PDA

View Full Version : Нихилизъм



DimovB
01-28-2009, 23:04
Какво мислите за тази философия? Подкрепяте ли я?

CtrlAltDel
01-30-2009, 10:51
Нихилизмът според Wiki (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D1%85%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D 0%BC)

За мен това най-накратко означава да не ти пука за нищо и да не те интересува ставащото около теб. Да нямаш идеали или някакви особени ценности. Някой да ме поправи, ако не е така.

Често са ме обвинявали, че съм такава, защото не съм обръщала внимание на някакви дребни незначителни неща. Е*бати и нихилизма, тва е по-скоро спестяване на нерви.. както и да е.

Дали го подкрепям? Ами не мога да кажа. Но го разбирам. Особено в България. Когато виждаш какво е положението и че няма големи перспективи да се оправи, логично е в един момент да спреш да вярваш в хората, в това, което си чел по книжките и да теглиш на всичко една ма*на.

Тъпото е, че точно този нихилизъм влошава нещата. А е много трудно да се мине без него. Получава се един много кофти кръг, от който не знам как ще се излезе.

Имам чувството, че ако погледна реално на положението тук, на хората и това, което са и което правят от морална, законова или която и да е абсолютна гледна точка, ще се гръмна. Тъй че.. Long live нихилизъм!

Kman
01-31-2009, 13:47
Нихлизма е като атеизма,но с отрицателна нагласа за бъдещето.Не ме кефи нихилизма.Нихилизма не е начина,защото води до деградация и на ценностите и на всичко изграждано до сега от човека.

sexy_baby_originale
02-01-2009, 13:37
Не подкрепям този тип философска гледна точка! Просто е лишено от ценности...Няма човек на света, който да не го интересува случващото се с него и около него...

DimovB
02-01-2009, 13:42
Не подкрепям този тип философска гледна точка! Просто е лишено от ценности...Просто няма човек на света, който да не го интересува случващото се с него и около него...
е, едва ли има пълни нихилисти

sexy_baby_originale
02-01-2009, 13:56
Не подкрепям този тип философска гледна точка! Просто е лишено от ценности...Просто няма човек на света, който да не го интересува случващото се с него и около него...
е, едва ли има пълни нихилисти

Със сигурност няма. ;-)

Kman
02-02-2009, 12:00
От личен опит мога да кажа че има всякакви хора,включае и пълни нихилисти.

SadoCunt
02-11-2009, 17:32
Това е 1 много добра философия. Кара те да се замисляш много сериозно. Развива мисловната дейност. От всеки един въпрос, докато си отговаряш излизат още поне 100. Кара те да се замислиш за много неща по начини по които не си се замислял/а до сега. Също така и това е единствената философия в която човека който я е писал не натрапва собствените си идеи.

SoFarSoG00d
02-20-2009, 20:27
Абсолютно ДА!
Почитателка съм на Ницше.

NaNa_SladuRana
02-22-2009, 12:15
НЕ съм му привърженик,напротив! Не виждам никакъв смисъл в това :?

YzyrpatoR
02-24-2009, 22:14
Абсолютно ДА!
Почитателка съм на Ницше.
Доколкото съм чел Ницше няма много общо с нихилизма :?

woshata
02-24-2009, 22:31
Абсолютно ДА!
Почитателка съм на Ницше.
Доколкото съм чел Ницше няма много общо с нихилизма :?мани я тая .. говори колко да не заспИ


иначе аз не я подкрепям .. обезсмисля всичко .. което е глупаво .. повечето такива философии са си психарски .. няма как човек да съществува безцелно .. ъмм не си го обяснявам това мислене .. хора без работа и с повреда в главния ..

Vesk0u
02-25-2009, 10:07
Ами относно атеизма напълно ги подкрепям, но нихилистите са крайни скептици и тази философия тотално обезмисля живота ти...

lsd43
02-25-2009, 21:35
До някаква степен ми харесва ,но от друга гледна точка ,нима това не е абсолютно съществувание без смисъл? Ако човек не вярва в нищо,не се бори за нищо и живее за...нищо нима има смисъл да живее ?

DimovB
02-25-2009, 21:44
има смисъл да живее напук на всичко останало :)

lsd43
02-26-2009, 08:21
Истинският нихилист трябва да прави напук дори на самия си непукизъм,което значи ,че повечето хора са нихилисти. :lol: :lol:

DimovB
02-26-2009, 12:50
това е като парадокса на скептиците

killer7
02-26-2009, 14:40
Филмът "Боен клуб" с Брад Пит обяснява много по-ясно цялата философия и е по-лесен за разбиране от масата хора отколкото Ницше, на който и аз съм фен. Гледайте го. Нихилистите не живеят безцелно, а подлагат всичко на съмнение и разрушение. Донякъде са прави отхвърляйки толковата много заблуди и илюзии в нашето общество.

Nam3less3
02-26-2009, 19:05
Нихилизма е крайна крайност.

YzyrpatoR
02-26-2009, 19:32
Гледна точка, която отрича духовните основи на битието, т.е. обществените норми, моралните принципи и културното наследство, изтъква безсмислието на живота, призовава към преоценяване на всички ценности.

В случая е права - Ницше и Шопенхауер са видни представители на школата.
Приближиват се на моменти но като цяло има съществена разлика
п.с. за Шопенхауер не знам

Kman
02-27-2009, 12:31
За Шопенхауер немога да кажа нищо,но за Ницше мога да ви кажа че думите му разкриват истината за държавността. Съмянвам се че е бил нихилист....защо наричате критиците песимисти,като те просто имат по набито око за детайлите могат по добре да преценят отрицателните и положителните качества на примерно една система за управление.