PDA

View Full Version : Какво е мъдрост?



shell
12-29-2008, 10:03
Веднъж с гаджето си писахме по скайп и той ме попита "Какво е според теб мъдрост и изобщо да си мъдър?" И аз :-o .Каго се замисля не мога да дам точен отговор на този въпрос та ми е интересно да видя вие какво мислите,че е мъдростта

evelinka1122
12-29-2008, 10:07
за тая работи има тълковен речник!

jambo_bs
12-29-2008, 10:12
мъдростта означава да си дърт и с много опит :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

PLuScHeTo
12-29-2008, 10:24
Много хора казват, че с годините придобиваш мъдрост и опита учи човека да бъде мъдър... но дали трябва да си възрастен и опитен, че да си мъдър? Според тълковния речник, мъдрият човек притежава дълбок ум и много опит... и от тук следва, че младите не могат да бъдат мъдри.... 8-)

TheBestFriends
12-29-2008, 10:29
1. Мъдростта побеждава съдбата. (Ювенал)
2. Пред мъдрия човек стои отворен целия свят. Защото отечество на великата душа е цялата вселена. (Демокрит)
3. Мъдростта на живота е винаги по-дълбока и значителна от мъдростта на хората. (Максим Горки)
4. От мъдростта израстват 3 плода: добре да се мисли, добре да се говори, правилно да се действа. (Демокрит)
5. Не е страшно за мъдреца да изглежда глупав. (Есхил)
6. Мъдрият човек не прави на другите това, което не би желал да направят нему. (Конфуций)
7. Ако си мъдър, дължиш го на себе си, ако си велик - на щастието. (Е. Булвер-Литон)
8. Мъдростта се крие само в истината. (Гьоте)
9. Мъдър е този, който знае не много, а необходимото. (Есхил)
10. Посещавай мъдри хора: ако си глупав - ще те научат, ако си мъдър - ще те усъвършенстват. (арабска)

Мисля, че тук се крие 90% от отговора на въпроса ти.

PLuScHeTo
12-29-2008, 10:34
10. Посещавай мъдри хора: ако си глупав - ще те научат, ако си мъдър - ще те усъвършенстват. (арабска)

това ми хареса :)

Remini
12-29-2008, 10:58
Мъдростта е опита,който си натрупал през тези години.Сериозното отношение в дадени ситуации и адекватното разрешаване на проблеми.Така показваш на приятелката си дали си достатъчно мъдър за да бъдеш мъж на място във вашата връзка.
Така си го обяснявам

mariqn_sexa
12-29-2008, 11:42
мъдростта означава да си дърт и с много опит :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

+ :razz:

pandelka
12-29-2008, 11:43
Мъдър е не този, който повтаря мъдри солва, а този който ги прилага. \:D/

TheBestFriends
12-29-2008, 12:02
Мъдър е не този, който повтаря мъдри солва, а този който ги прилага. \:D/

Много от така наречените "мъдри слова" не могат да се приложат. Те просто олицетворяват мъдростта на човек, а не действията и въздействията му.

Jumbie483
12-29-2008, 12:06
Мъдър е не този, който повтаря мъдри солва, а този който ги прилага. \:D/

Много от така наречените "мъдри слова" не могат да се приложат. Те просто олицетворяват мъдростта на човек, а не действията и въздействията му.

Ще ти дам страхотен пример за приложението на "мъдрите слова" :)
''Умният човек добавя всеки ден по нещо към знанията си, а мъдрият човек всеки ден изважда по нещо"
Направи ми впечатление, че си мъдър човек и би трябвало много добре да ме разбереш. ;)

Jumbie483
12-29-2008, 15:51
^^ Както се казва: "Не питай старило, а патило" :P

TheBestFriends
12-29-2008, 16:06
Мъдър е не този, който повтаря мъдри солва, а този който ги прилага. \:D/

Много от така наречените "мъдри слова" не могат да се приложат. Те просто олицетворяват мъдростта на човек, а не действията и въздействията му.

Ще ти дам страхотен пример за приложението на "мъдрите слова" :)
''Умният човек добавя всеки ден по нещо към знанията си, а мъдрият човек всеки ден изважда по нещо"
Направи ми впечатление, че си мъдър човек и би трябвало много добре да ме разбереш. ;)

Благодаря и да, много добре разбирам какво искаш да ми кажеш. Но не разбирам едно: Как това може да се Приложи ?! Извинявай, но трябва да си изключетелно..странен за да избираш сам какво да правиш. Никой не е способен да 'приложи' или 'изпълни' това, което ти написа. Мъдроста се развива с течение на времето, а не ей така за една седмица да речем ще помъдрееш, ако всеки ден изваждаш нещо от знанията си. Аз до колкото помня това мъдро (хм) изречение, го беше казал известен мъдрец. Но ще си позволя да кажа, че не съм съгласна с него. Никой не трябва да изхвърля от знанията си (както е написано), защото именно знанията са основата на мъдростта. А умният човек трябва да добие поне частица мъдрсот за да успее да 'прибавя' по нещо всеки ден. Както виждаш границата между мъдрия човек и умния човек е малка, толкова малка, че чак двата индивида се свързани помежду си, макар и с толкова голяма разлика индивидуално

shell
12-29-2008, 18:35
Сега като се замисля може би мъдростта е опита,от който черпим да не допускаме същите грешки втори път-тоест старанието ни да не допускаме същите грешки и да "пораснем" духовно :-o :D оплетох се и аз в собствените си разсъждения :lol:

djudjulinkaa
12-29-2008, 20:03
Амии аз ще го обясня с примери :) Значии според мен мъдър, е този който ще ти даде най-добрия съвет за да не допускаш грешка,но от друга страна мъдър ще е и този който ще те остави да сгрешиш за да се научиш сам.. ддз така мисля :-o

hooliganka89
12-29-2008, 21:15
Мъдростта се крие само в истината. (Гьоте)
Тази мъдрост ми хареса най-много.

SuNsEt
12-29-2008, 21:29
Не е нужно да знаеш всичко,а само това,от което имаш нужда ,това според мен е мъдростта.

dramaqueen
12-30-2008, 13:34
А мъдрост...уааа т`ва яде ли сее :grin: :grin: