PDA

View Full Version : Предначертана ли е човешката съдба



DimovB
12-21-2008, 23:58
Аз вярвам, че съдбата ни е предначертана и ние просто си играем играта. Каквото е казано да стане, това ще стане.

LINKNOT
12-22-2008, 00:51
Кой я е предначертал според теб?

DimovB
12-22-2008, 04:36
не знам
някой с големи чертожни инструменти? 8-)

Kman
12-22-2008, 10:05
дедо божи с големия си.....пергел 8-)

kykyto
12-22-2008, 10:26
братята евреи :D

Christ
12-22-2008, 10:47
не знам
някой с големи чертожни инструменти? 8-)

Indeed.

Jumbie483
12-24-2008, 12:15
Не вярвам, че съдбата е предначертана..
По пътя на моята логика, това е невъзможно.

raduna
12-24-2008, 14:02
Мисля, че пътят ни е начертан най-общо, но ние можем да го променяме с избора, който правим. :-|

mistake
12-25-2008, 15:16
Примирявайте се със съдбата и се оставяйте на течението , без да се борите да постигнете целите си, пък после си задавайте обикновенния въпрос "Защо аз?" ...

silana
12-25-2008, 15:47
Ние чертаем съдбата си до момента до които изберем злото или доброто,а от там насетне ни я чертае друг.Имаме шанс да се променим ама докато не го направим съдбата ни я чертае друг.Абе общо взето работим в колектив с пергела. :D :-|

SiegHeil
12-25-2008, 18:34
Тоя спор е по тъп даже и от 'яйцето или кокошката'...

CeLyVka
12-27-2008, 00:13
Бля-бля ... съдбата ни била предначертана ... всичко, което се случва с теб е в резултат от твоите действия ... например ако имаш тест и не си учил и не знаеш нищо, логично е да не се надяваш на 6 нали ? .... и слабата ти оценка няма да е защото така ти е било писано, а поради това, че си мързелив и не можеш да седнеш и да научиш нещо ... това е моето мнение по въпроса

beiho
12-27-2008, 08:24
Според мен всеки може да се изправи срещу съдбата си, колкото и да е трудно това. Ако си непримирим и авантюрист, животът ти може да тръгне в различна посока от просташкото всекидневие!!

evi_vd
12-28-2008, 20:08
не ни питай.. не знаем, никой не знае :?

aqweR
01-10-2009, 21:04
братята евреи :D

тънък хумор :) хареса ми :)

по темата...

Дали всичко е късмет или ни е предначертана съдбата... не можем да знаем.. освен, ако ни се даде(на нас хората) точен отговор...

едното виждане е... че когато пред нас са положени 2-3...n на брой избори независимо какво ще изберем този, който ни е предначертан :)

другото виждане е... че пред нас са положени избори и ние избираме... или с други думи - късмет...

колкото и да отричам всякаква форма на религия и съществуването на господ...

вярвам в съдбата.. че всичко е "предначертано"... ще изберем това и това... и в последствие ще стане това... разбира се това не означава, че в кризисна ситуация ще си кажа.. "ми това ми било писано... 'айде шъ миргам"....

Overpowered
01-11-2009, 18:06
Всичко е такова,каквото си го направиш.
А да обвиняваш едва ли не 'съдбата си' за това,е глупаво...просто оправдания:)

skailer
01-11-2009, 21:23
HE :smt098

YouKnowImBetterThanYou
01-12-2009, 19:03
Идеята, че всичко е предначертано от съдбата за мен се отнася единствено към слабохарактерните хора, онези, които са твърде слаби духом и не могат да поемат живота си в своите ръце, оправдавайки се, че всичко така им е било писано.

cMon
01-13-2009, 16:48
предначертана е за тези които имат с какво да чертаят.

SiegHeil
01-13-2009, 17:29
предначертана е за тези които имат с какво да чертаят.
Нямаш ли пишка-нямаш съдба 8-)

SiegHeil
01-13-2009, 18:26
предначертана е за тези които имат с какво да чертаят.
Нямаш ли пишка-нямаш съдба 8-)Много смешно...
Не е хубаво да се правиш на умен когато нямаш какво да кажеш...визирам cMon 8-)

Kman
01-14-2009, 06:07
Няма добро или зло.
И аз това се опитвам да кажа обаче в природата на някои е заложено качеството да не могат да мислят.....


