PDA

View Full Version : Възпитанието на децата



glamouros
12-23-2008, 17:35
Аз няма да ставам бъдеща мама и предполагам нямам право да пиша тук, но все пак си мечтая някой ден да имам деца и съм се замисляла относно това как бих желала да ги възпитам. Много ми е интересно да чуя мнението на другите, особено след като прочетох една тема в раздел секс, в която се говореше именно за сексуалната култура на децата. Според мен това как се подхожда към тяхното полова равитие е от голямо значение за тяхното по нататъшно развитие. Иска ми се да знам дали вие смятате за добре да обясните на децата си за нещата по от рано и мислите ли, че е нужно да сте по-строги с тях докато ги въпитавате. Аз лично смятам, че строгата дисциплина не е особено ползотворна - и все пак трябва да има граници. Надявам се да ми отговорите. :)

krem4et0
12-23-2008, 17:46
И аз не съм и няма да ставам майка..ама си пиша.
В темата за сексуалното възпитание съм споменала мнението си. сега ще повторя-нямам намерение на 3 годишната си дъщеря да казвам какво е секс, пенис, влагалище, клитор, матка. За мен сексуалното възпитание трябва да бъде започната малко преди пубертета. Преди това може да се използват ефимизми за някои неща, но да казвам на 5 годишното си дете, че пенисът на баща му е влязъл във влагалището на майка му, еякулирал е и се е оплодил отделеният от мама овоцит...........струва ми се прекалено неподходящо за 1 детенце. До 15 за мен децата са си ..деца и ще ги пребия от бой, ако разбера, че имат гадже....да не говорим за секс. Малко консервативно, ама.....не мога да асимилирам как пенис на момче ще влезе във влагалището на 12-14 годишната ми щерка. Секс-след 18 като мама и тати :D

glamouros
12-23-2008, 17:50
И аз не съм и няма да ставам майка..ама си пиша.
В темата за сексуалното възпитание съм споменала мнението си. сега ще повторя-нямам намерение на 3 годишната си дъщеря да казвам какво е секс, пенис, влагалище, клитор, матка. За мен сексуалното възпитание трябва да бъде започната малко преди пубертета. Преди това може да се използват ефимизми за някои неща, но да казвам на 5 годишното си дете, че пенисът на баща му е влязъл във влагалището на майка му, еякулирал е и се е оплодил отделеният от мама овоцит...........струва ми се прекалено неподходящо за 1 детенце. До 15 за мен децата са си ..деца и ще ги пребия от бой, ако разбера, че имат гадже....да не говорим за секс. Малко консервативно, ама.....не мога да асимилирам как пенис на момче ще влезе във влагалището на 12-14 годишната ми щерка. Секс-след 18 като мама и тати :D
:D :D Хехехех... да прочетох мненията и съм напълно съгласна с теб. Аз искам да знам и за нещо повече. Замислих се, че моите родители никога не са се държали строго с мен. Все пак аз пределно ясно знам какви са правилата и не съм си и помисляла да ги наруша. Именно това не мога да си обясня, а искам да знам. За мен това е перфектният начин да бъде възпитано едно дете. Но като се замисля той не е нито авторитарен, нито небрежен. Та исках да знам кое се счита за най-правилно.

krem4et0
12-23-2008, 17:57
Респект, бой и чалга...ей така ще си възпитам децата :D ......................и после мъжа ще ме изгони от нас.
Макар и консервативни, родителите ми не са били строги към мен. Имало е правила, които да не прекрачвам, знаела съм ги и съм ги спазвала. лошото е, че правилата им важат и днес, когато съм на 23 години и работя.......но все пак живея при тях и още играя по техните правила....Мисля, че станах стойностен човек.......как са го постигнали-не знам, но е факт, че двете с кака ми сме добри хора, умни, възпитани, с амбиция и доста висок морал......

....и скромни.

Разбира се не одобрявам някои забрани, които и днес трябва да спазвам. Най ми е неприятно, че майка ми иска нон-стоп отчет къде и какво съм правила и не ми дават да нощувам извън дома. голяма гордост ми е, че вече 4 пъти нощувах с гаджето си на вилата. на сестра ми подобно нещо не се беше случвало преди да се омъжи...

Като цяло бих взела много неща от моето собствено възпитание, но ще се старая да съм по-либерална. Но аз си знам вече-аз ще съм лошата, а приятелят ми-добрият тати.....Просто съм много строга и взискателна :D

traka
12-24-2008, 10:19
Хайде пак да започнем тази тема :)

Не отдавна си казах мнението и то няма да се промени. За мен родителя трябва на първо място да е приятел, а след това родителско тяло. Аз съм възпитана по начин който не удобрявам, не заради друго ами винаги съм имала страх от майка ми, което ме е карало да крия и да върша много неща без да и кажа. За щастие от 14 годишна останах сама един вид и се превърнах в човек с който се гордея. Радвам се, че не съм попаднала на лоша компания, което е и ключа за развитието ми. Можех да направя много тъпотии при условие, че цял живот са ми поставяли забрани, но аз си избрах правилния път и станах човек. Често в повечето семейства начина на възпитание е желязната ръка и забраната. Когато обаче след такова възпитание като се даде малко свобода и стават големи бели. Не един познавам който е кривнал от пътя и в момента не бих ги нерекла хора. Много е важна връзката между деца и родители, аз искам да съм най-добра приятелка, а не майка. Искам детето ми да споделя проблемите си и нещата които го интересуват, за да съм част от живота му, а не страничен наблюдател. Кремчето винаги казва, че тя няма да говори на децата си за макти и т.н., и аз няма да го казвам директно може би, но пък няма да се крия, да сменям канала по тв-то или пък да си меря приказките все едно е нещо забранено и не се случва в реалността. Именно от това забранено нещо възниква любопитсвото и подтиква към действие, което може да завърши трагично. Много родители подценяват въображението и си мислят, че те като не го правят то няма от къде да види нещо подобно. Секса не би трябвало да е тема табу според мен, трябва да се говори за него, за последствията които могат да станат, трябва темата да не се отбягва, а да се представи по начин който да я обясни и да задоволи любопитното детско съзнание. Живота е "сурав и курав" както се казва и аз искам детето ми да е подготвено за него, малцина са тези които са могли да се удържат и да не направят глупости от интерес да научат или да разберат как стават нещата. Не искам да попада в лоша компания и да има откачени приятели, искам да направя от 12 годишен, човек който да мисли и да може сам да преценява последствията от действията си. Да му кажа за вредата от цигарите преди да ги е почнал като мен от любопитсво(добре че само с тях се задоволих и не съм проявявала интерес към наркотици), да му обясня какво е алкохол и какво може да стане от употребата му в големи количества, а не да получа среднощно обаждане от "Пирогов". Трябва да се разискват тези теми, за да знае какво е това, а не от любопитство да се мята на всичко и да стават страшни трагедии.

Забраната не е решение на проблема, а просто забавяне.

Naughty_
12-28-2008, 18:35
...........Като цяло бих взела много неща от моето собствено възпитание, но ще се старая да съм по-либерална. Но аз си знам вече-аз ще съм лошата, а приятелят ми-добрият тати.....Просто съм много строга и взискателна :D
а дано, защото в 90% от случайте майката е добрата е бащата е лошия :shock: :-x

и между другото това с ограниченията действа ама само при някои деца, други правят какви ли не планове, лъжат и мажат и става на тяхното,а родителите им си мислят че става това което те кажат (визирам себе си и още един куп мой познати... :? )

kalpazanka
12-29-2008, 10:52
Май разковничето не е в строгостта. Ншите са били либерални- не са ми се налагали с кого да излизам и с кого не, знаеха за гаджетата ми, знаеха къде съм и с кого, не се налагаха в избора ми на приятелска среда. Не са ме ограничавали да пуша, пия /съответно нито пуша, нито пия/. Е, за секса разбрах от отракани приятелки и може би това ще поправя един ден във възпитанието на собствените ми деца. Искам да направя от тях разумни и отговорни хора, а не да налагам с точилката, да крещя като ненормална и да издавам забрани, защото в момента, в който отслабя контрола, ще има обаждане я от полиция, я от бърза помощ. Ако децата ми започнат да правят секс преди 18, ако имам щерка с 1 аборт зад гърба преди пълнолетие, пиеща Ескапеле като бонбонки, ще го смятам за провал като родител!

traka
12-29-2008, 10:56
Е не бива да си толкова самокритична. Някои деца сами си избират пътя, не винаги и родителите са в състояние да ги одържат, но да разковничето и за мен е не на забраната. А дали ще правят секс преди 18, как да ги съдя като и аз съм започнала от много рано, но пък съм била с глава на раменете си, може би и до това опира. Така че ще видим като му дойде времето а за сега съм спокойна, че поне момче чакам та ми е малко спокойно от към секс, но не и от към останали мъжки номера за които изпитвам ужас като се сетя.

