PDA

View Full Version : Шофиране на сняг



Master_88
01-03-2009, 20:11
Здравейте,темата ми е предназначена за тези от нас,които имат книжка и по ред причини им се налага да карат през зимата. Споделете някои трикове и техники които спазвате,защото определено между придвижването по сух асфалт и заледен или заснежен има голяма разлика. Това, което аз се сещам че правя е че се стремя да давам равномерна газ, да използвам възможно най-рядко спирачките и то ако ги използвам да е замалко,защото литва като шейна колата. Днес обаче, тук в нашия квартал почти не беше почиствано и когато се прибирах до блока едвам преминах тоя участък от 300 метра, който е и леко стръмен. Когато се опитах да дам съвсем леко газ,веднага забуксува,а когато я отпуснах леко (за да спре да буксува) - почти спря. Някак си после зацепи и стигнах слава Богу. При положение че гумите не са зле,мисля че причината може да си е и в начина на карането,регулиране на газта и ред други фактори. Очаквам мненията ви

WILD__BOY
01-03-2009, 20:18
зимни гуми му е майката
и гледай да убиваш скоростта със скоростите, а не със спирачките

machoka
01-03-2009, 20:34
Обожавам да карам на сняг.. веднага щом падне ЗАДЪЛЖИТЕЛНО съм вечерите по Витоша - я Кулата, най-често до Алеко и надолу на слайд... имам страхотни преживявания, завъртания, блъскания отстрани в снежните насипи.. и като сме 3-4 коли от горе като се спуснем, долу броим пораженията хАхХА

MusicIsTheKey
01-03-2009, 20:38
Съмнявам се да получиш някакви компетентни мнения, защото са малко хората в този форум, които имат книжки, карат редовно и могат да дадат полезен съвет.
Най-готино е вечер на празните улици (или големи паркинги) да се изсилиш като..., пробвайки как ще реагира колата, как ще се завърти, как ще успееш да спреш и т.н.

Jamalska
01-03-2009, 20:44
Аз подкрепям мацко:)по снега хем не ти се изтъркват гумине при дрифт,хем е суупр красиво по тъмно на пуста улица:)

machoka
01-03-2009, 20:47
Аз и лете и зиме почти нямам завой без ръчна, та мога да се похваля че дрифта ми е 'втората специалност след жените' ХаХахАхХА.. :oops: 8)

5StaR
01-03-2009, 21:14
Tctc 8miq mi 4as kormuvane 6e e na zaledeno.. pazi boje 8-) 8-)

hottie
01-03-2009, 21:21
Минимално ползване на спирачки :)

5StaR
01-03-2009, 21:23
E s kolko km/4as karate, za da ne polzvate spira4kata? 30>?...

Master_88
01-03-2009, 22:10
Не съм кой знае колко млад шофьор - почти от 3 години имам книжка, а кола карам от около 6 години редовно, но от лед до лед и от пътна обстановка до пътна обстановка има много голяма разлика. Моето мнение е,че на чист лед нищо не те спасява

InitialD
01-03-2009, 23:52
Карай много бавно и спазвай дистанция по-голяма от нормалната!
Аз като съм със сликове отзад питаш ли ме ... ама как лесно се върти на правата на Бояна!!! :grin:

b0Nb0n
01-04-2009, 07:21
adskata maniq brat qko driftove na led i bluskaniq v konteineri ludnicata

assd
01-04-2009, 08:42
който кара със зимни е балък, истинските про-та карат с летни целогодишно, така и аз, досега нищо ми няма 8-) карал съм и на магистралата за плевен със 140-150 на снего-лед (само на витиня и виадуктите намалявах че си е страшничко да паднеш от моста)

аа техники няма -то е до как усещаш колата, моята е стабиларка щото е със ниско спортно окачване и гуми 205/50/15 (или нещо такова) чисто нови летни и нема проблеми със сцеплението
хев фън

HenykucT
01-04-2009, 08:53
Аз и лете и зиме почти нямам завой без ръчна, та мога да се похваля че дрифта ми е 'втората специалност след жените' ХаХахАхХА.. :oops: 8)

