PDA

View Full Version : Ученическа организация ?



SiegHeil
01-20-2009, 10:17
Причините да се замисля над това са няколко.

Стипендиите - не дават за септември никакви пари. Аз септември не ходя ли на училище?! Стипендиите са били 21 лв още когато минималната работна заплата беше 60 лева... тоест сега трябва да се вдигне стипендията на около 80 лева, за да се възвърне покупателната способност на стипендията. Баничките бяха 35 ст, 60 баници спокойно се ядяха с тия 21 лв, а сега... дали има и 30 баници....

Учениците са една от най-многобройните социални групи в нашето общество, но не помня да са излизали на общоученически протест за нещо... и като цяло политиците много-много не ги е8е за нашето мнение - не сме единни.

Държавата не предоставя достатъчно възможности на младите за тяхното развитие - спорт, култура, развлечения. За това и е толкова висока пръстъпността, разпространен алкохолизма, наркоманията и изобщо всякакви такива неприятни неща. Как младежа ще се почувства част от народа си, държавата си и ще защитава гражданската си позиция, ако от детските му години още го учат всеки сам за себе си - ако не ти харесва - в ЕС сме, заминавай... Когато излезеш на улицата - възможностите ти не са много - кафе, кръчма, купон с пиене, чалготека, разходка в студа. Разните там библиотеки, театри, филхармонии - изобщо не се посещават от ученици.

Опознай родината за да я обикнеш - от 1-2 години от училище никакви оферти няма... а ако има са нещо като - да отидем на море за да пиете там.

Реформи в образованието - нещо не ги осещам много-много, само матурата, която промени малко нещата и я подкрепям.

Имаше случай на насилие над ученици от страна на учители и всякакви такива - останалите ученици не ги е8е... български манталитет.





За това смятам, че има нужда от ученическа организация, която да обедини исканията на учениците. Ако няколко милиона ученици спрем да ходим на училище - или ще ни вдигнат стипендиите и ще изпълнят исканията ни (които са справедливи!), или ще си спечелим ваканция - голяма част от учениците и на това ще са доволни...



Забележка: мисля, че няма такава организация, която да защитава интересите ни, но и да има - не я одобрявам, защото не виждам резултати от дейността й. Ако ние не се организираме - никой няма!

SiegHeil
01-20-2009, 15:28
На по голямата част от родителите им е през ку*а кво правят децата им ;)

BqlaLiniq
01-20-2009, 16:59
Не взимам стипендия..20лв е малко ок, но 80 е много ;)
На 30-40 да я дигнат.. ;)
Относно всичко друго - съгласна съм, но няма как ей така да спрем да ходим на училище не мислиш ли? :)
Има едни шубета, които не биха се съгласили ;)

cherinka
01-20-2009, 17:08
^тия шубета са по 4ма-5ма на цял клас.
Както каза Raybeez преоблдаващите тия, които имат пълнолетие са последна година в училище, а тези, които имаме пълнолетие и ни остават още бая ученически години нас пък хептен по-малко ще ни ебе.

тая организация я търсете от хора, които са редовни ученици и им пука в каква стая/училище/режим учат.
Ако една втора от времето на настоящия ми живот преминаваше в училище щеше да ми пука изключително много и повече.
Трябват по-строги правила и закони за учениците, много е разхайтено в момента и за това трудно би станало такова, за каквото се говори в цитата.

hardball
01-20-2009, 17:09
В Пловдив поне миналата година си имаше Младежки съвет, на който задължително отиваше представител от всяко училище в града, както и вече който доброволно иска да участва... В началото отивахме на семинар, където изглаждахме проблемите и какво можем да направим по въпроса, после се разделяхме по работни групи и т.н., само че се наложи да напусна, защото заминах.
Такова нещо е правено, трябва да потърся координатите на човека, който ни помагаше да избутваме. Освен това може да се говори и със съответните лица от държавната агенция за младежта и спорта за подкрепа.

