PDA

View Full Version : :)



_summer_girl_
01-28-2009, 09:37
:)

Sintya
01-28-2009, 09:58
Моето виждане за най-добрия
Преподавател

В историята на нашия народ учителят се е утвърдил като човек от който се учат малки и големи.
Какъв трябва да е съвременния учител? Той трябва да носи с чест тази си отговорност, непрестанно да се учи, да обогатява своя опит за да го предава на другите, да следи за новостите, за да бъде техен носител, да предизвиква уважение с културата и нравствеността си . Всичко това трябва да увеличава педагогическото му въздействие.
Той трябва да има сили да оцелява, да се чувства значим и необходим, издръжлив и всеотдаен, скромен и самокритичен.
Най-добрият преподавател трябва да притежава мотивизирано педагогическо самочувствие, което е сложен комплект от качества които, той самия трябва да представлява. Едно от тях е професионализмът – умение да предаде знанията на децата по най-увлекателния начин, да използва нови методи, похвати на обучение, да предизвика у тях желания за все нови и нови знания. Да превърне срещите с децата в неизчерпаеми преживявания. Да черпи от тяхното творчество и да се съобразява с възрастта и капацитета на техните възможности, да не ги претоварва с излишни дейности.
Друго качество за мотивираното самочувствие да е собственото му мислене – да може да реализира всички свои идеи свързани с обучението на децата, смело да изразява мислите си да дава предложения за възпитанието и обучението на подрастващите, като ги систематизира обобщава и споделя с колегите си.
Едно от качествата на преподавателя е неговото творчество. Сам да се увери в неговите педагогически способности чрез резултатите показани от учениците му. Професионалната му дейност да е разнообразна, а не скучна и отегчителна за децата. Да използва нови технологии за разнообразяване на учебния материал и поднасяне пред тях.
Обществените и социалните качества да са също част от педагогическото му самочувствие. Да бъде общителен да изразява бащински или майчински чувства към децата, да живее с техните болки и радости да полага максимални усилия и грижи за тяхното здраве и възпитание да се бори чрез различни методи против насилието в учебните заведения и извън тях да изгражда авторитет пред ученици, родители и колеги. Да контактува постоянно с родителите на децата и да се старае да опознае детската психика. Да подхожда индивидуално към всички деца. Ако мога в стихове да изразя моето виждане за най-добрия преподавател това са простичките думи спомен от детството ми:
Нашата учителка в детската градина
Нито си полегна нито си почина
Цял ден тя ни учи и със нас играе
а пък толкоз много приказчици знае
Тя е най-голяма аз съм най-мъничка.
Колко ми се иска да и кажа
МАМА!