kalpazanka
12-29-2008, 11:00
traka, максималист съм и осъзнавам, че това ми пречи в университета, в личния живот и прочие, но откъм деца компромиси не искам да правя. Искам да изградя от тях стойностни хора с цел в живота и ясна идея какво искат да направят със себе си.

traka
12-29-2008, 11:07
то и аз не искам и ясно съм си казала, че искам да съм най-добър прител именно за това, за да мога да ги предразположа да споделят и да търсят решението на проблема първо при мен, което пък ще ми е от полза, за да мога от възпитам един достоен човек. Но да не се заричам за нищо, защото никога не мога да бъда сигурна на 100% какво ще бъде. За това казах, че някои деца просто си избират сами пътя и ние няма как да ги спрем.

krem4et0
12-29-2008, 11:45
С kаlpazanka сме на едно мнение-ако правят секс преди 18, това ще бъде за мен личен провал.

darla
12-29-2008, 12:48
krem4eto,ot tvoeto vuzpitanie "respect,boi i 4alga" nqma da pojune6 nikakvi uspehi,za6toto 4algata 6te nakara 6terka ti da vdiga krakata ot 14-15 godi6na,da se durji kato 4algarkite i da im podrujava!

krem4et0
12-29-2008, 14:37
Аз слушам чалга от 11 годишна...Въпросните действия съм правила пред един и то след 20 годишна възраст........айде моля ти се.

Много ме нервят такива изказвания. Все едно фенките на чалгата сме к**ви, правим секс за пари, носим се долнопробно и се наливаме по баровете......

Ако обичаш спести си подобен род изказвания, защото са нелепи на фона на житието и битието, на една от най-върлите чалга фенки(аз).

Смятам в тази насока да оставя детето си да реши. Мъжо ми слуша рок и метъл, аз друго освен чалга не чувам....Това никога не е било проблем и не е влияло на отношенията и чувствата ни.

Не видя ли емотикона и писанията ми след многоточието?

darla
12-29-2008, 14:48
abe,da,ama ti e qsno,4e vremeto v koeto ti si bila teen e bilo mnogo po-raliz4no ot tova za dne6nite teen-ove nali?!Haide,kaji mi,4e nqma razlika,molq ti se,ta da ruhna ot smqh naistina!

krem4et0
12-29-2008, 15:10
И аз бях тийн през 21-ви век......

Дори и да е така, много по-важни неща формират личността и морала на 1 подрастващ, отколкото музиката. За мен са семейна среда и ценности и обкръжаваща среда-училище и компания. Все едно да кажеш, че понеже обича криминални филми, даден човек ще стане детектив.......не е така. до колко ще позволи 1 човек музика, медии, списания, телевизия да го моделират, идва пак от семейството и ценностите. Аз слушам, чета и гледам най-големия(според другите) боклук-романтични филми,жълта преса,забавни предавания,лека и романтична литература......чалга. Но аз съм си го отделила от формирането на личността, защото всичко това ми служи за развлечение и забавление.

По-скоро бих желала детето ми да отделя добре моментите, в които трябва да се изгражда-характер, образование, мислене, от времето, когато трябва да разпуска. Повярвай ми, ако и в свободното си време се товаря с тежки четива, тежки филми и дълбока музика......вече да съм гръмнала. Друг е въпросът, че щом нещо е успяло да ме докосне, развълнува, накарало ме е да се смея или плача.....значи за мен е стойностно. За мен 1 чалга песен има по-голяма стойност от някоя рок балада, защото ми носи по-голяма полезност.......тук малко икономика намесих. След като оценявам полезността й високо, за мен ще е по-ценна и по-стойностна........В този ред на мисли за мен чалгата е стойностна. да не говорим, че от някои текстове направо притръпвам...Така ме разтърсват и така ми импонират.

darla
12-29-2008, 15:13
^da,tekstove ot roda na "4akam si dozata" adski dobre vliqqt varhu formiraneto na cennosti i harakter 8-)

krem4et0
12-29-2008, 15:17
Я сравни текста на тази песен( която не знам какво толкова ви извади очите) с текста на "Доза любов" на Ивана. Как аз намирам абсолютно същото послание? Е, казано е много по-добре при Ивана.

П.С.Работя с тийнове и "Чакам си дозата" гърми от всеки телефон и всяка мп3-ка. Но да се дрогира някой от тях не съм видяла, чула и се съмнявам. За мен музиката, филмите, книгите, списанията, Интернет или всичко друго могат да влияят, ако няма другите 2 стабилни фактора-семейство и добро приятелско обкръжение...А доброто обкръжение е такова, защото родителите са ти дали понятие за категориите добро, зло, морално, вредно, пагубно....

swords1010
12-30-2008, 08:25
И аз доста изписах в темата за сексуална култура, тъй че тук на кратко. Смятам да възпитавам детето си либерално в тази насока, което ще рече, че това ще започне от най-ранното му детство и ще се говори съвсем открито. Така е защото след цялата литература, която съм изчел по въпроса излиза, че всички психолози и сексолози са единодушни общо взето по въпроса - това е правилният начин. А иначе дали ще говоря на 3 годишното си дете за свирки... сигурно няма, но все ще намеря кое и как е подходящо да му се обясни на 3 гдинки.
И за това, че държа да не се из***а на 13, ще го засегна съвсем ясно във възпитанието му. Не виждам как либералното сексуално възпитание пречи на това. :)

mirmark
12-30-2008, 09:30
Застъпвам мнението, че със забрани не се постига нищо.На децата трябва да се намери подходящия начин да се обясняват нещата както за алкохола, цигарите,наркотиците така и за любовта и секса.
Не е необходимо да се използват думи като матка, пенис, еякулация и тем подбни. Всяка една такава може да се обясни и по друг начин. Всяка една информация може да се поднесе по подходящия за съответната възраст. така ще има по малко недуразумения.освен това трябва да се обясневат и последствията от определени действия. като непиване, приемане на алкохол и секс. Както плюсовете така и минусите. работа на родителя е да наблегне на това до къде може да се стигне в една или друга област без да се прекалява - защото въздържанието е също така крайност , както и прекомерната злоупотреба с каквото и да било.

Biskfitka
12-30-2008, 11:19
И аз съм съгласна,че със забрани не става нищо.На мен като ми забраняваха да пия и пуша....виждам какъв е резултата (е не съм алкохоличка няква де 8-) ).Пък и колкото повече забраняваш нещо на детето толкова по-голямо е желанието му да го опита...Когато детето ми стане достатъчно голямо,че да разбира какво му говоря ще му обясня всичко...И за секса...Няма да имам нищо против и на 14 да го направи..стига да се пази и да има сексуална култура...

Wrathchild
01-01-2009, 13:49
Възпитанието към детето ми би било подобно на това на кремчето. Само дето може би бих разрешила да имат гаджета когато си решат. И за първото гадже поне трябва да знам. Да му мислят децата ако чуя от съседка, да речем. Все пак трябва да знам кога да започна с разговорите за секса като секс, а не като средство за правене на деца. А за второто, може би бих обяснила като са на 9-10 някъде... да не вземат да ме изненадат на по 11, с току-що започнала менструация и 1ви опит за мокър сън...
Много са важни разговорите. Много, много разговори по темата. Важно е да се покаже, че сексът не е средство, с което да се направиш на готин. Защото дали и как го правиш не влиза в работата на никой. А децата без да искат попиват тези идеи от родителите си. Ако съм честна - с това днешното поколение, надявам се поне до 15 годишна възраст да се опазят. А ако се опазят и до 16-17, то значи не съм била пълен провал като родител.
Кремче, аз също имам контакт с доста тийнове, при това в типично пубертетска възраст - много от тях го правят, но не засягат темата пред учителките си.

glamouros
01-02-2009, 09:28
Не мисля, че е толкова важно стила на музика да е само рок или само поп, или само чалга.... и тн и тн. Важни са ценностите. Аз слушам хеви метал, но мога спокойно да кажа че има песни от поп фолка който съшо слушам и ме карат да се замисля. По мое мнение, разбира се много бих искала детето ми да слуша метал, по простата причина че аз слушам такъв тип музика и ми е дала много. В този тип музика се пее и за радостите в живота, и за по глобални проблеми. Мисля че метала те изгражда като отговорна и значима личност. И все пак не би ми пречило моята дъщеря да се весели на чалга, защото не мога да кажа че и чалгата не те изгражда като значим човек, със идеяли, със отговорности и др... Привърженик съм на крайностите, и все пак за мен е важен баланса във всяко едно отношение - най-вече в човешките отношения. Не ми допадат подобен вид квалификации - например от гледна точка на типа музика който слушаме. :)

sexita
01-02-2009, 09:54
Бих била либерален родите,разбран...
Предпочитам да мога свободно да водя разговор с детето ми,отколкото да водиме война. Именно за това едва ли ще ме бърка стила на музика,който то само е избрало. Аз си слушам всичко,така че в моята къща ще се слуша всичко...нека само избере какво му харесва.
И за секса...не мога да определя сега,но и не вярвам да ме послуша ако му кажа,че искам да се пази до пълнолетие...
повече ще наблягам на сексуалното му ограмотяване

hottie
01-02-2009, 12:46
Ако чалга културата и простотията не са умряли докато детето ми стане на 5-6 ще се изнесем от България поне до пълнолетието му. Това е моето възпитание. В момента дете трудно може да се опази. От детската градина знаят какво е всирка, чукат се от 10 годишна възраст и се обличат като курви.

darla
01-02-2009, 13:01
^SUGLASNA SUM NA 1000%!!!! To4no,kratko i qsno!

krem4et0
01-02-2009, 15:31
И за това ви е виновна чалгата ли?