предначертана е за тези които имат с какво да чертаят.
Имаш пергел-чертаеш....нямаш пергел-кофти са те изпързаляли

Madn3s5
01-14-2009, 13:29
Не е предначертана съдбата..всеки е Бог сам за себе си,не Бог е създал човека а човека е създал Бог според мен.

cMon
01-14-2009, 16:49
предначертана е за тези които имат с какво да чертаят.
Нямаш ли пишка-нямаш съдба 8-)Много смешно...
Не е хубаво да се правиш на умен когато нямаш какво да кажеш...визирам cMon 8-)
зависи как виждаш метафората.

SiegHeil
01-14-2009, 16:52
Метафората няма смисъл, и сам не можеш да я обясниш.

cMon
01-15-2009, 18:33
нима? .....повечето метафори с времето се разбират.

Vesk0u
01-17-2009, 20:05
Не - ако пропаднеш в живота вината си е твоя, а не че такава ти е била съдбата...

Nam3less3
01-17-2009, 23:39
Не - ако пропаднеш в живота вината си е твоя, а не че такава ти е била съдбата...Не винаги може да е твоя вината. Съдбата е награда или наказание за постъпките ти.

evi_vd
01-18-2009, 00:39
образно казано .. съдбата си знае работата :)

Darkkiss
01-18-2009, 05:54
Аз вярвам, че съдбата ни е предначертана и ние просто си играем играта. Каквото е казано да стане, това ще стане.

за това ли не полагаш усилия?

SiegHeil
01-18-2009, 13:02
Не винаги може да е твоя вината. Съдбата е награда или наказание за постъпките ти.
Хода на събитията не може да бъде променян, освен ако Бога не се меси пряко в живота на хората..а той не прави така 8-)

Kman
01-18-2009, 13:11
квото посееш такова ще жънеш....
Ако си болен за къв чеп обвиняваш болестта или други хора,като е в теб вината че не си се опазил от болестта!

pussycat_dolls15
01-18-2009, 13:45
образно казано .. съдбата си знае работата :)

CtrlAltDel
01-18-2009, 13:57
Не е.

Nam3less3
01-18-2009, 14:02
Не винаги може да е твоя вината. Съдбата е награда или наказание за постъпките ти.
Хода на събитията не може да бъде променян, освен ако Бога не се меси пряко в живота на хората..а той не прави така 8-)Това не е променяне на хода на събитията. Абе или вие или аз имаме различни разбирания на понятието "съдба". :D
k'man още веднъж успя да кажеш нещо вярно :grin:

SiegHeil
01-18-2009, 14:07
Не винаги може да е твоя вината. Съдбата е награда или наказание за постъпките ти.
Хода на събитията не може да бъде променян, освен ако Бога не се меси пряко в живота на хората..а той не прави така 8-)Това не е променяне на хода на събитията. Абе или вие или аз имаме различни разбирания на понятието "съдба". :D

Ок, направил си нещо лошо, и трябва да бъдеш наказан...ако Бог не се намеси със пряко влияние върху нечии действия как ще бъдеш наказан ?

Nam3less3
01-18-2009, 14:12
Не винаги може да е твоя вината. Съдбата е награда или наказание за постъпките ти.
Хода на събитията не може да бъде променян, освен ако Бога не се меси пряко в живота на хората..а той не прави така 8-)Това не е променяне на хода на събитията. Абе или вие или аз имаме различни разбирания на понятието "съдба". :D

Ок, направил си нещо лошо, и трябва да бъдеш наказан...ако Бог не се намеси със пряко влияние върху нечии действия как ще бъдеш наказан ?Бог няма да се намеси, ами просто явлението съдба ще предизвика случка или "случайност", която ще ти създаде неприятности. Това не значи че ти е предначертана съдбата, ами че с действията си определяш какво ще ти се случи.

SiegHeil
01-19-2009, 10:47
Някъде по средата логиката ти се губи сериозно..
Такам...да приемем че вършиш нещо лошо, обикновенно като вършиш нещо лошо го вършиш за собствена полза => ще ти е готино..
=> за да бъдеш наказан трябва да бъдеш наказан от странично явление, а не от себе си=> за да бъдеш накзан трябва някой друг да извърши нещо лошо спрямо теб, и така и той трябва да бъде наказан...
Получава се един безкраен кръговрат в който няма няма нито прошка нито накзание.. => съдбата не носи възмездие => има противоречие => съдбата е лайно от приказките :)
Хода на събитията просто не може да бъде изместен спрямо индивидуалните действия.Нещата се случват понеже се случват. Точка.

cMon
01-20-2009, 18:34
абе зависи от кой ъгъл гледаш сцената....