8) Особенно на сняг ! По-голямо пространство, по-малко скорост, ръчна, газ и пълен лев 8) И определено трябва да няма паркирали коли около нас :lol:

^ Те за т'фа тея с голфовите се блъскат през 10 минути зимата, щото са про с летни ... :lol:

MusicIsTheKey
01-04-2009, 09:16
който кара със зимни е балък, истинските про-та карат с летни целогодишно, така и аз, досега нищо ми няма 8-) карал съм и на магистралата за плевен със 140-150 на снего-лед (само на витиня и виадуктите намалявах че си е страшничко да паднеш от моста)

След тези думи ми е ясно що за "шофьор си".
Гумите са нещо много важно за една кола!
Знаем за форумните герои, които карат с летни и нямат проблеми. Ясно ми е, че и сигурно ще изникне още някой "професионален шофьор", каращ с летни гуми и ще започне да те защитава. Или никога не си се качвал на кола, или никога не си карал със зимни, за да говориш подобни глупости. (Меко казано.)
Най-малкото се надявам да знаеш разликата между летните и зимните гуми? Всички знаем подобните "пичове" как свършват, но лошото е, че много често и невинни хора си отиват с тях.
Бива да се правите на готини, но каква е тая мания във всички форуми всеки да пише как карал със летни гуми и през зимата, и нямал проблеми, било едно и също?

MakeMeLaugh
01-04-2009, 09:30
Ръчната е много важна в зимните условия и може да спаси много ситуациии, стига да се знае как да се ползва.
ABS-а също.
И как и накъде въртиш волана.
Кара се на ниски обороти на високи предавки.
Спира се със скоростъите основно не със спирачките.
Бе много неща са :)

Всичко е тренинг. Като те е спек, хващаш колицата, отивсаш на накой заснежен полигон и пробваш всички ситуации и варианти - чиста работа :)

24white24
01-04-2009, 09:52
Днес влизах странично в завойте еби му майката, ABS-а е спасението на моменти щеше да ми строши крака :D

assd
01-04-2009, 09:52
който кара със зимни е балък, истинските про-та карат с летни целогодишно, така и аз, досега нищо ми няма 8-) карал съм и на магистралата за плевен със 140-150 на снего-лед (само на витиня и виадуктите намалявах че си е страшничко да паднеш от моста)

След тези думи ми е ясно що за "шофьор си".
Гумите са нещо много важно за една кола!
Знаем за форумните герои, които карат с летни и нямат проблеми. Ясно ми е, че и сигурно ще изникне още някой "професионален шофьор", каращ с летни гуми и ще започне да те защитава. Или никога не си се качвал на кола, или никога не си карал със зимни, за да говориш подобни глупости. (Меко казано.)
Най-малкото се надявам да знаеш разликата между летните и зимните гуми? Всички знаем подобните "пичове" как свършват, но лошото е, че много често и невинни хора си отиват с тях.
Бива да се правите на готини, но каква е тая мания във всички форуми всеки да пише как карал със летни гуми и през зимата, и нямал проблеми, било едно и също?
знам аз как се кара със зимни, на гаджето ми колата е със зимни ама е разбираемо защото е жена. като вземеш в предвид че баща ми е професионален шофьор от 30 години и ме е научил да карам кола още преди да си сядала на седлаката зад волана от интерес, представи си дали мога да карам или не... а зимните са много по-зле като е мокро заради ламелите и колата се хлъзга много повече, зиманата гума е само ако има сняг по пътя! а в града снега се чисти и остава киша или вода, прави си изводите дали си струва да дам 1000 лева за зимни гуми (щото не са ми 14ки, а нископрофилни 15ки) като карам предимно градско, и един два пъти извън града зимата. ама и там колата мога да я владея без грешка! да чукам на дърво
лек ден

MusicIsTheKey
01-04-2009, 10:03
Ти нямаш идея от кога карам кола и кой ме е учил мен, тъй че не говори. Може да карам по-дълго от теб, а и като гледам явно си караш само в града. Определено си представям, че си некадърен шофьор.
Караш предимно градско, а парадираш колко си добър? Най-малкото пробвай да излезнеш от града и да отидеш до Пампорово, например. Отново казвам, че гумите са нещо невероятно важно за една кола, колкото и да не можеш да го проумееш. Нито ти, нито другите "про"-та.
Един добър шофьор с голям стаж може да си позволи да кара с летни, но разни 20 годишни пикльовци, взели наскоро книжка и нямащи идея как да реагират на сух път, е просто смехотворно.

