PDA

View Full Version : Колко Ел. енергия изразхода РС ???



noxy
01-19-2009, 13:53
Въпросът може да ви се стори тъп, но от както си взех домашен компютър и работя в къщи сметките за ток се увеличиха. Възможно ли е това да е от компа? С кой ел. уред бих могла да го сравня като разход на енергия ?

noxy
01-19-2009, 14:49
Ако е така както казваш не е малко, но пък разликата в сетките ми е от 20 до 30 лв. Нешо не се връзва... :-o

m3talmania
01-19-2009, 14:55
Аз така като сметнах получих 216 kWh...

Крайните цени на ел.енергията в момента с ДДС са:

Дневна: 0.18210 лв/kWh
Нощна: 0.10669 лв/kWh
Ооо какво затормозявам моято проста главица http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a040.gif

CucAgMuH
01-19-2009, 14:58
Въпросът може да ви се стори тъп, но от както си взех домашен компютър и работя в къщи сметките за ток се увеличиха. Възможно ли е това да е от компа? С кой ел. уред бих могла да го сравня като разход на енергия ?

Количеството израходвана електроенергия зависи от активните компоненти на компютъра, като определено не може да надхвърли мощността предоставяна от захранващият му блок+мощността на монитора.

Най-често на задна страна на монитора ще намериш етикетче на което е изписано колко вата(W, Watts) консумира самият монитор, както и какви са рботните му параметри(максимална разделителна способност, максимална опреснителна способност, честота на вертикално опресняване и/или разни други). В някои случаи такова етикетче липсва - тогава можеш да погленеш техническите характеристики в интернет и да намериш колко енергия изразходва. Например, при един от моито монитори(TFT, широкоекранен, 22 инча) количеството изразходвана енергия е 110W. Следвайки логиката и използвайки елементарни познания по математика получаваме че максималната електроенергия изразходвана от монитора ми е:

24 часа х 110W = 2640 Wh, което се равнява на 2,64 KWh(киловатчаса), коеот пък от своя страна по цени на електричеството в България се равнява на 2,64/2*0,17+2,64/0,12 = 0,3828 лева(~32 стотинки за всеки 24 часа работа)

Месечно(ако приемем че тока се отчита месечно) получваме 11,48 стотинки за непрекъсната работа на монитора.

При компютъра системата е малко по-сложна. Често(но не винаги) на единствената видима страна на захранващият блок има залепена бележка за максималната консумация на електроенергия и други параметри. Ако тази бележка липсва, то задължително я има на някоя то стрните на захранването които остават скрити вътре в кутията. Ако не желаеш да отвориш кутията си или пък не можеш, можеш да погледнеш на гаранционният си лист за модела и/или консумираната мощност от захранването. Виждал съм модели вариращи от 60W до 1800W. Решенията за домашни компютри най-често варират между 250W и 400W.

Нека вземем за пример едно захранване от 400W. Въпреки че максималната му допустима мощност е толкова - не е задължително да изразходва толкова ток. Зависи от сумата на консуматорите свързани с него. Можеш да приемеш че компютъра харчи максимално допустимото си от захранването количество електроенергия, или да го сметнеш по компоненти. Например:

Процесор C2D/2,5GHz - тези процесори традиционно се намират във високият електроконсумиращ ранг. Най-често консумират около 130W.
Видеокарта - според зависи. Колкото "по-хубава", толкова повече вероятно е да консумира повече мощност. X4850 на ATI например консумираше около 150W ако не ме лъже паметта, докато стар модел вградена видеокарта(например X550M) консумира скромните 30-40W.
Oстаналите компоненти са доста по-"леки" откъм консумация на електроенергия.

Приемайки че ползваме пълните 400W от примера, следва че плащаме:

400W*24h = 9600Wh за 24 часа, 288 000 Wh за месец(288kWh) или както следва: 288/2*0,17+288/2*0,12= 41,76 лева за месец.

Тук идва мястото да споменем за Energy Saving, за да не се паникьосвате прекалено :) Това са онези прекрасни опцийки за спестяване на работа на излишните компоненти, като така предотвратява излишен разход за електроенергия и увеличава живота на компонентите. Разумно е да ги настроите според нуждите и начина си на ползване на компютъра.

Например, при мен всички машини работят постоянно и са разчетени да роботят без да очакват изключване и за непостоянно натоварване. Например за лаптопа от който пиша в момента са валидни следните настройки, когато е включен директно в тока(иначе е валиден друг режим на батерия):

Изключване на монитора: След 10 минути некативност на мишка/клавиатура/тъчпад, освен ако не е активно приложение което да указва друго(например пуснат филм). Това ми е удобно, тъй като често изчезвам за по 3-4 минути да си направя кафе или нещо друго, и се връщам преди да е изключил.

Изключване на твърдите дискове: След 20 минути неактивност на програми за достъп до тях(OS не се брои). Аз използвам доста активно ресурсите на компютъра си, като често имам над 2-3 хиляди заявки в минута към дисковете си. Ако двайсет минути не съм генерирал нито една, не мисля че и в скоро време ще направя такава. По-добре е да се изключи :)

Прегледай си нещата за sleep/hybernate/standby... или някой любезен човек да ги обясни, че мен ме домързя и заминавам да си направя кафе :)

CucAgMuH
01-19-2009, 15:13
Естествено, че е възможно. До колкото знам процесора и монитора хабят най-много. Процесора колкото една 60-70ватова крушка, а монитора колкото един телевизор без говорители. Другите неща не изразходват толкова ... :)

Стна ми любопитно, особенно относно процесора :) Разгледай следните графики:

1. Работа при пълно натоварване на съответният процесор:

http://www.badmin.org/wow2/cine-power-peak.gif

2. Разход енергия в режим "idle":

http://www.badmin.org/wow2/cine-power-idle.gif

Това което прави впечатление, е че никъде не се откриват(или поне набързо като потърсих) графики за разчет разход на определен чипсет/CPU при "не-особенно големи натоварвания", като например разглеждане на интернет страници.

Забравих да спомена, данните са от http://techreport.com/articles.x/12616/13, като са потвърдени в още два други сайта(същите или с пренебрежително малки разлики резултати).

Infinity
01-19-2009, 17:43
абе бяпме изчислявали в една задачка по физика тая година,че ако един компютър работи едни месец по 6 часа всеки ден става горе-долу-6,38 мисля,че това беше точната цифра ама за шест часа 8-)

T3RROR
01-19-2009, 19:08
Всичко зависи колко ти е мощен компа! Колкото по-стар толкова по-малко ток, колкото по нов и по мощен толкова повече ток. Хората грешат като кажат "Захранването ми е 500W начи компа толкоз гълта" Всъщност 500W е максимума който захранването ще издържи. Може компа да гълта 300W и да е със 5 киловата захранване ( не че има такова ) това значи че реално се консумират 300W което не е много. Може и например супер мощен комп със 2 видео карти GF 9800GTX+ във SLI режим да тръгнат на 600W и да консумират 600W Тогава след месец ще се търси ново захранване :D Надявам се че обясних добре ;)