SoFarSoG00d
01-20-2009, 21:45
Смятам,че случайни неща няма,всичко е предначертано.

malone
01-20-2009, 22:30
Не е предначертана.С раждането човек се бори за нещо и най -вече за себе си.Накратко той може да промени своя живот към по-добро и по-лошо.Съдбата играе ролята на компас,който го насочва до някаква степен.От там насетна ако човек си обърка посоката не му е виновен компаса,а това че не се е ориентирал.

SolusChristus
01-21-2009, 16:05
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D 0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

kalokairi
03-10-2009, 22:54
съдбата ни е предначертана дотолкова доколкото е предначертано това което ще стане когато излезем на улицата или завием на ляво а не на дясно и това кога и как ще завършим пътуването си наречено живот оттам нататак ние сами определяме съдбата си с действията,думите и желанията си.Изцяло от нас зависи това какви хора ще бъдем и как ще постъпим в даден момент.Нашата съдба е нашия живот и за повечето неща в него самите ние сме виновни

Nam3less3
03-11-2009, 13:06
Съдбата ние си я ковем, но има предначертани събития, които да ни се случат, нещо като урок за нас, в зависимост от действията ни(т.е. не случайни).

Samoten89
03-11-2009, 13:12
Странно е да мислите, че е предначертана. Това значи, че каквото и да правим до края на живота си то няма смисъл, защото така да се каже, вече е направено. Всичко става реално. То като да убия някой и да кажа в съда "Ами то така е писано така е станало - невинен съм следователно!" Отговаряме за действията си. Не може да се оправдаем по най-простия начин като кажем, че всичко ще стане без да можем да го променим. Какъв е смисъла на живот тогава?

Nam3less3
03-11-2009, 13:22
Странно е да мислите, че е предначертана. Това значи, че каквото и да правим до края на живота си то няма смисъл, защото така да се каже, вече е направено. Всичко става реално. То като да убия някой и да кажа в съда "Ами то така е писано така е станало - невинен съм следователно!" Отговаряме за действията си. Не може да се оправдаем по най-простия начин като кажем, че всичко ще стане без да можем да го променим. Какъв е смисъла на живот тогава?Смисъла е духовно усъвършенстване. Иначе дори и да ни е предначертана съдбата, пак има смисъл, защото така или иначе сме щели да си я постигнем, каквото и да направим.

Samoten89
03-11-2009, 13:44
Странно е да мислите, че е предначертана. Това значи, че каквото и да правим до края на живота си то няма смисъл, защото така да се каже, вече е направено. Всичко става реално. То като да убия някой и да кажа в съда "Ами то така е писано така е станало - невинен съм следователно!" Отговаряме за действията си. Не може да се оправдаем по най-простия начин като кажем, че всичко ще стане без да можем да го променим. Какъв е смисъла на живот тогава?Смисъла е духовно усъвършенстване. Иначе дори и да ни е предначертана съдбата, пак има смисъл, защото така или иначе сме щели да си я постигнем, каквото и да направим.Но това е нелогично. Какъв е смисъла да се усъвършенствам духовно или да не се след като вече е решено? Няма значение какво ще направя и какъв избор ще избера след като вече е решено. Разбираш ли философски и въобще всякак си погледнато е прекалено странно за да е истина. Нищо няма смисъл така! Дефакто ние нямаме избор какви да сме след като е решено. Аз вярвам в промяната и избора!!! Не в това някой било то Бог или друг да избира вместо нас!

Nam3less3
03-11-2009, 14:22
Странно е да мислите, че е предначертана. Това значи, че каквото и да правим до края на живота си то няма смисъл, защото така да се каже, вече е направено. Всичко става реално. То като да убия някой и да кажа в съда "Ами то така е писано така е станало - невинен съм следователно!" Отговаряме за действията си. Не може да се оправдаем по най-простия начин като кажем, че всичко ще стане без да можем да го променим. Какъв е смисъла на живот тогава?Смисъла е духовно усъвършенстване. Иначе дори и да ни е предначертана съдбата, пак има смисъл, защото така или иначе сме щели да си я постигнем, каквото и да направим.Но това е нелогично. Какъв е смисъла да се усъвършенствам духовно или да не се след като вече е решено? Няма значение какво ще направя и какъв избор ще избера след като вече е решено. Разбираш ли философски и въобще всякак си погледнато е прекалено странно за да е истина. Нищо няма смисъл така! Дефакто ние нямаме избор какви да сме след като е решено. Аз вярвам в промяната и избора!!! Не в това някой било то Бог или друг да избира вместо нас!Какъвто избор правим, последствията ще зависят от него, това е съдбата значи.