А и бду:

В рамките на един месец Държавната агенция за младежта и спорта ще проведе регионални срещи в 12 областни градове за събиране на предложения, които да бъдат включени в Националната стратегия за развитие на младите хора в България до 2018.
...
Целта на създаването на Национална стратегията за развитие на младите хора е да се вземат мерки за приобщаването на младежите и техните организации в управлението на местно, областно и национално ниво. Да се подпомага социалното включване на младите и да се инвестира в тяхното развитие.

Цъкни тук за официалния сайт :Р (http://www.youthsport.bg/cgi-bin/s.cgi)

SiegHeil
01-20-2009, 17:34
В рамките на един месец Държавната агенция за младежта и спорта ще проведе регионални срещи в 12 областни градове за събиране на предложения, които да бъдат включени в Националната стратегия за развитие на младите хора в България до 2018.
...
Целта на създаването на Национална стратегията за развитие на младите хора е да се вземат мерки за приобщаването на младежите и техните организации в управлението на местно, областно и национално ниво. Да се подпомага социалното включване на младите и да се инвестира в тяхното развитие.
И тук има младежки съвет...
и до 1 членовете са сдъвкани типове, все синове и дъщери на учители...

А 80 лева въобще не са много са стипендия, толкова е по закон...за 20 кирливи кинта на месец поне мен изобщо не ме интересува дали ще ги взимам или не...ако вържа успех - супер, ако не - здраве да е, следващия път..

hardball
01-20-2009, 17:41
Ми съберете се нови хора, не би трябвало да ви откажат. Отидете 5-6 човека да разчупите положението :).
В Пловдив се избират от училищата, аз като се кандидатирах излязох пред отговорниците на всички класове и трябваше да обяснявам защо съм подходяща за длъжността и т.н. После съответно отидох в самия съвет, но е имало много хора, които не са избрани от училищата си :) .

SiegHeil
01-20-2009, 17:46
то и аз бих кандидатсвал...само че някак си странно само синовете и дъщерите на учители бяха известени...съветите са глупости...синдикат му е майката 8-)

hardball
01-20-2009, 17:54
Еми имаш избор- да се присъединиш, да бъдеш деен и т.н. или нищо да не правиш, 'щото са само учителски деца вътре :D

SiegHeil
01-20-2009, 17:58
Тва ми е идеята...аз бих искал, само дето учителите си решават сами кой може да кандидатства и кой не, продажни копелета ^^ 8-)

hardball
01-20-2009, 18:02
Ти като отидеш в младежки съвет не би трябвало да те върнат.
Ако те върнат се обръщаш към д.а. на младежта и спорта и казваш така и така, искам да бъда активен, да работя върху проблемите на младежта, те би трябвало да понатиснат младежки съвет или да намерят алтернатива.
Абе имаш ли желание никой няма да те върне, честно казано.

YouKnowImBetterThanYou
01-20-2009, 18:10
Стипендиите като цяло са чисто поощрителна форма на награда за съвестните и старателни ученици. Тоест е абсурдно те да се сравняват със средната работна заплата за страната по какъвто и да е начин. Това дали дечурлигата ще имат пари за банички е въпрос, към който родителите трябва да се държат отговорни, а от своя страна те могат да държат отговорни държавата стига да са социално слаби семейства и да не могат да осигурят елементарното за децата си - дрехи, храна и ученически пособия.

5StaR
01-20-2009, 18:12
Мен ме дразни тва за стипендийте... трябва да е 30% от минималната работна заплата, което ще рече над 67лева ..нещо такова беше.... искам повече кинти! :S

hardball
01-20-2009, 18:13
^ По закон стипендиите възлизат на процент от средната (или минималната беше, може да те излъжа) работна заплата.
Тебе колко те поощрява мисълта, че ще получиш 21 лева ако си скъсаш задника от учене?

5StaR
01-20-2009, 18:15
Дам като се има в предвид, че социалната стипендия при успех над 4.50 е 18 лева, тоест само 3 лева по-малко

YouKnowImBetterThanYou
01-20-2009, 18:18
^ По закон стипендиите възлизат на процент от средната (или минималната беше, може да те излъжа) работна заплата.
Тебе колко те поощрява мисълта, че ще получиш 21 лева ако си скъсаш задника от учене?

