди "Улица Консервна" (която ми е мноооого любима) или Приключенията на Том Сойер, ако търсим нещо по-младежко и несериозно... :)

Леле, и Потъра ли е в класацията? Стига бе... :lol:
Догодина сигурно Здрач ще е на първо място :lol:

guinessgirl
03-25-2009, 14:37
Няма лошо, но поставя въпроса дали българина ги е чел и са му харесали или просто е единственото, което е чел, защото се учи в училище.

това е причината,ясно е. :)

ем,все пак не става въпрос за моят и твоя личните вкус ,защото аз пък предпочитам ''Шифъра на Леонардо'' пред ''Улица Консервна'' ;)

ако зависеше от мен,''Пътеводител на галактическия стопаджия'' и ''Хари Потър'' въобще нямаше да са в класацията,но масата ги харесва,популярни са,може не всеки да ги е чел,но всеки е чувал за тях и е гледал филмите. :)
всъщност аз се съмнявам дали хората са чели книгите,или са гледали филмите по тях и затова са гласували.. хах.

Scrat
03-25-2009, 14:39
Няма лошо, но поставя въпроса дали българина ги е чел и са му харесали или просто е единственото, което е чел, защото се учи в училище.

това е причината,ясно е. :)

ем,все пак не става въпрос за моят и твоя личните вкус ,защото аз пък предпочитам ''Шифъра на Леонардо'' пред ''Улица Консервна'' ;)

ако зависеше от мен,''Пътеводител на галактическия стопаджия'' и ''Хари Потър'' въобще нямаше да са в класацията,но масата ги харесва,популярни са,може не всеки да ги е чел,но всеки е чувал за тях и е гледал филмите. :)
всъщност аз се съмнявам дали хората са чели книгите,или са гледали филмите по тях и затова са гласували.. хах.

Същото важи и за Под Игото. От моя клас почти всички само са гледали филма :Д.

ScionOfStorm
03-25-2009, 14:41
Пътеводителя ако имаше класация за иронично-комична литература с Тери Пратчет на първо място, туйто. И мен ми е странен в класация подобна, ала.. :)

За Вазов много има да се говори, но и аз имам усещането, че малко на принципа "А, да бе, това ме караха в даскало да го чета, дай за него да пусна глас" е карано.

afterforever
03-25-2009, 15:06
Няма лошо, но поставя въпроса дали българина ги е чел и са му харесали или просто е единственото, което е чел, защото се учи в училище.

Ами, да ти кажа, това, че се учи в училище, от известно време изобщо не означава, че трявба да си ги чел. Самият факт, че на уж важните матури, става прекрасната оценка от 5.80+ без да си чел нито едно от произведенията. Т.е. дори изпит с такова високопарно име не успява да накара някого да чете. А към дали българинът ги е чел и са му харесали или само тях е чел, бих добавил "или само тях е чувал, без дори да ги е чел.

Loshotia
03-25-2009, 16:02
Raybeez, а защо си мислиш, че българинът може да изброи повече от 15 български романа?

В момента пазарът е залят от книги на издателство "Бард". Тези книги наистина са безкрайни, лесни за четене и затова изключително популярни.

Разбира се, друг е въпросът колко са качествените книги от т.нар. съвременна българска литература( периодът след Димитър Димов насам).

raduna
03-26-2009, 18:12
А защо Пътеводителя да не заслужава да е в класацията?...даже заслужаваше да спечели - това е класация за любим роман по принцип, а не по жанрове

П.П. аз се изненадвам, че "Цар Плъх" не го видях даже в стотицата :(

hottie
03-26-2009, 18:24
има го :)

Мдам беше бякъде на 6-7мо място ако не се лъжа :)

raduna
03-26-2009, 18:40
много добре, на 26-то :)
червена точка за българския народ :D

YouCantStopMe
03-26-2009, 18:53
Да..добре е. :)