Fjordr
03-11-2009, 16:22
Никой не избира вместо теб.



Детерминизъм. Виж в Уикипедия.

ShiZo
03-17-2009, 09:59
за мен, има над милиард варианти за реагиране при една ситуация, което води до двойно повече, така наречените "паралелни реалности", не че вярвам точно в това словосъчетание, просто тези "врачки" предричат това, което виждат, но след като ти го знаеш,можеш да решиш на 25 август да не отидеш на кино където ще си разпилееш пуканките
...тоест...
ще промениш "съдбата си", което автоматично, изключва това ти да правиш това което ти е едва ли не, наредено.
Марионетки сме да, но от някаква си висша сила или закон на вселената, марионетки сме заради самите себе си.

ShiZo
03-17-2009, 10:10
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D 0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

"всяко събитие, е причинно предопределено от непрекъсната поредица от по-ранни събития"
..
на нещо да напомня?

Fjordr
03-17-2009, 10:28
Е..?

ShiZo
03-17-2009, 20:23
Е..?

Определя ти се ситуацията, но не и как ще реагираш на нея и евентуалните последствия при реагиране по хиляда различни начини, тоест и детерминизмът не е твърде точен като отговор на темата

Fjordr
03-18-2009, 15:20
Ти ще реагираш по 1 и същ начин всеки път.


Да речем, например, че изневеряваш на гаджето си като целуваш някой друг и след това гаджето ти те хваща и се разделяте.

Ако върнем назад времето и ти нямаш знание за поседствията от действието ти, ти ще извършиш същото действие.

guinessgirl
03-26-2009, 14:20
Тоя спор е по тъп даже и от 'яйцето или кокошката'...

това е елементарно...

другото не е. ;)

Tompson92
05-08-2009, 21:20
Ако наистина е пречертан значи сме много прецакани.Дори и да открием машина на времето няма да може да ни послужи за нищо съществено :-D

WickerMan
06-10-2009, 15:10
Ако е писано ще открием машина на времето. :D :D :D

Според мен живота не е такъв какъвто си го направим

Goebbels
06-10-2009, 15:52
Италианка се спаси от полет 447 и... загина в автомобилна катастрофа
Човек колкото и да се опитва, не може да избяга от съдбата си.

Възрастна италианка, която само с няколко минути е закъсняла за фаталния полет на авиокомпания Air France от Рио де Жанейро, загина няколко дни след инцидента.

Причината за смъртта й е отново катастрофа, само че автомобилна, предаде агенция АНСА.

Тя и съпругът й са прекарали отпуската си в Бразилия, но не успели да пристигнат навреме за фаталния полет.

Така на двамата се наложило да вземат друг самолет и кацнали благополучно на европейска земя.

Няколко дни по-късно обаче семейството е катастрофирало на магистралата, свързваща Мюнхен с италианския Бренеро.

При тежката катастрофа жената е загинала намясто.

Самолетът Ербъс A330 на Air France излетя на 1 юни от международното летище на Рио де Жанейро и падна в Атлантическия океан, убивайки 228 души.

Общо 41 тела са открити досега, съобщи по-рано началникът на бразилската служба за контрол над трафика подполковник Рамон Кардосо.
__________________________________________________

И според мен съдбата ни предопределена.

padnaloblak
06-10-2009, 16:16
няма път без отбивки ...

Nam3less3
06-10-2009, 17:57
Някой по-важни неща изобщо не ни се случват случайно, но чрез нашите действия и избори коренно може да променин предопределената ни съдба към по-добра или по-лоша. Затова сме тук, а не за да играем по вече предначертан и нагласен начин.

themusicinme
06-10-2009, 19:54
Откъде да знаем, че това, което си мислим - че променяме съдбата си - не е част от предначертаното? Според мен има предначертано. Писах по темата за машината на времето - че не може да се отиде напред във времето. Получава се противоречие малко... Но може да си има предначертана съдба, но не можем да отидем в бъдещето, защото не се е състояло, въпреки че има план за него? ...

