PDA

View Full Version : Земетресение



GetNasty
12-28-2008, 22:32
Кво земетресение е имало пак? 8-)

Pliok0019
12-28-2008, 22:34
Стига филми, една приятелка ми се оплака. Аз нищо не съм усетила. :D

GetNasty
12-28-2008, 22:36
Подобно. 8-)

LovEsIckk
12-28-2008, 22:37
Обаче с тия земетресения се побъркаха.Стават некви леки дето не се усещат и които по-добре да стават ,за да не стане едно голямо..А тия по новините стресират хората все едно,че камъни ще падат..Много зле,същата работа и с икономическата криза.Поредното преувеличение на медиите ;] че я има-има я..ама те преувеличават!

Cable
12-28-2008, 23:06
В Пловдив си се разтресе доволно ..

RAWRRR
12-29-2008, 03:00
В Пловдив си се разтресе доволно ..
Кога?

SWASTlCA
12-29-2008, 05:34
Коментирайте и силния вятър. Направете тема и за засилилия се сняг.
Пуснете една и за промяната в температурата. :)

ScionOfStorm
12-29-2008, 06:20
Аз не съм усетил също, но един познат от Пловдив каза, че го е друснало. о.о

cherinka
12-29-2008, 07:13
В Пловдив си се разтресе доволно ..
Кога?
ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ! точно в 01:00ч. !!!!
Мислех, че си внушавам, че нищо не се клати, оплаках се на няколко дружки в скайп, които моменто реагирах "ти от чии купон се връщаш?" :D
И стреснах се не толкова от самото земетресение, колкото от неизвестността и неочакваността, че ще се случи.
Ох, успокоиих се, че не е било внушение или фантазия.. :-D
Явно съм си на ред с главичката. :) :) :) :)

cherinka
12-29-2008, 07:17
Земетресение на 300 км югоизточно от София


Трусът е бил около пета степен по скалата на Рихтер, епицентърът - извън територията на България на границата между Гърция и Турция в Средиземно море

йооооо, човееееееек. :shock:

Земетресение с магнитуд около пета степен по скалата на Рихтер, с епицентър на 300 км югоизточно от София е регистрирано в 0.59 ч., съобщи "Гражданска защита".

Епицентърът е извън територията на България на границата между Гърция и Турция в Средиземно море, но земетресението е било усетено в областите Хасково, Кърджали, Пловдив и София.

Няма данни за жертви или щети.

Земетресение с магнитуд 5,8 разтърси тази сутрин северозападен Пакистан и Кашмир, предадоха информационнте агенции. Според Геоложкия институт на САЩ епицентърът бил в планините Хиндукуш в Афганистан, на дълбочина 141 км под земната повърхност.

Представител на пакистанската метеорологична служба каза, че обикновено трусове с толкова голяма дълбочина не са разрушителни.

Жителите на таджикистанската столица Душанбе тази сутрин усетиха силен и продължителен земен трус. Според сеизмичната служба на Таджикистан трусът е усетен и в източните райони. По предварителни данни той е със сила 5,8 и епицентър в северен Афганистан.



Ей, Афганистан, к'во стаа? :D '


По данни на Сеизмологичния център, до момента са усетени над 40 вторични труса.

Zaharinka
12-29-2008, 07:27
Нищо не съм усетила,еми то аз спя като заклана кво да усетя.По-чувствителните,честито за якото забавление на земетресението. 8-)

Lucho
12-29-2008, 07:32
Стига сте се правили на Баба Ванга:


В 00.59 ч. тази нощ е регистрирано земетресение с епицентър на границата между Турция и Гърция в Егейско море. Това казаха от Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН за Агенция „Фокус”. Магнитудът на труса е пета степен по скалата на Рихтер. Земетресението е усетено в южната част на България. По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН до момента са усетени над 40 последващи труса, които са регистрирани от апаратурата. Няма данни за жертви или нанесени материални щети.



