PDA

View Full Version : Проблем с Windows Vista



taamara
01-22-2009, 19:32
Проблемът ми е следният: когато си включвам лаптопа, ми се появява един прозорец и ми извежда Active Windows now, след като го натисна ми иска да въведа Product Key който аз, разбира се, нямам.. пуска ме единствено в интернет когато натисна Buy new product key.
И така, не мога да си стартирам уиндоуса... :(

CucAgMuH
01-23-2009, 05:41
Vista има толкова security дупки относно влидацията си, че е срамота...

Най-сигурният метод е преди самата инсталация на Vista да настроиш от BIOS датата си на >>+37,5 години от сегашната дата(което се пада от 2050-та нататък), в повечето "съвети" на "специалисти" се ползва декември 2099-та година. Инсталираш без да въвеждаш код(за да се включи 30 дневен демо период) и след инсталацията връщаш датата на текущата. По този начин се спира брояча от 30 дни, който ще се включи когато наближиш датата която е била въведена по време на инсталацията.

!! Включен Windows Defender и/или Automatic Updates ще доведе до обновяване на системата. При пускането на определени ъпдейти този трик ще бъде засечен и премахнат(hotfix-овете на Майкрософт които оправят гореописаният номер са два или три, има ги описани детайлно - потърсете с google за повече информация).

Друг метод(ако сте пропуснали шанса си по време на инсталация) е "Rearm", сходен с горният. Използвайте CMD->DATE или BIOS за смяна на датата си на >>+37,5(т.е. някъде между 2050-та година и 2099-та година). Рестартирайте. Доберете се до CMD и пишете доволни:


slmgr.vbs -rearm

Това ще доведе до подновяване на 30-дневният пробен период.

!! Rearm може да бъде изпълнен до 3 пъти, след което тази опция ще бъде изключена.

!! Съществуват още поне 3 команди, извършващи същото като "slmgr.vbs -rearm", които "triggeer"-ват "rearm" брояча.

След подновяването на периода, рестартирайте(просто за по-сигурно, че понякога стават дребни гафчета), върнете датата си обратно на текущата.

Дори когато Vista вече е "блокирала", поради изтекъл период е приложим горният метод. За целта просто използвайте IE за да се доберете до CMD. Би следвало да се намира в


file:///C:/Windows/System32

aко сте използвали "Windows" като директория в която да инсталирате Vista. Един път след като сте достигнали до Command Prompt - извършете гореописаният метод Rearm...

!! Съществуват още доста методи, но тези са най-простите и обхващат всички случаи - от нова инсталация, до такава с изтекъл пробен период.

Rearm Counter - aко се питате дали този брояч може да бъде "overrided" - да, може. Смешно, но факт. Дори при блокирала Vista и извършен 3 пъти rearm, използвайки IE можете да пуснете "Registry Editor"(известният regedit), намиращ се в "file:///C:/Windows". Намирате следният key: "Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWAE\Microsoft\Wind ows NT\CurrentVersion\SL", в частност "SkipRearm", който се пада Reg_Dword със стойност 0x00000000(0). Променяте го на каквото и да е положително число(например единица - т.е. 0x00000001(1)) и извършвате Rearm, по някой от гореописаните методи. След извършване на rearm тази стойност отново ще приеме 0x00000000(0), предотвратявайки по-нататъчни rearm опити. Ако искате пак да направите rearm - пак ще се наложи да я промените, което е досадно. Любезни хора са написали автоматизирани скриптове, които променят тази стойност автоматично и реармват Vista-та, но не ми се намира никакъв подобен под ръка.

PS. Надявам се имате елементарни познания за работа с DOS/CMD и RegEdit :)

taamara
01-23-2009, 09:13
Благодаря много :)