Децата да се обръщат към родителите си ако не се чувстват достатъчно "поощрени" от държавата, тя да не би да им е длъжна с нещо. Не стига, че образование им осигурява, пък и заплата ли за това да очакват.

Freiheit
01-20-2009, 18:22
Който не смята, че е нормално с увеличаването на заплатите 4 пъти да се вдигне стипендията - откровенно казано мнението ми за него е, че мама и тате му дават толкова, че да се чуди за какво да ги харчи.


А по въпроса - кой ученик ще е против да се вдигне стипендията? Никой.
Кой ученик е шубе и не смее да не ходи на училище - макс 5 човека от клас - и то това в елитните училища. Тия 5 човека от клас и да отидат и да не отидат нищо няма да стане - ще им кажат ходете си.

В нашето училище много странно как така стана с ДЕМОКРАТИЧНИ избори по нашенски - като избираме 15 човека от 20, които са все децата на учителите, просто защото на никой друг не са казали. Пример - въпрос към отговорника от моя клас - какво ще направиш, ако те изберем? - отговор: "Нищо, то няма какво да се прави - като цяло това е за да се покаже някаква ученическа иниацитива че има." Е ТЕЗИ ЛИ БОКЛУЦИ ЩЕ МЕ ПРЕДСТАВЛЯВАТ? Аз не съм ги избрал, зачеркнал съм бюлетината, защото никой не е съобщил, че може да се кандидатирам.


А и освен това - такъв протест не става от 1 училище, трябва масово. Така че трябва общоученически синдикат/организация. Исканията са справедливи и почти всички хора ще се обяват "ЗА".



PS (към iambetterthаnyou) - то щото държавата не е 'длъжна' ни е такова образованието. И точно обратното - ДЪРЖАВАТА Е СЪЗДАДЕНА ЗА НАРОДА. Трябва да се поощряват учениците да учат - тези пари ще се върнат на държавата в пъти, а не както става в българските училища - учителите говорят на учениците - отидете в чужбина и не се връщайте изобщо. Ако държавата проведе политика на образование и осигуряване на бъдеще на младите хора: ще се намали емиграцията, ще се увеличи БВП, ще се намали безработицата, ще се намали престъпността. Това достатъчно ли е? Талантливите деца на България го заслужават! Вместо да се събират пари за разни изруди, циганчета и всякаква излишна/ненужна сган - парите да се дават на деца, които имат потенциал. Няма по-доходоносна инвестиция от образованието напомням.

hardball
01-20-2009, 18:26
Държавата трябва да се грижи и да поощрява децата. Получаваш 15 лева детски, това е подигравка честно казано. Ако вашите имат средствата да те поощряват- много хубаво за теб.
Абе всъщност хич не ме eбe хубаво ли е или не, истината е, че ми звучиш като разглезено егоцентриче.
Какво значи "не стига" ?! Според теб по- справедливо е образованието да е частно ли?
Даваш по 100 кинта средно в началото на всяка година за учебници, за да се явиш на конкурсен/кандидатстудентски изпит трябва да даваш стотици левове за подготовка, за да си въобще в някаква конкуренция.
Всъщност кое е по- логично- мама и тате да ти дават пари или да получаваш пари като резултат на усилията, които полагаш? Кое от двете ще те държи по- зает с полезни занимания и ще те научи на отношение към парите и труда?

Абе говориш тъпотии да си интересен. Аман от умници, боядисай си мненията пембяни на резедави точки да си по - интересен. Дивотии...

