PDA

View Full Version : Кой хардуерен компонент отговаря за бързината на компютъра?



Master_88
12-30-2008, 21:56
Здравейте, тъй като хич не съм навътре в компютрите реших да ви попитам какво трябва да сменя на компютъра ми, за да стане по-бърз, да работи по-бързо с различни програми,да зарежда по-бързо, да не бави и т.н. Днес му смених RAM паметта (преди беше 512, сега е 1 GB),обаче ефектът не е особено голям. Какво друго трябва да му сменя, за да има осезаем ефект? или може би още рам? Чакам съветите ви.

ViolentSaint
12-30-2008, 23:51
Първо забрави да уточниш точно в какво искаш да ти зарежда по бързо да не бави и насича. Има значение тъй като има разлика в натоварването на един компютър от игра, програма и др приложения.
Принципно пройзводителноста на един компютър най вече зависи от Процесора и Рам паметта ,макар че може да включим тука и Видео карта. Като цяло за да подобриш работата на компа си трябва да видиш от къде издиша. Ако имаш желание напиши си конфигурацията която имаш и за какво ти трябва компютър ще ти драсна няколко реда кое можеш да смениш и с с какво (като сложиш и някакъв бюджет естествено в който да разпростра параметрите).

Master_88
12-31-2008, 12:13
Не ми трябва за игри, а само искам да работи много бързо със самите програми - например като отварям филм или музика winampa да стартира на секундата, като цъкам на иконката на Internet Explorer също да се отваря веднага. Сега чакам по 6-7 секунди да благоволи да ги отвори.
Конфигурацията ми е 1.8 ghz процесор на Athlon
1 GB рам
64 видео карта

ViolentSaint
12-31-2008, 13:30
Проблема с браузъра е лесно решим заеби тоя Интернет експлорер той по принцип си е бавен
Както казаха реди мен направи една дефрагментация и си почисти уина от програми и приложения който не ползваш и са ненужни

sexita
12-31-2008, 13:36
Аз днес си сложих рам-1гб и съм много доволна.
А дали мога да си инстайлна симс2,щото преди ми тръгваше,ама много бавно зареждаше самата игра. Около 15 мин... :shock:
Бях с 512 рам,разделена между видеокартата и рам и сега сложих 1 гб,значи 1.24ГБ рам...и видеокартата си ми остава 200и няколко си там.
Процесора ми е 1,6...и него ще го сменя по натам.
Малко е по-сложно щото съм с лап-топ и трудно се намират части
Та...за този проблем с бавното зареждане на играта процесора ли е от значение или рамта...или може би и двете. Видеокартата май няма как да я сменя

MakeMeLaugh
12-31-2008, 13:41
ВСИЧКО е важно, дори и хард дискът има голямо значение!

Ако ще се сменя - сменя се всичкото ;)

WILD__BOY
12-31-2008, 13:59
сдобий се с 8GB RAM и почвай да режеш салами

ViolentSaint
12-31-2008, 13:59
ВСИЧКО е важно, дори и хард дискът има голямо значение!

Ако ще се сменя - сменя се всичкото ;)

Харда зависи най вече от размера му (капацитета) и размера на буфера. Освен това дъното също играе роля ;)
Както каза ти ако ще се сменя трябва цялостно обновяване :)

ViolentSaint
12-31-2008, 14:02
сдобий се с 8GB RAM и почвай да режеш салами

и тия 8 гб рам да си ги бута отзад на неговата машина надали ще може да се сложат първо 8 гиги и второ с какво ще натовари според теб компютъра че да го докара до там че да използва толкова рам никакъв шанс пък и тоя процесор ще изпуши за секунди при такова натоварване. Аз имам 4 и мога ти кажа че досега не ми се е налагало да ползвам повече от 70% от ресурса ми. А ползвам доста тежки приложения

CucAgMuH
01-01-2009, 13:52
Та...за този проблем с бавното зареждане на играта процесора ли е от значение или рамта...или може би и двете. Видеокартата май няма как да я сменя

Не че някога съм благоволявал да играя SIMS, но смея да предположа че бавното "зареждане" идва главно от HDD-то. Можеш да пробваш да пуснеш тест(например за fragmented и non-frgmented read/write, read на 1GB от над 15 000 файла, sequential read/write на голям фаил(oколо 4GB например)).

Няколко неща от които зависи скоростта на диска:

-> RPM (Rounds per Minute/Обороти в минута). Има различни варианции. Най-често 3600, 5400, 7200, 10 000, 15 500, 19 200 и т.н. Логично - колкото по-бързо се върти, толкова по-добре. С уговорки. За лаптопи по принцип се ползват "бавни" дискове(3600) понеже харчат по-малко ток(съответно лаптопа има по-голям живот на батерията) и са по-трудно увредими от сътресения. Естествено, не е задължително - дисковете на моят лаптоп са на 10 000 rpm.