“Елевтерос типос”
Две земетресения с магнитуд 4,2 и 4,8 по Рихтер са регистрирани в Гърция
Две земетресения разтърсиха Гърция в последните няколко часа, съобщи електронното издание а гръцкия вестник “Елевтерос типос”. Земетресение с магнитуд 4,2 степени по скалата на Рихтер беше регистрирано в 19:32 часа вчера на разстояние 170 км югозападно от Атина с епицентър северно от Каламата. Трусът е бил повърхностен и е бил усетен в централната и югозападната част на полуостров Пелопонес.
Малко преди 1 часа днес източно от остров Самотраки е регистрирано земетресение с магнитуд 4,8 по Рихтер. Няма данни за пострадали или нанесени щети от двата труса.


Агенция “Фокус”
Земетресение е било усетено в Южна България тази нощ (ОБЗОР)
В 00.59 ч. тази нощ е регистрирано земетресение с епицентър на границата между Турция и Гърция в Егейско море. Това казаха от Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН за Агенция „Фокус”. Магнитудът на труса е пета степен по скалата на Рихтер. Земетресението е усетено в южната част на България. По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН до момента са усетени над 40 последващи труса, които са регистрирани от апаратурата. Няма данни за жертви или нанесени материални щети.
След усетеното земетресение на територията на страната, в редакцията на Агенция „Фокус” бяха получени много сигнали от наши читатели. По-голямата част от читателите търсеха информация за магнитуда и епицентъра на труса. Жители на Пловдив, на Кърджали и на София съобщиха, че в и в трите града е усетен силен трус към 1,00 ч.
По данни на Европейски средиземноморски сеизмологичен център – трусът е със сила пета степен, с епицентър в Егейско море, между Гърция и Турция.


Агенция “Фокус”
Снощното земетресение е усетено на територията на Пловдив, Кърджали и София
След усетеното земетресение на територията на страната, в редакцията на Агенция „Фокус” бяха получени много сигнали от наши читатели. По-голямата част от читателите търсеха информация за магнитуда и епицентъра на труса. Жители на Пловдив, на Кърджали и на София съобщаваха, че в и в трите града е усетен силен трус към 1,00ч.
Както „Фокус” съобщи, епицентърът на труса е извън територията на страната на границата между Гърция и Турция в Средиземно море. Няма данни за нанесени материални щети или жертви.


Агенция “Фокус”
Над 40 вторични труса след снощното земетресение са регистрирали от БАН
През нощта в 00.59 ч. е регистрирано земетресение с епицентър на границата между Турция и Гърция в морето. Това казаха от Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН за Агенция „Фокус”. Магнитудът на труса е пета степен по скалата на Рихтер. Земетресението е усетено в южната част на България. По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН до момента са усетени над 40 последващи труса, които са регистрирани от апаратурата. Няма данни за жертви или нанесени материални щети.


БНР
Земетресение с магнитуд около пета степен е регистрирано на около 300 километра югоизточно от София
Земетресение с магнитуд около 5 степен по скалата на Рихтер и епицентър на около 300 километра югоизточно от София е регистрирано в 00.59 часа, съобщи Националната служба „Гражданска защита” към Министерството на извънредните ситуации. Епицентърът на труса е извън територията на България. Той е усетен в областите Кърджали, Хасково, Пловдив и София. Няма данни за жертви или щети, се казва в съобщението на „Гражданска защита”.
Информацията е на БНР.

Агенция “Фокус” припомня:
Някои от по-силните земетресения в Гърция през 2008 година

13 декември 2008
Земетресение с магнитуд 5,2 по скалата на Рихтер е регистрирано в централна Гърция. Няма пострадали хора. Епицентърът на труса е установен на 170 км северно от Атина, в окръг Фтиотида.

14 октомври 2008
Земетресение с магнитуд 6,6 по Рихтер разлюлява гръцкия остров Евоя, разположен северно от Атина.
Не са регистрирани сериозни щети, нито се съобщава за жертви или ранени, тъй като епицентърът е под водата.

