PDA

View Full Version : Предбрачен договор и бихте ли го направили?



scoobydors
01-02-2009, 10:54
Драги съфорумници,
ЧНГ като за начало, всичко най-хубаво ви пожелавам. :)

Предбрачният договор е писмено споразумение между двама души, които се канят да встъпят в брак, уточняващ как активите, които притежават (като имоти и пари) ще бъдат разделени помежду им в случай на раздяла. Със статистика, показваща, че близо половината от браковете завършват с развод, дали подписването на подобен документ е необходима предпазна мярка, за да се защити финансово бъдещето или е сигурен начин да се унищожи романтиката и да се стигне до развод?

Само от вас и вашия партньор зависи дали ще подпишете предбрачен договор. Знайте, че тук не става въпрос за погрешно или вярно решение - става въпрос за това, какво вие двамата искате като двойка и какво е уместно именно за вашата връзка. Каквото и да решите, бъдете сигурни, че сте преценили внимателно възможностите. Повече от всичко, всички ние искаме щастливи бракове – дори и с предбрачен договор, който никога няма да влезе в употреба.




Та... какво мислите за пребрачните договори? Бихте ли го направили заради половинката си, ако някой ден се стигне до сватба?
Повечето хора казват, че това си е чисто планиране на развод, но аз не мисля така. Все пак самия брак не е ли вид договор? :?
Значи ли, че ако твоя човек иска предбрачен договор, значи ти няма доверие? Моля споделете мнение. :)

huligankata
01-02-2009, 11:02
Не ми допада идеята за предбрачен договор. Ако половинката ми го иска бих го направила,макар че би ми станало доста неприятно, но иначе не. Мисля, че би трябвало да сме зрели хора и при случай на раздяла да делим и т.н. Има адвокати, а надявам се и ние ще имаме съвест. В крайна сметка мисля, че предбрачен договор могат да искат жени или мъже, които не работят и при раздяла евентуално биха останали без нищо. Щом си имаш кариера и изкарваш пари, половинката ти също не мисля, че при развод лично аз бих се притеснявала къщата в кого ще отиде и т.н. По - скоро би ме притеснявал разбития ми брак..

scoobydors
01-02-2009, 11:05
В днешното несигурно време мисля, че това е една удобна опция и за двамата да предпазят имуществото си.

Самия брак е договор, в който приемаш, че в случей на развод делите всичко съгласно закона на България... А предбрачния договор е промяна на тоя закон според вкусовете на двамата. Не е ли така? :-o

kobrichka
01-02-2009, 11:06
Аз съм за предбрачните договори.Бих подписъла такъв с половинката ми."Значи ли, че ако твоя човек иска предбрачен договор, значи ти няма доверие?"- определено не значи това поне според мен.Никога не се знае какво ще се случи в бъдеще и как ще се променят нещата в живота.В началото винаги е приказка,но не се знае в бъдеще какво ще последва и един такъв договор би подсигурил и двамата в евентуална раздяла.

huligankata
01-02-2009, 11:13
В днешното несигурно време мисля, че това е една удобна опция и за двамата да предпазят имуществото си.

Самия брак е договор, в който приемаш, че в случей на развод делите всичко съгласно закона на България... А предбрачния договор е промяна на тоя закон според вкусовете на двамата. Не е ли така? :-o



Времето не е несигурно, по - скоро хората които стъпват в брак прибързват. Ако се оженя имам намерението да е за някого с когото искам да прекарам живота си и съм се уверила в това от времето прекарано с него, което не трябва да е 5 месеца или година .. 3 години, 5 ако трябва, поживяла съм с него опознали сме се. Не съм материална личност и по вкус определено няма да ми е да седна да се обяснявам с човека, с когото искам да прекарам живота си в случай на развод и т.н. какво искам да остане за мен .. Опцията за развод няма и да позволя да ми минава през главата ако се омъжвам.

blood_dodo
01-02-2009, 11:17
Естествено че съм за. Няма аз да се потя да работя и да си купя нещо, а накрая ако се разделим тя да ми го вземе...

kalpazanka
01-02-2009, 11:24
Да, бих подписала! Това не значи, че му нямам доверие и че си планирам развода преди да съм вдигнала сватба, но просто ми се изправя косата, като дочуя история, че единият от съпрузите тегли кредит, за да си позволят ново по-голямо семейно жилище, а другият съпруг го пише на името на майка си, баща си, леля си по дядова линия и прочие. Просто това е начин да опиташ да се предпазиш от тарикатлък на едро!

