PDA

View Full Version : Химия



gret4ety
02-03-2009, 18:04
Искам да попитам нещо малко сложно? В молекулата на всяко просто вещество има определен брой атоми. Например в молекулата на кислорода има 2 атома. Но проблема е че знам това само за кислорода и водорода но не знам за други вещества а в учебника нищо не пише. Не мога да го намеря никъде а ми трябва защото иначе не мога да съставям химични формули.Моля ако някои знае нещо да пише.
:)


shadow4e
Грешен раздел

WooDy
02-03-2009, 18:07
Я ми кажи на ЛС какво точно искаш :)

pifiella
02-04-2009, 13:31
За валентност ли става въпрос?Обясни по подробно,за да ти обясна,ако мога!А,ако е за валентност на корицата я има Менделеевата таблица там валентностите ги пише! :)

gret4ety
02-05-2009, 07:08
Не става въпрос за валентност. Говоря че в молекулата на някои вещества има повече атоми. Ами например в молекулата на чистото вещество кислород има 2 атома ако се състои от 3 атома тогава вече става озон , но искам да разбера и за другите вещества защото трябва да се записва в уравненията.

MaRiAn4eTyYy
02-06-2009, 15:30
По принцип двуатомни са молекулите на хлора, брома, йода, кислорода, водорода и флуора.Те се записват с долен десен индекс 2, когато се записват като прости вещества.Но мисля, че ако това ти трябва за училище даскалката ще ти каже и ще ти обясни по-добре.А за записването на химични формули не ти трябва тази информация,а валентностите(които между другото pifiella не могат да се намерят на периодичната система) :lol: :razz: :lol:

gret4ety
02-08-2009, 13:43
По принцип двуатомни са молекулите на хлора, брома, йода, кислорода, водорода и флуора.Те се записват с долен десен индекс 2, когато се записват като прости вещества.Но мисля, че ако това ти трябва за училище даскалката ще ти каже и ще ти обясни по-добре.А за записването на химични формули не ти трябва тази информация,а валентностите(които между другото pifiella не могат да се намерят на периодичната система) :lol: :razz: :lol:

Мерси много. Но мисля че ще е грешка ако не знам че молекулите на кислорода и водорода са двуатомни и аз напиша O + H --> O2H2 и да изравня 2O + 2H --> O2H2 вместо O2 + H2 --> O2H2 8-) надявам се да си разбрала какво имам предвид. :lol:

style08
02-10-2009, 15:33
По принцип двуатомни са молекулите на хлора, брома, йода, кислорода, водорода и флуора.Те се записват с долен десен индекс 2, когато се записват като прости вещества.Но мисля, че ако това ти трябва за училище даскалката ще ти каже и ще ти обясни по-добре.А за записването на химични формули не ти трябва тази информация,а валентностите(които между другото pifiella не могат да се намерят на периодичната система) :lol: :razz: :lol:

Мерси много. Но мисля че ще е грешка ако не знам че молекулите на кислорода и водорода са двуатомни и аз напиша O + H --> O2H2 и да изравня 2O + 2H --> O2H2 вместо O2 + H2 --> O2H2 8-) надявам се да си разбрала какво имам предвид. :lol:

Уравнението се пише така: 2H2 + O2----> 2H2O
Ще обясниш ли какво е O2H2 :-o

alire
02-17-2009, 15:29
Как я учите тая химия?
Според мен единствения метод е да се зубри и наизустява...освен,ако някои от тук правят опити в училище...не мога да си представя тия химични реакций и прочие... :shock:

MaRiAn4eTyYy
02-21-2009, 14:00
Само да ти кажа, че химията е предметът, който най-трудно можеш да седнеш и да назубриш.Химия се учи с разбиране.. всяка реакция има логика да се пише по този начин, а не по какъвто и да било друг.И ако знаеш основните правила за писане на формули, реакции и тяхното изравняване, няма да имаш проблем с химията.А това, че се опитваш да назубриш нещо, без да вникнеш в смисъла му би ти попречило в ученето на много други научни дисциплини(например математиката) :)

chemist9009
03-10-2009, 19:24
tva ve6testvo H2O2 e vodoroden peroksid ili t.nar. perhidrol...nai prostiq peroksid...a 3% raztvor e kislorodna voda... :-o :D 8)

MaRiAn4eTyYy
03-14-2009, 17:56
Да прав си, но не можеш да получиш водороден пероксид при взаимодействието между кислород и водород :D предполагам, че знаеш че се получава при взаимодействие на бариев пероксид и сярна киселина :grin:

adrenalinkavt
03-15-2009, 07:27
възможно е да получиш водороден пероксид тъй като в това съединение кислорода е по изключение -1 степен на окисление :)

chemist9009
03-15-2009, 11:03
можеш да получиш перхидрол и по този начин
СH3СН(ОН)СH3 + O2 → CH3C(O)CH3 + H2O2 :grin:

gret4ety
04-03-2009, 05:35
По принцип двуатомни са молекулите на хлора, брома, йода, кислорода, водорода и флуора.Те се записват с долен десен индекс 2, когато се записват като прости вещества.Но мисля, че ако това ти трябва за училище даскалката ще ти каже и ще ти обясни по-добре.А за записването на химични формули не ти трябва тази информация,а валентностите(които между другото pifiella не могат да се намерят на периодичната система) :lol: :razz: :lol:

Мерси много. Но мисля че ще е грешка ако не знам че молекулите на кислорода и водорода са двуатомни и аз напиша O + H --> O2H2 и да изравня 2O + 2H --> O2H2 вместо O2 + H2 --> O2H2 8-) надявам се да си разбрала какво имам предвид. :lol:

Уравнението се пише така: 2H2 + O2----> 2H2O
Ще обясниш ли какво е O2H2 :-o


Как ги пишеш тия индекси. Аз не мога да пиша с малки цифри и затова пиша голяма цифра след знака която играе ролята на индекс