Нямам намерение да отговарям повече, защото наистина ми е ясен репертоарът на всички "професионалисти", каращи с летни гуми. Вече съм спорила достатъчно и си е чиста загуба на време. Убивайте се, но гледайте да не взимате други със себе си.

kPuCkA
01-04-2009, 10:11
Ооо, ей сега преди малко ми се наложи да карам при положение, че снощи цяла вечер е валяло, нямаше някви рискови ситуация ама си ми е шубе все още.

assd
01-04-2009, 10:16
абе жената шофьор си е като пиян бакшиш на мотор :lol: (от вица)
тъй че не ми обяснявай кой как карал, и колко съм некадърен. едва ли можеш да отидеш от тук до москва и обратно с кола... после ми спори кой имал по-дълго книжка и кой кара по-добре
не искам да се карам, извинявай ако съм те засегнал
и лек ден

TERRORMACHINE
01-04-2009, 10:17
А камион с летни гуми в поледица някой карал ли е?!?

MusicIsTheKey
01-04-2009, 10:35
Дали съзнаваш колко глупаво и ограничено мнение написа?
Ти си ми напълно ясен що за пикльо и форумен герой си още от data.bg, а вече и колко некадърен шофьор си.

Ако си толкова убеден в казаното от теб, нека се хванем на бас за каквато сума пожелаеш (не говорим за 10 лева) и да видим дали ще стигна или не?

assd
01-04-2009, 10:42
като си модератор на некъв тъп форум за много умна ли се имаш ? боли ме хуя за мнението ти за мен, ако аз съм пикльо ти си направо посерка :lol: и нали нямаше да отговаряш повече, а?

MusicIsTheKey
01-04-2009, 10:44
Какво общо има това, че съм модератор с това, че си некадърен шофьор, би ли ми обяснил, защото не го проумявам?
Бъди си форумен "герой", няма лошо.

assd
01-04-2009, 10:46
и как стигна до извода че съм некадърен шофьор? защото карам с летни гуми на сняг ли?

cappy123
01-04-2009, 12:02
MusicIsTheKey е много права, че гумите са адски важни за една кола !!! :P

Първо летните гуми са твърди и като стане студено стават на камък.А зимните гуми са от различен материал и като застудее си остават меки.

Второ летните гуми са по-широки, а за зимните гуми е по-важно да са по-тесни, това е така, за да има по-голямо сцепление и , за да е по-стабилна колата на пътя.

LizZz
01-04-2009, 12:16
И най-важното - дрифтинг с ръчна!!!! :razz:

OtherDimension
01-04-2009, 12:17
cappy123 е права...
макар, че зимните гуми не са абсолютно никаква гаранция, че няма да потанцуваш

WhiteOneBG
01-04-2009, 14:44
assd - малумник , чиста проба идиот !
Какво караш душо?
Ласка или Нива че да ми караш със летни?
Ааа сигурно някой голф или мазда ... а може би бмв? колко 316 , 318?
Защо пишеш глупости ...
Колкото и велик шофер да си , никога не бъди толкова убеден че няма проблем да си караш със летни през зимата
Верно е за дирфт летни са по-добри така е , ама кат си толко маняк ми купи си нещо сис 2.5 и задно па си го върти ( бтв Лада 6тица 1.6 със разни подобрения с Видинки и 4 човека се въртеше по-добре от 325-ца ))
За кво иде реч ...