SunShinePearl
01-02-2009, 11:38
аз самa ще поискам да направим такъв договор...пък ако той не иска да подписва няма да има сватба....всичко може да се случи нищо не знае човек..леля ми след 25 години брак се разведе така че,задължително!

Kostadin_682
01-02-2009, 12:03
Ами да, защо не... все пак ако обичам човека и той е съгласен... повечето млади хора са свикнали да сменят обекта... в смисъл не могат да са само с 1 човек до края на живота си(искат нещо чуждо :) )... и не се женят... но според мен, ако обичам даден човек бих искал да съм с него до края на живота си...

assd
01-02-2009, 12:15
никога не бих! първо че се отнася до активите придобити съвместно след брака, а аз мисля че ще стана милионер преди да се оженя... пък дори и да се разведем евентуално, защо да не дам половината на някой, когото съм обичал?
тва не ми е ясно, как така хората след като се разделят се намразват така много, започват да се обиждат и тн... то говори лошо за самия теб, ако си имал нещо с някого когото всъщност не си познавал.
така че не ми трябва никакъв лист хартия за да се пазя от нещо, което съм сигурен че няма да ми се случи. като ще се женя ще знам че това е човека, все пак аз управлявам съдбата си, а не тя - мен!

пп. плюс тва ако някой стигне до развод има хиляда начина да не дадеш нещо на някого, фиктивна бърза продажба на роднини се нарича, те хората от комисията кушлев (който не знае да се ограмоти) с тоя трик се измъкват като продават хотели и коли за милиони, па за един бракоразводен процес да се притеснявам на млади години :lol:

sextazy_baby
01-02-2009, 14:27
И с договор,и без договор ще си го обичам...

hottie
01-02-2009, 14:46
По принцип съм съгласна с идеята. Смятам, че е едно добро решение, за разрешането на множество проблеми след развода.
НО в моя случай аз няма да сключа такъв договор, защото с приятеля ми сме изградили всичко заедно и дори и да сключим такъв договор няма как просто да разпределим всичко. Пък и никога не бих се карала за имот.

ImmortalForever
01-02-2009, 14:57
Вече било доста популярно.Гласувах с "Да". Вече създаден, автоматично отстранява множество проблеми след развода.Звучи ми малко като "На ти куклата-дай ми парцалките". I like it. ;)

krem4et0
01-02-2009, 15:04
Активите, които са ми преди брака са си мои (сега, за парите в банка или брой не знам как стои въпроса, но ще проуча). Активите, които той има-са си негови. По закон се дели само това, което е придобито по време на брака. Идеята е добра, но има съществени минуси. Щом има договор за развод, значи встъпваш в брака с намерението за развод. А и знам ли какво ще придобием и какво ще загубим. За това си има договори при развода!!! Сестра ми като се разведе, подписа декларация, че няма претенции към апартамента му(купен на негово име преди брака, но се види семейно жилище и ако имаха деца, тя щеше да остане с тях в това жилище до навършване на 18 годишна възраст на детето), взе си всичко нейно, както и подаръците, подарени от нейните роднини и приятели за сватбата....Даже малко се овътря, защото изциклиха паркета с общи пари и си купиха шкафчета за кухня с общи пари, а тези неща няма как да вземе.......Точно за 4 часа й обрахме целия багаж.

За мен това е леко излишно......

pandelka
01-02-2009, 15:06
Не бих го направила!

hottie
01-02-2009, 15:14
Активите, които са ми преди брака са си мои (сега, за парите в банка или брой не знам как стои въпроса, но ще проуча). Активите, които той има-са си негови. По закон се дели само това, което е придобито по време на брака. Идеята е добра, но има съществени минуси. Щом има договор за развод, значи встъпваш в брака с намерението за развод. А и знам ли какво ще придобием и какво ще загубим. За това си има договори при развода!!! Сестра ми като се разведе, подписа декларация, че няма претенции към апартамента му(купен на негово име преди брака, но се види семейно жилище и ако имаха деца, тя щеше да остане с тях в това жилище до навършване на 18 годишна възраст на детето), взе си всичко нейно, както и подаръците, подарени от нейните роднини и приятели за сватбата....Даже малко се овътря, защото изциклиха паркета с общи пари и си купиха шкафчета за кухня с общи пари, а тези неща няма как да вземе.......Точно за 4 часа й обрахме целия багаж.

