PDA

View Full Version : Ензими



zvezdii4kaa
01-26-2009, 15:23
Някой може ли да ми каже каква е разликата между некатализираните химични реакции и ензимите?

:-o :( :(

JLiJLzii
02-04-2009, 15:10
Това, което знам относно разликата между некатализиранте химични реакции и ензимите е че природата на ензимите, а именно белтъчната създава особени реакции при действието на катализатора. При сравнение на това как влияе концентрацията на самият субстрат върху скоростта на ензимите и на най-простите некатализирани реакции ще откриеш голяма разлика, ето различие което знам, може би има още, напълно въможно е ;)
Поинтересувай се повече.. Потърси в нет-а , коnсултирай се с учител... знам ли :) но само толкова от мен, др. сама .. :P

Desir3
02-04-2009, 17:24
Обяснено по-просто : ензимите са катализатори с тях реакциите протичат (най-често) по-бързо и по-лесно ;) Т.е. процеса се провежда през междинни стъпала - реакцията не изминава цялостния си път а преминава през така да се каже shortcut. Некатализираните реакции протичат бавно и трудно ;) Надявам се да си разбрал/а разликата :)

Boyd
02-04-2009, 19:32
Ензимите са биологични катализатори, които приличат много на химичните катализатори. Те не влияят на получения краен продукт, участват в реакцията като променят само скоростта, след края на реакцията остават непроменени. Понякога някои процеси са толкова бавни, че оставят впечатление, че не се извършват. Това е така поради енергична бариера, която трябва да преминат атомите. Колкото е по-голяма бариерата - толкова по-малко атоми ще успеят да я прескочат, следователно реакцията протича бавно. Ензимите прекарват реакцията по по-дълъг път и през множество енергийни бариери, като за преминаване на даден атом е нужна по-малка енергия. Така пътят на веществата се удължава, но протича по-бързо, защото могат да минат повече атоми да преминат бариерата. Макар че е по-дълъг пътя процесът се извършва по-бързо.

Може да намериш още много информация за ензимите. Това е най-важното от всичко, което знам за тях. Питай чичко Гугъл следващият път, за да не ме караш да пиша толкова много.