Разбирам да не харесвате този стил, но да ни заклеймявате като долни селяни, простаци без грам култура и възпитание е...прекалено. Все едно аз да заклеймя слушащите хаус, че са наркомани. да, може да има и такива, но не са всички.

Питайте Слънчице как нещата стоят в Германия. Страна, в която няма чалга. Тя не е 1 път го е споменавала. А ти Хоти, нали си живяла във Франция. Там няма ли като описаните от теб младежи? Там не правят ли секс преди пълнолетие? И не на последно място-вие самите на колко почнахте да правите секс, от колко годишни знаете какво е свирка и колко партньора сте имали до сега.....замислете се върху това, преди да плюете другите хора. Особено такива, които не познавате и не искате да познавате, защото са под вашето ниво.....понеже въртят ханша на милко Калайджиев.

Извинявам се за тона, но много ме ядосват такива тесногръди мнения...

hottie
01-02-2009, 15:37
Не че не ми харесва самата чалга(господи прости ми че го казах). В смивъл, че не ми пречи самото съществуване и това, че хората я харесват. Но не и да се налага в цяла България, не да се налага по реклами и билбордове нон стоп. Не искам детето ми да се разхожда и навсякъде да гледа цици, гъзове и да слуша как Ивана, Петкана и Драгана са правили свирки на не знам си кой, че са правили клипчета и как ходят без гащи !! Не искам да се рекламира и силикона(това чалгата го прави!) защото искам детето ми да се харесва такова, каквото е!
Разбираш ли какво имам предвид Кремче? Наричам чалгата просташка в точно тоза й смисъл.

krem4et0
01-02-2009, 15:50
Щото в попа тук и в цял свят това го няма?

Ако не е чалгата, ще е нещо друго. Винаги сексът, голотата и скандалът са правели впечатление. Дали днес ще е Андреа, а утре Мадона.....разлика няма. А до това дали се налага...на тези, които не слушат, така им се струва. Аз пък смятам, че сред тийновете се налага прекалено много "черната" музика и култура. В нашето училище момичетата може и да ходят като к**ви, ама момчета ходят като гащници, с панталони с дъно до земята, смъкнати дънки(които и в час се смъкват), кърпи на главата и шапки.....повярвай ми, по-приятно ми е да гледам хубавото бедро на някое момиче, отколкото мизерните боксерки/слипове на някой тийн, който няма елементарното уважение да си свали шапката в час!

hottie
01-02-2009, 16:07
В другите страни също има голота до някаква степен, но не се налага.
Веднага ти давам пример : Франция ! Там всичко е цензурирано. Няма голота, няма прашки, няма разголени и порнографски реклами. Там вдигат скандал за най-малкото нещо. Знаеш ли как се скандализира цяла Франция преди 2 години, защото бяха окачили реклами на гащи??? Веднага ги свалиха, веднага последваха извинения. Там в училищата има дисциплина. Не можеш да отидеш със смъкнати панталони и с къса пола и деколте. Но въпреки всичко и по улицата не се обличат така.
САЩ - къде в САЩ има порнография по улиците?Защото аз не се сещам. Същото важи и за Италия, Англия, Германия и всички останали страни, в които съм била.
Доказано е, че голотата се е увеличила откакто навлезе чалгата. Аз показах ли ти статистиката, която бях посочила в една от темите за слушателите на чалга? Ами те повечето са неграмотни. Знам че има изключения(преди да ме нападнат някои хора) и с теб сме си говорили за това и даже ти казах, че ти си едно от тези исключения. Това го знам със сигурност. Но говоря за масата.
Просто чалгата е вредна. Не може ли просто да си пеят песничките секси облечени(не вулгарни) и това е. Какъв пример дават те? С какво дават пример?

krem4et0
01-02-2009, 16:16
Много ясно, че не Галена ми дава пример. Пример и ориентир в живота на младите хора трябва да бъдат близките и приятелите им, а не някоя светска особа. Това е лошото.....Младите не виждат пример в семейството и околните и търсят идоли другаде. Мой пример в много отношения е била кака ми. Е, сега не е, но вече нямам нужда да следвам примери, а собствената си съдба.
Всъщност защо ли на Коледата на преподавателите тази година пя Милко Калайджиев? И е станало такъв купон и такова шоу........сигурно защото всички доценти, доктори, преподаватели, че и професори са тъпи...Дааааааа ВАК дава титлите ей така.

А дали голотата се е увеличила или не, аз не знам. Слушам чалга от 13-14 години, а преди това не съм се интересувала от светски клюки, списания, телевизия и прочие. да не говорим, че преди това тук е било Комунизъм......май голотата има повече общо с демокрацията, свободата на словото и печата, отколкото с чалгата. Както и да е-не ми се спори. Аз познава множество умни хора, които слушат такава музика, но това не им пречи да са доказани в своята си област.

hottie
01-02-2009, 16:21
80% от хората към ВАК са пълни некадърници и съответно тези, които избират(много от тях) и те са некадърници.така че това не го приемам за пример! И тук съм категорична.

Младите не виждат пример в семейството и околните и търсят идоли другаде.
Затова изпълнителите трябва да се опитват да дадат пример. Всъщност те не могат, но поне да се опитат да се съобразяват че много деца ги слушат и гледат и че не трябва така да се държат !

Слушам чалга от 13-14 години, а преди това не съм се интересувала от светски клюки, списания, телевизия и прочие. да не говорим, че преди това тук е било Комунизъм......
Да, но тогава не беше така разпространена. Излезе извън граници от няколко години. Аз ти говоря точно за това. Нека има щом се харесва но да се внимава.

krem4et0
01-02-2009, 16:24
Защо тогава учиш висше образование? След като всичките ти преподаватели са получили титлата си и са били оценявани от 80% некадърници?

hottie
01-02-2009, 16:26
Защото нямам избор. Накъде без висше? Бих се върнала в чужбина да го завърша, но в момента нямам възможност, а и си обичам страната въпреки всичките й негативи. Но ако не се пооправят някои неща деца тук няма да отглеждам.

krem4et0
01-02-2009, 16:30
Това е твой избор, но не обвинявай някакъв си стил музика за разпада на едно цяло поколение. Причините са по-дълбоки и се крият в безхаберието на огромна част от родителите.

sexita
01-02-2009, 16:31
Айде стига бе...аз пък съм израстнала с принципа...точно чалга,без бой :D ,но пък със справедливи наказания...
Понеже братовчедите ми и брат ми,всичките са около 6-7 години по-големи от мене и повечето момчета,все ме учеха да псувам като малка,и от детската градина...не бях много много чудо и приказ...
Маах и псувах наред!
Но попораснах,започнах да градя личност сама и какво...
Докато всички падаха надолу,почнаха да стават "модерни" цигари,наркотици...други работи,типични за тийновете,аз направих своя избор-ЗА мен...
Не пропуших както всички,не пробвах трева,млатех яко момчетата ако се опитваха да ми барат циците и да ми бият запалки и не им се "курвех"
Имах си мое си "аз" и не подръжавах на другите.
И въпреки всичко не станах аутсайдер,бях си винаги в центъра на купона,но се радвам че бях разумно момиче...
Девственоста си я оставих на по-късен етап...
Но тва друга тема.

Тааа това е скромния ми животец до сега...
Добре си бях и добре съм си и сега.
Що за чалгата...музиката е страхотна,а и честно казано точно тия песни...искам пари,искам не знам си кво...много не се слушат. Те са повече за бъзик. То тези неща от всякъде ще ги научиш.
Защо не засегнахте ЕМО-културата...виж за това бих си заключила детето в къщи...

hottie
01-02-2009, 16:35
Това е една от всичките причини. Един мой приятел си има детенце на 3 годинки и го питам аз : добре, как ще я отгледаш?(А момиченцето е страшно красиво, като ангеле) и той : ами каквото и да правя едва ли ще я опазя. Само ще я помоля да прави секс с презервативи и да не се пристрастява към дрогата.
Представи си колко е кофти ситуацията, че хората вече се предават.
Креми, добре. След като темата е възпитание все пак. Ти казваш, че зависи от родителите. Съгласна съм, че родителите имат огромня роля. Но понякога не стига. Не можеш да ги затвориш вкъщи и да ги биеш. Една моя приятелка като малка родителите и забраняваха много неща, но като порастна и се отдели от тях направо си стана развратна на пук на всички. Точно обратен ефект. Това с дисциплината е много,много деликатно. Или прекаляваш или не е достатъчно. Къде е точната граница, не знам дали някой знае.

sexita
01-02-2009, 19:49
Един прост пример...
Баща ми е глава на семейството ми...той е силният човек,който диктува парада и всички слушат...иначе лошо.
Брат ми е 6 години по голям от мен.
Поради грешка на природата или на самият ми баща...аз се указах неговата любимка...
Честно казано,като малка ме е потупвал,но след това не ми е вдигал ръка и никога не сме имали проблеми. Да,караме се,но никога не се е стигало до неразбирателство.
Аз лично не правя и проблеми,може би.
Но брат ми е друго,него го млатеше много,след това започнаха да си правят на пук и сега...се мразят.
За всичко го отнася майка ми,естествено...
Та...брат ми стана животно...за наркотици няма да говоря,защото не съм сигурна...всмисъл за тревата-да,но имам инфо за други работи от скоро и мисля,че е сериозно замесен... Не работи... За мен това не е нормално,но той не е започвал работа за повече от 1 месец от 5-6 години...
Сега е на 25- голямо момче,а все седи един такъв слаб,дрипав,безработен и все ме дрънка за пари.
Еми...реших и аз да му обърна гръб във финансова гледна точка,за да се научи да разчита на себе си...така както аз .
И въпреки всичко,майка ми си го обича и си му дава пари...
Абе...искам да кажа,че тийнейджърските му години са преминали в скандали и натрапване,че нищо няма да излезе от него,че не знам си кво...
Каквото повикало,такова се обадило.
На мен винаги са ми давали стимул,че ще бъда добър човек и от това което знам за мен...мисля че се вписвам. Гледам да не тежа на наще,работя си,може да уча другата година или да се изнеса на квартира,но...аз съм готова за живота.
Защото те са ме направили такава! Те ми даваха сили.
Докато...брат ми...той винаги ще си е зависим,защото никой не стои до него. Опитвам се да говоря с него и да го разбера,но не мога. За секунда е добър и разбран и след малко гледа да ми измъкне някой лев за цигари или други глупости,което ме подлудява...

machoka
01-02-2009, 21:35
Не мислите от гледна точка на малките пикли. Именно Ивана и Галена им дават пример, защото е яко да си като тях, да пиеш в детските бардаци (ъъ, дискотеки) и да денсиш еротично и полу-гола в ритъм с тях самите.
Факт е, че нашите певици и ПР агенти имат изродена представа за еротика и същите заприличват повече на скъпо платени проститутки, отколкото на певици.

pussycat_dolls15
01-02-2009, 21:48
Аз не съм от бъдещите майки,но според мен са важни родителите и самите деца.

sexita
01-02-2009, 21:49
Кажи ми тогава RNB-танците в които направо си се из*бават в танца...това не е ли пак изродена представа за еротика и същите заприличват повече на порно-актьори,отколкото на такнцьори...
Което лично на мен не ми пречи...хаха
Нали знаеш...танцът е вертикално изражение на хоризонтални желания. ;)

machoka
01-02-2009, 21:52
Ами добре дошла в комерсиалния съвременен свят - секса продава, това е факт. Само че докато някои стават милионери на гърба на подрастващите, същите са поставени в едно изключително деморализирана околна среда от която попиват сякаш само негативните страни.

babity
01-03-2009, 00:33
Аз да кажа за себе си. Имах "тежката" участ да израстна в семейството на простаци, пардон, почитатели на чалгата. Естествено, майка ми си има любимци и от други жанрове, но баща ми като класически селски простак винаги си е харесвал чалгата и дори изпитвам умиление когато дойде при мен и си поиска една точно определена песен, която си е харесал. Странното е, че въпреки музикалните предпочитания на родителите ми (които отчасти съвпадат и с моите) досега не съм се дънила, а съм вече на 17. Още повече, че живея в село и дори и най - дребното нещо се разчува веднага. Мога да се похваля, че когато ме споменават повечето хора ме дават за пример и обсъждат отличния ми успех. И точно това ме кара да си мисля, че не чалгата ще е виновна затова, че позната краде от собствените си родители, въпреки че всичките и капризи са презадоволени. И все пак ако оставим чалгата настрана смятам, че е много важно още в ранна детска възраст да му покажеш на детето, че ти командваш. Не говоря за бой, нито за какъвто и да е психически тормоз над детето. Например баща ми, точно както и сексита спомена, е имал винаги последната дума и от него съм искала позволение за излизания и тем подобно и никога не съм му се противяла. Думата му за мен си беше (че дори и в момента е) закон за мен. От другата страна пък майка ми винаги е била насреща и съм можела и съм споделяла, че и още споделям всичко с нея, точно като с приятел. Нямам ясната представа как точно може да се постигне това нещо, но когато успееш на детето да му вдъхнеш някакво чувство за морал и го оставиш да смята, че само е намерило къде точно да постави границата, значи си си свършил перфектно работата като родител. Поне при мен така са действали и хем се чувствам свободна, хем и те са спокойни, защото знаят, че съм разумна и най - важното, че им казвам истината винаги. Колкото до сексът, никога не съм бързала и все още не бързам. Упорито си чакам "точния". Майка ми отговаря на всички въпроси, които съм и задавала и единственото й желание е било да и кажа когато започна да водя полов живот и то не за друго, а за да може да ми е от помощ ако се наложи. Ако мога да направя същото за детето си ще се чувствам горда със себе си.

darla
01-03-2009, 08:47
e na selo masovo se slu6at 2 ne6ta:ili mazna 4alga,ili death metal(ako e vuzmojno si rejat evnite dokato go slu6at),to drugo prosto NQMA tam!Ne ubijdam v slu4aq teb,babity,a sredata.No jalkoto e 4e su6toto polojenie e i v nai-golemite gradove v tazi propadnala darjava.Istina e-sexa prodava.4udq se kak maika mi e izrasnala bez tozi "prodavan sex" s grupi kato Aerosmith,INXS,Deep Purple,Led Zeppelin i vse takiva VE4NI i stoinostni grupi,pred koito az dulboko se poklanqm i pesnite im sa kato bibliq za men!!!Kak da supostavi6 idiotka kato Kameliq(koqto na 40 o6te kurvee) s ne6to tolkova cenno v muzikata i kato supostavi6 efekta varhu slu6a6tite takava muzika prosto...mislq,4e razlikata e ogromna!

krem4et0
01-03-2009, 09:40
^Някъде бях писала как едно нещо е стойностно и ценно, когато ти носи полезност....Може споменатите от теб групи да са ценни и стойностни за теб, но за мен не са, защото не ми носят полезност. За това и няма стойностна музика, стойностна книга, стойностен филм като цяло. За мен ценност (а от там и стойност) има нещо, което за теб няма и обратното. Стойностна музика за мен е пък точно Камелия.....айде обори ме. На мен ми носи наслада, кара ме да се чувствам добре, разпускам и бих дала от времето и парите си за нея......Значи за МЕН е стойностна.

Концерта на INXS дори не го зърнах по ТВ, на рожденият ден на Планета гледам по 10 пъти.......