За мен това е леко излишно......
Да обаче не винаги е толкова лесно. Понякога единия от двамата се оакзва упорит идиот и иска едва ли не всичко.

Иначе знам че става дуам за придобивките след това, но ние през толкова много изминахме че никога не бихме се скарали за такова нещо, каквото и да се случи. Това е ясно.

plmn
01-02-2009, 15:17
Цялата идея със сватбите не ми допада. :?

krem4et0
01-02-2009, 15:22
За това има адвокати и предварителни договори....А и е справедливо придобитото след брака да е общо. Може единият да печели много, но другият помага за това.....домакинства, облекчава му живота, гледа децата, проявява разбиране....Заслугата за просперитета на едно семейство е и на двамата. Баща ми да речем винаги е бил по-успял, по-издигнат и по...в службата от майка ми. но тя му е осигурявала спокойствие, нежност, разбиране, уют....храна и чисти дрехи ако щеш....Ако той няма какво да яде, спи в мизерия, кай него всички са нервни и прочие........едва ли е би могъл да расте в службата.

plmn
01-02-2009, 15:43
тфа е теен форум тука идиотите изобщо не мислят за договори а как да се набапкат....

оо срещат се и кандидати за сватба. :D нали имаше една 17 годишна бременна готова да се ожени за любимия си 19 годишен. (така ли беше?) :lol: :lol:

naia
01-02-2009, 16:29
За!

slun4ice_90
01-02-2009, 16:36
Още,не съм тръгнала да се омъжвам,но бих искала да е без договор,когато дойде този ден....

scoobydors
01-02-2009, 18:55
тфа е теен форум тука идиотите изобщо не мислят за договори а как да се набапкат....

Така е за жалост... но има и сериозни хора, които дават добри отговори. Благодаря ви. :)

Знам, че форума е пълен с хора, които търсят само начини да се ебават, да се заяждат и да спамят. Това е адски тъпо... но какво да се прави. :(

vampirekiss
01-02-2009, 19:11
Принципно бих,ако съм стана мнооого богата и се съмнявам в човека и намеренията му

PreciousDiamond
01-02-2009, 19:46
Ами да, защо не... все пак ако обичам човека и той е съгласен... повечето млади хора са свикнали да сменят обекта... в смисъл не могат да са само с 1 човек до края на живота си(искат нещо чуждо :) )... и не се женят... но според мен, ако обичам даден човек бих искал да съм с него до края на живота си...

+1 (( :

evelinka1122
01-02-2009, 20:25
НЕ!

evelinka1122
01-02-2009, 20:26
НЕ!

evelinka1122
01-02-2009, 20:27
НЕ!

Lysit0
01-02-2009, 20:38
Твърдо не :!:
3ащото и да няма брак ще го обичам.
Даже аз не мисля да сключвам брак....да не съм през началото на миналият век.... и нямам разбирането на баба си все пак...

Lyubeto
01-02-2009, 20:45
Ako partniora mi poiska takyv dogovor , pyrvo shte se posyvetvam s advokat , koito sama izbera i taka shte podpisha .No inache az nikoga ne bih predlojila takova neshto. :)

pussycat_dolls15
01-02-2009, 20:52
Смятам,че да! 8)

scoobydors
01-02-2009, 20:55
Твърдо не :!:
3ащото и да няма брак ще го обичам.
Даже аз не мисля да сключвам брак....да не съм през началото на миналият век.... и нямам разбирането на баба си все пак...

И все пак има хора, които и в днешно време се женят. Явно будалите не са свършили с нашите родители едно време. :lol:

Whyniser
01-02-2009, 21:36
Просто тука не може да се приложи.Малко със закона трябва да се разровите тук и тогава решавайте какво ще правите.

scoobydors
01-02-2009, 21:50
Просто тука не може да се приложи.

