PDA

View Full Version : От какво Ви е шубе?



stefity
12-23-2008, 18:43
Много психолози и психиатри разделят фобиите на 3 основани категории:

* Социални фобии - страх от социални контакти, излизане пред публика и др.
* Специфични фобии - страх от определен обект или действие -примерно страх от кучета, от летене и др.
* Агарофобия - страхът да напускаш дома си или своята лична "безопасна зона". Това е единствената фобия, определена като заболяване.


Специфични фобии са примерно:

* Glenofobia - гленофобия, болестен страх от погледа на кукла
* Ginofobia - гинофобия, болестен страх от сексуалния акт
* Agorafobia - агорафобия(от гр. агора-площад) болестен страх от открити пространства
* Arachnophobia - арахнофобия, болестен страх от паяци
* Cardiophobia - кардиофобия, болестен страх от сърдечни болести
* Chinophobia - хинофобия, болестен страх от китайци
* Gynephobia - гинефобия, болестен страх от жени
* Pedophobia, Paedophobia - педофобия, болестен страх от деца
* Philosophobia - философобия, болестен страх от философията
* Tomophobia - томофобия, болестен страх от хирургични интервенции
* Ymophobia - имофобия, болестен страх от противоречия, разногласия
* Tanatophobia - танатофобия, болестен страх от смъртта
* Soteriophobia - сотериофобия, болестен страх от влиянието на другите
* Siderodromophobia - сидеродромофобия, болестен страх от влакове, железопътни линии и пътувания с влакове
* Scoleciphobia, Vermiphobia - сколецифобия, вермифобия, болестен страх от червеи
* Rhinophobia - ринофобия, болестен страх от носове
* Ornithophobia - орнитофобия, болезнен страх от птици
* - клаустрофобия, болезнен страх от затворени пространства


Попаднах на това съвсем случайно, докато търсех нещо коренно различнo, но ми стана интерестно.
Лично аз досега не съм остановила да имам някаква фобия от нещо.
Ами вие? Имате ли фобии и какви? Изпитвате ли страх от нещо?
Чувала съм за всякакви страхове. Например за човек, който се страхува от монитори и телевизори, той смята че те изсмукват живота от него. И всякакви такива, които граничат с лудостта.
Ако знаете някоя подобна малко налудничева историика споделете я. :)

Decu
12-23-2008, 18:47
Аз съм страдала от гленофобия.. :oops: :(

RAWRRR
12-23-2008, 18:54
Ginofobia :oops:

SINDEL
12-23-2008, 18:55
Нямам, не съм си откривала фобия досега поне.

stefity
12-23-2008, 18:56
Ginofobia :oops: :razz:

PiruBloodz
12-23-2008, 18:57
Клаустрофобия...

в асансьори едвам издържам 8-)

TellMeYourName
12-23-2008, 18:59
нямам изявени фобии

acdcfenka
12-23-2008, 19:01
Имам страх от оси, но не знам как се казва. И страх от тъмното.

PiruBloodz
12-23-2008, 19:03
Имам страх от оси, но не знам как се казва. И страх от тъмното.

Най-вероятно си страхлива..?

acdcfenka
12-23-2008, 19:06
Имам страх от оси, но не знам как се казва. И страх от тъмното.

Най-вероятно си страхлива..?

:oops: Много силно казано. 8-)

TheNewReligion
12-23-2008, 19:10
Само да попитам: как така човек може да се страхува от носове? :-o

MoMoXiXi
12-23-2008, 19:11
Аз като бях малка и много ме беше страх от една кукла-клоун. И досега още ме побиват ледени тръпки като видя клоуни, защото като се сетя по филмчетата как ги представят - някакви от съвсем безобидни стават .. УАААРхх, отзад фона черно-бяла спирала...като добавим музика.. и много зловещо 8-)

Иначе някои фобии са ми странни.. примерно от китайци?

woshataa
12-23-2008, 19:23
оо wtf Chinophobia - хинофобия, болестен страх от китайци :razz: :razz:

абе аз май имам тва с червеите .. ама нз дали е чак болестен страх .. 8-)

cherinka
12-23-2008, 19:29
Клаустрофобия...