Nam3less3
06-10-2009, 21:17
Откъде да знаем, че това, което си мислим - че променяме съдбата си - не е част от предначертаното? Според мен има предначертано. Писах по темата за машината на времето - че не може да се отиде напред във времето. Получава се противоречие малко... Но може да си има предначертана съдба, но не можем да отидем в бъдещето, защото не се е състояло, въпреки че има план за него? ...Не е противоречие. Ако допуснем, че всичко е предначертано, значи допускаме, че съществува Бог(иначе няма как от самосебе си да съществува подобно явление). А щом съществува Бог, всичко е възможно по всякакъв начин. Но според всички основни религии, съдбата ни не е предначертана толкова, че всяко наше действие да е предварително известно. Това обезсмисля съществуването ни, съответно обезсмисля и самите религии и Бог.

themusicinme
06-11-2009, 07:11
Защо да обезсмисля, като един вид ние не знаем какво ни е предначертано? И религията има общо със съдбата? Защо? Съдбата не е вярване. Тя или съществува, или не. Може и да има връзка, нз. Понеже в религията се казва за съдба?

Ilikeliljon
06-11-2009, 08:54
Италианка се спаси от полет 447 и... загина в автомобилна катастрофа
Човек колкото и да се опитва, не може да избяга от съдбата си.

Възрастна италианка, която само с няколко минути е закъсняла за фаталния полет на авиокомпания Air France от Рио де Жанейро, загина няколко дни след инцидента.

Причината за смъртта й е отново катастрофа, само че автомобилна, предаде агенция АНСА.

Тя и съпругът й са прекарали отпуската си в Бразилия, но не успели да пристигнат навреме за фаталния полет.

Така на двамата се наложило да вземат друг самолет и кацнали благополучно на европейска земя.

Няколко дни по-късно обаче семейството е катастрофирало на магистралата, свързваща Мюнхен с италианския Бренеро.

При тежката катастрофа жената е загинала намясто.

Самолетът Ербъс A330 на Air France излетя на 1 юни от международното летище на Рио де Жанейро и падна в Атлантическия океан, убивайки 228 души.

Общо 41 тела са открити досега, съобщи по-рано началникът на бразилската служба за контрол над трафика подполковник Рамон Кардосо.
__________________________________________________

И според мен съдбата ни предопределена.

Това някаква шега ли е?!?! Прилича точно на сюжета на поредицата филми Final destination или Последен изход. И там хората, които се бяха спасили взеха да умират един след друг :) :)

HardcoreSyndrome
06-11-2009, 09:29
Много лесно изглежда "предначертана съдба". Винаги съм мразела следните изказвания "съдбата ми е такава" или "не можеш да се бориш със съдбата си". Глупаво е да се оправдаваш, че съдбата (разбираш ли) ти е виновна за последствията от действията ти. Всеки сам си пише сценария.

Лично мое мнение!

Nam3less3
06-11-2009, 10:33
Защо да обезсмисля, като един вид ние не знаем какво ни е предначертано? И религията има общо със съдбата? Защо? Съдбата не е вярване. Тя или съществува, или не. Може и да има връзка, нз. Понеже в религията се казва за съдба?Научно не може да съществува съдба, тя е изцяло религиозна тема, и щом някой мисли, че тя съществува, трябва да мисли, че съществува и висш разум(Бог). Християнството споменава за съдбата. Донякъде я определяме, докякъде не. Мисля, че изгубих логическата връзка на темата, като става дума за съдба, все се бъркам.

Nam3less3
06-11-2009, 10:37
Много лесно изглежда "предначертана съдба". Винаги съм мразела следните изказвания "съдбата ми е такава" или "не можеш да се бориш със съдбата си". Глупаво е да се оправдаваш, че съдбата (разбираш ли) ти е виновна за последствията от действията ти. Всеки сам си пише сценария.

Лично мое мнение!Естествено, че е глупаво. Съдбата е заслужено нещо, от предварителни действия. Ако обвиняваш съдбата си, обвиняваш себе си.

sexy_baby_originale
06-14-2009, 18:26
Това, което ни се случва е в следствие на нашите действия. Някои хора наричат това съдба. :)

Ilikeliljon
06-14-2009, 22:54
Хераклит е казал: Характерът това е съдбата на човека. Не познавам по-точно обяснение на съдбата. В смисъл характера ни ръководи в действията и в него има неща, които не са осъзнати и те ни управляват несъзнателно и контролират в някаква степен действията ни. :) :)

Genetix
06-16-2009, 23:11
Не. Ако е предначертана се обезсмисля терминът живот. Значи не сме живи. Ха сега тези които мислят, че е предначертана да кажат какво сме.

themusicinme
06-17-2009, 10:01
Защо да се обезсмисля терминът живот? Не го разбрах.

