PDA

View Full Version : любима книга



spongkata
01-06-2009, 16:56
Здравейте :) В тази тема моля всеки от вас да каже коя е най-най любимата му книга и защо, какъв жанр е и с какво ви е грабнала? :) Хайде..препоръчайте книга, която мислите че си заслужава на останалите си съфорумци =D>
П.П преместете темата ако е нужно, защото просто незнаех каде да я пусна :-|

CtrlAltDel
01-06-2009, 17:23
Любимата ми книга е "1984" на Джордж Оруел. Води се фантастика/антиутопия. Не мога добре да предавам сюжети, но общо-взето става дума за това какво е бъдещото (писана е пред 48ма) световно устройство. Светът е разделен на три-супердържави, които непрекъснато воюват помежду си. Океания, където се развива действието, е управлявана от Партията. Там всеки е наблюдаван (в тази книга е измислен Големият Брат), заличени са семейните и емоционалните връзки между хората, личността като цяло. Историята, езикът са променяни или изтривани. Контролът над човека и мисленето му е пълен. Който не е удобен - изчезва. Бунтът не може да бъде осъществен.

Книгата страшно ме впечатли, защото четейки я, си направих много паралели със сегашния свят и вероятното бъдеще. Освен това много ми харесаха обясненията защо световният ред е устроен така, видя ми се много обосновано и гениално (по зловещ начин). Имаше един много добър цитат: "Който владее настоящето - владее миналото, а който владее миналото - владее бъдещето." Както и разбира се лозунгът на Партията - "Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила."

Не знам какво повече да кажа, ако някой по-добър в обясненията я е чел и може да допълни 2-3 приказки - да го направи, защото книгата си заслужава да бъде прочетена, дори да е само за обща култура.

LiveFlower
01-06-2009, 17:28
^ изглежда доста интересна :)

spongkata
01-07-2009, 15:36
otiva kum spisuka s chakashtite za chetene knigi ot men :)

partychild
01-07-2009, 18:13
"Железният светилник" от Димитър Талев много интересна книга :)

CtrlAltDel
01-08-2009, 19:00
"Железният светилник" е много добра, да. Прочетох я, защото ни трябваше за училище, но не съжалявам. И продължението - "Преспанските камбани" беше интересно, но третата част ("Илинден"?) вече прекалено набляга на историческите моменти, отколкото на това, което става с героите и я оставих.

anonymous597271
01-09-2009, 11:41
Шифърът на Леонардо - на Дан Браун и
Шестото Клеймо - също на Дан Браун

ThEKiNgG
01-09-2009, 12:31
нямам аз пък и мн не чета

CtrlAltDel
01-09-2009, 12:58
На никои ли не му харесва Библията.
На Ла Вей ли? :D

И в двете книги има интересни неща откъм историческа или философска гледна точка.

BloomF
01-09-2009, 13:56
Брулени хълмове :grin:

Pliok0019
01-09-2009, 14:05
Няма да се зачудя за 20490294 път. Има бая такива теми.

kristo
01-09-2009, 14:09
На никои ли не му харесва Библията.
Мен определено ми харесва и съм чел ако не цялата, то най-малко половината от нея. Отделно съм чел доста литература на темата за Християнството като цяло. Иначе любими са ми историческите книги и романи.

Jumbie483
01-09-2009, 14:45
Много книги съм чела и нямам любими.. Но бих прочела отново:
Задната къща написана под формата на дневник от Ане Франк и Последният валс на Матилда.

Който иска нека прочете Последният валс на Матилда. Страхотна книга, наскоро я четох и ми се иска пак да я прочета...
Задната къща също е страхотна, но накрая доста не натъжих заради смъртта на момичето, което е писало дневника и т.н.