Какво имаш в предвид, че не може? :-o

scoobydors
01-03-2009, 21:55
Някакви други мнения? :)

babity
01-03-2009, 23:37
Ако съм си изработила някакви пари и съм по - заможна ще настоявам за договор, предполагам. Но ако стана свръхбогата след като се омъжа (в което силно се съмнявам) едва ли ще усетя това, че съм го поделила със съпруга си.

vesito13
01-04-2009, 10:37
Не знам , аз лично не бих предложила на човека , с когото мисля да съм цял живот , предбрачен договор . Не го одобявам особено много това . Ако тръгна да се женя за някой , ще е чак когато знам , че ме обича , че не е с мен заради пари или нещо такова . А и дори някога да се стигне до развод , се надявам да се разберем , като зрели хора . А може би съм останала с някакво такова мнение за предбрачните договори , защото просто в България не са разпространени . Но поне на този етап от живота ми , не мисля че бих подписала предбрачен договор .

marjesa
01-04-2009, 10:40
Хубаво е да има такъв договор. Несме застраховани нито аз нито той. С този договор ще ни е много по - лесно. Да бих подписала такъв договор. Ако момчето до мен има акъл и той ще го подпише :D

aka6a_vamp
01-04-2009, 10:45
ААа против съм...ако ми изневери и се разведем заради това тряя да прецакам копелето...

scoobydors
01-04-2009, 11:32
тфа е теен форум тука идиотите изобщо не мислят за договори а как да се набапкат....

Така е за жалост... но има и сериозни хора, които дават добри отговори. Благодаря ви. :)

Знам, че форума е пълен с хора, които търсят само начини да се ебават, да се заяждат и да спамят. Това е адски тъпо... но какво да се прави. :(



не да се ебават бе човек - ДА СЕ ЕБАТ


Това, че е така спор няма... :D
Да не се отклоняваме от темата сега.

Whyniser
01-04-2009, 11:55
Просто тука не може да се приложи.

Какво имаш в предвид, че не може? :-o


Ами първо не е озаконен.Тъй че няма никаква правна сила след това.А просто този договор е един вид недоверие напълно.Единия от страните не са му толко силни чувствата и затова мисля,че е така.А и българския манталитет е под всякаква критика тъй че.Тя зима това и накрая тоя му щракне нещо и я убие или там нещо и застраши живота.Не знаеш какво ще стане.Това е само пример.Не казвам,че ще стане така.Но не знаеш какво ще му прищрака на един българин/ка

scoobydors
01-04-2009, 14:15
Просто тука не може да се приложи.

Какво имаш в предвид, че не може? :-o


Ами първо не е озаконен.Тъй че няма никаква правна сила след това.

Да, вярно е. Но се работи по процес на приемане. :)
http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&action=show&Type=news&SType=show&gid=165&id=23

"- Кога ще бъде внесена такава промяна (предбрачен договор) в Семейния кодекс?

- Сега се изследват европейските и световните практики по тази тема от студентите на стаж към парламента. Когато приключат, ще създадем работна група, която да подготви конкретните промени в Семейния кодекс. "
*** Светослав Спасов, депутат от НДСВ ***

Whyniser
01-04-2009, 14:30
Просто тука не може да се приложи.

Какво имаш в предвид, че не може? :-o


Ами първо не е озаконен.Тъй че няма никаква правна сила след това.

Да, вярно е. Но се работи по процес на приемане. :)
http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&action=show&Type=news&SType=show&gid=165&id=23

"- Кога ще бъде внесена такава промяна (предбрачен договор) в Семейния кодекс?

- Сега се изследват европейските и световните практики по тази тема от студентите на стаж към парламента. Когато приключат, ще създадем работна група, която да подготви конкретните промени в Семейния кодекс. "
*** Светослав Спасов, депутат от НДСВ ***


Ами ти ако вярваш на български депутат... 8-) . Както щеше да се приеме и закона за етажната собственост ама нещо нищо не стана (за тези,които не знаят това да се изгони даденото лице със съгласие на останалите жители).

DarkWitch
01-04-2009, 16:41
Зависи от много неща,но може би не бих го направила,защото може да се отрази на взаимоотношенията ни.