Икономика, Дарла, икономика!

darla
01-03-2009, 09:45
^prava si,no na men ne mi e nikak "stoinostno" da slu6am porednata tema na Kameliq,Ivana i nz si koq-kakvo se kazva v tezi pesni-ima nqkolko varianta:
1.razo4arovanie ot lubovta
2.iznevqra
3.bolka ot ne6to si
4.samopredlaga6ta se madama
sry,ne me vle4e,no stiga,4e oburnahme temata na za i protiv 4algata...akkto i da e...priznavam si,ima nqkoi pesni,koito mi haresvat,no tova moje da se slu4i vednuj na 6 meseca i ne bih vazpitavala deteto si s ideqta na folk-izpulnitelite

hottie
01-03-2009, 10:09
Тъй като пак не съм разбрана правилно искам да кажа, че не казвам, че който слуша чалга е простак, селянин и пр. Не ме бъркайте с Global.
Мисълта ми беше друга - лошото влияние. Някой споменя R'nB. Но някъде да сте виждали по билбордовете момичета по прашки и по цици, които да рекламирам песен на R'n b? Защото аз определено не се сещам. Но ако се излезе извън София(както бях по нова година) навсякъде ще лъснат плакати на мастика или ракия пещера с някви простачки по дини и някви други по прашки, ня които ясно й се очертават интимните части !!!!!! Ами е*и му майката, за какво говорим !!!!!!!!!!!!!!На това ли ще си учим децата??а??на това ли? как да се снимат голи? колко е ПРЕСТИЖНО да си гола?Колко е "фиешън" да си сложиш силикон??

krem4et0
01-03-2009, 10:14
Ама мацките рекламират въпросните напитки, защото са актуални, а не защото са със силикон.......или поне не само. А и нали в голотата нямаше нищо срамно? нали трябва да се разхождаме пред децата си голи, за да свикнат с голотата? Уж така било правилно. А вие какво мислите? бихте ли се разхождали голи пред детето си, бихте ли информирали дъщеря си или сина си за половите органи на другия (че и на собствения пол) чрез нагледен материал, предоставен от вас самите? Ето ви една по-добра тема за размисъл от това, дали ако слуша чалга ще е дебил и ако слуа хаус-наркоман!

darla
01-03-2009, 10:24
krem4eto,edno e deteto ti da nau4ava tezi ne6ta ot teb-v semeistvoto,suvsem drugo e da gleda goli kaki4ki po bil bordovete i da im se vuzhi6tava ot ranna vuzrast,posle tova da mu e "ideal" za jena.Nqma ni6to lo6o v tova edna jena da e krasiva i da ne se sramuva da pokazva tqloto si-evala na tova,no NE i tam,kudeto tova e dostupno za deca!!!!

hottie
01-03-2009, 10:28
Айде бе Кремче !! Стига ! Колкото и да те уважавам, не не мога да опвярвам, че защитаваш това. Ами те на снимката са като ОТ ПОРНО ФИЛМ !!!!!!!! Това ли искаш да научиш децата си? С усти отворени като за свирки, с очертания на оная им работа.И каква е тази голота, да подтиква младите да си слагат силикон?къде е истинката красота?какви са тия надути устни и надути цици? толкова за грозни, толкова долнопробни че направо ми иде да им се изповръщам !

hottie
01-03-2009, 10:29
Кремче не даваше ли точно ти пример до преди време как голотата е интимна, как голотата си остава за мъжа, как голотата е нещо ценно? Къде са ти ценностите?възхищавах ти се точно за това!

krem4et0
01-03-2009, 10:49
Аз все още си мисля, че голотата е интимна и не бих се разголила пред детето си, непознат, телевизия или изобщо друг човек (изключвайки майка ми, сестра ми и приятеля ми).
Не защитавам голотата, особено отявлената порнография. на мен също не ми харесва. И на мен ми е гнусно в доста случаи съблеклото им. Но разликата е, че на вас не ви харесва и музиката и давате като пример за това голотата в нея. Аз рядко гледам фолк телевизия. Стига ми да видя някой концерт и новият клип на.......еди кой си. У дома си ги пускам за фон-докато работя, пиша, готвя, чистя и прочие. В 90% от случаите просто слушам музиката, припявам си и т.н.

Хоти, имам си още тези принципи и исках просто да кажа, че фолкът няма нищо общо в изграждането ми като човек. Въпреки, че пошлите текстове, голотата(е, не толкова) я е имало в ранните ми тийн години, когато се изгражда тази ценностна система. на мен не ми е влияла и като цяло сам на мнение, че музиката, любимите филми и книги да речем не могат да влияят на изграждането ти като човек, ако преди това имаш стабилн възпитание и най-вече в самия теб да са се култивирали важни ценности. На младото поколение това му липсва. А като му липсва-търси другаде. И въпреки това ми е много интересно следното нещо: Защо ако кажа, че харесвам екшъни или гледам порно в огромни количества, ако кажа, че чета само любовни романи, ако кажа, че се обличам само спортно, или само елегантно, ако кажа, че обичам да се гримирам по един начин, ако кажа, че гледам еди кое се предаване, а друго не гледам, това се подминава и не му се обръща внимание. Ама като кажа - аз слушам чалга и вече съм заклеймена като безбожница. Да, вкуса ни показва донякъде що за хора сме, но само музикалния ни вкус ли? Адски много ме дразни. Абе питай ме в 30 области какво ми харесва и какво не и тогава съди за мен като човек. Ама заради едната музика, която за мен през последните години загуби огромна част от важността си...вече съм заклеймена. И понеже нямам нищо против да гледам рекламата на мастика...значи нямам ценности и морал.

П.С. Мъчно ми е, че съм загубила възхищението и уважението ти. Ама то от нас чалгаджийките какво да се очаква? ние нямаме съвест, морал, долнопробни сме, за нас циците и силиконът са култ......Наистина съжалявам, защото може вие с Дарла да сте ме ядосали, но не съм загубила уважението си към вас, градено с хиляди мнения....заради една тема.

hottie
01-03-2009, 13:06
В никакъв случай не си ми загубила възхищениято ми, още по-малко уважението ми. Напротив, ако не изпитвах подобни чувства нямаше въобще да споря с теб, ами да не обръщам внимание.
Исках да наблегна още веднъж на това, че не ми прати самата музика(въпреки че не ми харесвя, но аз и техно не харесвам) ами цялата тази порнография.
Ти доказваш, че порнографията не се е докоснала до теб и си си запазила ценностите(затова и те провокирах, за да разбера дали правилно съм разбрала), но искам да кажа, че повечето от децата и тийнейджърите са много лабилно, особено в наши дни. Те се влиаят безумно много от тези неща и мисля, че го виждаш около себе си.
За това и не веднъж съм казвала, че ти си от рядко срещаните за мен хора, които си държат на принципите и са умни и са ми симпатични.
Дразнят ме онези кифли, които ми се размотават по скъпите заведения тук и се обличат като проститутки, високомерни са, подбират мъже заради пари и коли и пр. Не ми харесва тази слава, не ми харесва този пример, който дават повечето певици. Слушала съм ги в разни предавания и на тях в устата им се върти - секс, пари, коли, мускули.
Много те харесвам Креми, извинявай ако си ме разбрала погрешно. Не съм искала да те обидя. Искам просто да кажа НЕ на порнографията. :-)

krem4et0
01-03-2009, 13:35
О, и аз тях не ги понасям, споко.

Няма нищо......разбрахме се. Лек ден ти желая :-)

hottie
01-03-2009, 13:51
:-) :-) :-) на теб също

babity
01-03-2009, 14:08
e na selo masovo se slu6at 2 ne6ta:ili mazna 4alga,ili death metal(ako e vuzmojno si rejat evnite dokato go slu6at),to drugo prosto NQMA tam!

Това е абсолютно невярно! Не ги познавам много хората тук, но в съседното село съм ходила на дискотека и нито се слушаше чалга, нито някой си е поръчвал дет метъл. Ходеха и си поръчваха хаус, транс, поп, най - различни неща. Не забравяй, че селянията е състояние на духа, а не териториално разделение. ;)

darla
01-03-2009, 14:13
vqrno e,za tova sum suglasna na 200% s teb,no kakvo razbira6 pod haus i trans mi e interesno-100% nai-komersialnite par4eta,koito gi slu6at imenno v diskotekata,a ne sa 4uvali istinska takava muzika naprimer!

babity
01-03-2009, 17:35
Е, лъки ю по онова време се въртеше навсякъде, но имаше и парчета, които и най - запалените хаусъри сред моите приятели не знаеха, нито успяваха да намерят. Обаче т'ва всичкото вече е прекалено далеч от темата и най - добре да се ориентираме към приключване на дскусията за музиката.

traka
01-05-2009, 12:56
За много години първо на всички :)

Айде да захапя и аз чалгата, че тия дни не бях в София и малко нямах връзка с ПС-то и до сега наваксвах с материала.

Кремче към теб се обръщам... Не искам да те нападам за вида на музиката която предпочиташ, всеки си има своя вкус и предпочитания. Някъде в детството ми за малко и аз бях нещо като почитател на чалгата, но тогава тя не беше гаврата в момента. Текстовете имаха смисъл и съм ги слушала с удоволствие. Проблема е там, че това беше в далечната 98г. тогава имаше Камелия, имаше Десислава и това което пееха тогава ( Десислава и до момента се опитва да прави музика) можех да нарека музика. В момента като цяло жанра "чалга" е равносилен на "секс и алкохол до зори". Няма я мелодията, няма го и текста. На повечето никнещи като гъби певици, текста им се състои от два реда и един коплет, който се повтаря около 4 мин. Е извинявай ама къде му е стойността на това. Всяка втора песен е кавър на някоя съседска, да не говорим, че текста е само за любов и изневяра. Не мога да се сетя някоя песен която да ме е накарала да я заслушам, а не да бягам от нея както дявол от тамян. Аз съм почитател на тъй наречения диско стил, който също се е видоизменил много през годините, но на мен там ми се вижда много по образователно съдържанието на песните от колкото на родните поп-фолк изпълнители. Обичам да слушам и хаус и за някои е смешно, но и класическа музика. С удоволствие слушам и БГ поп, защото има още много което може да се чуе, но малко хора вече го слушат. Жалко е, че секса е стоката която се копува и хората забравиха какво е музика.