в асансьори едвам издържам 8-)
Подобно, но не съвсем.
Побърквам се като седя дълго или продължително време е баня или тоалетна (от тези малките, примерно), панирам се, задушавам се... леле

cappy123
12-23-2008, 19:30
Поздравления за страхотната тема !!!


Ето:

* Tanatophobia - танатофобия, болестен страх от смъртта

cappy123
12-23-2008, 19:32
Аз като бях малка и много ме беше страх от една кукла-клоун. И досега още ме побиват ледени тръпки като видя клоуни, защото като се сетя по филмчетата как ги представят - някакви от съвсем безобидни стават .. УАААРхх, отзад фона черно-бяла спирала...като добавим музика.. и много зловещо 8-)

Иначе някои фобии са ми странни.. примерно от китайци?

Това за клоуните е много вярно !!! И аз много се плаша от тях и особено, като са представени на такъв фон !!! :-D

AFT
12-23-2008, 19:35
Когато пътувам в кола все си мисля, че ще се блъснем някъде и умирам от ужас. Страх ме е от тъмното (голям цирк е като ни спрат тока в нас). Страх ме е от всякакви хлебарки, както и от влечуги.

Мда, голяма паника съм.

edit: Специално заради 5StaR да допълня, че аз не просто се страхувам от нещата, изредени по-горе, но и имам фобия от тях.
:-o

stefity
12-23-2008, 19:35
Абе аз сега като се замислих... преди много време, когато минавах покрай някои магазини или пазарче с много манекени отвънка и когато са и от двете ми страни и някак ме побиваха тръпки... 8-) Много ми бяха зловещи с тия гадни коси и лица... грр и особено като бяха толкова на гъсто и до мене... 8-)

cappy123
12-23-2008, 19:37
Нощни страхове

Характеристики на нощните страхове:

* Вашето дете изглежда ужасено, но не може да се събуди или утеши;
* Вашето дете може да седи на леглото или да се разхожда в стаята, да крещи или да говори безсмислици;
* Вашето дете не ви разпознава, може да бъде с отворени очи, но да гледа втренчено през вас;
* Обекти или хора в стаята може да бъдат объркани с опасности;
* Епизодите обикновено продължават между 10 и 30 минути;
* Обикновено се случва с деца от 1 до 8 години;
* Вашето дете не си спомня епизода на сутринта;Обикновено се случва повече от 2 часа след заспиването;
* Нощните страхове са безобидни и всеки епизод ще спре от само себе си.



Може ли нощните страхове да се предотвратят?

Следващото упражнение било ефективно в предотвратяването на нощните страхове при 90% от децата. За няколко нощи следете времето между заспиване и началото на кошмарите. Тогава събудете детето 15 минути преди очаквания епизод, измъкнете го от леглото и напълно го събудете за 5 минути. Правете това седем последователни нощи. Ако нощните страхове продължават, повторете още седем нощи на събуждане.

SWASTlCA
12-23-2008, 19:38
Имам пристъпи на панически шок. :)

stefity
12-23-2008, 19:39
Хах... то моето не е нощен страх ама още и още си ходя и говоря на сън... големи драми стават понякога.. 8-)

Jumbie483
12-23-2008, 19:46
Определено страдам от арахнофобия

cappy123
12-23-2008, 19:46
Айхмофобия - Страх от остри предмети

Акрибофобия - Страх, че няма да разбереш смисъла на прочетеното

Апопатофобия - Страх да влезеш в тоалетната

Бетафобия - Страх от височини или дълбочина

Гефирофобия - Страх от мостове

Гинефобия - Страх от жени

Декстрофобия - Страх от предмети, падащи ни се вдясно

Мисифобия - Страх от замърсяване

Психрофобия - Страх от студа


Хайрофобия - Страх да не се засмееш на погребение

Хрематофобия - Страх от докосване на пари


:shock: :shock: :shock: :shock:

stefity
12-23-2008, 19:48
Айхмофобия - Страх от остри предмети

Акрибофобия - Страх, че няма да разбереш смисъла на прочетеното

Апопатофобия - Страх да влезеш в тоалетната

Бетафобия - Страх от височини или дълбочина

Гефирофобия - Страх от мостове

Гинефобия - Страх от жени

Декстрофобия - Страх от предмети, падащи ни се вдясно

Мисифобия - Страх от замърсяване

Психрофобия - Страх от студа


Хайрофобия - Страх да не се засмееш на погребение

Хрематофобия - Страх от докосване на пари


:shock: :shock: :shock: :shock:

Хах мерси за допълненията! Интересни и странни са. 8-)

hgfh
12-23-2008, 20:01
Страх ме е от мишки ,плъхове оси ,пчели и духове :lol: , но иначе съм безстрашна !!! 8-)

GbSy
12-23-2008, 20:01
Бетафобия имам аз...