12 септември 2008
Земетресение с магнитуд 4,1 по скалата на Рихтер е регистрирано в окръг Чанаккале (Западна Турция) с епицентърът в района на пристанището Одун.

03 септември 2008
Земетресение с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер е регистрирано в района на град Самсат, окръг Адъяман (Югоизточна Турция).Няма данни за пострадали хора, но са нанесени щети на много сгради в град Самсат, в центъра на градовете Адъяман и Кахта, както и в редица села в окръга.

15 юли 2008
На гръцкия остров Родос става земетресение с магнитуд 6,3 по Рихтер. Според съобщенията на местните власти епицентърът на труса е на 70 км от острова в Егейско море. Данни за пострадали няма.

10 юли 2008
Земетресение с магнитуд от 4,9 степен по Рихтер е регистрирано в провинция Балъкесир в северозападната част на Турция. Епицентърът на земетресението, е в окръг Генен. Данни за пострадали няма. Трусът е усетен на обширна територия, включително в Истанбул

8 юни 2008
Земетръс с магнитуд 6,6 по Рихтер удря северен Пелопонес, в резултат на който 2-ма души загиват, а 140 са ранени. Трусът е усетен почти на цялата територия на полуостров Пелопонес, в Западна Гърция до градовете Янина, Кардица и Атика. В северозападната част на Пелопонес е обявено извънредно положение. Епицентърът на труса се намира в района на Андравида на 200 км. югозападно от Атина.
Най-силно земетресението е усетено в град Патра, където има разрушения.
Гръцкият министър-председател Костас Караманлис, който се намира във Виена по това време, обявява, че прекратява визитата си и се завръща в страната.

25 април 2008
Земетресение с магнитуд 4,8 по скалата на Рихтер е регистрирано в Турция. Епицентърът на земетресението е в района на Хоназ в провинция Денизли, Югозападна Турция. Няма данни за жертви и разрушения.

20 март 2008
Земетресение със магнитут 5,5 по Рихтер става в Гърция близо до остров Скирос
Епицентърът на труса е на 115 км североизточно от Атина. Жертви и разрушения няма.

22 февруари 2008
Земетресение със сила 4,9 по скалата на Рихтер е регистрирано в западната част на Гърция. Трусът е усетен в западната част на страната, в Йонийско море

06 януари 2008 г.
Земетресение с матнитуд 6,5 по скалата на Рихтер е регистрирано в Пелопонес в Южна Гърция
Епицентърът на труса, който е усетен в 7.14 ч. местно време, се намира на 58 км в посока изток-североизток от град Каламата и на 124 км югозападно от Атина, близо до село Леонидио в югоизточен Пелопонес.

Егейският регион в сеизмологично отношение
В геодинамично отношение Егейският регион е една от най-активните области на Средиземноморието. Поради сближаването на Африка и Евразия, в южните и западни части на Егейския регион компресията води до създаване на условия за съвеременна субдукция – процес, при който по-плътните океански тектонски плочи се подпъхват под по-леките континентални тектонски плочи. С този процес е свързана появата на пояси на висока сеизмична и вулканична дейност.

sherry
12-29-2008, 07:47
При мен нищо не се е усетило. А и спя като заклана :D

Bombshell
12-29-2008, 08:24
Стига филми, една приятелка ми се оплака. Аз нищо не съм усетила. :D
Е как ще усетиш като денонощно се клатиш... :-D

Lucho
12-29-2008, 08:25
Стига филми, една приятелка ми се оплака. Аз нищо не съм усетила. :D
Е как ще усетиш като денонощно се клатиш... :-D :razz: :razz: :razz:

hottie
12-29-2008, 08:42
Не съм го усетила, ама и бях навън :-o

Pliok0019
12-29-2008, 09:13
Стига филми, една приятелка ми се оплака. Аз нищо не съм усетила. :D
Е как ще усетиш като денонощно се клатиш... :-D
Не се клатя, друсам се. :D

l0llip0p
12-29-2008, 09:53
и аз нищо не съм усетила :-o