BqlaLiniq
01-20-2009, 18:38
Който не смята, че е нормално с увеличаването на заплатите 4 пъти да се вдигне стипендията - откровено казано мнението ми за него е, че мама и тате му дават толкова, че да се чуди за какво да ги харчи.
А по въпроса - кой ученик ще е против да се вдигне стипендията? Никой.
Аве брат ти сещаш ли се, че ако 10 000 души взимате стипендия по 20 лв това прави 200 000лв, но ако взимате по 80лв = 800 000лв. Тоест още 600 000 хиляди трябва да се дадат за стипендиите, а тия пари няма да ги изкарат от някоя кофа за боклук, ами например ще ги вземат от всички родители..И искам да кажа, че за какво ми е на мен и на другите да гласуваме да ви увеличават стипендиите при положение, че нашия успех е по-нисък и няма да вземем стипендия..Тоест тези 5 400 000 (600 000*9 общо за цялата учебна година) лв може да ги дадат за нещо с което ще бъдем облагодетелствани всички. Например повече баскетболни и футболни игрища...
И едно на ръка, че половината дето ги взимат тия стипендии за отличен успех оценките им не са реално - Я подмазване, я фирмата на тати боядисала стаите в училище, я пищови нон стоп...
Малцина са тези, които си взимат реални стипендии и не защото зубрят, а защото са умни и схващат...Не искам държава управлявана от подмазвачи и натегачи..защото точно тези дето сега се подмазват за 6-тици и 5-тици утре ще ни управляват.. ;)
Стипендия та стипендия...еми като не сте доволни на парите не ги взимайте, чакайте да ги увеличат и тогава..
бтв а като се има в предвид, че някои зубрят само за парите, а не за знанията... ;)

Nam3less3
01-20-2009, 18:39
Освен за стипендийте, другите искания от първия пост не са работа на държавата.
"Когато излезеш на улицата - възможностите ти не са много - кафе, кръчма, купон с пиене, чалготека, разходка в студа. Разните там библиотеки, театри, филхармонии - изобщо не се посещават от ученици."
Който където си иска ще отиде, а на всички им е по-приятно на кафенце отколкото в библиотеката.
Не очаквай държавата да тръгне да поощрява морала и интелигентността, на политиката и в български, и в световен мащаб е по-изгодно едно поколение като сегашното.
Добро образование имаше само по времето на комунизма, но и то беше помрачено от комунистическите зверства.

TERRORMACHINE
01-20-2009, 18:40
Аз пък съм им срал на смръдливите 21 лева, дето чакаш 5 часа пред канцеларията, за да ги получиш...искам да направят поне едно игрище за футбол, с изкуствена настилка, а не да играя на баскетболното игрище и да ползвам за врати некви изкривени железа!!!

EarthShaker
01-20-2009, 18:49
в картата за цял срок събрах 80 кинта... яко! :lol:

YouKnowImBetterThanYou
01-20-2009, 18:55
Който не смята, че е нормално с увеличаването на заплатите 4 пъти да се вдигне стипендията - откровено казано мнението ми за него е, че мама и тате му дават толкова, че да се чуди за какво да ги харчи.
А по въпроса - кой ученик ще е против да се вдигне стипендията? Никой.
Аве брат ти сещаш ли се, че ако 10 000 души взимате стипендия по 20 лв това прави 200 000лв, но ако взимате по 80лв = 800 000лв. Тоест още 600 000 хиляди трябва да се дадат за стипендиите, а тия пари няма да ги изкарат от някоя кофа за боклук, ами например ще ги вземат от всички родители..И искам да кажа, че за какво ми е на мен и на другите да гласуваме да ви увеличават стипендиите при положение, че нашия успех е по-нисък и няма да вземем стипендия..Тоест тези 5 400 000 (600 000*9 общо за цялата учебна година) лв може да ги дадат за нещо с което ще бъдем облагодетелствани всички. Например повече баскетболни и футболни игрища...
И едно на ръка, че половината дето ги взимат тия стипендии за отличен успех оценките им не са реално - Я подмазване, я фирмата на тати боядисала стаите в училище, я пищови нон стоп...
Малцина са тези, които си взимат реални стипендии и не защото зубрят, а защото са умни и схващат...Не искам държава управлявана от подмазвачи и натегачи..защото точно тези дето сега се подмазват за 6-тици и 5-тици утре ще ни управляват.. ;)
Стипендия та стипендия...еми като не сте доволни на парите не ги взимайте, чакайте да ги увеличат и тогава..
бтв а като се има в предвид, че някои зубрят само за парите, а не за знанията... ;)

@hardball, мнението на БялаЛиния припокрива почти всичко, което смятах да ти кажа.