Genetix
06-17-2009, 12:37
Аз живея значи да взимам решения, всичко да зависи от мен. Докато ако всичко ми е предначертано демек аз нямам влияние към действията си значи само си мисля, че водя никакъв живот, но външност не е така аз просто изпълнявам команди.

Ако приемем, че животът ни е предначертан значи ние нямаме СВОБОДАТА. Но каква свобода? Свободата като синтезирана форма на смислен живот, свободата за развитие на разума, свободата за използуване на мисълта с цел опознаване на света около нас такъв, какъвто е. Свободата да избереш какъв искаш да бъдеш, свободата да се промениш към по-добро.

ПП. Говорим за социален живот а не за живот като съществуване на организъм.

themusicinme
06-18-2009, 09:02
Но откъде да знаем, че решенията, които взимаме, свободната воля, избора, не са част от начертаното? Т.е. мислим си, че командваме нещата, а всъщност не е така?

Naman07
06-18-2009, 09:20
Но откъде да знаем, че решенията, които взимаме, свободната воля, избора, не са част от начертаното? Т.е. мислим си, че командваме нещата, а всъщност не е така?

Не можем да знаем, това са въпроси, на които до този момент няма как да разбрем отговора.

ZipFail
06-18-2009, 09:30
Самата теория със съдбата е логически неправилна..

Ilikeliljon
06-18-2009, 10:25
Мисля, че вече бях цитирал мисълта на Хераклит: Характерът на човека, това е неговата съдба. Човека е искал да каже, че характерът управлява живота ни. Много умна приказка. Във философията и в частност психологията, въпроса за свободата на избора и изобщо свободата е разглеждан надълго и нашироко(тук ще се въздържа от религиозните интерпретации за свободната воля, както и от идеите на Калвин).Според някои психоаналитици свободата се състои в това да можем да правим избори, точно когато трябва да се правят. Обикновено пропускаме това време. Например излезнал съм с момиче на среща, да пийнем по нещо. Аз съм си казал, че няма да лягам с нея. Но след няколко питиета нещата естествено водят до това да я изпратя, аз все още съм на мнение, че не искам да правим секс. Тя ме кани и аз решавам да влезна за още някое питие. И така вечерта оставам и правим секс. Това е пример, че аз съм изпуснал няколко пъти времето, когато е трябвало да избирам. Мислел съм си, че избора идва едва когато вече сме до леглото и тогава трябва да решавам. Всъщност аз вече не съм свободен да избирам, защото когато е трябвало да избирам аз съм пропуснал да направя избора (в случая най-свободен съм бил при първата възможност, когато сме били в заведението, по-малко свободен, но все още с избор съм бил вече пред вратата). Влизайки, аз без да знам съм направил избор, който противоречи на идеите ми (това е само пример и не е свързан с мен). Още по-ясно може да се види избора в играта на шах (този пример също не е мой). Да си представим, че в началото всеки има еднаква възможност да спечели. Но след няколко хода единия от играчите е направил няколко грешни избори, той е станал все по-малко способен да избира правилни комбинации, защото е направил вече няколко грешни хода. И така нататък. :) :)

backiss
08-03-2009, 12:20
Аз вярвам, че съдбата ни е предначертана и ние просто си играем играта. Каквото е казано да стане, това ще стане.

кой е предначертал съдбата
ако е така значи ти си ненужен или си просто една пионка

неее всеки човек всеки ден пише съдбата си

ZipFail
08-03-2009, 12:30
кой е предначертал съдбата
ако е така значи ти си ненужен или си просто една пионка
Ебати тъпата логика, това че ти е предначертан пътя не те прави безполезен, просто егото ти се засяга..
А самата теория със съдбата е огромна тъпотия..

backiss
08-03-2009, 12:40
кой е предначертал съдбата
ако е така значи ти си ненужен или си просто една пионка
Ебати тъпата логика, това че ти е предначертан пътя не те прави безполезен, просто егото ти се засяга..
А самата теория със съдбата е огромна тъпотия..