5StaR
01-04-2009, 15:20
Стига се правете на майстори шофьори.. Както каза инструктора ми няма майстори, единствените майстори се намират на рогошко шосе.. или да ви го перефразирам за Софиянци.. на последна спирка на трамвай н2. :)

InitialD
01-04-2009, 16:54
Стига се правете на майстори шофьори.. Както каза инструктора ми няма майстори, единствените майстори се намират на рогошко шосе.. или да ви го перефразирам за Софиянци.. на последна спирка на трамвай н2. :)

?!?!?!

5StaR
01-04-2009, 17:49
Стига се правете на майстори шофьори.. Както каза инструктора ми няма майстори, единствените майстори се намират на рогошко шосе.. или да ви го перефразирам за Софиянци.. на последна спирка на трамвай н2. :)

?!?!?!

гробищата.

LizZz
01-04-2009, 18:16
Стига се правете на майстори шофьори.. Както каза инструктора ми няма майстори, единствените майстори се намират на рогошко шосе.. или да ви го перефразирам за Софиянци.. на последна спирка на трамвай н2. :)

?!?!?!

гробищата.
Че те не са майстори щом са там. За да си майстор значи и да знаеш кога да спреш. ;)
Тея дето са там са тъпаци. Тея, които отиват на там и те са тъпаци.

24white24
01-05-2009, 05:21
Стига се правете на майстори шофьори.. Както каза инструктора ми няма майстори, единствените майстори се намират на рогошко шосе.. или да ви го перефразирам за Софиянци.. на последна спирка на трамвай н2. :)

?!?!?!

гробищата.
Че те не са майстори щом са там. За да си майстор значи и да знаеш кога да спреш. ;)
Тея дето са там са тъпаци. Тея, които отиват на там и те са тъпаци.Бахахаха що приемаш всичко толкова буквално !?!?!? За ирония нещо ?

InitialD
01-05-2009, 18:26
понекога се радвам,че нямам кола - една грижа по-малко :)

Кежуал+кола=атентатор самоубиец (шишкебап ала Багдат)

assd
01-05-2009, 19:03
assd - малумник , чиста проба идиот !
Какво караш душо?
Ласка или Нива че да ми караш със летни?
Ааа сигурно някой голф или мазда ... а може би бмв? колко 316 , 318?
Защо пишеш глупости ...
Колкото и велик шофер да си , никога не бъди толкова убеден че няма проблем да си караш със летни през зимата
Верно е за дирфт летни са по-добри така е , ама кат си толко маняк ми купи си нещо сис 2.5 и задно па си го върти ( бтв Лада 6тица 1.6 със разни подобрения с Видинки и 4 човека се въртеше по-добре от 325-ца ))
За кво иде реч ...
не знам кой е идиота, ама не аз обиждам хората без да ги познавам...

и кво ми е с летните??? карах си вчера по околовръстното от овча купел до люлин без грешка, а беше адските коловози и лед отдолу (що не го чистят ми е интересно)
нито веднъж не ми поднесе нито нищо 8-) па и да поднася зная как да я удържа, щото и бмв съм карал (само че там задницата носи извън завоя, а на предното предаване ме носи към вътрешната страна така че опасност немааа)
тва че мишоци и жени карат със зимни ми е се тая (верно само пред блока ми виждам зор, ама снега е 25 сантиметра неотъпкан)
айде весело

XceSS
01-05-2009, 19:25
Абе не прави нищо рязко и върти волана на страната на която се върти и колата, че вчера щеше да стане белята :-D

MakeMeLaugh
01-05-2009, 20:25
Абе общо взето, тука пишат хора с опит не повече от 1-2 години стаж (и не стаж, ами време от вземане на книжката). Мюзик ис д Кий е най-права с темата. (Мюзик, кефи ли те Пампорово, щото там бях 11 години. 8-) )
Само не мога да разбера що за смешник трябва да си за да напишеш, че зимата се кара на високи предавки? Нека да кажем, че зимата в сняг и лед, едва ли може да караш с повече от 40-50км, в завой е абсурдно да се изпаткаш с толкова. При 3-та скорост без газ, колата развива 40-50 км/час, при 4-та, около 60-70 км/час. Да споменем, че оборотите при 4-та скорост не могат да бъдат по малко от 1600/1800, защото колата ще изгасне. Е, има 20%, които няма да изгаснат, а ще започнат да друсат.
Това да караш на високи скорости през зимата е балъщина.
Не си ме разбрал правилно.
Имах предвид, че се превключва от по-рано на по-високите предавки.
Т.е. не да караш на 1-ва или 2-ра с 4-5 хил оборота, след като почва да превърта още от 2 и т.н. ;)
Както и да е, лека и безаварийна :>

