PDA

View Full Version : СПЕШНО!!! Есе за петък



dara
02-04-2009, 18:41
Здравейте, спешно ми трябва есе на тема "Аз и моят град". Ще съм много благодарна ако ми намерите нещо подходящо.

TEARS
02-05-2009, 20:56
Аз и моят град
(есе)

Моят град ли? Едва ли мога да го опиша с няколко думи. Град като всички останали – улици, хора, коли, ежедневен хаос и въпреки това е толкова различен.И сякаш до болка ни познат и вече безразличен, погълнати от ежедневните проблеми не забелязваме това, което той е съхранил през вековете. Но едва ли има сливенчанин, чийто дъх не спира пред изгледа към града от “Карандила”. Толкова е малък, все едно ще го събереш в длан и същевременно толкова далече, сгушен като невинно дете в подножието.
Не сте идвали в Сливен? Има какво да видите! Всички гости на града на стоте войводи трябва да посетят градският музей, музеят на Възрожденското изкуство, където има постоянна изложба на шедьоври от българското Възраждане. Но да започнем с часовниковата кула.На пръв поглед е като всички останали, но всеки ден точно в дванадесет часа той ни припомня славното ни минало с песента “Стани, юнак балкански” от Добри Чинтулов.И като стана дума за него няма как да пропуснем Природоматематическата гимназия, носеща неговото име.Едно от най – старите учебни заведения в България, в което и аз имам честта да уча.
Точно срещу нея на площада е паметникът на Хаджи Димитър – един от най – неотменните символи на града.Редом с ликът на легендарния войвода са бюстовете на още пет видни сливенски възрожденци. Освен паметникът имате възможност да посетите къщата музей “Хаджи Димитър”, строена края на XVIII и началото на XIX век.
Продължаваме маршрута си към Централният храм “Свети Димитър”, построен през 1832 година. С внушителни размери и интериор църквата събира много посетители и е най-предпочитаната за сватбени тържества и кръщенета.От източната и страна, в двора са погребани всички сливенски митрополити. Отново от източната страна се намира чешмата, наричана от сливенци “мечето”. Заобиколена от градинки и скамейки, там е едно от местата определено за срещи.
И тръгвайки към главната улица, стигаме до “Старият бряст”.Той е свързан с историята на Сливен, особенно от времето на турското владичество.Представлява природен феномен, на възраст близо над 1000 години и е обявен за защитен обект като се полагат грижи за опазването му.
След като продължим по “главната” ,наричана тук, виждаме другото “определено” място – именно Кълбото. Представлява фонтан, в момента бездействащ, но събиращ около себе си много млади и стари дали за отдих и глътка вода от чешмичката или за среща по всяко едно време на деня. Едно от най – оживените места.
Продължаваме и стигаме до още един символ на Сливен – паметникът, посветен на славният Сливенски седми конен полк, участвал в Балканската, Междусъюзническата, и Първата световна война, наричан от всички “Орлето”. Точно срещу него е едно от любимите ми лично на мен места тук, а именно градската градина. Идеалното място за почивка от скучния ден – голям парк, много дървета, голяма растителност, скамейки, алеи, деца и спокойствие.
Друго място за отдих далеч от ежедневието е местността “Карандила”. Имате избор да отидете с автомобила си или да се порадвате на природата отблизо докато се изкачвате с лифта. Тук е разположен Нацилоналният парк “Сините камъни”, където може да видите природния феномен “Халката”. Местността е идеално място за почивка. Има езеро, футболно игрище, хотели, почивни станции, заведение, ски писти.
Е, ако нямате желание за почивка има и къде да се разпуска, но нощният живот на Сливен неможе да се сравнява с този в по-големите градове.Но ние сме се примирили с това, което нямаме, забравяме почти това, което имаме и само когато сме далеч от тук се сещаме колко малък, но уютен е нашият роден, мил Сливен !