PDA

View Full Version : Разяснете ми за професиите



MoMoXiXi
01-07-2009, 12:21
Здравейте,
Можете ли да ми кажете дали някъде в интернет (или вие кажете) професии, които имат бъдеще както за България, така и за другите страни. Проблема е, че аз искам да работя всичко :-D Нямам претенции или "на всяка цена" трябва да е определена работа. Нашите все ме вайкат адвокат, архитект, лекар, но мен точно тези не ме влекат. Може би архитектура, но... тц Има твърде много хора, които учат за това, както и адвокати (само от моето училище последния випуск от 100 човека 13 записаха това, а дали са ги приели всички не знам, но както и да е). И аз не знам какво искам да работя. Само не казвайте "ти до 12 клас хиляда пъти ще си смениш решението". Аз не съм тръгнала на никъде още, просто искам да разбера в какво има реализация. Може малко да ми се смеете ама, това с което най-много съм искала да се занимавам има нещо общо с киното. Не актриса, режисьор, постановчик,.... ами нещо което обслужва киното. (като казвам кино, не значи САМО кино и др компании...) Но не знам какви професии има свързани с това.. най-вероятно "Реклама", но само това ли? Пък и да не си въртя душата, първо гледам заплащането - а кои професии се търсят и са добре заплатени? И 12 клас дават ли някакви листовки, свързани с избора на професия, какви професии има и такива неща? Може ли малко информация, защото нищо не ми е ясно..

Blab
01-07-2009, 12:25
През ред, че ме боли глава:
Кинознание, който не може да режисира, нито да играе, но таи значителна любов към киното, преспокойно може това да прави.

Парите - (тъмб даун)
Яко зле, бро, щом си тръгнал да работиш за жълтици.

hottie
01-07-2009, 12:28
Направило ми е вчечатление, че 80% от обявите за работа в интернет съ въртят около работата с компютър, програмисти, графични дизайнери и пр.
Според мен в момента най-трудно е да пробият хората завършили хуманитарна специалност.

MoMoXiXi
01-07-2009, 12:28
А за какво да работя. Нали трябва да ям и да плащам сметки - с въшки ли да ги плащам

m3talmania
01-07-2009, 12:31
Един отговор на всички въпроси не мога да ти дам...
Най-търсени са - професия свързана с компютър , счетоводители, адвокати, учители...
Най-добре платени са - адвокатите и не съм сигурна за другата професия за това ще си замълча.
Най-голяма реализация - икономика, туризъм и журналистика, може би...
За киното съвет не мога да дам, но ясно е все пак, че трябва да работиш нещо, което обичаш нали. :wink: Я си представи цял живот на работа, която мразиш...

sh3_1s_7h3_0n3
01-07-2009, 12:37
Последно когато четох обяви се наблягаше на компютърната грамотност, езици (като английски беше задължителен), ИТ и икономика. Имаше и други тесни специализациии, но най-вече това ми направи впечатление. ;)
Кино... в България, не знам каква реализация ще ти даде това...

MoMoXiXi
01-07-2009, 12:37
Няма професия, която да мразя, тъй че не ми е от особено значение. Има неприятни професии като хирурзи, да кажем.


Аз попитах и в други форуми по този въпрос, но оставам с впечатлението, че всички се въртят около - адвокат, лекар, архитект, счетоводител, компютърен дизайнер, вътрешен дизайнер, туризъм.
Нали има и други професии. 7 милиарда на тая планета не могат да работят само това. Казвам го в смисъл, че има много други професии, няма ли някакъв списък. Или аз не разбирам правилно - примерно, ако уча за икономист във всички възможни професии свързани с икономиката ли може да се работи, или само едно определено нещо, за което си учил? Примерно за рекламен дизайнер се учи определно нещо, за друг вид дизайнер друго нещо и т.н.?

Blab
01-07-2009, 12:41
Кино... в България, не знам каква реализация ще ти даде това...
Наааай-големите гъзари се занимават с кино у нас. Факт.
А критиците(хъ-хъ) са особено забавни, специализирани журналисти се водят.

Ти като нямаш професия, която мразиш, има ли нещо, което обичаш?(занимание, не кинти, йо!)

MoMoXiXi
01-07-2009, 12:43
Еми всичко обичам, стига да не се стига до гадни работи - кръв(вид хирург), политика, от този род.