Master_88
01-06-2009, 09:34
Струва ми се иначе че дизелът е по-добър за сняг и лед,защото може да върви на по-ниски обороти от бензина и е по-бавнооборотен като цяло. Дори на 1200 оборота не придръпва ако си е по равно или леко нанагорно

valdesbg
01-06-2009, 09:40
Зимни гуми - високи обороти и ниски предавки. Скорост около 40-50-60 по усмотрение на водача. И не за друго, а защото е достатъчно колата да мине през един 2-метров участък лед и касапницата е станала.

И запомнете - всяка кола може да се превърне в шейна, ако магарето зад волана реши да си показва ината.

Нужно ли е?

machoka
01-06-2009, 10:02
MusicIsTheKеy 'кара' кола, която на практика се движи сама хАхАх и с каквито и гуми да е минава навсякъде, просто защото за това е направена ХахАх
Качи се на някаква треторазрядна кола като нашите (не огромна с 15 системи за сигурност, гуми за 2 хилки бройката и тъмни 'джамци'), и тогава ще видиш за какво си говорим хАхА ;PpP~

АССД, нЕма такова балъче като тебе брат) Много заблуден, въобще няма и да се аргументирам. Явно и баща ти е толкова шофьор, ако той те е учил зимата с летни гуми да караш.

HenykucT
01-06-2009, 10:06
^ Колата за която говориш, да не е Хамър 8-)

MusicIsTheKey
01-06-2009, 14:09
Изобщо не ми се искаше да отговарям повече в тази тема, но ...

assd, как стигнах до извода, че си некадърен шофьор? От това, което написа за гумите. Един добър шофьор просто няма как да изръси подобна глупост. Ясно е, че не може да ти се налее акъл в главата.

machok, прав си, че колата, която карам определено е с добри защити и по-нова, но не мисли, че не карам и други. Шофьорските курсове ми бяха на възможно най-раздрънканият голф на света, чиито скоростен лост освен разкъсан, беше и повреден. Колата беше невъзможно зле, без грам защити, нищо не и работеше.
За мен карането не е просто придвиждане от точка А до точка Б, а е удоволствие. Страшно обичам да карам и се старая да съм добра, да уча, да се упражнявам. Онзи ден се дундурках с Лада Нива, а по-онзи ден с друга трошка.
Тази вечер имам намерение да 'правя опити' с 13 годишна кола.
Практика му е майката, както се казва.

machoka
01-06-2009, 14:12
Шегувам се, имам предвид че от кола до кола има разлика. Ако се качиш на 13 годшината кола и караш с 200 по магистрала, примерно както аз снощи макар и не с тази скорост, на сняг и т.н. ще се изприщиш.
За мен също карането е удоволствие, и въпреки че в момента прекарвам повече време в колата отколкото вкъщи не ми пречи ей така като снощи да се хвана и да се разходя до Пловдив да вечерям и да се върна. Но... факано е..

кога ще ми дадеш кръгче с немската машина? ;PpP~ Аз ще ти дам с 13 годишния ми опел, щом те кефи = ръчкай ))) със ЗИМНИ гуми е 8)

HenykucT
01-06-2009, 14:38
С модерните автомобили усещането не е както със старите резачки, тип GTI хаха ... Разни контроли, разни защити, разни ограничения ... Със старите резачки, по възможност с повече коне, емоцията е къде, къде по-голяма :) Въпреки, че като вдигнеш повече от 200 и имаш чувството, че летиш и си безсмъртен 8-)