Имам още много неща, които бих казала за музиката и какво ми е мнението, но темата далеч не беше такава.
Въпроса за възпитанието, мисля че никой не би могъл да накара даден човек да слуша точно определен стил музика, всеки има своята си нужда и това не е нещото което ще можем да насъдим. Аз бих се радвала детето ми да не слуша музика, която на мен не ми харесва, но пък няма и как да го спра ако му допада някой противен на мен стил. Дали има градивна музика?! Сигурно има и всеки си я вижда в този жанр който му е на сърце, ако нямаше крава, няма и мляко да пием, така че явно всеки си стил си има и привърженици и се продава.

Wrathchild
01-06-2009, 10:28
Мен чалгата като чалга не ме притеснява. С мъжо, живот и здраве, като имаме деца, чалга вкъщи няма да се слуша, не е нашата музика. Но пък ме е страх за едно - много влияе и компанията. Страх ме е обсебените от чалгата приятелки на дъщеря ми (ако имам момиченце), да не вземат да й повлияят по начин, по който влизам в някой форум и на профила на някое момиче зървам аватар или подпис, с изтипосана дъщеря ми по бельо на него...

krem4et0
01-06-2009, 11:18
Е, аз не можах да повлияя на никого с вкуса си.....приятелките ми не са станали по-големи фенки покрай мен, приятелите ни не слушат, а с мъжа си пускаме вечер порно.....сори, фолк каналите, за да се присмеем на някой клип или да се възмутим на безсмислен текст.....

Поне умея да се надсмивам над тази музика...на мен лично ми е адски забавна. Но едно време беше по-весела. То не беше Ах, банана, то не беше валяк или бетонобъркачки да те мачкат, то не бяха котаци, маци хиени, колела, трабанти, мерцедеси.......сега се пее или абсолютна глупост (За справка текстовете на Румина), или само за любов....

Добре, че сега дойде една "Топлофикация", че да се позавърне малко социалната тематика :D

П.С.Сори за лирическото отклонение. Сега съм запецнала да търся една чалгия, която въртят по фен, но не знам нито изпълнителката, нито името на песента, а с мъжо много си я слушаме.......най-вече да я пооплюем :D

П.С.2 Намерий яяяяяяяя! И тя на Румина била - "Направо върха". Абсолютна безсмислица.

darla
01-06-2009, 11:29
^sega ve4e azpo4va6 da si protivore4i6!

krem4et0
01-06-2009, 12:43
Аз обичам този стил не само, защото има хубави песни (на Ивана, Преслава,Камелия, дори и Глория, която ненавиждам от дън душа), но и защото искрено се забавлявам и разпускам на нея (когато има откровени идиотщини). Не, че не слушам тях и не си ги припявам, ама не ме бърка да ги оплюя. С кака ми като гледаме клипове, концерти или ходим на такива пак си оплюваме балета, роклята, фалшивото пеене.....това, че ни харесва нещо, не ни прави слепи за недостатъците му. Щом лично аз съм помогнала на мъжо да си направи компилациите с най-тъпи чалга песни. Компилации, които ни скараха, защото аз му се обидих, че не уважава вкуа ми, но все пак му помогнах. Беше ми интересно да издирвам тъпи текстове. това, че осъзнавам, че са тъпи, не ми пречи да ги слушам...защото ми харесват-забавлявам се, смея се, разпускам, разтоварвам.

П.С.Аз съм близнаци и съм доста противоречива. А и умея да се надсмивам над себе си :D

hottie
01-06-2009, 14:37
днес видях едно момиченце, което беше 2-3 клас(не повече!) и беше се "натокала" якооооооо и беше с маникюр - дълги нокти и златен лак. :D леле ако ми беше дъщеря ........

mirmark
01-06-2009, 15:09
В общи линии стигам до извода, че колкото родители - толкова мнения и за това е явно толкова шарен света.

krem4et0
01-06-2009, 16:17
днес видях едно момиченце, което беше 2-3 клас(не повече!) и беше се "натокала" якооооооо и беше с маникюр - дълги нокти и златен лак. :D леле ако ми беше дъщеря ........
Е, то и аз 2-ри клас крадях гримовете и лаковете на кака и се мацах(общо взето това можех само).но на улицата не съм излизала.

hottie
01-06-2009, 19:34
Е то и аз така вкъщи и й носих обувкита(по-скоро ги влячех) :D ама това момиченце си беше като малко мутресче

Wrathchild
01-06-2009, 20:42
Хоти, тая дето я описваш, ако моята дъщеря така излезе по улицата, както не съм привърженик на боя, такъв ще го изяде... Както казвам - такъв бой ще й тегля, че от синините ще я е срам и тениска да сложи.
Кремче, да, но вие сте да речем 10 човека. Само двама слушат чалга. А какво правим, когато от 10 човека, само 2ма НЕ я слушат? Факт е, че е по-лесно да прихванеш нещо от масата, от колкото да се отучиш.

krem4et0
01-06-2009, 21:47
^Факт е, че партитата ни се превръщат в чалга партита в крайна сметка...Или в компромисен и задоволителен вариант-BG+пеене.

И аз бих пребила от бой дъщеря си, ако се облече като.........леко момиче!

Wrathchild
01-07-2009, 07:18
Да бе, обаче за друго говоря. Страх ме е, че ще попадне сред приятелки, които както са върли чалга фенки, така си развяват голите задници в сайтовете за запознанства, които ходят на училище като проститутки, хващат си 20 години по-големи чичковци от тях самите, на 13 години вече могат да изпият литър водка без да им се замае главата дори. И които са решили, че не правиш ли секс до 13, значи си задръстен.
Страх ме е, че ще стане именно такова нещо. Дано не се случи....

krem4et0
01-07-2009, 07:41
Никой не може да ни даде никакви гаранции. Може и нещо друго да слушат и пак да са к**вета с извинение. Това си е до манталитет и възпитание. А как може да я предпазиш.......не знам. възпитание, внушаване на морал, познанство с приятелите й(не казвам да й забраниш да е с тях, но просто да ги познаваш), мнение по въпросите-алкохол, облекло, цигари, нощен живот....и контрол. Да, може да не е супер силен, но да го има. Не значи да я търсиш постоянно, но значи да знаеш къде е и с кого е. Е, някои родители прекаляват (като моите) и контролът е и след 20 годишна възраст, но вече донякъде я разбирам. И има една мисъл.дано не ти се случва това, което мама си мисли.

Аз да речем съм научена да казвам с кога излизам и ако закъснея след полунощ(без да съм имала предварителна уговорка, че ще има парти), да й се обаждам по телефона. По-добре да я събудя в 11, отколкото да стане в 3, мен да ме няма и да се побърка от притеснение.
Знам, че за момиче, клонящо към 24 това е малко прекалено, но не искам да я разстройвам, а и имам някаква морална отговорност да кажа поне, че няма да се върна скоро... Нищо не ми коства(е, малко накърнено самочувствие пред приятелите, ама това се преживява като им кажа, че е много притеснителна жена), а знам че ще й спестя мнооого нерви.
Искам и моите деца да имат отговорността да ме уведомят, че ще се приберат призори, а ако са непълнолетни-да знам с кого и къде са. Определено ще ми е по-спокойно........но винаги съществува рискът да ме излъжат, нали?

Колкото повече пиша по тази тема, толкова повече се убеждавам че да родиш е направо песен, да сменяш памперси и да ставаш нощем за хранене е щастие, пред това да възпиташ едно парче месо до такава степен, че да стане стойностен човек.....