FelisDirus
01-07-2009, 12:44
Рядко срещано явление е на човек всичко да му се удава. Познавам само 3ма такива души. Или си по математиката и физика, или по езиците и литературата, или биологията те влече и т.н... отговори си първо на този въпрос. :)

Иначе смятам, че икономиката има най-голяма реализация.
Правото също има - надявам се представата ти относно тази професия не е ограничена до Али Макбийл. :)

MoMoXiXi
01-07-2009, 12:51
А тя коя е? :D

Естествено, че не съм добра по всичко. Но, ако се наложи ще стана :-D

Аз не гледам според предметите, които изучаваме в училище (примерно география-> синоптик; литерура->учителка по български език; математика->счетоводител; информационни технологии-> компютърен специалист и т.н.) За някои професии се изискват оценките по няколко предмета, не само един, нали :-o Оценките са ми еднакви по всички предмети, а по знания някои като физика и химия не са ми реални, но какво да направя.

sh3_1s_7h3_0n3
01-07-2009, 12:52
Или аз не разбирам правилно - примерно, ако уча за икономист във всички възможни професии свързани с икономиката ли може да се работи, или само едно определено нещо, за което си учил? Примерно за рекламен дизайнер се учи определно нещо, за друг вид дизайнер друго нещо и т.н.?

За рекламен дизайнер се учи маркетинг, реклама, дизайн и подобни. Втората ми специалност е нещо... такова и учим реклама, рекламно поведение, рекламна политика... Но нали се сещаш, че за друг вид дизайнер ще ти се налага да учиш коренно различни неща.

А пък икономистите като цяло... на дипломата им пише 'икономист' и толкова. Дали учиш икономика на търговията, аграрна икономика, счетоводство или финанси все таз'. Всички сме икономисти. Учим почти едни и същи неща. В университета получаваш някаква икономическа основа и после ако имаш интерес се саморазвиваш... стажове, работи... Трябва да се сблъскаш с нещата, за да разбереш какво ти харесва. ;)

MoMoXiXi
01-07-2009, 12:58
Оф, че съм тъпа.. Не друг вид дизайнер, ами друга професия, свързана с рекламата..
Но ми стана ясно това горе-долу. Значи в универстита се учи в специалността, която си записал, "обща работа" за определената насока, а вече после има различни професии, които можеш да заемеш, със знанията които си получил в уни-то (като примера с икономиката), нали? Не само за икономиката, ами и за маркетинг, връзки с обществеността и др. специалности?

hottie
01-07-2009, 12:59
Доколкото знам вече и за адвокатите е трудно.
Икономиката е търсена

krem4et0
01-07-2009, 15:38
Няма професия, която да мразя, тъй че не ми е от особено значение. Има неприятни професии като хирурзи, да кажем.


Аз попитах и в други форуми по този въпрос, но оставам с впечатлението, че всички се въртят около - адвокат, лекар, архитект, счетоводител, компютърен дизайнер, вътрешен дизайнер, туризъм.
Нали има и други професии. 7 милиарда на тая планета не могат да работят само това. Казвам го в смисъл, че има много други професии, няма ли някакъв списък. Или аз не разбирам правилно - примерно, ако уча за икономист във всички възможни професии свързани с икономиката ли може да се работи, или само едно определено нещо, за което си учил? Примерно за рекламен дизайнер се учи определно нещо, за друг вид дизайнер друго нещо и т.н.?

Когато учиш икономика, придобиваш степен-икономист. Важи за навсякъде. Естествено някои фирми си искат за конкретните позиции определена специалност, но и икономист като цяло върши работа. Аз имам от средното квалификация-счетоводител(а учих Машинна обработка на информацията и 2 часа счетоводство седмично,ама учебни планове-такива), Информатик от висшето(бакалавърска степен), а сега магистратурата ми(на теория ми се води 2-ро висше, защото сменям научното направление)-Икономист. Имам и допълнителна квалификация учител, която обаче върви с бакалавърската ми диплома и стеснява кръга на преподаваните от мен предмети значително.

Мога да бъда счетоводител, икономист във всичките форми(е, след година де), Информатик-програмист, администратор, дизайнер, проектант и каквото ти хрумне и учител. В крайна сметка определящо е научното направление. за някои професии искат просто висше образование без да споменават какво.

не знам, аз лично мисля че съм се ориентирала добре и 4 научни направления ми дават доста добър избор. да не говорим, че са в професии, в които има и ще има все повече работа.

Briseis
01-07-2009, 15:50
можеш да работиш статист :razz:

MoMoXiXi
01-07-2009, 17:19
Еха, това са доста неща. Имала си възможност още в средното за някаква квалификация(, докато аз съм в езикова гимназия и няма такова нещо.) "В крайна сметка определящо е научното направление." <- това е едно от нещата, които исках да разбера ;)

Jessika_MG
01-08-2009, 16:59
Зъболекар .. пломбата нали 80лв щяла да става, гладна няма да останеш :)