PDA

View Full Version : Министър Миков: Важно е да можем да следим скайпа



Drift_King
01-25-2009, 13:03
"Престъпниците пренасочиха комуникациите към скайпа и затова е важно МВР да може да го следи. Това съобщи вътрешният министър Михаил Миков по повод дискусията през последните дни около внесените от МВР законови промени, които да позволяват следенето в интернет, пише Дневник.

"От няколко години организирани престъпни групи преминаха към "Скайп", много добре знаем, че държавата е безпомощна, ние не следим "Скайп", защото нямаме възможност", каза министърът и добави, че това дали МВР да го върши е въпрос на голяма дискусия в момента.

Той допълни, че идеята е в закона да се добави текст, според който за подслушването в скайпа да се прилага режимът, който важи и за специалните разузнавателни средства. "Нека тази дискусия да започне и аз съм готов да я водя с всеки публично", каза Миков.

Ведомството няма намерение да следи коментарите във форумите, освен ако не става въпрос за тежки престъпления, каза министърът. Като пример той каза, че по този начин е бил установен подалият сигнал за бомба на митинга пред Народното събрание в средата на януари.

"Да кажем до къде искаме ефективност. Нека мотивите и аргументите да са ясни на обществото – искаме ли да бъдем ефикасни и доколко без да нарушаваме правилата. Не може недоверието в правоохранителните органи да бъде аргумент срещу тяхната ефикасност", допълни Миков"

Незнам даже как да го коментирам.Оставям на вас

YouKnowImBetterThanYou
01-25-2009, 13:56
Скайп и сега се следи. На приятел му бяха направили извадка на цялата хронология в скайп и му я бяха представили. За какво беше разследван няма да споменавам.

mitternacht
01-25-2009, 18:16
Скайп и сега се следи. На приятел му бяха направили извадка на цялата хронология в скайп и му я бяха представили. За какво беше разследван няма да споменавам.
Той нали уж беше криптиран?

Хъм... наистина, нали трябва да е криптиран?
Освен ако не са му направили извадка на хронологията от собствения му комп.
Също така, мисля, че дори да го следят, ще знаят с кого си пишеш, но не и какво.

Drift_King
01-25-2009, 18:23
Или извадката е била от неговото РС или от това на човекът с който си е писал.

Efrosina
01-25-2009, 18:26
Вероятно се говори за следене на определени лица. Все пак МВР нямат достатъчно човешки ресурси за такава мащабна операция.

Drift_King
01-25-2009, 18:56
Ясно е че попринцип ,трябва да следят определени лица ,както е със спецялните разузнавателни средства.Но като знам ,как се упражнява контрол в нашата родина и как се ръководи МВР ,не съм убеден че няма да ги използват за когото си поискат.
И защо го измислиха ,точно след протестите организирани по интернет.Видяха че има свободна зона за комуникация ,която немогат да контролират и решиха че трябва да се намесят.
Аз съм убеден че големите престъпници и мафиоти ,не планират криминални деяния по "скайп" ,просто е абсурдно.На тях просто не им трябва да се крият ,те имат "политически чадър".

kalashnik
01-25-2009, 19:12
Системата на следене е такава - напривер някой въведе "тая има големи бомби", при споменаването на думата "бомба" следенето става автомантично и от тук нататък, се прихваща IP адресите на чатещите и започва следене на хронологията им с други абонати. По този начин може да се следи и за други думи.

YouKnowImBetterThanYou
01-25-2009, 21:42
Скайп и сега се следи. На приятел му бяха направили извадка на цялата хронология в скайп и му я бяха представили. За какво беше разследван няма да споменавам.
Той нали уж беше криптиран?

Хъм... наистина, нали трябва да е криптиран?
Освен ако не са му направили извадка на хронологията от собствения му комп.
Също така, мисля, че дори да го следят, ще знаят с кого си пишеш, но не и какво.Голяма заблуда е да се доверите на криптирането, независимо дали програмистите от скайп или други съществуващи програми за комуникация между пиъри официално убеждават, че следенето на разговори или чат провеждани чрез програмите им било невъзможно.

Ясно е, че никой не се интересува дали си говориш за секс или мастурбация по скайп, но ако се надуши нещо действително интересно около някой, то със сигурност "Историята на чата" вече не се пази само на компютъра му, ами се записва и чете от други лица...някъде другаде...

sator
01-26-2009, 12:53
На 13.01.09 пуснах поста за "Мажоритарен, диференциален вот ...
малко по-долу.

На 14.01.09 Цял ден нямах интернет.
На 15.01.09 дойдоха 2-ма от БТК и казаха че съм бил подал заявка за подмяна на модема.
Не съм подавал никаква заявка.
Какво се случва?

Drift_King
01-26-2009, 13:29
Правова или милиционерска държава?

Дори да забравим боя, арестите и присъдите на хора, нямащи нищо общо с дирижираните хулигани, достатъчно показателен за това, в каква държава живеем, е подновеният опит да се позволи на МВР НЕКОНТРОЛИРУЕМ достъп до информация за всички телефонни обаждания, SMS-и и е-mail-и.

Тази възможност бе дадена преди година с текст в наредба, който бе обжалван от неправителствена организация и отменен от Върховния административен съд. При това, забележете, отменен като НАРУШАВАЩ българската Конституция и основния стълб на правова Европа - Европейската конвенция за правата на човека. Сега се прави опит безобразието да се възстанови, като се вкара в закон.


Миналата година Европейският съд по правата на човека направи следното ужасяващо сравнение: само за тригодишния период 1999-2001 г. в България са издадени 10 000 разрешения за подслушване, докато във Великобритания за 10 години от 1969 до 1979 г. издадените разрешения са едва 400.

InitialD
01-26-2009, 23:11
На 13.01.09 пуснах поста за "Мажоритарен, диференциален вот ...
малко по-долу.

На 14.01.09 Цял ден нямах интернет.
На 15.01.09 дойдоха 2-ма от БТК и казаха че съм бил подал заявка за подмяна на модема.
Не съм подавал никаква заявка.
Какво се случва?

Леле!!! :shock:

Ама добре че тия са тъпаци от ДС ... иначе на кафево хелметекс кале и всекакво лепило без UHU ... да го духат от МВР!

Аз не искам китайска демокрация!!!