ОК
щом всичко е написано и всяко твое действие е предначертано
каква е твоята роля като мислещ човек
какъв е избора когато всичко вече е избрано

ZipFail
08-03-2009, 13:05
Не си пионка докато не се почувстваш като такава ;)
Свободната воля и бе това не съществува, всеки зависи от другите и от обществото..

backiss
08-03-2009, 13:41
Не си пионка докато не се почувстваш като такава ;)
Свободната воля и бе това не съществува, всеки зависи от другите и от обществото..

аз не говоря за обществото
а за това твоята роля спрямо въпросната съдба
никои не говори как се чувстваш
а к'ва е тоята роля когато всяко "твое" решение е решено преди теб
не човек сам пише съдбата си всеки ден

ZipFail
08-03-2009, 13:43
Прочети 3 пъти поста и отговори пак..

backiss
08-03-2009, 13:54
Прочети 3 пъти поста и отговори пак..
отговори първо ти на въпросите ми

ZipFail
08-03-2009, 17:52
Тъп си като задник..

themusicinme
08-03-2009, 19:07
Ние сме си избрали съдбата. Направили сме го преди да се родим и затова не помним.

Naman07
08-03-2009, 20:26
Ние сме си избрали съдбата. Направили сме го преди да се родим и затова не помним.
Тогава, евала на проссяците, които умират от глад в момента.

backiss
08-03-2009, 21:58
Тъп си като задник..
мерси подобно
на колко си бе

backiss
08-04-2009, 07:58
Тъп си като задник..
мерси подобно
на колко си бепо мненията на 12-14

и аз така мисял но нека той сам да каже

Nam3less3
08-04-2009, 08:27
Ние сме си избрали съдбата. Направили сме го преди да се родим и затова не помним.
Тогава, евала на проссяците, които умират от глад в момента.Съдбата е заслужена, не по желание.

themusicinme
08-04-2009, 17:42
Ние сме си избрали съдбата. Направили сме го преди да се родим и затова не помним.
Тогава, евала на проссяците, които умират от глад в момента.Съдбата е заслужена, не по желание.

Да. Карма.

Scarecrow
08-21-2009, 20:20
Надявам се да не е.Ако е предначертана тогава действията ти през целия ти живот не се отразяват ?! Няма значение дали си негодник или светец ако съдбата ти е да умреш на 10, ще умреш, а ако ти е да бъдеш принц ще бъдеш така ли ? Ами не го вярвам. По-скоро съм склонен да вярвам в Кармата.Вярвам, че съдбата трябва да е резултат от постъпките на човек. (това не е точно кармата, но е най близко до нея).

lsd43
08-28-2009, 00:04
Хмм въпрос без отговор ,ако е предначертана дори малкия смисъл на живота се губи тотално ,ако не е всичко става много по-отговорно и тежко ,удобна е ролята на човек от когото не зависи нищо , но е и унижаваща . Хората искат да са независими ,свободни ,но и се страхуват от свободата ,трябват им закони и ограничения по които да се ориентират ,така де ,ако няма закон какво ще може да нарушиш? Тук идва и ролята на свободата ,че уж ти решаваш ,но нима всичко зависи от нас ,човек ли променя света или света променя човека ?

Важното е ,че имаме поне една илюзия ,илюзията ,че сме свободни да избираме ,тя ни прави "големи",в съвремения свят няма свобода ,всичко както винаги е било са окови ,а най-голямата от тях е човешкат ограниченост и неспособност да контролира самата себе си ,най-силен е този ,който може са да се контролира.

Di
08-28-2009, 00:06
не ни питай.. не знаем, никой не знае :?

montana6
08-28-2009, 01:02
Тук няма еднозначен отговор. Хем е предначертан, хем не. Има значение къде ще се родиш, например. Ако се родиш бушмен, такъв и ще си бъдеш цял живот. Но ако се родиш в нормално семейство в европейска държава (например) имаш възможност сам да си начертаеш пътя. Така че тук има връзка между място и време и пак всичко си зависи от всичко. Все пак аз съм по-скоро привърженик на тезата, че ти сам си чертаеш съдбата.

LunaTriCk
08-28-2009, 13:11
Всеки сам кове своя собствен късмет.
Няма предначертани неща. Живота е непредвидим.

xHARDCANDYx
09-28-2009, 20:27
Нещата са такива каквито си ги направиш..
Винаги можеш да кривнеш от плана на съдбата...

