PDA

View Full Version : Сърце-СПЕШНОООООООООООООО



moderatorkata
01-18-2009, 16:30
хора здравейте!!1
спешно ми трябва нещо по биология и не намерихх в гооогле
иmame kak vliaqt cigarite i alkohola na sarceto i sa6to koi sa poleznite hrani za sarceto
molq viiiiiiii

moderatorkata
01-18-2009, 17:35
моля ви наистина ми е мн спешно

_summer_girl_
01-18-2009, 18:31
amii...polezni xrani-med..plodove zelen4uci
alkoxola i cigarite vliqqt zle na syrceto-polu4ava se spazum na kruvonosnite sudove...samo tova znam..malko e no dano ti svur6i rabota

Tedi4ka
01-18-2009, 21:16
“Няма нищо по-лесно от това да спрете цигарите. Аз лично съм го правил над 100 пъти.” Марк Твен (1835-1910) Вредата от тютюнопушенето е безспорна. Но какво толкова е вредното в него?
Много пушачи казват “Не кашлям, не се уморявам лесно – значи не ми вреди много!”

Дихателните проблеми не са маловажни но те са само една малка част от злодеянията на никотина. Никотинът е алкалоид в тютюна. Концентрацията му в листата зависи от много фактори. То може да варира от 0,7 до 5 %. Тези листа след една дълга механична и химична обработка се превръщат в цигари. Чрез пушенето никотинът влиза в белите дробове, а от там в кръвта. Органите, които се борят с него са бъбреците и черния дроб, но при отстраняването на никотина от кръвта те се натоварват допълнително.

Цигареният дим – какво съдържа? При запалването на цигара и всмукването на дима се развива температура (600-700 градуса по Целзий), което е условие за получаване на отровни газове и полоний –210 в много активно състояние. Той е радиоактивен и е един от канцерогенно (ракообразуващо) действащите елементи в никотина, наред с фенолите и смолистите вещества.

Какво още? Никотин, въглероден окис, радиоактивно олово-210, радиоактивен калий, бисмут –210, радиоактивен арсен и др. В тези други влизат около 1000 до 4000 вредни за здравето на човека вещества.

Какво казват лекарите? Никотинът е силна отрова за хората и животните. Чувствителността на всеки е различна. Най-чувствителни са децата и непушачите. Приемането на 1-4 мг. от непушач предизвиква отравяне. Смята се, че смъртоносната доза никотин за човек е около 60мг.

Никотинът оказва възбуждащо действие върху централната нервна система (ЦНС). Действа върху центъра на дишането, съдодвигателния център, центъра на повръщането. Действието на никотина върху сърцето и кръвоносните съдове е доста сложно. В началото сърдечната дейност се забавя, след това настъпва учестяване (тахикардия), често се наблюдава и аритмия (неправилен ритъм на сърдечната дейност). Кръвното налягане в началото се повишава поради свиване на кръвоносните съдове. Никотинът оказва възбуждащо действие върху стомашно-чревния тракт.

При непушачи се наблюдава гадене, повръщане, увеличава се перисталтиката на червата, която може да доведе до диария. На жлезите действа отначало възбуждащо, а след това парализиращо. При хронично отравяне с никотин се развиват възпаления на лигавицата на дихателните пътища, съпроводени с кашлица.

От страна на нервната система се проявяват признаци на нервност, безсъние, главоболие, треперене на ръцете, цветна слепота, отслабване на паметта. Сърдечната дейност се нарушава, появява се сърцебиене, неправилен пулс, повишено кръвно налягане, болки в областта на сърцето, апетита отслабва, появява се диария или запек. Дневните нужди на пушачите от витамини и минерали са завишени. А липсата на витамини е една от причините за по-бързото състаряване на кожата на пушачите.

Най-засегнат от никотина е витамин С. Всяка кутийка цигари изгаря толкова витамин С ,колкото има в един килограм ябълки. Нуждата на пушачите от витамини:

Витамин С 1.5 – 2.5 мг

Витамин В6 30 – 60 мг