Spider4eto
12-23-2008, 21:08
Мен ме е страх от тъмното, и нямам клаустрофобия, в смис не ме е страх от тесни пространства, ама когато съм в автобус и е претъпкано имам чувството че ми свършва въздуха, става ми лошо и ако е възможно слизам на предишната спирка :-o

Disrespect
12-23-2008, 21:18
от жени

затова си държа една бухалка до леглото...
лепят ми се като мухи..
понякога ме дебнат да си легна и изскачат от гардероба! :-x

5StaR
12-23-2008, 21:23
Oфф хора има разлика от "страх" и "фобия"... второто е доста по-силно от първото..
Някой може да го е страх и гнус от хлебарки и да бяга от тях - ок,
обаче има хора които пищят, подскачат, по-силно сърцебиене етц... фобия

miloto_girl_4e
12-23-2008, 21:25
Нямам изявена фобия...може би некъв страх от смъртта, ама не е чак фобия...

DimovB
12-23-2008, 22:22
като малък ме беше страх от светкавици
направо се насирах
и от големи височини ме е страх

forrzi
12-23-2008, 22:43
* Scoleciphobia, Vermiphobia - сколецифобия, вермифобия, болестен страх от червеи

определено страдам от тва нещо...но най-странното е,че нито ме е гнус от червейте,нито ги мразя,а изпитвам истински ужас и изпадам в паника като пипна чеврей,понякога дори и като видя :?

ScionOfStorm
12-23-2008, 22:45
арахнидите не ги харесвам никак..

DimovB
12-23-2008, 23:03
Мдам, аз имам Астрапефобия

LINKNOT
12-24-2008, 02:47
Ginofobia - гинофобия, болестен страх от сексуалния акт :oops:

LINKNOT
12-24-2008, 02:52
А,пък като 5 годишна ме беше страх докато ходя до тоалетна Алф да не се покаже от чинията и да ми изяде дупето.. :razz:

babity
12-24-2008, 07:40
А,пък като 5 годишна ме беше страх докато ходя до тоалетна Алф да не се покаже от чинията и да ми изяде дупето.. :razz:

Пък аз като бях малка и понеже понякога ни спираше тока и брат ми ме плашеше, че ще дойде лошоят Батман докато акам и ще ми свети маслото. :razz: :razz: :razz:

Bianca
12-24-2008, 07:51
Акрибофобия - Страх, че няма да разбереш смисъла на прочетеното.
:shock:
Бетафобия – Страх от височини или дълбочина.
И двете в леек вариант. Или пък си измислям. :lol: Но понякога наистина започвам да се притеснявам, че няма да вникна в смисъла на текста, докато го чета. Но чак пък болестно състояние.. :D
Онзи ден бях на Крепостта и се бях качила на едни камънаци. Докато ходех по тях, усещах как аха-аха и ще падна от минимум десет метра височина. :lol: Зави ми се свят, щях да умра. :-#

Sensuality
12-24-2008, 07:57
* - клаустрофобия, болезнен страх от затворени пространства

Започвам да се панирам :?

gPa3HuTeJl
12-24-2008, 08:21
Only Arachnophobia, но с течение на време почвам да не ми правят впечатление. Ебаааа го у паяка да не е по - голем от мене... килл-вам ги с 2 пр1ста е така като го видя... или п1к ако е некои дебел гаден, гнусен напра'о с двата крака в1рху него... неговата майка мр1сничка.. 8-)

zloto
12-24-2008, 08:46
Бронтофобия - страх от гръмотевици, светкавици и бури
Който ме познава знае каква съм :(
Дидаскалейнофобия - страх от училище
И това го имам :lol:
Дистихифобия - страх от нещастен случай
И арахнофобия имам...