Wrathchild
01-07-2009, 08:11
Да бе, то е ясно, че каквото и да слуша може да е курве... и блек метълка да е, пак може да отиде в някоя дискотека и хората пред нея - с номерче.
При теб ситуацията може да се обясни. Вярно е, че е прекалено на 24, само дето майките винаги са притеснителни. Майка ми, ако баба ми не знаеше, че е на дискотека, се побъркваше от притеснение ако до 10 часа не се е прибрала. Аз също, но все пак това беше мама и ме беше страх, че няма да се върне. Ето пример как майката се побърква по дъщеря си, която е минала 30те.
Трудното е не да бъдеш твърд и строг родител... а да си хем такъв, хем достатъчно либерален, че децата да ти имат доверие. А границата е много, много тънка и лесно може да се прекрачи.

darla
01-07-2009, 08:22
krem4eto,prava si.4uvala li si onaq prikazka: "malki deca-malki problemi; golemi deca-golemi problemi!

hottie
01-07-2009, 09:07
Наистина е много важно в какво обкръжение ще попадне детето ти, защото понякога дори родителите не могат да го изкарат от там. То ще те гледа в очите и ще те лъже.. Един ден е твоето ангелче, на следващия е наркоман или леко момиче...

traka
01-07-2009, 09:27
Hottie, за да попадне детето ти в лоша компания пак имаш вина от части при условие, че не се интересуваш от него и го оставиш на самотек. Именно за тази част от възпитанието, чрез наказание се възпротивявам. Когато почнеш да забраняваш още в ранна възраст, детето почва да прави напук, в този момент то е не толкова съзнателно, но с времето то вижда, че така може да постигне своето. Когато отпуснеш леко юздите и има и позволение може да покаже и отговорност. Мен като са ме спирали от всичко и съм била с вечерен час до 9 до 7ми клас и то зад блока, под балкона във всеки един момент в който майка ми ме оставяше сама (в годината веднъж, заради събрание) аз се прибирах в 3/4 и не съм била зад блока само... мисълта ми е, че точно в този момент аз можех много да изглупя или недай си боже нещо да ми се беше случило...Когато станах на 15 и останах сама аз съм живяла през нощта и през деня спях, но нямаше кой да ме гледа и не съм и споделяла на майка ми (на 3000 км, и без мобилен беше лесно) и само компанията в която попаднах ме спаси от всичко лошо на земята, което сигурно щеше да ми е адски интересно и любопитно да опитам. Приятелите си запознах с майка ми едва когато бях на 17, защото ме беше срам и страх от нея, защото си мислех, че ще почне да ме хули пред тях и да ме подлуди, е да ама не напротив беше много завълнувана и й беше приятно, ама като цял живот съм я имала за заплаха и за мен нейния образ беше строгата учителка аз никога не разбрах, че тя ми е и приятел и за това за мен на първо място като родител ще е именно това приятелство, да покажа на детето си, че аз съм първия и най-истински приятел който ще има и да мога да изградя връзка по между ни, да знам че какъвто и проблем да има първо към мен ще се обърне и мисля че с това много ще огранича заплахата от лошата компания.

Biskfitka
01-07-2009, 09:55
Аз ще дам пример със сестра ми (на 8 е...)В нета в сайт с детски игри имаше порно картинки :shock: И детето ги гледаше...вчера случайно видя порно на един канал и искаше да и дам да гледа....днес си разглеждам телефона и видях,че се е снимала с него...позите,в които се беше снимала :shock: :shock: :shock: като я питах кви са тия снимки ми каза,че е виждала такива в нета... :? Питала ме е дали ще и дам мойте сенки и спирала,защото искала да е като тия по телевизията (не говоря за чалга-певиците а за всички по принцип)....казвала е на майка ми,че иска да и оформим веждите щот не и харесвали....момиче от нейния клас си скубела веждите и искала и тя :shock: А тия деца са втори клас.... :? :? :? Майка ми и баща ми ни възпитават много добре (поне според мен и хората,които са казвали,че сме много добри момичета...)Та мисля,че колкото и да се говори на едно дете,че нещо не е хубаво и така нататък...толкова повече го прави...Щом второкласниците знаят кво е свирка и други подобни (сестра ми ме е питала и кво е вибратор...) в 5ти клас сигурно и на практика ще ги знаят тия неща....
И не е нормално в детски саитове да има такива неща...а аз съм спокойна,че я оставям за малко и няма да прави глупости докато ме няма....
Не знам защо написах всичко това ама направо се отчайвам от тва дете... :x

А и за облеклото на момичетата дето сте писали по-нагоре.....виждала съм 5-6-класнички за се преобличат в тоалетните на даскало,защото майките им не им дават да се обличат по някъв ужасно курвенски начин....И се разхождат така в училище като мислят,че правят добро впечатление на някой. :?

hottie
01-07-2009, 11:37
Не знам според мен родителите не винаги могат да проследят децата си. Не може да са като детективи и да те следят постоянно с кой се движат, да идват едва ли не на срещите им..
Просто има тук един много тънък момент. Хем не трябва да си прекалено строг, хем трябва да се научат да те уважават.
Давам ви пример с една приятелка(не знам всъщност дали вече не съм го дала, извинете ако се повтарям). Като дете и после тийнейжър родителите й забраняваха много неща, седяха я с кого излиза и т.н. Щом се отдели от тях почна да върши всичко "противопоказно".

traka
01-07-2009, 11:42
Именно в това ми е идеята, а с позицията на приятел можеш да си спестиш много главоболия. Точно това аз съм видяла при доста мои приятели и приятелки и именно там видях пропуските на моята майка. В семейство, в което можеш да споделяш и да говориш открито без страх някак си не видях противопоставяне и скандали, които в моето семейство не липсваха.

krem4et0
01-07-2009, 11:46
Има го и тоя момент....Наистина границата е изключително тънка и рискът да я настъпиш е огромен. В крайна сметка се надявам семейната среда да окаже влияние и детето ми да стане отговорно и съвестно като мен и мъжът, който искам да е негов баща. Интересно ми е как при цялото глезене и угаждане, разрешаване на всичко и прочие е станал толкова отговорен човек. Родителите му не са му се карали никога, никога не са му вдигали ръка и всички са се скапвали да го боготворят...

Май трябва да вземем съвети от свеки по този въпрос. Чак се чудя как е станало при все, че и компанията, в която се е движил в момента се занимава с разпространение на наркотици, пие, бие се и е сред всепризнатите гамени в града...Просто съм изумена. В крайна сметка може би всичко си е и до манталитета на човека. Някои просто са по-кротки и добри, а други могат да те изкарат извън кожата ти за броени минути.

^Мъжо изобщо не разговаря с родителите си. Просто не споделя. Майка му пита мен, как той е изкарал на НГ, Коледа или как му вървят нещата в работата. Има повреден телевизор в стаята си и взе наш. Едва тогава майка му е научила, че има проблем. И при все това е станал човек. Главата ми не го побира!?

От своя страна аз много споделям с майка ми( и то не само принудително), но пак имаме скандали и проблеми. Просто има разлика в това Аз да искам да споделя и да го направя и това ТЯ да иска да й споделя нещо. Само, че майка ми тази граница не я вижда и иска винаги всичко да знае. дори и да съм си решила, че ще споделям, като почне да ме разпитва се дразня и само я засичам. Стават едни чудесии, неблагодарна съм била, искала съм в гроба да я вкарам, ще влезе в болници, ще се поболее, ще има кръвоизлив от нерви(имала е 1-2 пъти)........И с манипулация много постига.

Трябва ли родителите да манипулират децата си?

traka
01-07-2009, 11:51
Кремче само това, че живее с родителите си и не си е хванал чукалата на някъде, трябва да ти говори, че е привързан към тях и според мен и отношенията в семейството му са приятелски. Ако не е виждал скандали и постоянни псувни, напивания и извращения е напълно нормално и се предполага, че той ще стане човек(какъвто е), независимо от компанията. Даже според мен именно в момента в който е видял накъде отиват приятелите му сам се е спрял и е видял за какво иде реч.

krem4et0
01-07-2009, 11:57
Той живее с тях, но не общува с тях. Яде сам(а ние се изчакваме винаги за вечеря), затваря се в стаята си, гледан е, готви му се, чисти му се..........Май така му е удобно. не, че иска да е с техните вечно, о определено му е по-лесно така, отколкото да сме заедно само двамата, а да не говорим сам той. Още повече, че съм му казала, че искам да се включва в бъдещото ни домакинство-готвене, чистене, пране, гледане на бебе.......
Мен не ме плаши, защото и без това 70%-80% от домакинството у дома въртя аз. Но той определено не е свикнал. не, че не може. Просто иска мама да му зашие копчето, да му изпере чаршафа или да му стопли вечерята, да му я сложи на поднос.

А аз съм му заявила, че не съм "мама" и няма да му слугувам, както прави тя. жената става в 4 часа всяка сутринна работа е от 8 ), за да му сготви. И понеже Ивко не може да яде 2 пъти едно и също ядене, има закуска, обяд и вечеря.......различни. Убий ме, ама аз 4 няма да стана посмъртно!

traka
01-07-2009, 12:07
ама и ти си попаднала на чешит... Е ти го каза глезен е и това се вижда. Мисля си че ако заживеете самостоятелно и от зор и сух хляб ще яде и едно ядене три дни ще го папка... ма не му е опрял ножа до кокъла.