А в какви цветове маркирам писанията ми си е моя работа.

zloto
01-20-2009, 18:57
Наистина има нужда от реформи в образованието, но не мисля, че някой ще изслуша мнението на група ученици. Най-много да им се надсмеят и да кажат, че техните проблеми са най-маловажни. Може и да е така, а може и да не е. Но е факт, че в повечето училища липсват добре оборудвани кабинети по дадени предмети (а колко по-добре щеше да бъде, ако сухите и скучновати уроци по химия и физика можеха да бъдат допълнени с някакъв опит). Няма и СИП-ове, извънкласни занимания и т.н.
Всъщност добрите ученици не би трябвало да учат само за парите, но 21 лева всъщност не са никакви пари. Ако се замислим колко пари отиват за учебници, транспорт и джобни, тези 21 лева са си чиста подигравка.

Freiheit
01-20-2009, 18:58
Държавата трябва да поощрява морала, образованието и национализма.


За хората с по-нисък успех - ще имате стимул да си го повишите... а и тази организация НЕ е само за стипендиите - изобщо за правата и възможностите на учениците. И ако това не е достатъчно - кой от тия с по-ниския успех няма да му е кеф да не ходи на училище 1-2 седмици 'защото протестира', е така, без отсъствия :P


ПОВТАРЯМ - тези пари от държавата ще са ИНВЕСТИЦИЯ. Когато завършите ще изкарвате повече пари и с това ще се вдигне стандарта на всички - парите ще се върнат от това. Така че вашите може и да дадат 5 лева няколко месеца данъци (даже и това едва ли ще стане, защото има бюджетен излишък), но тези пари ще се разпределят по-справедливо - за тези, които се стараят (а и предполагам държавата ще натисне измислените училища да не пишат шестици на ляво и на дясно, за да не плаща излишно - от там също ще се спестят пари). После след тия 2-3-5 години инвестиция - парите ще се върнат многократно, защото ти учиш и взимаш стипендия 3 години, после с това образование работиш.... цял живот.

BqlaLiniq
01-20-2009, 19:09
Аве човек стига се филмира..
С парите от излишъка могат да се направят куп неща..
Един човек на 13-14----18 за какво би похарчил тези 80лв? За пиене и т.н. не е ли по-добре с този излишък да се направят игрища или зали някакви или пенсионерите да идат на почивка..все пак заслужават го, някои взимат 100лв пенсия, а твоите родители взимат много повече от това и съответно си много по задоволен от един пенсионер..
Пфа а бюджета от къде се събира? ;)
И то реално ако има 10 ученика 10 майки и бащи ще плащат някви данъци за да може 1-2 да взимат стипендия и после тия 1-2 да взимали по-добри пари.. Пък и защо всичко тряя да е със стимул..ти ако искаш да учиш и да вадиш добри пари като завършиш ще го правиш и без стипендия <>Това покрива мнението ми, че всички зубрите за тия стипендии..бах мааму все едно те са ви целта на живота...
Виж разбирам България да не дава сума ти пари за ромите, които с всеки изминал ден ни унищожават и с тези пари вече някакви стипендии..

Freiheit
01-20-2009, 19:39
Аз уча, изкарвам добри оценки, в сравнително елитно училище съм и ми ги пишат заслужено. С парите си купувам книги. Последните 12 месеца съм си взел поне десетина книги - все на сериозни теми. Сега например съм си поръчал един учебник по история за ВУЗ, а не кандидатствам с този предмет.


Да, 2 майки и бащи ще дават някоя и друга година пари за да вземе някое дете КОЕТО Е УЧИЛО пари, а няма да ги дадат на своето дете, което не са го образовали и няма акъл за пет пари (и следователно ще изхарчи я за коз, я за алкохол), докато това дете, което ще взема по-висока стипендия ще има възможност да : продължи образованието си, да си вземе някоя дрешка, да си вземе книги, да ходи на уроци (защото знаем, че без уроци във ВУЗ не се влиза... тъжно, но факт). Аз бих ходил на немски език, защото в моето училище не се учи, даже съм почнал да си го уча така като хоби, но това струва пари, които бих дал за други неща (книги, дрехи, спорт - не пия (или поне много рядко), не пуша, не употребявам наркотици).