-> Chache(кеш). Кеша на хард диска ускорява невероятно много неговото бързодействие. Колкото повече - толкова по-добре. Моите дискове са 250GB/32MB chached при което кеша видимо изнемогва при последователно четене/писане на голям брой малки файлове(при теста "15 000 файла с тотална тежест 700MB)

-> Disk Size(Размер). Тук има крехък баланс. Винаги при дискове с една и съща харектеристика, но разлика в размера - по-малкият ще е по-бърз(seeking), поради много причини, една от които - има повече кеш, за по-малък обем данни разположени на него. Винаги съм се чудил на малоумниците които си купуват голям диск, които и без това никога не запълват, а кеша им трашва порди размера на диска.

-> AHCI(Advanced Host Controller Interface). По принцип не е кой знае какво, но Windows XP няма вградени драйвери при инстлация(поради което повечето хора го изключват за да могат да инсталират OS-а, а последващото му активиране е голяма болка отзад). В кратки линии какво прави AHCI:
-> Hot-plugging - позволява включването на дискове към системата без тя да бъде загасяна/рестартирана за да се приведат в работен режим
-> NCQ(черешката на тортата) - Native Command Queuing - позволява динамично преразпределяне на четенето/писането по диска от различни заявки за достъп, ускорявайки процеса чрез премахване на излишният seeking(търсене по диска). Предотвратява нтоварването на диска на 100% при което компютъра да бъде в невъзможност да приема повече команди и да стои "зависнал". При лични тестове на AHCI, разликата в производителността на компютъра е съществена(за мен) - без AHCI прехвърляне от един диск на друг на 5000 файла с общо "тегло" 15GB се извършваше с ~29MB/s, при което имаше проблем да пускам други процеси, с включен AHCI не се усеща че се копират файловете и скоростта на прехвърляне се увеличи на 45-50MB/s с нереални пикове от по 80MB/s при големи файлове. Как работи нагледно NCQ:

http://expertester.files.wordpress.com/2008/07/072408-0834-ahcivsideb1.gif

Нагледно показано как се съкращава времето за достъп до отделните позиции от диска :) AHCI намалява количеството използвана енергия от дисковете(по-голям живот на батерията на лаптопа) и намаля нивото на издаваният звук.

-> RAID 0. Често изключван по същата причина по която е изключван и AHCI. RAID 0(естествено при наличието на 2 или повече диска) може лесно да увеличи производителността... Два диска в райд мачкат, късат, дърат и питат за още заявки :) Жалко че се наложи да се откажа от него на лаптопа(по мои си лични причини :/ )

-> SWAP. Когато имаш trashing на RAM-a(не ти достига RAM и се използва "виртуалната") писането по диска за "виртуална памет" по време на зареждане на играта определено ще дава ОГРОМНИ забавяния. При наличието на 2 диска решението е да преместиш SWAP файла не на системният диск, а на другият. По правило вече на Disk 0 имаш заявки за четене от Windows и е попретоварен, а на Disk 1 едва ли ще има такова натоварване. (Внимавай, става дума за 2 диска, не за 1 разделен на 2 части(partitions). Ако си само с 1, почти няма значение къде е рзположен SWAP-a).

(Другите RAID нива няма да ги обеснявам, които е ентусиазиран може да си прочете...)

И накрая... щом нямаш проблеми по време на играта, а само бавно зареждане - по-вероятният вариант е да ти е бавничък диска(включително препълнен, фргментиран, зает с други заявки). Ако си сигурна че той е достатъчно бърз(поне 7200rpm, поне 16MB chache ако не е по-голям от 200GB, и включен AHCI), значи проблема ти идва от RAM-a(не може да поеме такова количество информация с каквато му го подава диска). РЕшението е просто - нова RAM на по големи MHz(респективно по-малки CL стойности).

Писна ми да пиша вече :) Ще дам един линк, там хората са го обеснили много добре за какво иде реч при RAM-a:

http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_latency

Само внимавай: колкото по-бърза е RAM, толкова повече енергоемка е(намалява живота на батерията). Логично... повече cycles, повече опресняване в секунда, повече мощност изразходена :) блалал... заминавам да ям котки :-D

ViolentSaint
01-01-2009, 18:58
Стандартно в момента масово оборотите на хардовете са 7200 за минута намират се и няколко по скъпи модела 15000 но надали ще се навиеш да дадеш 400 кинта само за хард

53downfall
01-01-2009, 19:24
В PCтата вси4ко е навързано :( ако искаш коренна промяна или сменяш вси4ко и си оставаш със старата кутия или нова щайга :?
За жалост микрософт си знаят работата,може компа им да е много по ефективен сys същите ресурси,а те го правят неоптимизиран за да си продават новите модели и да не спират да излизат все по-нови и по-нови :)
За справка (onion movie-the bates)