Pliok0019
12-24-2008, 09:01
Страха от китайци е уникален.


Аз мразя копчета, примерно. :D Гнус ме е от тях.

jeni92_abc
12-24-2008, 10:06
от цигани :?

chaos_
12-24-2008, 10:34
Като говорим за фобии,бях гледала в youtube за един човек,който имаше фобия от кисели краставички,само му показваха един буркан и той изпадаше в панически ужас.Много странно ми изглежда,някой може ли да ми обясни на какво се дължат фобиите?

Pliok0019
12-24-2008, 10:48
от цигани :?
И аз това щях да напиша, като видях авторката. Ама айде! Няма. :D

Swinkenhoffer
12-24-2008, 11:06
С малко повече психическа нагласа може да се избегнат такива фобии... китайци, втф? 8-)

Иначе се побърквам при вида на хлебарка.
Хлебарки >>>> китайци!!

JUSTniki
12-24-2008, 11:17
от духове

buttertoast
12-24-2008, 12:15
Гленофобия. :o

raduna
12-24-2008, 12:36
Аз като бях малка и много ме беше страх от една кукла-клоун. И досега още ме побиват ледени тръпки като видя клоуни, защото като се сетя по филмчетата как ги представят - някакви от съвсем безобидни стават .. УАААРхх, отзад фона черно-бяла спирала...като добавим музика.. и много зловещо 8-)

Иначе някои фобии са ми странни.. примерно от китайци?

Това за клоуните е много вярно !!! И аз много се плаша от тях и особено, като са представени на такъв фон !!! :-D
и мен ме плашат-зловещи ми изглеждат и с тези изкуствени усмивки :shock:, а пък като прочетох "То" съвсем зле ...

mmKamm
12-24-2008, 12:42
Arachnophobia
Scoleciphobia, Vermiphobia

пиша ги и двете щото изпитвам някакъв огромен ужас от всякакви буболечки...червеи, паяци, бръмбари, мравки, калинки, пеперуди....
мразя ги страшно много...не мога да ги гледам...да съм в една стая, в която има такова нещо...не мога даже да ги убия...заради звука....

май имам и клаустрофобия..задушавам се когато съм на тесни места..когато не мога да мръдна и т.н.

Bianca
12-24-2008, 13:08
от цигани :?
И аз това щях да напиша, като видях авторката. Ама айде! Няма. :D
Стига, де. Не си толкова тъпа, ама откъде я вадиш цялата тая злоба? Укроти се малко, няма да ти се отрази зле, повярвай ми. :)
П. П. Въобще не влагам лоши чувства в написаното.

Bianca
12-24-2008, 13:08
С малко повече психическа нагласа може да се избегнат такива фобии... китайци, втф? 8-)

Иначе се побърквам при вида на хлебарка.
Хлебарки >>>> китайци!!
И аз. Почвам да пищя, да подскачам, не мога да си намеря място от страх! :-#

HenykucT
12-24-2008, 13:14
Страхувам се от високото .... Примерно ако съм на 10 + етаж на някой блок на терасата и полудявам .... Страх ме е да стоя на нея, камоли да погледна надолу ... :)

InitialD
12-24-2008, 13:22
Имам фобия от това да не ме удари ток!

Не пипам никакви жици и непрекъснато пробвам преди да докосна някакъв ел. уред! :?

hgfh
12-24-2008, 20:03
Хрематофобия - Страх от докосване на пари ---> :shock:
че аз такива проблеми нямам

:razz:

AbeLoshSam
12-24-2008, 20:13
за 22 години не съм открил в себе си страх от нещо

UnaBletoLoVeU
12-25-2008, 14:02
Като бях малка имах нещо подобно на *Апопатофобия - Страх да влезеш в тоалетната. Не исках да ходя сама да пишкам, защото ме беше страх дали ще мога да спра и си представях как цял живот вървя и пикая и не мога да спра.
Страх ме е от тъмното. Помня, че като съм била на около 4-5-6-7 и вечер в тъмното всички неща ми изглеждаха зловещи лица, ръце и подобни.
Страх ме е и от смъртта.

depressedgirl
12-26-2008, 08:20
мен ме е страх от хлебарки
и от малки затворени помещения в който е много тъмно и нищо не се вижда
като например да спре тока и ти да си в асансиора и то вътре едно малко и тъмно стаа тъй и ужасно
мога да полудея ако ми се случи :(

jghgh
12-26-2008, 09:46
О, като бях малка бях умопобъркано и наплашено дете - спах с червена лента за коса в ръка и я стисках, защото ме беше страх от дама Пика - едни деца само ме наплашваха с нея и казваха че за да се спася, трябва да стисна нещо червено (ако евентуално дамата дойде, но аз винаги я очаквах, макар никога да не съм я викала). И спах с тази лентичка за коса поне година и половина... :? Смятайте к'ва травма.
А тука в Плевен има една лампа, от която преди много се психирах и не исках да я гледам - ама тя лампата си е на тавана, как да се премести или махне... 8-) Ей така като я гледах ми се струваше че и тя ме гледа - виждах някъде по нея подобие на лице и много се шашках - мислех че ми мисли зло, а богатото ми въображение приемаше "погледът" на лампата за зъл, зловещ и жесток.. какво да ви кажа.

Имах си и ритуалче преди да почна да гледам телевизия да гледам "невиждащо" в екрана 5 секунди и после да гледам нормално, щото иначе "всички щели да умрат". Разбирате ли колко зле бях? Също така никога не гледах емблемата на телевизията. Просто бях странна.

Имаше и някакъв период в който не излизах навън и ревах и ме беше страх - и като няма никой в нас само се молех на иконите.. ама те не ми помогнаха и реших да почна да излизам навън. И точно тогава т'ва ме спаси, излизах си пред блока, връщах се доволна и ми се изпариха страховете (сега като се замисля - човек наистина мже да се побърка ако неговите бачкат цял ден, а той седи между четири стени ЦЯЛ ден)

Общо взето все имах някакви страхове от нещо и даже сама си се психирах - "ако не направя еди-кво-си, някой ще умре" - и спасявах света... 8-)

Слава богу, тва е много далеко от мен - но преди какви психираници бяха - не помня всеки период кога беше, но да съм била под 6-7..

6ibanqka
12-26-2008, 14:09
Ginofobia - гинофобия, болестен страх от сексуалния акт

Gynephobia - гинефобия, болестен страх от жени


ама тва е щото не съм имал никога момиче... Ако си намера някога , ще ги превъзмогна, или яко тя ме намери :oops:

Abigoria
12-26-2008, 17:04
Ми... мене ме е страх от балони, от буболечки и от високо 8-)

SsLaDyRkb95
12-26-2008, 17:06
* Ginofobia - гинофобия, болестен страх от сексуалния акт :D

UnaBletoLoVeU
12-26-2008, 19:43
О, като бях малка бях умопобъркано и наплашено дете - спах с червена лента за коса в ръка и я стисках, защото ме беше страх от дама Пика - едни деца само ме наплашваха с нея и казваха че за да се спася, трябва да стисна нещо червено (ако евентуално дамата дойде, но аз винаги я очаквах, макар никога да не съм я викала). И спах с тази лентичка за коса поне година и половина... :? Смятайте к'ва травма.

Лелее аз пък спах на нощна лампа заради тая дама пика и си мислех, че даже само да си помисля за нея и ще дойде

Bianca
12-26-2008, 19:44
Мен ме е страх от досадници, има ли такава фобия? :-#

CeLyVka
12-26-2008, 23:41
Не знам от какво ме е страх ... тея дами пики, духчета ала бала не ме тревожат .... не ме е страх и от високо, нито от смъртта ... като се сетя нещо от което ме е страх ще споделя, ноооо като че ли не се намира за сега

bettyt0
12-31-2008, 09:01
страх ме е от кучета .... :D

Kisses_P
12-31-2008, 09:20
страх ме е от смъртта.от паяци,хлебарки,пчели,от затворени пространства,от високо, от морето/вълните/, бенгалския огън,тъмното.имам фобия,че някой ме следи като се прибирам и е тъмно и нон стоп се обръщам и оглеждам.Ако съм вкъщи на тъмно и съм си легнала примерно и нещо издаде шум паля лампи да вида какво е.Не мога да гледам в тъмни ъгли,когато съм сама.От много неща ме е страх,но си ги обяснявам по еидн или друг начин със случки от миналото.Може би от там ми идва страхът

sun4e
12-31-2008, 10:10
Страх ме е от самотата :( и от тъмното...