извода е - който учи значи не пие (толкова) и ще харчи за култура - заслужава той да похарчи парите, защото който ги изпие - носи някаква минимална печалба и то на някой с много пари, не прави производство... докато този който ги похарчи за култура ще ги върне над десетократно на нашето общество (20 и няколко пъти май беше статистиката). Излиза, че вместо някой лайнар да се пропие, някое умно дете ще има възможност да живее и учи в България.

SiegHeil
01-20-2009, 19:46
В момента не се строят никакви игрища, нито зали. Защо ? Защото няма кой да се бори за това. Като онея в парламента не си вършат работата ще трябва да ги накараме..Защото аз искам да живея в България и искам хубаво образование..а нямам никакви предпоставки за това..
Както каза freiheit няма по добра инвестиция от образованието...възващаемо тта е по голяма даже от наркотиците и от оръжията...

EarthShaker
01-20-2009, 19:50
е нали трябва да се купуват и депутатски джипове! :lol:

Freiheit
01-21-2009, 00:05
малко офтопик, който не иска да не чете


Ако изхождаме, че държавата - това е форма на единство на народа - народа са хора с общи белези (и др качества, които не са тема на този разговор) - народа е по-далечна форма на семейството... а най-далечна форма е раса, после вид... И по тази логика както майка ти има право да ти каже какво да правиш и държавата има право да ти се меси, както майка ти ти дава пари, така и държавата се очаква :P

Освен това - държавата представлява хората, а не хората държавата. Напротив, държавността не е самоцел - тя е средство.

(това по мнението "държавата не ти е длъжна")

WILD__BOY
01-21-2009, 07:59
Не взимам стипендия..20лв е малко ок, но 80 е много ;)
На 30-40 да я дигнат.. ;)
Относно всичко друго - съгласна съм, но няма как ей така да спрем да ходим на училище не мислиш ли? :)
Има едни шубета, които не биха се съгласили ;)

ми на мен 80 ще са ми.. дакажем добра кръпка в бюджета
аз пък не съм съгласен гошо от кварталното даскало да взима същите пари квито аз взимам, ама за едина 6-ца по математика той просто си е предал домашната работа, а аз съм изрешил 4 сборника и съм решавал задачи за прием в ФМИ към СУ и съм си съдрал задника....

Freiheit
01-21-2009, 10:19
Винаги съм подкрепям матури за всички, всяка година - да видим кой колко реално знае.. и по матурата - стипендията... а не като моята по руски език - защото съм малко по-.. хм десен ме реже яко с оценки да кажем.. и от друга страна в долно Кутово - влезеш в час имаш 4ка, слушаш в час - 5, напишеш домашно - 6! ...... :x

cherinka
01-21-2009, 14:06
Който не смята, че е нормално с увеличаването на заплатите 4 пъти да се вдигне стипендията - откровено казано мнението ми за него е, че мама и тате му дават толкова, че да се чуди за какво да ги харчи.
А по въпроса - кой ученик ще е против да се вдигне стипендията? Никой.
Аве брат ти сещаш ли се, че ако 10 000 души взимате стипендия по 20 лв това прави 200 000лв, но ако взимате по 80лв = 800 000лв. Тоест още 600 000 хиляди трябва да се дадат за стипендиите, а тия пари няма да ги изкарат от някоя кофа за боклук, ами например ще ги вземат от всички родители..И искам да кажа, че за какво ми е на мен и на другите да гласуваме да ви увеличават стипендиите при положение, че нашия успех е по-нисък и няма да вземем стипендия..Тоест тези 5 400 000 (600 000*9 общо за цялата учебна година) лв може да ги дадат за нещо с което ще бъдем облагодетелствани всички. Например повече баскетболни и футболни игрища...
И едно на ръка, че половината дето ги взимат тия стипендии за отличен успех оценките им не са реално - Я подмазване, я фирмата на тати боядисала стаите в училище, я пищови нон стоп...
Малцина са тези, които си взимат реални стипендии и не защото зубрят, а защото са умни и схващат...Не искам държава управлявана от подмазвачи и натегачи..защото точно тези дето сега се подмазват за 6-тици и 5-тици утре ще ни управляват.. ;)
Стипендия та стипендия...еми като не сте доволни на парите не ги взимайте, чакайте да ги увеличат и тогава..
бтв а като се има в предвид, че някои зубрят само за парите, а не за знанията... ;)

@hardball, мнението на БялаЛиния припокрива почти всичко, което смятах да ти кажа.

