PDA

View Full Version : Концентрационни лагери по време на Втората световна война



vileto8
02-06-2009, 12:59
Ако някой има информация за концентрационните лагери по време на Втората световна война (няма значение в коя държава, за която и да е) също и за експериментите и отношението към жените и децата в концентрационните лагери моля да я сподели с мен. :) Може както текстова така и снимкова информация. Аз намерих това-онова, но не ми е напълно достатъчно. :(
Благодаря Ви предварително за отделеното време :-)

WooDy
02-06-2009, 13:19
онцентрационен лагер (концлагер) — специално оборудвано място за масово задържане на хора с цел лишаването им от свобода и човешко достойнство, а понякога - и от живот (т.нар. лагери на смъртта). Концлагерите често се представят като трудово-изправителни институции (ГУЛАГ и повечето нацистки лагери), като сборен пункт за военнопленници или места за превантивно задържане на терористи (американската база в Гуантанамо).

Причините за попадане в концлагер по правило са политически, рядко и по изключение криминални. Концлагерът не е затвор, в него вкарват хора без присъда или с формални присъди, в които причините не отговарят на последствията. Другото съществено отличие между затвор (или „обикновен“ военнопленнически лагер) и концлагер от друга е, че в концлагера вътрешния ред и продължителноста на престоя се определят по независещи от затворника причини, не се съобразяват с никакви закони и международни конвенции, не подлежат на регулация извън създалата ги система. Нов момент е въведен от американците през 21 век - дори списъкът на задържаните в концлагери не се обявява и не подлежи на контрол.

adrenalinkavt
02-06-2009, 20:46
ако искаш по подробна информация гледай утре събота и в неделя по бтв от 13:00 ще дават исторически филм за концлагерите по време на 2-та световна война