MostHated
12-31-2008, 10:12
от дядо коледа :shock:

yahhooo
12-31-2008, 10:45
Мене ме е страх от киселото мляко ;-)

MakeMeLaugh
12-31-2008, 10:51
Не знам от какво ме е страх ... тея дами пики, духчета ала бала не ме тревожат .... не ме е страх и от високо, нито от смъртта ... като се сетя нещо от което ме е страх ще споделя, ноооо като че ли не се намира за сега
мхм, и като ти тропна довечера в тъмното ше има цап-царап :lol:

:D

SiegHeil
12-31-2008, 10:55
Декстрофобия - Страх от предмети, падащи ни се вдясно
8-) 8-) 8-)

LovelyGirl
12-31-2008, 11:11
страх ме е от смъртта.от паяци,хлебарки,пчели,от затворени пространства,от високо, тъмното.имам фобия,че някой ме следи като се прибирам и е тъмно и нон стоп се обръщам и оглеждам.Ако съм вкъщи на тъмно и съм си легнала примерно и нещо издаде шум паля лампи да вида какво е.Не мога да гледам в тъмни ъгли,когато съм сама.От много неща ме е страх

Ох и аз така,много съм страхлива :lol:

TheGirlNextDoor
12-31-2008, 11:34
Батракофобия - страх от земноводни - саламандри, жаби, и т.н.
Буфонофобия - страх от крастави жаби ..izpitvam ujas pri vida na jaba :shock:


..inache ima super stranni fobii,,
i primerno smyrtta-vseki(pochti) go e strah da ne umre,,obache chak fobiq..ili nqkykvi bolesti naprimer :-s

scheewps
12-31-2008, 11:59
от .... клаустрофобия :shock:

love_to_love_u
01-03-2009, 16:57
от тъмно :oops:

LiveFlower
01-03-2009, 22:14
От змии,от жаби и от мисълта за гол охлюв. :D

alwaysnforever
01-03-2009, 22:40
* Ornithophobia - орнитофобия, болезнен страх от птици :shock:
от гарвани ме е страх..и от птици с големи клюнове направо ме побиват тръпки и изпитвам огромен страх :-# също от височини,кръв...май др няма :? ..ужас :-# :-#

bilqanka
01-04-2009, 23:21
От паяциии :D ужасни са ...

sladka__droga
01-05-2009, 03:12
От змий.

fashion4etyy
01-05-2009, 03:25
от зъболекари 8-[ :-#

ElinoOor
01-05-2009, 06:11
от мачока :smt040

BlackWings
01-05-2009, 11:35
мен от високо ме е страх :(

b0Nb0n
01-05-2009, 11:37
ot p4eli

AutumnTears
01-05-2009, 13:09
imam fobii ot ostri predmeti, klouni, dvije6ti se perdeta, 4asovnici s mahala, nqkoi vidove terasi i stulbi bez parapet :smt024

Arista
01-05-2009, 15:53
Май влизам в Оринтофобия. Адски много мразя гълъби - отвратително гнусни са.
Иначе изпадам в ужас ако някой ме пипне по врата особено неочаквано :shock: парализирам се.
Също лека Клаустрофобия и страх от високо ма то не е точно страх от мениера оптически ми се приближава земята.На кратко губиш ореантация. Яко а :D
Особено с последното мн обичам да се ебавам сас себе си като се качвам на разни атракциони и изпитвам вестибуларния си апарат до край :D

carinaNebula
01-05-2009, 20:43
Имам страх от оси, но не знам как се казва. И страх от тъмното.

Най-вероятно си страхлива..?
охооо,тя ако е страхлива,аз трябва да съм..и аз не знам.
доста фобии имам сега се сещам за спектрофобията(страх от огледала),баттофобия(страх от дълбочини),клоурофобия(стр х от клоуни).Преди си ги сметнах и се оказаха 30 фобии. 8-)