А в какви цветове маркирам писанията ми си е моя работа.
Абе, вие сте тотално изперкали.


бтв а като се има в предвид, че някои зубрят само за парите, а не за знанията...
:lol:
Има си правила. Месечния доход на родителите ти като е под еди-си-колко паи месечно тогава имаш право на каквато и да било стипендия.

Някой каза, че ако била 80лв. някои щели да я харчат за пиене, за глупости, за не знам си какво. Та нали точно тези, които не учат и харчат парите на родителите си за глупости ще е трудно да вземат стипендия, тъй като се предполага, че щом са разглезени, значи родителите им зимат повече от 500лв. месечно, примерно.

От всички, ВСИЧКИ ученици, които познавам и които зимат една от двата вида стипендии, а те не са малко, не ми се вижда реално да похарчат парите си за купони и забавления.


бтв а като се има в предвид, че някои зубрят само за парите, а не за знанията...
ти чуваш ли се, бе, кой ще седне да ти учи 50 урока от всички предмети за един месец и да ходи всеки божи ден на училище, заради 21 лева ?!
Това и най-глупавия човек няма да го направи.

Мен ако питате не ми е до стипендии.
Единствено искам да се стимулират всички ученици да идват по-редовно на училище, защото е по-весело. За всички ученици училището трябва да е приоритет, а не нещо друго.
...

Freiheit
01-21-2009, 20:13
Много хора не ходят много-много в часовете, защото за чии к*р ще висят по биология да ги занимават с разни вътреклетъчни химични процеси, като те ще кандидатстват с математика.... Малко по-специализирано в гимназиите - повече математика в математически гимназии за сметка на по-излишни раздели по някой разказвателни, за сметка на разни не толкова нужни предмети - а който иска по повече - сиповете винаги са решение. Ако искаш математика - отиваш в мг, ако искаш и философия - сип философия като хоби, а за зип-а - колкото ти е за обща култура и изграждане на мироглед, сиреч да не си прост като галош :)

Въвеждане на някакъв сип за политология, социология и основи на икономиката - няма да е лошо... не може като стане на 18 год нормалния човек да не знае какво са леви и какво са десни или ако знае до тук да му се изчерпват представите... историята трябва да е аполитична, а не да образова в политика - тези цели трябва да се пренесат в сип.

shadow4e
01-21-2009, 21:55
За стипендиите аз и преди съм казвала, че за мен решението е да се раздават процентно, примерно за всяко училище първите 20%, така няма да има значение дали първите 20% са с успех над 5,70 или 5,20 и би било най-честно. Стипендиите трябва да станат по към 35 лв, но да се намали броя на взимащите. В моя клас взимахме първите срокове повече от половината. А и така няма да ги има молбите, на които съм ставала свидетел "Ама г-жо успехът ми е 5,49 и ако не ми пишете по-високата оценка, няма да взимам стипендия".

Freiheit
01-21-2009, 23:58
идеята не е никак лоша - да е процентно...

минуса само е, че тмт Дунавци не може да са 20% колкото в ПМГ Видин.

може някак от матурите да се смята колко процента ще взимат и колко няма - пример - от пмг 100% изкарват на матурите 6, от тмт 15% => 5+100/2.5=45% ще получават стипендия, а в тмт - 5+15/3=11%. Конкуренцията ще е конструктивна.... малко ще поотцепи колектива, но живеем в лоши времена :)

5StaR
01-22-2009, 00:00
shadow4e tva e ujasno tupo

cherinka
01-22-2009, 04:01
^тъпо е, ама хората го правят.
мен най-често ме питат "мога без проблем да ти пиша 5, но ако взимаш стипендия ще те изпитам за 6" :D
те даскалите си знаят самички...

Freiheit
01-24-2009, 20:38
и?

BqlaLiniq
01-25-2009, 06:39
И кво? Очакваш да дойдат да ти дадат стипендия ли ;)
Нищо няма да стане...просто си чешем пръстите ;)