А по повод споделянето, да трябва да е в граници всеки има нужда от лично пространство и аз нежелая да разпитавам, а искам да бъда питана, което е коренно различно.

krem4et0
01-07-2009, 12:17
Глезен е само относно домакинстване. Иначе работи без никой да го кара, ако е из тях се хваща с някой ремонт, поправя някой уред.....абе в майсторенето грешка няма. Свикнал е на малко, но не и по отношение на храната. Там е супер претенция(но обожава моите манджички). Просто майка му никога не е работила по-късно то 5, живее с баба си, която е пенсионирана готвачка и........кухнята и прахосмукачката хич не са му любимите неща. Много ясно, че като се върна в 5 и нямам никаква робота ще си готвя, ще си гледам сина(баща му е моряк и повече време го няма, отколкото присъства). Но у дома се е работило по 16-18-20 часа на денонощие и тежестта за домакинството е падала върху мен и кака ми(а сега вече и само върху мен).

Не бих казала, че е глезльо и че се оплаква...просто е свикнал мама да прави всичко за единственото си дете. А жената е доволна, защото със свекърва си почти не говори(а живеят заедно), мъжът й го няма..........грижи се за Ивчо. може би и аз бих го правила ако имам 15 часа свободни на денонощие. но този лукс ниога не е присъствал в моето семейство и за това всеки миг с тях и до днес ми е много ценен. Да, една от причините да ценя родителите си е тази-работили са много(и още работят), за да не се лишаваме от нищо. Но съм се лишавала от присъствието им, особено на бащата. Просто гледам да се отблагодаря с уважение, разбиране и помощ.

П.С.айде чао за днес от мен. Отивам пак на робота. Квестор съм на едни изпити, а такне ми се ходи........

darla
01-07-2009, 15:16
krem4eto,ne ti zavijdam(makar,4e ti go pojelavam,6tom se obi4ate) ako trqbva da zajiveete zaedno edin den.Po princip mujete sa silno privurzani kum maikite si i sus sigurnost 6te iziskva ot teb su6tite ne6ta-estestveno ne si dlujna da mu 6ie6 kop4etata i sguva6 ga6tite kato maminka,no v domakinstvoto .....za men li4no e udovolstvie da "sluguvam" na muja si v kuhnqta,no s granici.Kogato prekali i za 5 minuti 3 puti me vdigne ot masata za da mu donesa ne6to,mu kazvam "abe,ei,ti mai me burka6 s maika si,maluk li si?" i toi se osaznava.Kazala sam mu,4e 4orapite nqma da mu 6iq i 4e dobre 4e e peralnqta,4e da mu pere belioto i 4orapite.No nali znae6...perfektnata jena trqbva da e sluginq v kuhnqta,kukla navun i mrusnica v legloto...do kolko moje tozi obraz da se subere c 1 jena-otdelen vupros!

krem4et0
01-07-2009, 15:56
Аз съм му казала-той ще готви, защото е професионалист(завършил е курс за готвачи), а аз съм аматьор. Прахосмукачка за пред него не мога да вдигна(и изобщо пред него повече от 1 килограм не вдигам НИЩО). мама ме е научила, че трябва да се правим на по-слаби и по-не можещи, отколкото сме, за да накараме мъжа да се включва. Не, че у дома не правя всичко...но по-добре да не го знае. А и от сега съм разпределила-готвене- двамата, бърсане на прах и санитарен възел-аз, чистене с прахосмукачка-той (защото имам киста и може да се спука от вдигане на тежко и защото съм със слабо сърце и не трябва да се презорвам), сменяне на памперси-пак той, защото аз ще кърмя, а той това не може(ако е естествено хранене върви). Съгласен е.

Истината е, че не се е случвало аз да правя нещо, даже и у дома и той да не се включи. И на вилата като сме били си поделяме всичко-чистене, готвене, подреждане. Знам, че може, знам че не го мързи-просто не е свикнал и е по-лесно, когато мама го прави. Но аз не съм мама, а той не е на 5 годинки. А и цени работата ми и вижда колко заета и натоварена съм понякога....

но всичко това е една хипотетична ситуация. Знае ли човек какво ще стане. той иска да раста в кариерата и трябва да е наясно, че аз не мога да пиша дисертации и да му готвя по 3 пъти на ден. А и той знае, че просто не съм такъв човек-да го глезя, гледам като рохко яйце, да се нагърбвам със всичко.

Уф, много се отклонихме от темата. Мисълта ми беше, че понякога май децата се самовъзпитават и при не чак толкова добро възпитание от моя си гледна точка. да, не трябва да ограничаваме до безкрай, но и не трябва да глезим децата си. не съм била глезена, помагала съм в счетоводната работа на родителите си откакто знам да чета и пиша, ценил съм труда и парите, знаела съм кои са и, че всяка стъпка ми се следи от недоброжелатели. Изобщо без да ми е казвано в мен се е насадила отговорност към тях, ценност на времето и парите, уважение и трудолюбие.

darla
01-07-2009, 16:06
vku6ti za sanitarniq vuzel-banq i toaletna otgovarq muja mi.Gotvene-dvamata(spored nastroenieto i umorata na ediniq ot dvamata),peralnq i prostirane,poda i praha-az,4inii-miqlnata ma6ina,otnosno deteto-pampersi i hranene-i dvamata,kupane na beb4o-toi,prispivane-az!Za pampersite i izob6to grijite za deteto nikoga ne sme imali problem.V na4aloto dori kato se pribrahme ot rodilnoto,az se 4uvstvah dobrei gotova da se grija za beb4o,no toi ne mi dava6e da smenqm pamersi,da go hranq i t.n.Sega prekarva vsqka vazmojna minuta s detenceto,prosto vijdam,4e kogato se zanimava s nego(nezavisimo dali si graqt ili nqkakvo zaduljenie s nego izpulnqva) e otdaden na 100% i togava e istinskiq Valeri...koeto est mn me radva.Spokoina sum,4e edin den dori i ve4e da ne sme zaedno(ne dai Boje),deteto mi 6te ima prekrasen i vseotdaen ba6ta! :)
P.S.-malko se otlkonih v na4aloto,ama me izbi na emociq.Izvinqvam se :oops:

krem4et0
01-07-2009, 16:09
Обожавам да чистя хромираните пасти и не давам на никой. Трябва да блести....А и предпочитам да мина плочките в банята пред това да местя кресла, маси, столове и да мина с прахосмукачка.

darla
01-07-2009, 16:11
da,i az kato vlqza v banqta da si vzemam du6 4estose zalisvam i q izmivam cqlata,ama WC-to...nz,ne me kefida se zanimavam s nego!

Wrathchild
01-07-2009, 17:42
Кремче, като го каза това за Иво... се сетих за следната поговорка, която май ще се окаже много вярна, когато заживеете заедно.
'Научил се поп да яде боб. Свършил се боб. Отучил се поп да яде боб.'
Ние пък с Боболинчо сме се разбрали така - аз мия съдовете, бърша прах, пускам пералня и подреждам. Той пуска прахосмукачка, мете и пере на ръка. Готвенето - който е по-бодър, по-уморения приготвя масата. Т.е. предимно той, готви по-добре от мен, а и обича да го прави.
Аз си спомням майка ми мен как ме възпита - показа ми 2 пътя - добрия и лошия. Обясни ми и за 2та. От там ме остави сама да си избера. И резултата не закъсня - от 14 годишна не живея с майка си, както знаем, това е една много крехка възраст. Така и не станах пълен провал като личност. В същото време имам позната - спуквана от бой всеки път, с какви ли не забрани. В 1 момент започнаха да й позволяват това и онова - беше като отвързан кон.

traka
01-08-2009, 08:45
^ Все едно слушам от чати моят живот... Така е, когато си възпитан добре и знаеш, че главата на раменете ти не е просто за украса, ти ставаш някой. А това ако ти е спестено и не си имал възможност да си използваш сивото вещество изведнъж като ти покажат пръст и отхапваш цялата ръка. И аз имам много познати, които пропаднаха именно от това и в момента ми е жал за тях, а са били с двама родители и здраво семейство.

Та докъде стигнахме, май и каквото и възпитание да изберем, трябва да научим детето си на дисциплина и уважение и да вкореним в него борба от съвсем малко. Щом иска нещо трябва да го извуюва и да покаже, че е достатъчно голямо, за да му се даде свободата за коята така бленува, но в граници. Да покаже, че на него може да се разчита, не зависимо за какво става дума, дори и да е пратено до магазина.

pifiella
01-13-2009, 18:56
Според мен,едно от най-важните неща,на които трябва да се научи едно дете от малко е това да бъде уверено в себе си.Да знае какво може и да не страхува да го показва.Аз не съм бях научена като малка давярвам в себе си и във възможностите си.Бях затворено,срамежливо дете ,именно заради това.......