PDA

View Full Version : Пулпити и Кариеси помощщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщ щщ



rihan4eto
01-18-2009, 14:57
Една моя приятелка която е на 12 години има вече 7 пломби на постояни зъби.Някои от които са полпити.Може ли някои да ми каже на какво се дължи тва.Защо в побертета и се рушат зъбите така.Тя яде мн сладко

mili4ko
01-18-2009, 16:12
на мен ми се струва,че става въпрос за теб,но както и да е :wink:
тааа...на този въпрос може най-точно да отговори зъболекаря.Различни хора,различни организми,различни зъби.
Може би е по рождение.Ако попиташ зъботехника ,като идеш на зъболекар съм сигурна че ще получиш ясен и сигурен отговор.
Аз лично не зная :)

UFOs
01-18-2009, 16:38
Не е генетично предадено.Авторката много добре си го каза.Проблема е,че яде много сладко.Виждал съм малки дечица с много черни зъби.Това не са кариеси (тези които съм виждал по зъбките на децата),но ако продължават да прекаляват със сладкото започват да излизат и кариеси.За това не прекалявайте със сладкото.Яжте умерено,мийте си зъбите сутрин и вечер и ще е добре ако ги плакнете с вода за уста :)

GabisiTa
01-18-2009, 17:05
И аз мисля, че е от сладкото..

Seducti0n
01-18-2009, 23:38
Това, че яде много сладко е едно на ръка.
Разрушаването на зъбите е поради липсата на калций.
Има едни малки хапченца.Флуорин се казват, от тях да си вземе /техния прием започва в ранна детска възраст, приятелката ти е позакъсняла, но все пак.../

traka
01-19-2009, 08:40
Аз съм на 22 и имах много проблеми със зъбите, в момента съм с доста коронки. Проблема не е само в сладкото, дори при мен няма никаква връзка с него (ям сладко на рождения ми ден да опитам тортата и ако ми се дояде евентуално един шоколад един месец съм го яла след това). При мен е в следствие на антибиотици приемани от майка ми и от мен на 6 месечна възраст това е довело и до лиспа на калций в постоянните зъби, които са увредение външно, но пък са със здрав корен. Тези хапчета, които не предотвратяват напълно появата на кариеси, но помагат за заздравяването на зъба. Другото което може да доведе до такива неща е лоша устна хигиена( миенето на зъби примерно на 2/3 дена и то системно), защото обикновено заразата се предава със слюнката и когато за по дълго оставиш зъба без да е бил измит то и тези около него се заразяват. Храната пък от своя страна също разгражда, така че много, ама много може да се изпише за зъбите и като цяло какво довежда до кариеси. Има много причини и наследствени, такива причинени от силни лекарства, небрежност и непукизъм....

Seducti0n
01-19-2009, 18:00
Рекламите насърчават дъвченето на дъвки,
под предтекст, че се намаля опасността от развитието на кариеси.
Всъщност, не е точно така.
По зъбите има малки дупчинци.Първоначално не са ясно забележими, но в последствие стават.Та, докато дъвчете дъвка, частица от нея попада в тези микроскопични дупчици /пломбира ги/...
Оттам започват и всичко проблеми свързани с устната кухина.

П.С-Важно е да миете не само зъбите, но и езика си, с обратната страна на четката.

Дъвки се дъвчат средно между 10-20 минути.
След това омекват прекалено много и причиняват горе описаното.
:wink:

Boyd
01-19-2009, 19:45
Първо има хора, които имат проблемни зъби като цяло (не знам на какво се дължи).
Второ - сладкото увеличава риска от кариес.
Трето - да си миеШ зъбите сутрин и вечер (препоръчително е пастата да е с флуор)


И най-важно четвърто - признай си, че говориш за себе си!

MrUndaztood
01-22-2009, 09:44
Значи не във всички кариеси стои сладкото,аххх този мит.

Причините са:
-не миене на зъбите
-кратко миене на зъбите
-неправилно миене на зъбите
-трябва поне на няколко месеца да се почистват от зъбен камък
-препоръчва се да се плакне и с медицинска вода за уста поне 30 сек.
-неправилно почистване между зъбните пространства
-генетично
-неправилен начин на живот (предполагам знаеш за какво иде реч)

UFOs
01-22-2009, 15:02
Няма в предвид само кариесите!Пак не си разбрал/а
Като ядеш много сладко зъбите стават черни,но това не значи,че са кариеси!И въобще не е мит!