PDA

View Full Version : Проверка на домашно по Немски език



sexa_na_kompleksa
01-17-2009, 06:49
Ще може ли някой да ми провери това домашно? Преди бях при доста некомпетентен преподавател и не ни научи на нищо. Сега се опитвам да си наваксам, но ми е много трудно, а от това домашно ми зависи срочната оценка. Целта е да разкажеме за уикенда си като използвам минало време. Благодаря предварително на отзовалите се!

Am Samstag ich habe Schlaf aufgestanden um 8 Uhr. (Искам да кажа с това изречение, че съм станала в 8, но май не е така :? ) Ich habe viel ____ (неща ?) zu getan. (Имах много неща да свърша.) Ich habe die Gymnastik gemacht und dann sich gewascht. Ich habe ein Hamburger gegessen und eine Cola getrunken. Dann ich habe meine Hausaufgabe gemacht. Ich habe 3 Stunde gelernt in Chemie, Bulgarisch und Deutsch. Am Mittag ich habe bei meine Tante gegangen. Dort ich habe mit meine Cousinen gespielt. Am Nachmittag ich habe um Haus gegangen und gelernt _____ (пак?). Dann ich habe _______ (ходих да пазарувам ?). Ich habe das Obst und Gem

Water_lili
01-17-2009, 09:44
Ще ти споделя първо няколкото неща които ми направиха впечтление от самото начало и после ще се опитам да коментирам изречение по изречение.
1. Внимавай в словореда в простите изречения глагола винаги е на второ място, тоест когато искаш да започнеш с наречие за място след него идва глагола и чак тогава подлога (аз).
2. След zu идва инфинитив
3. В перфектно време има глаголи които не се използват с haben ,a s sein... такива са например глаголите за движение "bin gegangen"...

Am Samstag ich habe Schlaf aufgestanden um 8 Uhr. (Искам да кажа с това изречение, че съм станала в 8, но май не е така )
Това изречение ,ако не беше превода ти едвам се разбира какво си искала да кажеш. : Аз бих го написала така : Am Samstag bin ich um 8 Uhr aufgewacht. т.е. В сабота се сабудих в 8. Също така винамави къде слагаш глаголите в изречението при перфектно време , обикновено спомагателният глагол haben/sein са на второ място в изречението ,а третата форма на глагола седи винаги на края на изречението. Имай и напредвид ,че като казвам винаги това означава, че това е по принзип основния принцип естествено има и изключения от този принцип

Ich habe viel ____ (неща ?) zu getan. (Имах много неща да свърша.)
Ich hatte viel zu tun/zu erledigen.

Ich habe die Gymnastik gemacht und dann sich gewascht.
Не мога да ти кажа защо точно ,но според мен определено се казва само Gymnastik без die в този случай, и на български не казваш "правих гимнастиката". А възвратната форма за първо лице е mich ,а не sich. Ich habe Gymnastik gemacht und dann mich gewaschen. Глагола waschen е неправилен и си има собствени 3 форми.

Ich habe ein Hamburger gegessen und eine Cola getrunken. За тук не съм сигурна дали пред хамбургер и кола трябва да седи ein, не помня как точно беше с храните.

Dann ich habe meine Hausaufgabe gemacht.
Dann habe ich meine Hausaufgabe gemacht.

Ich habe 3 Stunde gelernt in Chemie, Bulgarisch und Deutsch.
Ich habe 3 Stunde in Chemie, Bulgarisch und Deutsch gelernt.

Am Mittag ich habe bei meine Tante gegangen.
Am Mittag bin ich bei meine Tante gegangen ( ако си пътувала с някакво превозно средство тогава е правилно да се използва gefahren)

Dort ich habe mit meine Cousinen gespielt.
Dort habe ich mit meinen Cousinen gespielt. След mit се използва винаги Dativ за спрягане на прилагателните.

Am Nachmittag ich habe um Haus gegangen und gelernt _____ (пак?).
AM Nachmittag bin ich nach Hause gegangen und wieder gelernt.

Dann ich habe _______ (ходих да пазарувам ?).
Dann bin ich zum Einkaufen gegangen.

Ich habe das Obst und Gem

sexa_na_kompleksa
01-19-2009, 12:16
Благодаря ти много, че ми помогна и че отдели толкова време! : ) Наистина съм ти задължена! : )
Знаех, че ще имам грешки... но чак пък толко... 8-) Относно глаголите със зайн - знам, че не всички са с хабен, но това още не ни го е предал - само ни каза, че не всички вървят с хабен...
Благодаря ти отново! : )