Rebirthing
09-29-2009, 19:13
Мисля, че има някакви граници, някакъв предварителен замисъл по който е направен живота с някаква определена цел и целта на всеки от нас е допринесе с нещо на този свят, но човек има право на избор, той избира по кой път да тръгне.

amazonian
10-03-2009, 20:14
Аз вярвам, че съдбата ни е предначертана и ние просто си играем играта. Каквото е казано да стане, това ще стане.
напълно подкрепям

rosse13
10-04-2009, 10:02
Ne vqrvam v sudbata :( nqkak tupo e 4e vsi4ko ve4e e predna4ertano i ne zavisi ot nas.Vqrvam 4e nie sami izbirame sudbata si i 4e vsi4ko zavisi ot nas-dosto otgovorno naistina, no spored men tova e istinata.

veny96
10-05-2009, 08:46
Всеки сам чартае садбата си!!!

iiirish
10-06-2009, 08:36
Според мен нещата са 1 към 1. Съдбата може и да има някакъв пръст в живота ни, но хубавото е, че винаги имаме възможност да избираме.

buffalo88
10-23-2009, 19:24
Всичко във вселената се пренарежда постояно,като винаги всеки сам прави своя избор.

deputata
10-23-2009, 20:01
В никакъв случай.Съдбата на човека е такава,каквато той си я направи.Това че съдбата ни била предначертана е едно извинение на хората,които не могат да се управят в живота.

ali13
11-08-2009, 00:05
Има неща ,които ние хората ,тъпи и егоистични създания за жалост просто не можем да променим .Ако съдбата ни не беше предначертана всички щяхме да бъдем еднакви ,нали ? Всеки иска да бъде красив ,богат ,щастлив ,всеки се стреми към едно и също в общи линии . И тогава не сте ли се замисляли защо не всеки е щастлив и изпълнил това ,към което се стреми? Някакви 10% нежелание и 90% предопределеност. Това е в природата ни - култа към любовта ,към щастието,към успеха. И това далеч не означава ,че трябва да стоим безучастно . Всеки има цели свързани с гореизброените ценности и всеки си създава собствен план за постинането им. В крайна сметка ние постоянно се движим ,просто някой друг определя завоите. Мое мнение.

clever
11-19-2009, 14:25
Не ми се струва логично;че човешката съдба е предначертана.Какво ще се случи с човек зависи от неговите действия и поведение.

FlowerPower
11-20-2009, 21:28
дори пътят ни да е предначертан, ние можем да го почистим, разширим и подобряваме

Bella5
11-28-2009, 18:58
Има неща,които са предначертани,които трябва да се случат в животите ни,но има и свободен избор-ние решаваме по кой път да поемем.

gLypChenCee
11-28-2009, 19:49
Мм по принцип каквото си направиш ти .. Никой друг не може да ти го направи.. всичко зависи от човека..

anika17
12-27-2009, 20:22
ами чак предначертана не е.
но хората нямат равен старт в живота
и това ограничава възможността за избор.
а така вече се създава някаква предопределеност.

оттам нататък - животът е такъв, какъвто сам си го направиш.

maybeline
01-14-2010, 20:23
според мен има нещо такова.. както се казва ,,Всяко зло за добро''..или ,,Направи добро,пък го хвърли в морето''.. то ще ти се върне рано или късно.. което означава,че все пак няма безмислени неща..което пък означава,че съдбата ни (малко или много) е начертана.. мое мнение :)

filmimilmi
01-15-2010, 17:04
Съдбата е илюзия, която доставя комфорт на слабохарактерните, че едва ли не за всеки техен провал могат да си намерят оправдание. Грешно е да очакваш, че животът ти някак си ще се самонастрои както си заслужаваш, дори без твоята активна роля в него.

Li0nesS
01-17-2010, 16:35
НЕ, не е. Всичко, което ни се случва е в резултат от нашите мисли, действия и желания...Всъщност това е тема, по която мога да говоря много, но някой друг път.

YourSupergirl
02-05-2010, 17:50
не,не смятам.
има книга/филм 'The Secret.'
основна идея-всичко е плод на енергия.
ние сами изграждаме живота си,чрез мислите си :]
енергията,мисълта ражда реалността ..
така неаргументирано звучи глупаво..но прочетете ли филосовска литература,често идеята е същата.
бтв четох ,че богатството е състояне на ума 8) :-o